کد خبر 800893
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۵
عیسی کلانتری

کارشناس محیط زیست کشور گفت: فکر نمی‌کنم آقای کلانتری حتی یک بار منشور مقام معظم رهبری در محیط زیست را خوانده باشد چرا که برخی فعالیتها و تاکیدات او با این منشور و سیاستهای آن مغایر است.

به گزارش مشرق،  الله قلی درباره دلایل انتقادات مختلفی که از سوی فعالان محیط زیست و تشکلهای مردم نهاد به عملکرد عیسی کلانتری در راس هرم سازمان محیط زیست می‌شود، اظهار کرد: از ابتدای حضور عیسی کلانتری در راس سازمان محیط زیست دو باور در مورد او وجود داشته است؛ یک عده کلانتری را فردی خودکامه و بی‌اعتقاد به دانش محیط زیست می‌دانستند و برخی هم معتقد بودند که وی انتخاب شده تا برخی اهداف را به پیش ببرد.

وی ادامه داد: در حقیقت در ملغمه‌ای از این نظرات قرار گرفته‌ایم اما روز به روز شرایط برای محیط زیست کشور بحرانی‌تر می‌شود.

این کارشناس محیط زیست خاطرنشان کرد: شاید زمانی که عیسی کلانتری وزیر کشاورزی بود و از این نوع حاتم‌بخشیهای کنونی در عرصه‌های منابع طبیعی می‌کرد به چشم نمی‌آمد اما امروز وضعیت محیط زیست کشور به شکلی نیست که چنین فعالیتهایی صورت گیرد.

به گفته الله قلی، نوعی از این حاتم‌بخشیها و رفتارهای پر انتقاد را در مدت حضور کلانتری به عنوان رئیس سازمان محیط زیست شاهد بوده‌ایم و او بیش از 80 درصد پردیسان را بدون هر توجیهی به شهرداری واگذار کرد.

وی افزود: آقای کلانتری بدون اینکه کسی را در جریان بگذارد و بدون تصمیم کارشناسی، این کار را اجرایی کرد که البته انتقادات فراوانی را به‌دنبال داشت.

پشت پرده جابجایی مدیران استانی و تفویض اختیارات

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه کلانتری در بدو ورود به سازمان محیط زیست به جابجایی مدیران مبادرت ورزید، گفت: بعد از برخی جابجایی‌ها در استانها موضوع تفویض اختیارات نیز انجام گرفت؛ یک برداشت ساده نشان ‌می‌دهد که جابجایی‌ها و تفویض اختیارات برای عدم بررسی کارهای انجام شده از سوی رسانه‌ها و کارشناسان بوده است.

الله‌قلی افزود: متاسفانه شاهدیم که در برخی استانها و شهرها گاهی مجوزهایی برای ساخت و ساز یا واگذاریها و تعاملات با صنایع و آلودگی و غیره صادر می‌شود که با برنامه صورت گرفته این مجوزها نه تنها کارشناسی درستی نمی‌شود بلکه دیگر هیچ کس سد راه تصمیمات داخلی ادارات نخواهد بود.

ماموریت کلانتری در قبال محیط زیست کشور

وی توضیح داد: عملکرد کلانتری نشان می‌دهد که انگار او ماموریتی دارد که هر آنچه با مشقت به دست آمده را بدهد و برود که در هر حال باید این فرد مهار شود.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه کلانتری 95 درصد محیط زیست را نمی‌شناسد، گفت: ما در ابتدای حضور کلانتری تصور می‌کردیم که برخی سیاستها و وعده‌ها تغییر خواهد کرد و با دولتی با شعار محیط زیستی و پایبند به منشور مقام معظم رهبری مواجهیم در صورتی که هیچ کدام از شعارها محقق نشده است.

الله‌قلی تصریح کرد: آقای کلانتری حتی در مقابل دو تجمع ساده هم تاب نیاورد؛ نخستین تجمع که درباره خرس گلستان انجام گرفت و تجمع دوم که در استقبال از دو تن از دوچرخه‌سواران معترض به کشتار پرندگان انجام گرفت که با هر کدام از این برنامه‌ها برخورد شد.

وی یادآور شد: ماه گذشته دو تن از فعالین محیط زیست که نماینده انجمن سبز چیا مریوان کردستان از شناخته شده‌ترین سازمانهای مردم نهاد کشور بودند در اعتراض به کشتار وسیع پرندگان مهاجر در مازندران مسیر مریوان به پارک پردیسان را با دوچرخه رکاب زدند و ما (چهار نفر) در پارک پردیسان مقابل سازمان حفاظت محیط زیست به استقبال آنان رفتیم که با فضای شدید امنیتی و برخورد بسیار نامناسب مواجه شدیم.

این کارشناس محیط زیست تصریح کرد: این رفتارها برای فعالان سازمان محیط زیست قابل پذیرش نیست اما باید مسئولان سازمان محیط زیست نیز بدانند که ما نیز کوتاه نمی‌آییم و عقب نمی‌نشینیم.

الله‌قلی با بیان اینکه آقای کلانتری پای خود را به بهانه توسعه و اشتغال فراتر گذاشته است، گفت: این موضوعی که شاهد هستیم یک جریان خطرناک سیاسی، فرصت‌طلبی و منفعت‌طلبی سیاسی است.

عدم ارزیابی در صدور مجوزر پتروشیمی در منطقه میانکاله

وی به انتقاد از عملکرد کلانتری در صدور مجوز ساخت واحدهای پتروشیمی در منطقه میان‌کاله اشاره کرد و افزود: آقای کلانتری پاسخ نامه برای احداث واحد پتروشیمی را بدون کمترین ارزیابی و با سرعت صادر می‌کند که این جای سؤال دارد.

این کارشناس محیط زیست تصریح کرد: مسئولان سازمان محیط زیست برای ساخت پتروشیمی که در ضلع غربی پناهگاه حیات وحش و ذخیره گاه زیست کره میانکاله جانمایی شده به سرعت پاسخ می‌دهند که این نشان می‌دهد یک نفر انتخاب شده تا به سادگی و بدون کارشناسی فعالیتی را که می‌خواهد انجام دهد.

الله‌قلی توضیح داد: برخی از افراد می‌گویند که عیسی کلانتری فردی لجباز و خودکامه است و برخی می‌گویند که او انتخاب شده تا با فعالیت خود، محیط زیست کشور را نابود کند و برخی چیزها را با محوریت توسعه از بین ببرد.

خانم ابتکار حداقل‌ها را برای محیط زیست حفظ می‌کرد  

وی خاطرنشان کرد: بنده در سالهای اخیر هیچ اعتقادی به برنامه‌های خانم ابتکار نداشتم و فکر می‌کردم حرکات او نمایشی است اما در حال حاضر از بسیاری انتقاداتی که کردم پشیمان هستم؛ خانم ابتکار لااقل یک کف و حداقلی را برای محیطزیست کشور حفظ می‌کرد و آنگونه نبود که انگار یک مدیر، خودش دشمن قسم خورده محیط زیست باشد.

این کارشناس سازمان محیط زیست توضیح داد: به طور حتم وزیر نفت اگر راجع به محیط زیست حرف بزند دلسوزانه‌تر از عیسی کلانتری سخن می‌گوید؛ آقای کلانتری کارهای عجیبی می‌کند و برخی تصمیماتی فارغ از دید کارشناسی می‌گیرد که "فرد محوری"  نظرات او را نشان می‌دهد.

فرد محورانه بودن عملکرد کلانتری

به گفته الله‌قلی، نظرها و ایده‌های کلانتری "فرد محورانه" است و محیط زیست کشور هم عرصه‌ای نیست که یک نفر همه چیز را بداند بلکه هر چه پیش می‌رویم باید بیشتر درس بگیریم؛ دوران معصومه ابتکار در حقیقت وضعیت بهتری را نسبت به حال حاضر شاهد بودیم و حداقل عقب‌گردی نداشتیم.

تاثیرات تیلاپیا بر اکوسیستمهای آبی خوزستان

وی با اشاره به موضوع تولید ماهی تیلاپیا در کشور نیز اظهار کرد: به عنوان مثال تیلاپیا اکوسیستمهای آبی خوزستان را به خاک سیاه نشانده است؛ بهتر است از صیادهای منطقه شادگان بپرسید که این ماهی چه مسائلی و مشکلات جدی را برای معیشت آنها ایجاد کرده است.

این کارشناس محیط زیست افزود: ماهی تیلاپیا به شدت در برابر آلودگی و حتی شوری آب مقاوم است و رقیب سرسخت همه گونه‌های بومی آبزیان محسوب می‌شود؛ اصرار کلانتری بر اینگونه نیز بسیار نگران‌کننده است.

الله‌قلی با بیان اینکه استان یزد به عنوان پایلوت به دلیل فاصله‌دار بودن این منطقه با تالابها و نهرها انتخاب شده است، گفت: چرا موضوعی که آخر و عاقبت آن را می‌دانیم و مشکلات آن را می‌فهمیم دوباره پیگیری می‌کنیم.

فکر نمی کنم کلانتری منشور مقام معظم رهبری را خوانده باشد!

وی با بیان اینکه منشور مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست مشخص است، گفت: فکر نمی‌کنم آقای کلانتری حتی یک بار این منشور را خوانده باشد چرا که برخی فعالیتها و تاکیدات کلانتری همانند توجه به محصولات دست کاری ژنتیکی شده (تراریخته) با این سیاستها و منشور مغایر است و در این منشور بر تولید محصولات ارگانیک تاکید وجود دارد.

این کارشناس محیط زیست با انتقاد شدید از عملکرد کلانتری در پروژه‌های انتقال آب و باور سازه‌ای گفت: وقتی هنوز به انتقال آب مجوز می‌دهیم و باور اصلی نیز سازه‌ای است یعنی که از روزگار و گوشه و کنار کشور هیچ چیزی نمی‌دانیم؛ فردی که از گذشته درس نگیرد برای آینده هم محلی از ادراک صحیح ندارد.

اتفاقاتی که در محیط زیست می‌افتد نوعی دیکتاتوری است

به گفته الله‌قلی، اتفاقاتی که در حال حاضر در محیط زیست ما می‌افتد یک نوع دیکتاتوری است و کسی به حرف کسی گوش نمی‌دهد؛ این روزها هیچ کدام از دفاتر ستادی سازمان نمی‌دانند چه اتفاقتاتی می‌افتد و ناگهان یک تصمیم جدید در حوزه ریاست گرفته و عملی می‌شود.

وی افزود: آقای کلانتری در طی مدت 100 روز حضور خود در راس سازمان محیط زیست حتی نمی‌داند چه تعداد گروههای فعال محیط زیستی در کشور وجود دارد.

مسئولان عکس‌العملهای کلانتری را ببینند

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه فعالان محیط زیستی از عملکرد کلانتری به ستوه آمده‌اند، گفت: کلانتری تصمیمات ناگهانی و خودسرانه‌ای را می‌گیرد که قطعا تبعات زیادی را برای محیط زیست کشور به دنبال دارد؛ امیدواریم مسئولان به هوش باشند و این عکس العملها را ببینند.

پَس رفت کلانتری در احیای دریاچه ارومیه

الله‌قلی، کلانتری را حامی طرحهای انتقال آب دانست و گفت: آقای کلانتری همچنان در این تفکر سازه‌ای قرار دارد و دریاچه ارومیه هم طی سالهای اخیر نسبت به گذشته پس‌رفت عینی داشته است.

هیچگاه دریاچه ارومیه به این وخامت نرسیده بود

وی افزود: دریاچه ارومیه در حال حاضر خالی‌تر از گذشته شده و با وجود هزینه‌های بالا، وضعیتی نامناسب یافته است؛ هیچگاه در تاریخ، وضعیت دریاچه ارومیه به این وخامت نبوده است.

این کارشناس محیط زیست تاکید کرد: باید از آقای کلانتری و حتی از آقای رئیس‌جمهور پرسیده شود که چقدر به شعارهای محیط زیستی پایبند هستید و آیا این شعارها فقط مربوط به دولت قبل بوده است؟ وضعیتی که این روزها شاهد آن هستیم با شعارهای محیط زیستی داده شده، فاصله زیادی دارد.

آخرین وضعیت تالابهای کشور و آینده مبهم آنها

وی درباره وضعیت تالابهای کشور نیز اظهار کرد: دولت قبل اعلام کرده بود که 60 درصد تالابها بیابان شده و 40 درصد مابقی هم بین 20 تا 80 درصد آسیب دیده‌اند اما معاون جدید این رقم را بالاتر و حدود 80 درصد اعلام کرد و فقط  20 درصد از تالابها باقی‌مانده‌اند که آنها نیز وابسته به بارش یا پساب و فاضلابهای شهر و عرصه‌های کشاورزی حاشیه‌های خود هستند که متاسفانه آینده مبهمی در انتظار آنها خواهد بود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس