کد خبر 813056
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۳
حاج قاسم سلیمانی - واترمارک

یکی از کارشناسان حوزه بین الملل ماجرای درخواست کمک مسعود بارزانی از فرمانده سپاه قدس را تشریح کرد.

به گزارش مشرق، در پنجمین نشست از سلسله جلسات تحلیلی-تخصصی «بسیج و ایران فردا» در سازمان بسیج اساتید کشور «ابعاد راهبردی تماس تلفنی سردار سلیمانی با فرماندهان فلسطینی»، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 مصلح‌زاده  کارشناس مسائل بین الملل در این نشست که به تازگی برگزار شده، با تأکید بر اهمیت این تماس تلفنی در این برهه تاریخ، گفت: این تماس تلفنی در این زمان از تاریخ تحولات منطقه غرب آسیا، نقطه عطفی تاریخی در روند این تحولات به شمار می آید.

دیپلمات کشورمان در تشریح ابعاد این موضوع اظهار داشت: طی 60 سال اخیر، دو دوره مهم از مبارزات میان دو محور «آمریکایی-صهیونیستی» و «ضدآمریکا-ضدصهیونیستی» شاهد بوده‌ایم. دوره سی ساله اول، که بعد از جنگ جهانی دوم آغاز شد و به رهبری قاهره در دوران جمال عبدالناصر و همراهی سوریه و اردن از یکسو و اسرائیل و متحدانش در سنتو یعنی ایران، ترکیه و پاکستان در سوی دیگر، مشتمل بر وقوع 4 جنگ میان این دو محور بوده است.

مصلح زاده با اشاره پایان دوره سی ساله اول و آغاز دوره سی ساله دوم ادامه داد: دوره سی ساله اول با پیمان کمپ دیوید در سال 1979 و تسلیم مصر و هم پیمانان آن در مقابل محور آمریکایی-صهیونیستی پایان یافت.اول درست 4 ماه و سه هفته از این پیمان، انقلاب اسلامی مردم ایران به پیروزی رسید و عملاً هم پیمانی ایران با اسرائیل به مبارزه و مقابله تبدیل شد.

این استاد دانشگاه نقش وقوع انقلاب اسلامی در تحوّلات منطقه را چنین تبیین کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، عملا محور اصلی مقابله با جریان آمریکایی-صهیونیستی در منطقه را تهران و رهبری آن را امام خمینی(ره) برعهده گرفت. این زمان که سرآغاز شکل گیری دوره دوم سی ساله مبارزه دو محور یادشده است، کشورهای سوریه و لیبی در کنار جمهوری اسلامی ایران، مثلث پایداری در مقابل اسرائیل را تشکیل دادند. در همین دوران بود که ایران به دشمن اصلی اسرائیل و آمریکایی در منطقه غرب آسیا تبدیل شده و برنامه ریزی آتی آمریکایی ها بر مدار شکست ایران طراحی شد.

سفیر سابق ایران در اردن، طراحی 11 جنگ طی این دوره سی ساله دوم توسط آمریکا در منطقه غرب آسیا را حاکی از تلاش بر از بین بردن ایران ارزیابی کرده و افزود: آمریکایی از 1980 شروع به طراحی جنگ های متعددی تا در منطقه کرده اند که نقطه هدف همگی آنها به نوعی تلاش برای از بین بردن، محاصره و محدودیت کردن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تفکر انقلابی گری منبعث از آرمان‌های انقلاب اسلامی در منطقه بوده است.  

مصلح زاده با تأکید بر این ادامه داد: در این 11 جنگ، هرجا که جمهوری اسلامی ایران حضور داشته و در جریان جنگ نقش آفرینی بوده است، طرف مقابل به هیچ یک از اهداف خود نرسیده و عملا مغلوب شده است. لذا تاریخ نشان می‌دهد، از این کل جنگ هایی که آمریکا طی این سی ساله در منطقه راه انداخته است، ایران در 8 جنگ نقش آفرینی کرده و همه آن 8 جنگ بدون نتیجه برای آمریکا بوده است. تنها ایران در سه جنگ «خلیج فارس»، «اشغال افغانستان» و «اشتغال عراق در سال 2003» فعالیتی نداشته که می‌بینیم نتایج آنها پیروزی آمریکا و متحدانش بوده است.

این دیپلمات براساس جمع بندی جنگ‌های 11 گانه اظهار داشت: تماس سردارسلیمانی به فرماندهان فلسطینی واجد این پیام راهبردی است که به امید خدا شکست اسرائیل در فلسطین با نقش آفرینی و یاری نظام جمهوری اسلامی ایران قطعی و حتمی است.

این استاد روابط بین الملل دانشگاه ضمن تأکید بر فرجام جنگ های 2011 سوریه و 2014عراق و کمک مستشاری ایران به این کشورها به فرماندهی سردار سلیمانی تاکید کرد: سال 2011 در اجلاس تونس، 70 کشور طرح سقوط دولت سوریه را کلید زدند و برای اولین بار در جهان، ائتلاف نظامی بزرگی از ارتش­ های 70 کشور اروپایی، آفریقایی و آمریکا شکل گرفت. این اتئلاف ظرف مدّت زمان اندک توانست دولت سوریه را تا آستانه سقوط پیش برد، به نحوی که تا 700 متری کاخ بشار پیش رفته بودند.

وی افزود: در این زمان بود که خود رئیس جمهور سوریه نیز کار را تمام شده درنظر می‌گرفت و حتی قصد خروج از کشورش را داشت. در این زمان بود که جلسه ای اضراری با حضور مستشاران نظامی ایران در دمشق برگزار شد. در شرایطی که شخص رئیس جمهور سوریه کار را تمام شده میدید، با کمک مستشاری ایران، روح تازه‌ای به جریان مقاومت در سوریه دمیده شد.

مصلح‌زاده در ادامه افزود: تاریخ جنگ سوریه نشان می‌دهد تا سال 2014 ایران و سوریه به تنهایی در مقابل 70 کشور متحد و ائتلافی نظامی آنها، مقاومت کردند و کشوری که روزی در آستانه سقوط بود، ظرف کمتر از 6 سال توانسته متجاوزانی با این قدرت و بنیه نظامی را شکست دهد.

 مصلح زاده وضعیت جنگ تروریست‌ها در عراق را نیز شبیه سوریه ارزیابی کرده و گفت: آمریکایی چندسال پس از نابودی از سقوط سوریه، در سال 2014 با تقویت و جهت‌دهی به جریان تکفیری داعش، سعی در اشغال مجدد عراق داشت. در این زمان نیز بود که تروریست‌ها با منابع مالی و تجهیزاتی که قطر و سعودی و بسیاری دیگر از آن 70 کشور متجاوز به سوریه در اختیار گذاشته بودند، توانست ظرف مدّت بسیار کوتاهی تا 13 کیلومتری بغداد و کاخ ریاست جمهوری پیش رود.

وی یادآور شد: در این زمان بود نخست وزیر عراق پس از ناامیدی از کمک آمریکایی، از ایران درخواست کمک کرد و باز هم در شرایطی که زمان اندکی تا سقوط کامل عراق نمانده بود، کمک مستشاری ایران موجب شد تا به سرعت تکفیری‌ها از بغداد دور شوند.

مصلح زاده  به سقوط اربیل و درخواست کمک بارزانی از ایران اشاره کرد و افزود: در همین ایام بود که اربیل نیز در آستانه سقوط قرار گرفت و بارزانی راهی جز تماس با ایران را نیافت و پس از آن، سردار سلیمانی با تنها 68 نیرو شبانه وارد اربیل شد و هیمنه داعش را درهم شکست. هیمنه ای که از وحشت آن، حتی پیش مرگ های کرد را وادار به تسلیم کرده بود، اما حضور سردار در اربیل توانست اعتمادبه نفس آنها را احیاء کند، و به جلوگیری از سقوط آن منجر شود.

دیپلمات کشورمان در پایان و جمع بندی بحث با تأکید بر مرور تاریخ جنگ های 11 گانه در سی سال اخیر در منطقه غرب آسیا و نقش و تأثیر جمهوری اسلامی ایران در شکست اهداف محور آمریکایی-صهیونیستی گفت: همزمان با جنگ های سوریه و عراق، آمریکا در سال 2015 با طراحی جدیدی، یمن را به عنوان نقطه جنگ بعدی انتخاب کرد و در اجلاس ریاض که با حضور 50 کشور و رقص شمشمیر ترامپ با سران سعودی همراه بود، آغاز جنگ علیه مردم مظلوم یمن کلید خورد.

وی اضافه کرد: تحلیل آمریکایی‌ها این بود که سعودی می تواند ظرف 15 روز یمن را تصرف کرده و به صنعا برسند؛ چرا که ایران به دلایل زیادی همچون "نداشتن مرز با یمن"، "درگیر بودن در دو جنگ سوریه و عراق" و نیز "محاصره کامل یمن" که امکان اعزام نیرو و امکانات را برای دفاع از مردم مظلوم آن سلب می کرد، نمی‌تواند در جبهه یمن نیز فعالیت کند و لذا به سرعت این کشور سقوط می‌کند. اما امروز واقعیت حکایت از آن دارد که آن برآورد 15 روزه، به 1005 روز تبدیل شده و مردم یمن همچنان خودشان در برابر متجاوزان سعودی و هم پیمانانشان، در حال مقاومت هستند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • طاهری IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
  39 1
  کاشکی توی اقتصاد هم اینطور قوی بودیم
  • حسین IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
   8 0
   خداییش گل گفتی...
  • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
   15 1
   دوست گرامی، اگر اقتصاد هم مثل مسائل امنیتی و نظامی دست اهلش بود قطعا اینقدر قوی می شدیم! کار باید دست اهلش باشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس