رانندگان تاکسی در ماه مبارک رمضان

روزنامه شرق به تازگی در گزارشی نوشته است: نخبگان ایرانی عصرها مسافرکشی می‌کنند!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

نقش «گوجه فرنگی» در آغاز آشوب تهران و ایذه و دورود

«غلامعلی رجایی»، فعال اصلاح‌طلب و مشاور مرحوم هاشمی رفسنجانی به تازگی طی گفت‌وگویی با خبرآنلاین که سایت نامه‌نیوز نیز آنرا بازنشر داد، در اشاره به اغتشاشات اخیر گفته است:

ما همواره برای تخلیه غم‌هایمان جا داشتیم. مردم به هیاتهای عزاداری می‌روند و تا صبح سینه می‌زنند و گریه می‌کنند، روضه می‌خوانند و عزاداری می‌کنند. اما برای شادی‌هایمان جایی برای تخلیه نداریم. حتی اگر مردم بیایند و یک جایی جمع شوند و به یکدیگر آب بپاشند، خیلی‌ها می‌گویند این کار سبک چیست؟! در صورتیکه ما در تمام دنیا جاهایی را داریم که مردم هروقت خواستند می‌توانند احساسات و هیجانات خود را تخلیه ‌کنند. این هیجان هم اگرچه بیشتر متعلق به جریانات سیاسی است، اما شامل سایر مردم هم می‌شود.

او می‌افزاید:

«در اسپانیا می‌بینید که مردم یک شهر می‌آیند و به سمت یکدیگر گوجه پرتاب می‌کنند و شهرداری هم همان شب خیابانها را تمیز می‌کند و فردا هم همه قبراق، سر کارهای خود می‌روند. به جایی هم برنمی‌خورد. کسی نمی‌گوید شما نظم شهر را برهم زده اید. خودشان اجازه می‌دهند که یک روز نظم شهر از میان 365  روز نادیده گرفته شود و بعد از آن وضعیت به روال عادی بازگردد. کسی هم این اقدامات را مخالف با سیستم نمی‌داند.»

خبرآنلاین در ادامه از رجایی می‌پرسد: چگونه می‌توان و باید چنین آزادی‌هایی را برای مردم ایران در نظر گرفت تا کمتر شاهد سربازکردن غیر مترقبه اعتراضها باشیم؟

و او در بخشی از پاسخ خود می‌گوید:

مردم یک سری اعتراضاتی را داشتند و دارند و باید آن را بروز دهند. پس ما باید یک جاهایی را برای حرف زدن مردم پیش‌بینی کنیم. فرض کنید که در لندن مردم می‌روند در "هاید پارک" نطق می‌کنند و در مورد همه موضوعات حرف می‌زدند. در مورد دین، خدا، سیاست، مذهب و حتی کشور خودشان و بعد می‌روند به دنبال کار خود. کسی هم به آنها نمی‌گوید که چرا حرفهای ساختارشکنانه می‌زنید. اما ما این موضوع را در کشور خودمان پیش بینی نکردیم.[1]

*از اشتباه استدلالی مشاور مرحوم هاشمی همین بس که نه در آن جشن اسپانیایی و نه در آن پارک لندنی کسی عکس قهرمانان و اسطوره‌های کشورش را پاره نمی‌کند و پرچم کشورش را به آتش نمی‌کشد، کسی به خود اجازه دروغگویی‌های بزرگی مثل بیکاری 72 میلیونی و یا شیوع گرسنگی نمی‌دهد و کسی هم اقدام به دزدی خودروهای آتش‌نشانی و قتل پدر و پسر بی‌گناهش نمی‌کند.

از طرفی بر خلاف گفته آقای رجایی، هیچ کشوری در جهان، هرگز سخنان و رفتارهای ساختارشکنانه را پذیرا نیست. چه اینکه مثلاً صحبت کردن در نقد هولوکاست در اروپا حرام است و مورد شدیدترین برخوردها قرار می‌گیرد، کسی در آمریکا حق ندارد درباره تلفات نظامی آمریکا در جنگ‌های این کشور سخن بگوید و کسی هم در خیابان های لندن حق شهروندی ندارد مگر اینکه به ملکه الیزابت اظهار وفاداری کند.

فهم این نکته‌ها به هیچ‌وجه سخت نیست و نشان می‌دهد که عده‌ای بصورت زیر پوستی در حالت القای اعتراض خیابانی و تلاش برای محق جلوه دادن اوباشی هستند که در کف خیابان پنجه به صورت مردم و نظام اسلامی می‌کشند.

***

همدلی از همزبانی بهتر است

«حق اغتشاش» و تقلّای اصلاح‌طلبان برای گرم ماندن تنور خرابکاری

طی روزهای اخیر و در گرماگرم وقوع اغتشاش در تهران و چند شهر دیگر، چیزی به نام «حق اعتراض» برای آشوب‌طلبان خیابانی، مورد اشاره اصلاح‌طلبان، برخی افراد خودی اما دارای تحلیل غلط و البته کاخ سفید[2] قرار گرفته است.

در همین حال، روزنامه اصلاح‌طلب شرق نیز روز دوشنبه گذشته عبارت «حق اعتراض» را در تیتر یک خود قرار داد.

مسئله جالب‌تر اینکه در کنار تأکید بر این قضیه در بحبوحه اغتشاشات، کسانی از اصلاح‌طلبان در عین اینکه به مخالفت با اعتراض خیابانی تظاهر داشته‌اند اما صحبت‌های عجیب و غریبی را نیز مطرح کرده‌اند که با آن تظاهر در تضاد است.

عباس عبدی طی یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشته است:

اول انقلاب نه این تبعیض ها بود، نه این سطحی نگری ها و خودمحوربینی ها، نه این فسادها و نه حتی این قدرت طلبی ها. ولی اکنون و پس از گذشت این سال ها طبیعی است که بنده نیز این توصیف از وضعیت را نفی نمی‌کنم و با کسانی که چنین مشکلاتی را طرح می کنند، همدل و همزبان هستم.[3]

عبدی به روزنامه شرق هم گفته است: رسمیت‌دادن به اعتراض و پذیرش آن،  نه‌تنها یک حق قانونی است بلکه حتی الزام و اجبار هم هست. چون اعتراضات مردم از دو حال خارج نیست؛ یا اعتراضاتی است که قابل‌قبول است و باید به آن توجه کرد یا اعتراضاتی است که قابل قبول نیست. عده اندکی به یک موضوع اعتراض دارند یا فرض کنید که خواسته آنها قابل‌برآورده‌شدن نیست. در هر دو صورت بهتر است که اعتراض صورت بگیرد.[4]

بهزاد نبوی، دیگر فعال اصلاح‌طلب نیز ضمن در همین رابطه به روزنامه جامعه فردا گفته است: «به نظر من حکومت و دولت می‌بایست با سعه صدر با چنین حوادثی برخورد کنند. طبیعی است که سرکوب و ایجاد فضای امنیتی راه مناسبی نیست و شاید به تشدید و سیاسی‌تر کردن آنها منجر شود«.

محسن میردامادی هم درباره اغتشاشات اخیر، به همین روزنامه گفته است:

«نخستین قدم برای حل این بحران به رسمیت شناختن حق اعتراض است. در شرایط فعلی و در میان مطالبات و اعتراض‌ها، خواسته‌ها و اعتراض‌های بجا و یا حتی بی‌جا دیده می‌شود، که هیچ ایرادی ندارد...تا زمانی که حق اعتراض مردم به رسمیت شناخته نشود، نمی‌توان هیچ راه‌حلی، چه کوتاه‌مدت و چه بلندمدت، برای بحران فعلی پیشنهاد داد...
بنابراین به رسمیت شناختن حق اعتراض گام اول برای حل بحران است و وقتی این حق برای مردم به رسمیت شناخته شد آن‌وقت زمان آن است که همه نهادها دست به دست هم دهند و برای حل بحران قدم بردارند.[5]

«محمدرضا خاتمی» نیز طی اظهاراتی به ایلنا گفته است که مردم چون تحت فشارند؛ حق دارند هر کاری بکنند!

علیرضا رحیمی، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس که نام وی در قضیه سلفی حقارت بر سر زبان‌ها افتاد نیز در مصاحبه با ایسنا تأکید کرده است: باید صدای مردم شنیده شود...

*کسی منکر حقوق مردم و بیان صحبت‌هایشان در ساز و کارهای قانونی نیست و نباید باشد اما سؤال اصلی اینجاست که چهره‌های اصلاح‌طلب چگونه به این نتیجه رسیده‌اند که در بحبوحه بروز اغتشاشات کور در برخی شهرهای کشور، به یکباره منادی «حق اعتراض» شوند و در کنار رواداری آن، به حکومت نیز توصیه کنند که در مقابل اوباشی که اموال عمومی را تخریب می‌کنند و عکس سردار سلیمانی و پرچم ایران را آتش می‌زنند؛ «سعه صدر» داشته باشد.

مسئله وقتی جالب‌تر می‌شود که مردم بدانند عامل اصلی وقوع فتنه اقتصادی، جریان سیاسی خاص بوده است که نه تنها طی سالیان گذشته از وضعیت اقتصادی کشور سیاه‌نمایی، مفسدنمایی و بحران‌نمایی دروغین کرده است بلکه صراحتا به «اغتشاش خیابانی به بهانه اقتصاد» نیز اشاره کرده و حتی این فرکانس را به مردم داده است که برای طلب خواسته‌های خود به خیابان بیایند.

از باب مثال اینکه محسن رنانی، از فعالان اصلاح‌طلب دو سال قبل طی اظهاراتی در نشریه ایران فردا گفته بود:

«در زمانی که فساد به ویژگی عادی و اصلی نظام اداری ما تبدیل شده است؛ و در زمانی که ده‌ها مسئله ریز و درشت دیگر قوای کشور را روز به روز تحلیل می‌برد، نظام سیاسی باید دست به انتخاب‌های دشواری بزند. انتخاب‌هایی که می‌تواند از جنس تحول یا حتی "انقلاب از بالا" محسوب شود.»[6]

جالب آنکه «سعید حجاریان» نیز 3 سال قبل صراحتاً به مردم گفته بود که برای هر خواسته‌ای به خیابان بیایند.

او نیز در مصاحبه با نشریه ایران فردا اظهار کرده بود: «موضوع فشار افکار عمومی است که باید ایجاد شود...همین مردم برای پاشایی به خیابان آمدند و حمایت کردند. باید برای دیگر خواسته‌ها هم فشار اجتماعی وارد کنند.»[7]

و صد البته منظور حجاریان از «فشار اجتماعی» در اشاره به تجمعات مربوط به درگذشت یک خواننده جوان، چیزی جز حضور خیابانی نبود...

پر واضح است که اگر این اظهارات چند سال قبل اصلاح‌طلبان را در کنار حمایت آنها از چیزی به نام «حق اعتراض» که مورد اشاره کاخ سفید نیز قرار گرفته است را در کنار هم بگذاریم و آنرا در میانه اغتشاشات اخیر بروز کرده در تهران و چند شهر دیگر تحلیل کنیم؛ حقایق بزرگی درباره «پروژه فتنه اقتصادی» بر ما آشکار شود.

می‌ماند تظاهر این روزهای چهره‌های جریان خاص بر مخالفت با خشونت و رفورم که اگر این نکته را هم در کنار کدهای اشاره شده قرار دهیم؛ به مصداق همان مفهوم قدیمی می‌رسیم که می‌گوید: همدلی از همزبانی بهتر است!

***

روزنامه شرق: نخبگان ایرانی عصرها مسافرکشی می‌کنند!

روزنامه شرق در شماره دوشنبه گذشته خود طی گزارشی با عنوان «چرا معلم‌ها فقیر می‌شوند؟» درباره وضعیت اقتصادی معلمان حق‌التدریس نوشته است:

«دستاورد نظام آموزشی کشور تبدیل نخبگان جامعه به مهاجران، معلم‌های خصوصی زیرپله‌ای یا نهایتا استاد حق‌التدریسی دانشگاه است که عصرها بعد از کلاس برای مسافرکش‌های آنلاین کار می‌کنند.»

شرق در ادامه به اشاره به کارنامه اقتصادی دولتی که خود مروّج رأی دادن به آن بوده، می‌نویسد:

می‌گویند هنر دولت یازدهم مهار تورم است، حقوق اداره کار ٩٠٠ هزار تومان در ماه است و اجاره  یک آپارتمان خیلی حداقلی غیر از ودیعه اول، ماهی ٦٠٠ هزار تومان است و خط فقر یک‌میلیون‌و٤٠٠هزار تومان. یک معلم حق‌التدریسی هم بعد از دو ماه حقوق حق‌التدریسی باید ١٠% مالیات دهد.
با نگاهی به آمار نه چندان رسمی می‌توان دریافت که یک معلم حق‌التدریس با تدریس ٢٤ تا ٤٠ ساعت در هفته ماهانه بین ٧٠٠ هزار تا دومیلیون‌و٥٠٠هزار تومان دریافت می‌کند که با توجه به هزینه‌های اولیه زندگی - مسکن، خوراک و پوشاک- یعنی زندگی حداقلی منهای هزینه‌های درمان، سفر و تفریح.[8]

*اظهارات روزنامه شرق درباره حقوق کمتر معلمان حق‌التدریس اگرچه درست است اما باید دانست پیشنهاداتی مثل حق‌التألیف، حق‌التدریس، حق‌التحریر و غیره که گاهی به کارجویان متخصص ارائه می‌شود؛ هیچگاه و در هیچ کشوری به مثابه یک شغل کامل و با مزایای کامل انگاشته نمی‌شود.

در واقعی کارفرمایی که پیشنهاد حق‌التحریر می‌دهد و کارجویی که این پیشنهاد را می‌پذیرد هر دو می‌دانند که این شغل، یک شغل پاره‌وقت با امکانات نسبی و پایین‌تر از شغل دائمی است و البته عمده‌ای از الزامات شغل دائمی را هم ندارد.

در اینجا شاید گفته شود که کارجویان به دلیل وجود چیزی به نام بحران بیکاری مجبور به پذیرش شرایط سخت کارهای موقتی مثل حق‌التدریسی می‌شوند.

این حرف نیز یک حرف غلط و ناشی از تأثیر سیاه‌نمایی اقتصادی است که طی چند سال اخیر در قالب پروژه فتنه اقتصادی رخ داده است.

زیرا وضعیت عمومی بیکاران در ایران بحرانی نیست چه اینکه بنا به گفته وزیر کار، چند ده هزار شغل پیشنهادی این وزارتخانه به کارجویان بلامتقاضی است و کارجویان حتی ترجیح می‌دهند بیکار باشند تا شغل آرمانی خود را بدست بیاورند.[9]

لذاست که استقراء گزارش شرق استقراء درستی نیست و طرح این مسئله که نخبگان کشور مسافرکِش یا معلم خصوصی زیرپله‌ای می‌شوند! اجحاف به واقعیت‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است که هم‌اکنون در جایگاه هجدهم جهان قرار دارد.[10]

در واقع باید دانست که اگرچه شاید به دلایل مختلف برای تمام کارجویان تحصیلکرده شغل پشت میزنشین وجود نداشته باشد اما کارهای دیگر وجود دارد و اقتضائات فضای فعلی ایجاب می‌کند که جامعه «اشتغال به حرَف مختلف علیرغم برخورداری از تحصیلات بالا» را مثل سایر کشورهای جهان، بعنوان یک هنجار بپذیرد.

گفتنیست، مقام معظم رهبری چند سال قبل در دیدار با معلمان و در اشاره به تقلّای عده‌ای برای ناراضی‌سازی معلمان با تأکید بر اینکه اگر در خصوص مسئله‌ی معیشت معلمان غفلت شود، دشمن سوءاستفاده خواهد کرد، فرمودند: البته معلمان انسان‌های مؤمن، نجیب و هوشیاری هستند و متوجه توطئه‌های دشمنان و افراد کینه‌توز نسبت به نظام اسلامی هستند که می‌خواهند به بهانه‌ی معیشت معلمان شعارهای فتنه‌گرانه و خطی و سیاسی مطرح و برای نظام دردسر درست کنند.[11]

 مقام معظم رهبری همچنین طی سال‌ها گذشته چندین مرتبه به تقلّای دشمن برای به خیابان کشاندن مردم به بهانه اعتراضات اقتصادی نیز اشاره کرده‌اند...

***

1_http://namehnews.ir/fa/news/454726

2_http://fna.ir/a38cj8

3_http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3684821

4_http://sharghdaily.ir/News/149409

5_https://jameefarda.com/article/5440

6_http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940823001468

7_http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931127001604

8_http://sharghdaily.ir/News/149390

9_https://www.mehrnews.com/news/2949850

10_https://www.isna.ir/news/95111510087/

11_http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=29630

برچسب‌ها

نظرات

 • انتشار یافته: 61
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 79
 • IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  72 33
  علت اینکه مسافرکشی نخبگان؛ خو اصلاحاتی ها هستند و آقازاده هایشان که از اول تا حالا همه همه چی دستشونه دولت بخش خصوصی و سرمایه و اجازه نمی دهند کسی غبر از اینها وارد شود و بعد ادعای نخبه گرایی دارند . عامل برار مغزها خو اصلا حاتی هستند که هر روز برنگی در می آیند و اقوام سبک مغز خودشان را پست های کلیدی می دهند. برید تحقیق کنید خواهرزاده جهانگیری مدیر عامل پتروشیمی کجاست.
  • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   62 7
   ولی پسر خیلی ضایع میشد ها مردم دنیا میگفتن انقلاب ایران انقلاب تخم مرغی بود.
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  69 17
  انقلابی که از تخم مرغ شروع بشه به گوجه فرنگی میرسه
  • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   55 10
   آخرش هم میشه املت!!!!
  • فانی IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   85 1
   دلیل اعتراضات بودجه 97 و فقر و فسادهای مالی و بیکاری و فرق طبقاتی شدید و موسسات مالی ( کاسپین و آرمان و ملل و افضل توس و پدیده و . . . ) و خیلی موارد دیگر . . . است اگر نفهم ها بفهمن و خود را به نفهمی نزنن و به جای گزافه گویی راه حل پیدا کنن
  • امیر IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   23 12
   گوجه فرنگی تو نارمک ارزونه
  • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   6 10
   به فانی دلیل اعتراض شاید. اما دلیل اغتشاش سازماندهی شده هم هست؟
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   17 16
   به امیر پس بگو چرا زمان احمدی نژاد با آنهمه تورم مردم اعتراضات اقتصادی نداشتند..
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  34 31
  لیسانسی که فقط به دنبال شغل پشت میزی است قطعا مجبور می شود راننده اسنپ و تپسی هم بشود. در کشور روسیه، تحصیلکردگان دانشگاهی بدون هیچ خجالتی شغل هایی مثل فروشندگی هم انجام می دهند.
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  27 8
  عجب مرجع تقلیدی دارند ! به غیر از فرهنگ اسلامی آیا اتلاف نعمت خدا عقلا قابل قبول است ؟ تخلیه !
 • طاهری IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  41 1
  اقای یه جائی رو درست کنید ماهم بریم گوچه بزنیم به هم تا بی پولی وبیکاری از یادمون بره
  • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   23 0
   حرف از گوجه شد فردا گوجه گران ميشود
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  44 28
  خداوند هر کس را که به این نا آرامی ها دامن میزند از بین ببرد . آمین
 • امرال IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  60 16
  بسیار تحلیل غلط وبه دور از واقعیتی بود.. با چنین اندیشه هائی هائی بحران های عمیق تر هم دور از انتظار نیست .
  • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   18 43
   چیه؟ نگران شدی بچه های مشرق نقشه تون رو فهمیدن و دارن به مردم میگن...؟
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  26 17
  وقتش نرسیده اونهایی که از این جانی های وحشی دفاع میکنند رو مجازات کنید؟ تا کی این لاشخورها که از اسلام و انقلاب که هیچ، از انسانیت هم بویی نبرده اند باید با افاضاتشون آب در آسیاب دشمن بریزن و به ناامنی دامن بزنن؟
 • محمود IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  30 29
  این ارازل واوباش همه اصلاح‌طلب هستن و یا خیلی بهشون نزدیک هستن
 • ساحل IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  32 29
  از اول هم معتقد بودم اصلاح طلبان افراطی فتنه گر، پشت این قضیه هستند. چرا تا برادرانشان به جرم فساد دستگیر می شوند ده روز بعد اغتشاش و آشوب می شود. امتیاز می خواهند بگیرند. کسانی که در طول شش ساعت دوبار به بانک بی نگهبان حمل ور می شوند دلشان از طرف برخی مسئولین قرص است. خدایا تو می دانی و خیانت این جماعت.
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  53 3
  عجب نظری خدایا اینها دیگه کی هستندای ....هنوز نمیخواهد بفهمد مردم اسپانیا از روی رفاه وغنا دارند تفریح میکنند ای...ما گوجه پیدا کنیم میخوریم آخه چرا متوجه نمیشسییییی.
  • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   7 26
   میگم می خوای حالا عوض کامنت گذاشتن و پول اینترنت و چرخ زدن تو فضای مجازی پاشو برو سر کار که گشنه نمونی. اینهمه کار تو ویژه نامه همشهری هست. یکیو انتخاب کن لطفا.
 • د IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  16 9
  مگ بر آمرکا
 • مجید هشتگردی IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  24 8
  البته جناب رجایی این مجیز گوی آل رفسنجانی فراموش کرده که در سالهای قبل همون کعبه آمالشون جناب رفسنجانی انتقاد!!! و پررویی رو مستوجب عذاب میپانست
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  27 13
  دقیقا درست گفتند ملتی که شاد نباشد تخلیه انرژی مثبت نباشد گرسنه هم باشد میشود همین بساط الان
  • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   20 10
   سلام عمو ترامپ!
  • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   0 0
   ملت نان ندارند بخورند اینها بفکر جشن گوجه فرنگی هستند !!خخخ.
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  15 2
  شاد نباشی گریه معنایی نداره
 • مجید IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  32 17
  اینکه این آقایون در پاره ای موارد اراجیف میبافن بحثی نیست اما الان میفهمم چرا ما در خیلی از مسائل از جمله اقتصاد هر روز داریم پسرفت می کنیم (پاک کردن صورت مسئله) کاری که مشرق استادشه
  • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   25 16
   دلیلش را نمی دانید؟ رای مردم . وقتی مردم از سر احساسات و برای کنسرت رای می دهند نتیجه اش همین است. من یک اپسیلون قالیباف را از نظر سیاسی قبول ندارم. اما از حق نباید گذشت که او یک مدیر اقتصادی قوی بود و یک تیم قوی هم داشت که با تیم رییسی ترکیب شد. اما مردم چه کردند؟ رفتند به کنسرت رای دادند.
 • ناشناس IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  24 21
  بی زحمت نظرات موافقان حرفای آقای رجایی و .. رو هم بزارید،هر بلایی سر این مملکت میاد از دست امثال شماها هستش که زود همه چی رو به خارج و اصلاح طلب و فتنه ربط میدین.چشماتونو باز کنین وواقعیتارو هم ببینین بی زحمت که طرف به خاطر نون شب خودفروشی میکنه آقایان باصطلاح خدا شناس.وخداوند حتما جوابتان را خواهد دادکه به هرکسی که اعتراض بکنه انگ فتنه گر وجاسوس میزنین.
  • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   15 14
   خودفروشی نکنه! بره یکی از صد هزار شغلی پیشنهادی وزارت کار که رو زمین مونده رو انتخاب کنه. همین سیاه نمایی های مزخرف رو کردید که رسیدیم به فتنه اقتصادی.
  • SE ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   17 13
   البته لباسهای مارکدار آشوبگران و گوشی های چند میلیونیشان خیلی نشان از فقر آنها می داد!
 • علی IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  11 2
  عجب راهکاری جناب مشاور آل هاشمی می فرمایند تخلیه انرژیبه سبک گوجه پرانی اسپانیایی وهاید پارک لندنی ،بنده هردو اینها را از نزدیک تجربه کردم اینطوری هم نیست کنترل شده هست ضمنا فردای گوجه پراکنی مردم به کاروزندگی خود می پردازند در ایران فردا نشده جناب مشاور
 • کارمند IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  12 4
  چرا همه به فکر معلمهاست ولی کسی به فکر کارمندان نیست؟ معلمهای سه ماه تابستان تعطیلی دارند با 15 روز عید یعنی بیشتر وقت ها تعطیلند در حالی کارمندان همیشه در کارند. انصاف هم خوب چیزی است. کارمندی که حقوقش یک میلیون تومان است چگونه می تواند یک خانواده چهار نفری بچرخانه مجبوره دوشیفتی کار کند. برای حل بیکاری نیز دولت کاری کند کارمند یا معلم به فکر کارش باشد نه به فکر دیگر.
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  23 8
  همه آتیشا از گور شما اصلاح طلبان بلند میشه کار بلد نیستید برید کنار هم اقتصاد درست میشه هم بیت المال دیگه حیف و میل نمیشه!
 • بابک IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  15 0
  اینا با این طرز تفکر شدن سیاستمدار این مملکت خدا به مردم رحم کنه
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  11 1
  مشرق ترا خدا با اون تیم تحریریه خودتون بشینید چندتا راهکار برای خروج از رکود بازار بدید نه اینکه حرف نقد کنید . ما کاسب هستیم و روز به روز داریم به مرز بستن کسب و کارمون میرسیم . البته خیلی ها این کار رو کردن و ما فکر میکردیم اگر مقاوم باشیم همه چی درست میشه اما آخرش میبینیم فقط هزینه داشتیم دریغ از یه ذره پیشرفت . اگر رسانه مردمی هستین به فکر راهکار باشین
  • SE ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   14 4
   راه حل بسیار ساده ای دارد: اجرای سیاستهای انبساطی و نترسیدن از تورم. زنمان احمدی نژاد تورم بود اما خبری از تجمعات اقتصادی نبود. چون رکود مثل الان نبود.
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   9 3
   شما کاری را که دولت نا کارآمد باید بکند از مشرق انتظار داری . کمی فکر کن و از روی عقل حرف بزن.
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  13 5
  یعنی حضرات اصلاح طلب خیال می کنند مردم خودشان شعور ندارند که متوجه افزایش مالیاتها و قیمتها و حذف فرصتهای شغلی بشوند و این اصولگراها هستند که مردم را ناامید و تحریک کرده امد؟
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  15 2
  اره مشرق جون تو راست میگی .همه کار دارن .حقوق کافی میگیرن. همه به برکت شما جز مرفحین بی درد هستیم . همه چی ارومه من چقدر خوشحالم . حالم از تحلیلات بهم میخوره
 • اسحاق IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  5 1
  فقط گوجه فرنگی نبوده خیار هم بوده که خواهشمند است اضافه شود . با تشکر از تحلیل بسیار موشکافانه شما .
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  13 0
  گرانیهای اخیر عامل بحران های امروز ایران است
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   7 18
   کجای دنیا گرانی باعث اغتشاش بوده که تو ایران باشه. پای #فتنه_اقتصادی وسط هستش.
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  10 3
  حالا برید عصر ایران و خبر انلاین! یه حرف آقای اعلم الهدی رو تو بوغ و کرنا میکنن حالا درباره ی چرت و پرت این آقا ( دلیلی اعتراضات کمبود گوجه پرانی است) چیزی نمیگن!!
 • علی IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  6 1
  مثل اعتراضات سال 71 و74 رو دردولت بت اعظم فراموش کرده حضرت ایشان ... ساعت خواب یکم بخواب خواب بخواب نشی ...
 • ناشناس SG ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  17 11
  آخه جالبه که هشت سال ثروت این مملکت دست شما بود.چیکار کردین؟تموم این اعتراضات ریشه در حیف و میل پولهای این کشور درهمون سالهاست .طلبکارهم هستین؟
  • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   13 5
   و اتفاقا از چهل سال انقلاب 32 سال ثروتهای کشور دست شما بود! و نکته با مزه اینکه همان دولتی که از آن متنفرید حتی یک تجمع برای اقتصاد تشکیل نشد! اما راستی ما باید طلبکار باشیم یا شما؟ شما که برای کنسرت رای دادید به ریاضتی ترین سیاستهای انقباضی که نتیجه ای جز افزایش بی سابقه مالیاتها و کاهش شغل ها ندارد؟
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  12 2
  تورا بخدا کاری به تخم مرغ و گوجه فرتگی و کلم قمری و پیاز و.. مداشته باشید که همینها را داریم از خوردنش محروم میشویم همینطوری !!وای که بخواهند بهم پرتاب کنند !!!
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  10 10
  چه ادعای مضحکی، بچه دبستانی هم همچین چیزی بگه باید براش تأسف خورد، جناح چپ داره خودشو به در و دیوار میکوبه که بگه اینا مردم عادی هستن. اینا جانی و روانی و جیره خور غربن .
 • DE ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  13 0
  کم کم داره مشخص میشه علت بدبختی و گیجی و سردرگمی اصلاح طلبکاران از چیست «غلامعلی رجایی»، فعال اصلاح‌طلب و مشاور مرحوم هاشمی رفسنجانی عقلش بیشتر از پرتاب گوجه فرنگی نمیرسد.او نمیداند که این برنامه ها در غرب برای گول زدن و مشغول کردن مردم است و چنین خیانتی را فقط افرادی مانند رجائی حاضرند به مردم بنمایند.
 • محمد IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  9 8
  اینا جانی و روانی و جیره خور غربن ??????????!!!!!!!!!!!!!!! از طرز صحبت کردنت مشخصه ساکت بمونی و نظاره کنی بهتره خود سران مملکت میدونن چندین ساله مردم تحت فشارن ولی هیچکاری نتونستن بکنن
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  13 6
  متاسفانه همیشه یه عده ای فرصت طلب اعتراضات مردمو به بیراه میبرند و از سوی استکبار مورد حمایت قرار می گیرند
 • مهدی IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  0 0
  سلام به نظرم همه افراد در کشور مسولیت دارندبایدهمه ما در مقابل دشمن متحد باشیم و مسایل را در درون خانواده ایران حل کنیم البته دولتی ها هم درایجاد چنین فضایی مقصرندولی الان باید به فکر استقلال کشورمان باشیم
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  0 0
  خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام خسته ام از این شرایط خیلی خسته ام
 • افخمی IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  0 0
  همه چیز خوبه ما چقدر خوشبختم.فقط گرانی .کار با حقوق بسیار کم .فساد.تبعیض....این هارو فاکتور بگیرید
 • ماهان ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  0 0
  کسانی که با اعتراض و انتقاد مخالفند و نمی خواهند اوضاع دگر گونه شود قطعا منافعی دارند و نمی خواهند منافعشان به خطر بیفتد هر چند هیچ عقل سلیمی موافق اشوب و تخریب نیست .اما آزادی بیان و حق انتقاد یک اصل انسانی است و باید در این کشور رعایت شود .
 • علی IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  0 0
  "کسی در آمریکا حق ندارد درباره تلفات نظامی آمریکا در جنگ‌های این کشور سخن بگوید" بی سوادی و ناآگاهی نویسنده با همین عبارت به طور کامل نشان داده شد :)
 • P IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  0 0
  جالب اینکه زلزله ها تمام شد!!!
 • ایرانی IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۳
  1 0
  اصلاح طلبها نماینده غربیها هستند در کشور با توجه به سابقه خیانت به ملت
 • IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
  0 0
  مردم یک مقدار مصرفگرایی و سطح توقعات رو کم و قناعت پیشه کنن با همون 900تومان هم می توان زندگی کرد لباس ساده و غذای سبک برای سلامت هم مفیده حالا کمی جنوبتر و دورتر مرکز شهر خانه اجاره بگیر چه ایرادی داره افرادی هستن فقط با پول یارانه زندگی میکنن هیچ درآمدی ندارن اما ناشکر نیستن این دنیا همش رفتنیه فقط خوبیهاست که موندگارن مال دنیا ارزش نداره
 • ناشناس IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴
  1 0
  ما ازاین وحشی گری ها خوشمان نمی اید

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس