کد خبر 810118
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹
وزیر کار

وزیر کار درباره ایجاد شغل گفت:جمعیت بیکارمان در سال ۹۵ تعداد ۳ میلیون و ۲۰۳ هزار نفر بود اما این رقم در سال ۹۶ به سه میلیون و ۱۱۰ هزار نفر رسید و این نشان می دهد تغییر چندانی در این زمینه نداشتیم.

به گزارش مشرق، علی ربیعی، وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی با حضور در برنامه نگاه یک درباره رفع فقر و ایجاد اشتغال گفت:امسال برای نخستین بار در بودجه به طور ملموس و مشخص به موضوع رفع فقر و ایجاد اشتغال پرداخته شده است، پیش بینی می شود بازنشستگان صنایع فولاد برای سال آینده مشکلی نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در زمینه آمار اشتغال و نرخ بیکاری معمولاً مناقشات آماری داریم، گفت: مطالعات ما نشان می دهد افرادی که کمتر از 16 ساعت کار می کنند حدود سه و سه دهم درصد هستند. روش محاسبه فقر هم در جهان متفاوت است. مهمتر از رقم دقیق تعداد فقرا ، شیوه توانمندسازی آنان است.

ربیعی با اشاره به اینکه شیوه توانمندسازی فقرا در دستور کار قرار دارد افزود:ریشه کنی فقر شدید از اهداف ماست.فقر انواع مختلفی دارد که  از جمله فقر سلامت، فقر زیرساخت ها، فقر مسکن، فقر تغذیه و فقر آموزشی را می توان اشاره کرد. حدود 9 میلیون نفر بی سواد داشتیم که ما بر روی کلاس اولی ها و بازماندگان از تحصیل برنامه ریزی کردیم و تقریباً موفق شدیم.با استفاده از پایگاه های اطلاعاتی که ایجاد کردیم آمار تعداد کلاس اولی ها و بازماندگان از تحصیل و بقیه آمار لازم را داریم.

وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه با بیان اینکه برای رفع فقر سلامت برنامه ریزی کردیم و حدود 10 میلیون نفر پوشش بیمه سلامت را دریافت کردند گفت:افراد جامعه را به 3 طبقه تقسیم کردیم یکی افرادی که به هیچ وجه توانمند نمی شدند، مانند برخی سالمندان و معلولان و قرار شد به نحوی به آنان پرداخت کنیم که به حدود 80 درصد حداقل دستمزد برسند.

ربیعی ادامه داد: برخی مستمری بگیران هم وجود دارند که با سابقه کم بازنشسته شدند و رقم زیادی دریافت نمی کنند به اندازه ای به آن ها پرداخت می کنیم تا فاصله درآمدی آن ها با حداقل دستمزد پوشش داده شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه این اقدامات به صورت آزمایشی در حال اجراست، گفت: در مرحله سوم افرادی هستند که قابلیت توانمند شدن دارند که آن ها را برای یک سال تحت پوشش قرار می دهیم و به فنی و حرفه ای و برنامه های خوداشتغالی متصل می شوند.

ربیعی با تاکید بر اینکه مبارزه با فقر نیاز به سیاستگذاری منسجم دارد، افزود: باید توانمندسازی و نظام چند لایه ای ایجاد کنیم و بر اساس برنامه منسجم حرکت کنیم.

* راه اندازی صندوق رفاه عمومی زیر نظر وزارت کار

وی با بیان اینکه بودجه و منابع ما محدود است، گفت: امسال دولت پیشنهاد انحلال سازمان هدفمندی یارانه ها را ارائه کرده است و آن را به صندوق رفاه عمومی تبدیل کرد که در قالب لایحه به مجلس ارائه شده است و قرار است زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گیرد.

ربیعی با اشاره به اینکه برخی ها مستحق دریافت یارانه نیستند اما دریافت می کنند، گفت: دولت معتقد است باید بیشتر به افراد نیازمند جامعه توجه شود و باید برای آنان نظام تأمین اجتماعی برقرار کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اینکه چگونه قرار است کاهش یارانه بگیران برای سال آینده اجرایی شود؟ گفت: با این اقدام وضع دهک های پائین جامعه بهتر می شود و برنامه دولت محدود کردن فقر مطلق و نابودی برخی از ابعاد آن است.

ربیعی با بیان اینکه درباره تأمین منابع مالی پیشنهادهایی را در قالب لایحه بودجه به مجلس دادیم، افزود: با مجموع کمک هایی که دولت به صندوق ها ارائه می کند حدود 200 هزار میلیارد تومان پول در حوزه های رفاهی وارد می کنیم که 60 هزار میلیارد تومان به صندوق ها کمک می کنیم.

وی با اشاره به اینکه بی برنامگی و غیرهدفمند کردن از جمله مشکلات است، ادامه داد: بیش از 40 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می کنیم اما به هدف مورد نظر نمی رسیم.ربیعی گفت: حاشیه نشینی آسیب اجتماعی نیست بلکه یک مسئله اجتماعی است که باید برای معضلات آن چاره اندیشی کرد. اکنون آمار طلاق در مناطق 1 و 2 تهران بیشتر از مناطق 16 و 18 تهران است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کتمان مسایل و آسیب های اجتماعی موجب پیچیدگی و حل نشدن آن ها می شود، گفت: باید این مسایل دیده و درباره آن گفتگو شود و باید در جهت رفع آن آموزش های لازم را ارائه کنیم.

ربیعی با اشاره به لزوم همکاری با انجمن های علمی و پژوهشی افزود: مرکز مطالعات تامین اجتماعی را که تعطیل شده بود احیا کردیم و با دانشگاه ها و انجمن های مختلف علمی همکاری داریم. رابطه سیاستگذار با سیاست سازان دانشگاهی هنوز خوب نیست و باید بیش از این ها همکاری کنیم.

وی گفت: حدود 40 طرح را برای امسال تعریف می کنیم که بتوانیم نشست هایی را با دانشگاه ها و انجمن های علمی داشته باشیم. پارسال 22 میلیون و 588 هزار شاغل داشتیم که این رقم در تابستان امسال به 23 میلیون و 873 هزار شاغل رسیده است.

*3میلیون و 110 هزار نفر بیکار داریم

 ربیعی افزود: جمعیت بیکارمان در سال 95 تعداد 3 میلیون و 203 هزار نفر بود اما این رقم در سال 96 به سه میلیون و 110 هزار نفر رسید و این نشان می دهد تغییر چندانی در این زمینه نداشتیم که علت این موضوع آن است که نیروی کار قابل توجهی وارد بازار کار می شود.

وی گفت: قبلا رابطه ای میان رشد اقتصادی و رشد اشتغال وجود داشت اما اکنون این رابطه متناسب نیست به همین علت رشد فراگیر مطرح شده است و اشتغال ما هم به سمت اشتغال فراگیر پیش می رود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه بیشترین شغل در بخش خدمات ایجاد شده است، افزود: بیش از 100 هزار شغل در حوزه آی تی ایجاد شد و در بهداشت و درمان و گردشگری هم شغل ایجاد کردیم.60 و سه دهم درصد شغل ها در حوزه خدمات بوده است، تحصیل کرده ها وارد حوزه خدمات مولد شده اند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در دولت دوازدهم نرخ بیکاری در کشورمان تک رقمی می شود؟ گفت: اگر بتوانیم با برنامه ای که در بودجه قرار دادیم در بهبود حمل و نقل و بازسازی بافت فرسوده و ایجاد اشتغال در بخش مسکن و اشتغال خرد و سیاست های اشتغالی دیگر از جمله حق بیمه کارفرمایی و یارانه مزد کار کنیم، این رقم دست یافتنی است.

ربیعی با بیان اینکه معمولاً افراد با مهارت، شاغل می شوند، افزود: سعی می کنیم بر اساس مزیت های اشتغال هر استان، آموزش های فنی و حرفه ای لازم را ارائه کنیم.حدود 20 هزار تومان برای اشتغال فراگیر بودجه قرار دادیم و یارانه 2 درصدی را با سازمان برنامه برای مشاغل پرکشش جلو می بریم .

ربیعی گفت: اشتغال فقط از طریق پول ایجاد نمی شود بلکه مهارت آموزی هم بسیار مهم است. اشتغال روستایی مشاغل هر منطقه را شناسایی کردیم و بر روی آن سرمایه گذاری می کنیم، این طرح را در هزار روستا آغاز کردیم و برنامه روستا تعاون را داریم جلو می بریم.

وی با اشاره به اینکه نهادهای بازاریابی بین المللی را در کشورمان کم داریم، اضافه کرد: در حال تأسیس نهادهای بازار یابی هستیم تا تولیدات را بازاریابی کنیم. اکنون حدود 100 هزار تعاونی فعال داریم و 150 تعاونی دانش بنیان شکل گرفت.

ربیعی با بیان اینکه 11 میلیون عضو تعاونی داریم، افزود: در سال 1392 ، نهصد و نود میلیون دلار از طریق تعاونی ها صادرات داشتیم که این رقم در حال حاضر به 2 میلیارد دلار رسیده است. تعاون از مسیر اصلی خود دور شده است،  ذهنیت خوبی درباره تعاون وجود نداشت اما اکنون این نگاه تغییر کرده است.

* ظرفیت ایجاد شغل در کشور بر اساس رشد نفت  500 هزار شغل در سال است

ربیعی افزود: ظرفیت ایجاد شغل بر اساس رشد کلاسیک کشورمان حدود 400 تا 500 هزار شغل است اما باید بین رشد کلاسیک و رشد فراگیر، تفکیک قائل شویم.رشد کلاسیک رشدی است که ناشی از نفت و گاز و فولاد، پتروشیمی و امثال آن است اما با استفاده از رشد فراگیر هم می توانیم شغل ایجاد کنیم و از ظرفیت های جدید مانند شرکت های دانش بنیان استفاده کنیم.

ربیعی با اشاره به اینکه در جهان یک و سه دهم تا حدود 2 و سه دهم درصد از جی تی پی خود را برای این کار اختصاص می دهند، گفت: حدود 20 هزار میلیارد تومان در بودجه سال آینده برای اشتغال فراگیر در نظر گرفتیم. اگر منابع بودجه محقق شود رسیدن به ایجاد اشتغال 970 هزار نفری برای هر سال طبق برنامه ششم توسعه دست یافتنی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه رفع فقر و ایجاد اشتغال دو برنامه مهم دولت است، گفت: سیاستگذاری ها و هماهنگی های بین بخشی را انجام دادیم و با مشارکت مردم می توانیم به اهدافمان در این زمینه برسیم.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
    0 0
    منطقی، کشاورزی که نداریم چون ایران یه بیابون بزرگه لمیزرعه، بحران ابم داریم که در سالهای نه چندان دور خواهیم دید چه بلایی سرمون میاد.صنعتم که نداریم یا کارخونه ها کهنه اند یا نمیتونن رقابت کنن یا رکود باعث ورشکستگی شده، نفت هم کلا 2 ملیون بشکه صادر میکنیم یه مقدارم تولید پتروشیمی داریم که کفاف حقوق کارمندان(بخوانید مفتخوران) دولت رو فقط میده. حالا یه موج جمعیتی دهه 50 و شصت رو داریم و مدیرانی که از مدیریت فقط حقوق و دستمزدو میفهمن. طبیعیه دیگه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس