دیوار دفاعی صهیونیست ها در جولان

در حالی که گروه های تروریستی در جنوب غرب استان دمشق، امید زیادی به شکست محاصره داشتند و رویای بازگشت به تحولات میدانی سال 2015 را در ذهن خود می پروراندند.

به گزارش مشرق، در هفته های گذشته فشار بر آخرین پایگاه عناصر تروریستی محاصره شده در غوطه غربی دمشق افزایش یافته و نیروهای جبهه مقاومت در حومه شهرک «بیت جن» به پیروزی های چشمگیری دست پیدا کرده اند.

عملیات نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت در غوطه غربی دمشق زمانی تشدید شد که گروه های تروریستی حاضر به انجام مذاکره نشدند و با غرور اعلام کردند تا آخرین لحظه به جنگ در جنوب غرب پایتخت ادامه خواهند داد و به پیروزی امیدوار هستند.

در حالی که گروه های تروریستی در جنوب غرب استان دمشق، امید زیادی به شکست محاصره  داشتند و رویای بازگشت به تحولات میدانی سال 2015 را در ذهن خود می پروراندند تا یک بار دیگر آتش درگیری ها را در حومه پایتخت شعله ور کنند، نیروهای جبهه مقاومت در یک عملیات دقیق تیر خلاص را بر پیکره آنان وارد آوردند.

تکه تکه کردن مناطق تحت اشغال گروه های تروریستی در جنوب غرب استان دمشق راهبردی بود که نیروهای جبهه مقاومت با آزادسازی ارتفاع «البردعیا» به آنان نزدیک شدند و ترس را بر اردوگاه عناصر تروریستی حاکم کردند.

ارتفاع راهبردی «البردعیا» بر مزارع بیت جن اشرف دارد و تسلط بر این ارتفاع بسیار مهم، تروریست های محاصر شده در جنوب غرب استان دمشق را در آستانه جدا شدن از یکدیگر قرار می دهد.

پانزدهم آذرماه، دومین پیروزی مهم نیروهای جبهه مقاومت در جنوب غرب استان دمشق پس از درگیری های سنگین یک هفته ای با تسلط بر ارتفاع «الشهاب» به ثبت رسید و ارتباط عناصر تروریستی از محور شرق به غرب در جنوب غرب استان دمشق قطع شد.

پاکسازی ارتفاع راهبردی الشهاب هم اشراف نیروهای جبهه مقاومت را بر بخش هایی دیگری از مزارع «بیت جن» کامل کرد و مسیر انتقال نیرو و تجهیزات تروریست ها از شرق غوطه غربی دمشق (شهرک بیت جن) به سمت غرب (شهرک های مغر المیر، بیت سایر، کفرحوار و ...)  مسدود شد.

پیروزهای متوالی نیروهای مقاومت در جنوب غرب استان دمشق، نگرانی رژیم صهیونیستی را به عنوان حامی اصلی گروه های تروریستی چند برابر افزایش داده و همین مسئله باعث شد آنان در چندین مرحله مواضع نیروهای ارتش سوریه را در این محور هدف قرار دهند که البته این حملات تاثیری در تغییر معادلات میدانی نداشته است.

اگر چه در ماه های گذشته حملات موشکی و جنگنده های رژیم صهیونیستی به دلایل شرایط میدانی حاکم بر سوریه بدون پاسخ ماند اما هفته گذشته نیروهای مقاومت به حملات صهیونیست ها واکنش دادند و چند موشک را قبل از برخورد با اهداف در آسمان منهدم کردند و پیام روشنی را برای حامی اصلی گروه های تروریستی ارسال کردند.

حملات رژیم صهیونیستی در جنوب غرب استان دمشق با هدف تحت فشار قرار دادن نیروهای جبهه مقاومت و ارتش سوریه و توقف عملیات در این محور دنبال می شود و عناصر تروریستی هم با تمام قدرت تلاش می کنند از تکه تکه شدن مواضع تحت اشغال خود جلوگیری کنند؛ سناریویی که پیشتر در سایر مناطق غربی پایتخت انجام شد و توازن قدرت را به سود جبهه مقاومت تغییر داد.

مناطق تحت اشغال گروه های تروریستی در جنوب غرب دمشق، آخرین امید برای کشاندن درگیری به حومه پایتخت به شمار می آید؛ نباید فراموش کرد که شهرک «بیت جن» دروازه غربی برای ورود به شهر دمشق به شمار می آید و تسلط نیروهای جبهه مقاومت بر این منطقه به معنای مقدمه ای برای آغاز عملیات در استان قنیطره و رسیدن به مرزهای جولان اشغالی است.

رژیم صهیونیستی در 6 سال گذشته با کمک گروه های تروریستی یک کمربند امنیتی برای دفاع از مواضع اشغالی در جولان تشکیل داده اما پاکسازی مناطق جنوب غرب دمشق همه اهداف آنان را در نزدیکی پایتخت سوریه ناکام می گذارد.

صهیونیست ها در ماه های گذشته تلاش زیادی را برای برقراری ارتباط مجدد میان عناصر تروریستی از استان قنیطره (منطقه راهبردی الحضر) با تروریست های محاصره شده در جنوب غرب استان دمشق انجام داد که با شکست روبه رو شد؛ تکه تکه کردن مواضع اشغالی در غوطه غربی و در ادامه پاکسازی این مناطق برای همیشه از متصل شدن مواضع تروریست به یکدیگر در استان های دمشق، قنیطره و درعا جلوگیری می کند.

مناطق تحت اشغال گروه های تروریستی در جنوب غرب استان دمشق یک شاه راه ارتباطی هم محسوب می شود چرا که از محور غربی در نزدیکی مرزهای مشترک با لبنان و جولان اشغالی واقع شده و از سویی دیگر در محور جنوبی محل تلاقی دو استان با پایتخت به شمار می آید.

به گزارش مشرق، گروه های تروریستی تا ماه گذشته از انجام مذاکراه خودداری می کردند اما روند تحولات میدانی در جنوب غرب دمشق به نحوه ای تغییر کرده که حالا باید با دست های خالی به میز مذاکره بازگردند با این شرط که حالا جبهه مقاومت باید به حضور تروریست ها  در مذاکرات چراغ سبز نشان دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
  2 5
  خوب نگفتی چرا؟ واقعا چرا؟
 • IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
  11 2
  صهیونیست ها در ماه های گذشته تلاش زیادی را برای برقراری ارتباط مجدد میان عناصر تروریستی از استان قنیطره (منطقه راهبردی الحضر) با تروریست های محاصره شده در جنوب غرب استان دمشق انجام دادن
 • IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
  5 1
  افرین
 • IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۰
  4 0
  پایه های ظلم هیچوقت پابرجا نبوده است.
 • محمود IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۱
  1 6
  چقدر هم منطقه و شهرهای راهبردی دست تروریست‌ها بوده که حالا هرجا آزاد میشه مشرق راهبردی و مهم اعلام میکنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس