بالگرد افغانی

در سالهای اخیر عمده کارها در زمینه تعمیر و نگهداری بالگردهای ارتش افغانستان، توسط مستشاران خارجی انجام شده و اجازه تربیت و حضور فعال نیروهای بومی این کشور در حوزه داده نمی شود.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، یکی از جملات کلیدی و مهمی که رهبر انقلاب و فرمانده کل قوا در سالجاری بیان کردند، عبارت "برخی میگویند چالش هزینه دارد؛ بله، اما سازش هم هزینه دارد"، است که با نگاهی به اتفاقات و رخدادهای منطقه، مصادیق آن روز به روز بیشتر مشخص می شود. یکی از جدیدترین مصادیق جالب و تاسف انگیز این موضوع را می توان در نحوه برخورد دولت و ارتش آمریکا با نیروهای مسلح کشوری گرفتار و مملو از مشکل افغانستان دانست.

سرزمین افغانستان از جغرافیایی عمدتا کوهستانی تشکیل شده که نیاز به بالگرد برای عملیات رزمی را بیش از پیش برای آن مهم نشان می دهد. از سالهای نفوذ شوروی سابق در این کشور تا دوران اشغال توسط آمریکا، شاهد حضور بالگردهای مختلفی در این کشور هستیم که هر کدام به نوعی بخشی از امور مربوط به عملیات رزمی را بر عهده داشته اند. اما در مدت اخیر تحولات عجیبی در بخش بالگردی افغانستان در حال رخ دادن است که به خوبی نقش و تاثیر مستقیم آمریکا را می توان در آن مشاهده کرد.

MD-۵۳۰F؛ انتخابی وحشتناک برای افغانستان

بالگرد سبک ساخت آمریکا یعنی MD-۵۳۰F یکی از بالگردهای تهاجمی نیروی هوایی افغانستان است که در حال حاضر در حدود ۲۸ فروند از آن در این کشور حضور دارند و تا سال ۲۰۲۲ قرار است این عدد به ۱۵۴ فروند در سال ۲۰۲۲ برسد. اما این بالگرد که در حال حاضر به افغان ها تحویل شده است دارای مشکلات زیادی برای اقلیم این کشور است.

این بالگرد در حال حاضر به مسلسل های ۱۲.۷ میلی متری و راکت اندازهای ۲.۷۵ اینچی غیر هدایت شونده مجهز شده که در صورت درگیر شدن با دشمن، باید برای هدف گیری دقیق و اثربخشی کافی به هدف تا حد زیادی نزدیک بشود که البته در این شرایط حساس، بالگرد مورد نظر فاقد زره مناسب است و آتش متقابل دشمن به راحتی می تواند آن را سرنگون کند!

بالگرد MD-۵۳۰F  افغانی

اما این تحفه آمریکایی، مشکلات دیگری هم دارد. نمونه های تحویلی به افغانستان فاقد سیستم های هدف گیری و نشان گذاری های لیزری هستند که عمدتا در زیر بالگرد نصب می شوند. در عین حال این بالگردها فاقد توان پرواز در ارتفاع بالا و محیط کوهستانی افغانستان هستند.

برای فهم بهتر این مشکل، به این مثال توجه کنید. شهر کابل در ارتفاع ۱۸۲۰ متری از سطح دریا قرار دارد و اطراف آن را هم کوه ها محاصره کرده اند. بالگرد مورد نظر در حالت کاملا مسلح شده نمی تواند به ارتفاع حدودا ۲ هزار متر بیشتر صعود کند و این به آن معناست که اگر بر فرض دشمنی از فراز کوه های اطراف کابل به سمت این شهر اقدام به شلیک با سلاح های سنگین کند یا در این مناطق حضور داشته باشد عملا این بالگرد بی مصرف است.

یکی از سرهنگ های نیروی هوایی افغانستان به اسم قلندرشاه قلندری در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز این گونه می گوید: "حقیقتا نمی دانم چرا این بالگرد (MD-۵۳۰F) را در این جا داریم. اگر با آن به دنبال دشمن برویم و دشمن به سمت ما شلیک کند ما دوام نمی آوریم و اگر بالا برویم نمی توانیم دشمن را پیدا کنیم. موتور این بالگرد ضعیف است و بدنه آن نیز زره پوش نیست. وقتی مردان ما با این بالگرد پرواز می کنند فقط من و خدا می دانیم که به سمت چه چیزی می روند و مشخص نیست که آیا سالم باز می گردند یا نه."

افغان ها ۴ فروند بالگرد تهاجمی روسی Mi-۳۵ را نیز در اختیار دارند که برای شرایط اقلیمی این کشور بسیار مناسب تر است اما نیروهای مسلح این کشور، تعداد کافی از آن را در اختیار ندارند.

بلک هاوک های انباری به جای بالگردهای نوی روسی!

اما یکی از جدیدترین پرنده های اضافه شده به نیروهای مسلح افغانستان بالگردهای بلک هاوک آمریکایی هستند. بعد از بروز اختلافات بین آمریکا و روسیه ، آمریکا خرید این بالگردهای روسی را برای افغان ها با عدم پرداخت پول آن، متوقف کرد و اعلام کرد به جای آن از بالگردهای بلک هاوک ارتش آمریکا به آنها داده می شود.

ارتش افغانستان به صورت ترکیبی در حال حاضر دارای ناوگانی از بالگرد Mi-۸ و Mi-۱۷ ساخت روسیه است که از یک خانواده محسوب شده و می توانند در نقش های ترابری ، جستجو و نجات ، حمل نیروها و مجروحین و همچنین عملیات مسلحانه به کار روند. عمده این بالگردها در کمتر از ده سال اخیر در روسیه ساخته شده و به طرف افغان تحول داده شده اند. پول این بالگردها نیز از طرف آمریکا پرداخت می شده است. اعداد و ارقام درباره تعداد این بالگردها در افغانستان نامشخص است و بین ۴۷ تا ۹۶ فروند درباره آن گزارش شده است.

بالگرد ام آی ۱۷ افغانی

افغان ها به طور سنتی از سالهای نفوذ کمونیست ها در این کشور با هواپیماها و بالگردهای روسی آشنایی بیشتری دارند و بالگردی همچون ام آی ۱۷ برای آنها انتخابی مناسب تر است. در بحثی مثل میزان نیرو و بار قابل حمل نیز این بالگرد بر بلک هاوک آمریکایی برتری خاصی دارد.

اما نکته مهم اینجاست که ۴ فروند بالگرد تحویل شده به افغان ها نه مدل های جدید این بالگرد بلکه بالگردهای UH-۶۰A هستند که از انبارهای ارتش آمریکا خارج شده و بعد از یک تعمیر اساسی به اسم UH-۶۰A+ به این کشور تحویل شده اند. در نهایت قرار است ۱۵۵ فروند از این بالگرد به افغان ها تحویل شود تا به صورت کامل جایگزین بالگردهای روسی بشود.

اما این باز هم همه مشکلات نیروهای مسلح کشور همسایه نیست. این کشور از سال ۲۰۰۱ میلادی تا به الان در اشغال قوای بیگانه است و عملا تمامی امور این کشور در این سالها در اختیار این قوای نظامی بوده است. حال بعد از نزدیک به ۱۶ سال از اشغال این کشور، آمار خلبانان بالگرد در این کشور بسیار سوال برانگیز است.

ورود بالگرد بلک هاوک به افغانستان برای ارتش این کشور

بر اساس گزارش پنتاگون به کنگره آمریکا در ژوئن ۲۰۱۷ میلادی، برای بالگردهای MD-۵۳۰F تنها ۲۰ خلبان و ۲۰ کمک خلبان وجود دارد. به این مسئله توجه داشته باشید که به صورت استاندارد برای هر وسیله پرنده و به ازای هر یک صندلی موجود در آن وسیله پروازی به ۲ نفر خدمه نیاز است. اما با فرض دو نفر خدمه هم برای هر بالگرد باز هم افغان حداقل در زمان فعلی برای ۸ بالگرد خود عملا خلبان یا کمک خلبانی ندارند.

در بخش بالگردهای روسی نیز داستان تقریبا همین مقدار مشکل دار است. تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی تنها ۳۶ فروند خدمه آماده برای بالگردهای سری ام آی ۱۷ و ام آی ۸ افغان وجود داشته است.

در آخرین گزارشی که در این خصوص منتشر شده نیروی هوایی افغانستان دارای ۲۱۵ خلبان آماده به رزم است که با توجه به میزان ناوگان بالگرد و هواپیمای این کشور عدد کافی به نظر نمی رسد. آمریکایی ها اعلام کردند که در سال ۲۰۱۸ حجم بیشتری از خلبانان برای بالگردهای MD-۵۳۰F افغان آماده به رزم می شوند ولی در بخش تعمیر و نگهداری هنوز مشخص نیست که در چه زمانی افغان ها به خودکفایی برسند!

البته ذکر این نکته نیز مهم است که در سالهای اخیر عمده کارها در این بخش از ارتش افغانستان خصوصا در زمینه تعمیر و نگهداری بالگردها توسط مستشاران خارجی انجام می شده و اجازه تربیت و حضور فعال نیروهای بومی این کشور در حوزه داده نمی شود تا مشخص شود آمریکا علاوه بر قالب کردن تجهیزات کهنه و انباری خود، در بخش نیروی انسانی نیز برخوردی را مشابه با رفتارهای خود با پرسنل ارتش در پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، پیش گرفته اند و ذات این کشور، با گذشت چند دهه، هیچ تغییری نکرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 41
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 9
 • AE ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
  84 88
  به من چه افغانیا از ایران گل و بلبل بگو مشرق
  • Ehsan IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   44 24
   جالبه كه مشرق اعداد و ارقام دقيقي از تجهيزات افغانيها داره ولي نميدونه ايا ما باروسيه قرارداد خريد جنگنده بستيم يانه؟؟!
  • IR ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   38 26
   برای این است، که کعبه امالت امریکا است.
  • IR ۰۴:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   15 8
   شما از تسلیحات موشکی دوربرد بالستیک و کروز و برنامه غنی سازی هسته ای و صنعت پهپادی و دریایی سطحی و زیر سطحی افغانستان بگو تا من یاداشت کنم!
  • سیدرسول IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   40 33
   افغانی ها برادران ما هستند. امریکا سلاح های بنجل و عقب مانده خود را به آن ها میدهد و پول آنها را میگیرد.
  • اصلاحطلب IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   12 30
   ایران هیچ مشکلی ندارد.
  • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   27 8
   روحانی آمده همه چیز آرومه گل وبلبل نگران نباش
  • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   44 11
   شما به بلک هاوک ایراد می گیرید؟
 • IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۷
  91 8
  البته آمریکاییها اشتباهی مثل تحویل کبرا به ایران رو دیگه تکرار نمیکنن. به کشورهایی که خطر انقلابهای ایدئولوژیک در اونها وجود داره سلاحی تحویل نمیدن ک بعدا موی دماغ خودشون بشه.
  • IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   33 3
   بله دقیقا ، اف 35 هم به همین دلیل به هیچ کدوم از نوکران خیلج فارسیش نمیفروشه.
  • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   23 13
   خیر عربستان سلاح های, خوبی از آمریکا خریده اونا به افغانی ها اعتماد ندارن
  • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   31 8
   مگه اصلا کشور افغانستان درآمدی داره که از آمریکا تکنولوژی روز دنیا بخواد همه اینها رو هم به بهای حضورش در افغانستان میده
  • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   15 5
   مگه اصلا کشور افغانستان درآمدی داره که از آمریکا تکنولوژی روز دنیا بخواد همه اینها رو هم به بهای حضورش در افغانستان میده
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  43 13
  افغانستان بایت این بالگرد ها هیچ پولی نپرداخته در واقع این ها کمک های نظامی امریکا به افغانستان هستند
  • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   20 29
   باورمون بشه؟ یعنی امریکا محض رضای خدا اینکار رو کرده؟ یعنی امرکا بخاطر مردم مظلوم افغانستان داشت بالگرد از روسیه میخرید و الانم داره از شرکتهای امریکایی میخره؟ باشه. باور کردیم
  • FR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   28 7
   همون طوری که دارای سالانه 2 میلیارد دلار به ارتش پاکستان و 3 ملیارد دلار به ارتش مصر برای رضای خدا کمک می کنه به ارتش افغانستان هم کمک می کنه
  • CN ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   26 9
   پس دوست فرانسوی عزیز! کم غر بزنید که چرا ایران به عراق و سوریه و یمن و ... پول می ده!!
 • علی IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  57 34
  مرزهای چرت گفنن رو مشرق داره رد میکنه خدایی. بالگرد سبک و زره؟ خدایی خودت شفا بده. همچین از افغانستان ایراد میگیره انگار‌ما میل ۲۸ یا کاموف ۵۲ یا اپاچی داریم بابا کلا چهارتا کبرای پنجاه ساله که نصفشم توانایی شلیک تاو ندارن این حرفارو نداره. خدایی بلک هاوک امریکایی رو با کدوم بالکرد ما مقایسه کردی؟ مفت بالگرد بهشون میده مفت ای ۱۰ میده میخوای چیکار کنه؟ اپاچی بده ؟ یه قیمتی از اپاچی و مهماتشم میزاشتی .
  • ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   36 37
   جنبا عليخان! يعني واقعا" فكر مي كني آمريكائيها و كلا" غربيها مفت و مجاني چيزي به ملتهاي ديگه ميدن يا خدمتي براشون انجام ميدن؟؟! جنايعالي هم مثل اكثر همفكرانت يا خيلي از مسئله پرت هستين يا به واسطه خوي غرب پرستي و غرب زدگيتون وظيفه بزك كردن ابرجنايتكاران دنيا را بر عهده گرفته ايد.طوري هم از توانائيها و داشته ها و نداشته هاي اونها تعريف و تمجيد مي كنين و آب و تاب بهش ميدين كه حتي بهترين نويسنده ها و هنرپيشه ها و سياستمداران غربي هم به خوبي شما از عهده اش برميان و در برابر شما جماعت لنگ مي اندازند! !! اين نامردها تا ده برابر سود اقتصادي يا سياسي يا نظامي نبرن كه حاضر نيستند حتي اندازه سر سوزني هم به كسي كمك كنند. اصلا" چرا بايد از دهها هزار كيلومتر آنطرف كره زمين بياييند در اين منطقه و در هر كاري و هر موضوعي فضولي كنند و نظر خودشون رو تحميل كنند آيا جز خوي استكباري و برتري جويي و نژاد پرستي اونها و همينطور جهالت و نفهمي و بي بصيرتي يه عده از مردم منطقه و غرب پرستي و خباثت و خيانت بخشي ديگر از اين مردم ,دليل ديگه اي هم ميشه براي اين اقدامات وحشيهاي متمدن!!!حاكم بر مغرب زمين پيدا كرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • عادل IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   19 14
   خیلی ساده لوحی که فکر میکنی آمریکا به کسی مفت و مجانی چیزی میده - کاش تو شریکم بودی ، می تونستم حسابی سرتو کلاه بزارم !!!
  • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   7 3
   این بالای نظر نذاشت فقط فحش داد
 • رضا مغازاچی US ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  36 23
  سلام... برادر از یک نظامی وارد کمک و مشورت بگیر و بعدا مطلب بگذار...شما جنس آمریکایی رو با آشغال روسی مقایسه میکنی...ما که دستی تو کار داریم کاملا هر روز شاهد تین مسئله هستیم..‌باز هم منتشر نکن
  • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   11 9
   خدا شفات بده
 • IR ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  10 3
  پولشو از طرف آمریکا گرفتن. مگه آمریکا بدهی داره که پول بالگرد روسی را بدهد؟؟؟
 • مغزمتفکرجعلی IR ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  6 8
  احسنت بر مشرق با مقالات روشنگرانش،ولی کاش افغانستان یک رادار شناسایی زیر دماغه قرار بده!!
 • IR ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  30 12
  کشوری که پایتختش عین یک روستاست و کل درآمدش از مواد مخدره میخوای بالگردش کبری و آپاچی باشه ؟
 • نادر IR ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  18 6
  اصولا استراتژی امریکا و غرب در خاورمیانه با شرق آسیا و اروپا فعلآ متفاوت هست این رو میشه درافغانستان لیبی و عراق اشغال شده پس از دو دهه دید خیلی ها ارتش های عربی حاشیه خلیج فارس رو مثال می زنن ولی نمی خواهند ببینن این تسلیحات زیبا در اصل سرکیسه کردن پول چاه های عربیست و بازار کاری که این رانت تجارت سلاح مثل تجارت مواد در افغانستان برای غرب ایجاد کرده قطعا اگر غرب موفق بشه ایران رو هم اشغال کنه و پایگاه های نظامی ناتو به داخل ایران هم بیاد بعد از ایران ترتیب خود عربستان و ترکیه رو هم که فعلا برای جنگ اقتصادی و نظامی با ایران بهش نیاز دارن میدن و آخرین پلان خاورمیانه یعنی خاورمیانه بزرگ و تقسیم کشورها به واحدهای کوچک قومی یا مذهبی در ابعاد اسراییل فعلی که اسراییل نقش پدر معنوی اونها باشه رو هم کلید می زنه کاری که در خود اروپا انجام دادن و شما کلی کشور کوچک می بنید که فضای امنیتی اونها رو دو قدرت اتمی انگلیس و فرانسه تعیین می کنه و ناتویی که در اصل امریکاست و حتی آلمان به ظاهر همه کاره در ابعاد صنعتی در تعیین ابعاد امنیتی فقط یک پیمانکار همه کاره برای آنهاست...قطعا بعد از خاورمیانه سراغ چین و شرق آسیا میرن و با ایجاد خاورمیانه جدید در شرق آسیا با نابودی کامل اقتصاد ژاپن کره و چین اقتصاد امریکا رو که به شدت توسط شرق آسیا ضربه خورده و اشغال شده حتی در خود خاک امریکا بازسازی می کنن!..البته برخلاف مردم و مسئولین ایرانی دول روسی و چینی خیلی تیز هستن و فقط نگاه نخواهند کرد
 • US ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  36 12
  خوشا به حال ما که از روسیه سلاح‌های درجه یک و آخرین مدل رو میگیریم.
  • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   17 6
   درجه یکو خوب اومدی
  • ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   18 20
   خوشا به حال ما كه بسياري از سلاحهاي مورد نيازمون رو خودمون مي سازيم و خيلي از نيازهاي تسليحاتيمون رو كه حتي دشمنانمون هم هنوز خبر ندارن توسط متخصصين باغيرت و باشرف ايراني توليد مي كنيم. اگه شك داري ميتوني از متخصصين نظامي آمريكائي بپرسي! آخه اونا اگه كوچكترين شكي در توانائي نظامي ايران داشتند به جاي حمله به افغانستان و عراق و سوريه و يمن مستقيما" به ايران حمله مي كردند.
 • يوسف ES ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  34 16
  كاشكي همين هليكوپترها رو مي دادن ايران گربه دستش به گوشت نمي رسه ، مي گه بو مي ده!!!
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  23 9
  اینکه آمریکا به افغانستان بالگرد میفروشه و روسیه به ما نمیفروشه هزینه سازش ه؟ چرا جمله آقا رو خراب میکنید با این تحلیل های پشمکی تون؟
 • AE ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  18 7
  مشرق از تو که میدونی کیفیت محصولات صادراتی روسها در پایین ترین درجه نسبت به محصول اصلی قرار دارد بعیده ! یک مثال : هواپیمای میگ 29 که ایران هم یک نمونه اش رو داره و البته خدمات پس از فروش ان تقریبا هیچه
 • US ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  16 16
  همه ي مشخصاتي كه گفتيد رو شاهد ٢٨٥ داره دقيقا تازه شاهد مسخره ترم هست مشرق پزشو نده
 • US ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  3 8
  مم این مشخصاتي كه گفتيد را نمیفهمم کلا
 • آوا IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  17 7
  مشرق جان همین هلی کوپتر که به قول خودت نه زره مناسب داره نه سلاح درست حسابی سابقه جنگیشو دیدی اصلا؟ برای درک سابقه اش بهتره به تاریخچه جنگ های اعراب و رژیم صهیونیستی مراجعه کنی. دوما مگه مخالفان دولت عربستان سوار تانک تی نود و آبرامز میان به جنگ دولت که آپاچی یا کاموف نیاز داشته باشن؟ هر کشوری براساس نظرکارشناسای نظامیش و نیازهاش سلاح می خره. در ضمن اون بلک هاوک ها ته انباری همگی جدیدا ارتقا پیدا کردن. هلی کوپتر ترابری نیازی نیست حتما نو و صفر کیلومتر باشه!
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  21 27
  باز هم دم امریکا گرم
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  8 6
  افغان درست است. افغانی صرفا یک واحد پول است.
  • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
   12 3
   افغانستانی درست است نه افغانی نه افغان
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  45 19
  تا این اصلاح طلبها باشن همه چیز مشکل ایران مشکل داره انشا... انتخابات ۱۴۰۰ میرن زباله دان تاریخ
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
  41 0
  ما هم باید کاموف 52 بخریم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس