تیم هسته ای

دیپلماسی منفعل ایرانی در برابر دیپلماسی فعال آمریکایی موضعی را رقم زده که آمریکایی‌ای که خود در برجام کارشکنی می‌کند در حال محکوم کردن ایران در حوزه نقض برجام است.

سرویس سیاست مشرق - هسته‌ اصلی تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان بعد از گذشت حدود دو سال از تصویب برجام حالا که بایستی ناظر بر اجرای این توافق‌نامه و پاسخگوی عملکرد خود به مردم باشد، از هم پاشیده است؛ اعضای تیم هسته‌ای یا از تیم جدا می‌شوند و یا اینکه روزه سکوت گرفته و از آنها دیگر خبری در رسانه‌های جمعی نیست.  

دیروز خبر رسید که مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه و از اعضای تیم مذاکره کننده ایران با گروه ۵+۱ در موضوع هسته‌ای از وزارتخارجه جدا شد و با حکم محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور به عنوان «معاون سیاسی دفتر رییس جمهور» منصوب شد.

پیش از وی نیز حمید بعیدی‌نژاد از اعضای تیم هسته‌ای کشورمان از تیم جدا شد و به لندن رفت تا سفیر تهران در انگلیس باشد. بعیدی‌نژاد از جمله دیپلمات‌هایی بود که به طرق مختلف از برجام حمایت می‌کرد و تریبوبی برای پاسخگویی به منتقدان برجام بود.

سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام بعد از محمد جواد ظریف فرد دوم تیم هسته‌ای محسوب می‌شود. وی تا مدتی بعد از تصویب برجام به مدافع درجه یک توافق هسته‌ای تبدیل شده بود و در رسانه‌های مختلف برای پاسخگویی به انتقادات و کارشکنی‌هایی که آمریکایی‌ها علیه برجام پس از اجرای آن انجام می‌دادند، حضور می یافت. اما رفته رفته این حضور کم‌رنگ  شد تا اینکه دیگر کمتر از عراقچی در رسانه‌ها خبری است. او که مدافع اول برجام بود حالا روزه سکوت گرفته و دیگر در رسانه‌ها هم ظاهر نمی‌شود چه برسد به اینکه پاسخگوی مشکلات و انتقادات در این زمینه باشد. جالب اینجاست که وی بر اساس وظیفه‌ای که دارد یعنی ریاست ستاد پیگیری برجام بایستی بیشتر از بقیه به پاسخگویی درباره انتقادات و مسائل مترتب بر آن همت بورزد اما در حال حاضر غایب اصلی تیم هسته‌ای است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان که با دیپلماسی خنده در مذاکرات شرکت می کرد، دیگر نیاز به معرفی ندارد. حضور وی تا چندی قبل از اجرای برجام و اکنون یک تفاوت ویژه دارد. بسیاری از سخنرانی‌ها و گفتگوهای وزیر خارجه کشورمان قبل و تا یکسال بعد از اجرای برجام درباره این توافق هسته‌ای بود اما حال وی بیشتر در مورد مسائل دیگر سخن می گوید.

جالب اینجاست که ظریف نیز به طور زیرپوستی یکی از ساکتین برجام در حال حاضر است. البته در برخی از موارد همچون کارشکنی‌های ترامپ و نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل وی در مقام پاسخگویی برآمد اما دیپلماسی غیرفعال هسته‌ای کشورمان در حال حاضر به جایی رسیده است که آمریکا در برجام کارشکنی‌ می‌کند اما قصد دارد ایران را به عنوان کشوری که برجام را نقض کرده است، محکوم کند. دیدار نیکی هیلی با یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی اتمی و دیپلماسی فعال آمریکا در همین راستا قابل توجه است که حاکی از فشار آمریکا بر آژانس برای تایید نقض برجام توسط ایران بود. با این حال تیم هسته‌ای کشورمان پس از حدود دو سال از اجرای برجام ذره ذره آب شده و در سکوت بسر می‌برد.  

حال معلوم نیست از هسته مرکزی تیم مذاکره کننده چه کسانی باقی می مانند و چه کسی پاسخگوی شق القمر برجام است؛ بعضی از تحلیل‌گران معتقدند که عباس عراقچی نیز تمایل به جدا شدن از تیم مذاکره کننده است و شاید برای تصدی یکی از سفارت های ایران، به خارج از کشور سفر کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 22
 • مهدی IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  112 7
  انشاءالله هم خلاصی از برجام و هم داعش و هم دولت حسن فریدون، هم تحریمها و هم دولت آمریکا نزدیک است!!!
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
   46 2
   نفرمایید .امیر کبیر ظریف و فتح الفتوح برجام و انگلیسی بلغور کردن و دادن کل هسته ای و کاسه توالت فرنگی وارد کردن ووووجزوی کوچک از افتخاراتی است که این دولت فراهم کرده ودر چند ساله اینده احتمال میدیم یا ما دیگر ایران نداریم و یا این ادم ها دیگر ایران نیستند.
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
   11 4
   نفرمایید .امیر کبیر ظریف و فتح الفتوح برجام و انگلیسی بلغور کردن و دادن کل هسته ای و کاسه توالت فرنگی وارد کردن ووووجزوی کوچک از افتخاراتی است که این دولت فراهم کرده ودر چند ساله اینده احتمال میدیم یا ما دیگر ایران نداریم و یا این ادم ها دیگر ایران نیستند.
  • سجاد IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
   52 1
   اول گفتند ما بودیم بعد گفتند همه با هم بودیم بعد گفتند ما بودیم ولی زیر نظر رهبر بودیم الان می گن ما نبودیم نظام بود فردا می گن چی کی پس فردا می گن احمدی نژاد بود . . .
 • IR ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  69 3
  کدوم نوزاد الان بیشتر از دوسالشه لامصب ده برابر فوایدش کثافت کاری کرده بوش دنیارو برداشته کلا هم ونگ میزنه
 • برادر IR ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  7 73
  خوب دارین به طبل حماقت و بی خردی خودتون میکوبید.همینطور ادامه بدید و تحلیل های آبکی مطرح کنید!
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
   40 1
   شما هم چند تا تحلیل کنسرتی و قر دادن ارائه بده کمتر آبکی باشه
 • SE ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  63 3
  حال که زهرجام برجام هویدا شده باید هم پنهان شوند
 • دانیال IR ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  58 0
  خوب میدانند جام برجام بزودی خواهد شکست همه در حال فرارند بعدش هم میگویند کی بود کی بود من نبودم
 • IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  58 10
  تحلیل اشتباهی بود.هرکدام از این سه نفر غیر از ظریف به پستهایی دیگه رسیدند تا مزدفعالیتهاشون را گرفته باشند.در واقع اینها از برجام سرخورده نشدند بلکه ماموریتشون تمام شده است.این هزینه ی سنگینی بود که روی دست نظام گذاشتند و به کارشون اعتقاد صددرصدی دارند چون مبنای فکریشون اینه که باید از زیر فشار آمریکا رفت کنار و پرداخت هزینه ی سنگین برجام را ناگریز میدونن.همین الان هم اعتقاد دارند بهترین کار را انجام دادند. تحلیلهاتون در جهت خط دهی به افکار نباشه بلکه در جهت تبیین حق باشه البته وقتی حق را درک کردید.
  • ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
   48 2
   چرا ماموریتشان تمام شده مگر تحریمها فرو ریخته یا آمریکا پابند برجامه که ماموریتشان تمام شده باشه گندی که زدند کی باید جمه کنه
  • فرزند ایران IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
   38 0
   تحلیل مشرق درست بود , ما برجام رو بخاطر رفع تحریمها زیر بارش رفتیم حالا که تحریثمها دارن روز به روز بیشتر میشن برای مثال فروش هواپیما و قطعات آن مربوط به توافق ژنو بود که در ازای نابودی اورانیوم 20درصد انجام شد اما حالا واسه همونم باید التماس کنیم و یه عالمه هم بیش از قیمت هواپیما پول داد. نکته آخر: توافق برجام با شعار استقلال , آزادی وجمهوری اسلامی در تضاد کامل میباشد و تمام مقاومت چند سال گذسته این مردم شریف رو از بین برد و بجای ایجاد اشتغال برای جوانان ایران برای جوانان فرانسه و دیگر دشمنان قسم خورده ایران اشتغال ایجاد کرد و جان تازه ای در صنایع ورشکسته دشمنان ایران دمید.سخن در این زمینه بسیار است و عاقبت در تاریخ این خیانت ثبت خواهد شد. مرگ بر امریکا و کسانی که دل به شیطان بسته اند
 • IR ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  45 0
  زنده باد دولتمردان آمریکا. خوش به حال مردم آمریکا که چنین دولتمردان مقتدری دارند که ذرزه ای در مقابل دشمنشان کوتاه نمی آید. ای کاش همه دیپلماتهای ایران را می دادیم و در عوض یک ترامپ می گرفتیم.
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  66 0
  چرخش 180 درجه ای دولت یازدهم نسبت به دولت دهم در زمینه قبول خواسته های غرب و مثلا" دور کردن سایه جنگ و نابودی صنعت هسته ای متاسفانه در ننگنامه ای بنام برجام خلاصه شد که از موقع تصویب تابحال شُرشُر فاضلاب و لجن از ورق به ورقش راه گرفته
 • IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  53 0
  برجام روی گسلی بنا شده که زلزله های وپس لرزهای 7تا 8ریشتریش هر روز کشور را میلرزاند
 • IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  67 0
  عاقل هیچ از این سرانجام تعجب نمی کند. چرا؟ چون تاریخ نه چندان دور را نگاه می کند و می بیند همین تیم مذاکره کننده (با هدایت همین رئیس جمهور) در سال های اوایل دهه هشتاد چه نتیجه ای از مذاکرات کسب کردند و دیدیم در نهایت هم آن مذاکرات با امتیاز دادن یک طرفه ایران و عهد شکنی اروپایی ها به شکست انجامید. نتیجه مذاکرات برجام هم همین خواهد بود. تعجبی نداشت و ندارد. منتها اکثر مردم ما که حافظه تاریخی بسیار ضعیفی دارند این حقیقت را ندیدند و یا نخواستند ببینند.
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  59 2
  .. بله و اینگونه بود که برجام بلای جان ایرانیان شد که اگر بدون اعتنا به این طرح به راهمان ادامه دهیم حتماً با این استعدادها و جوانان موفق خواهیم شد
 • aa IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
  47 0
  این نتیجه عجله و عدم شناخت دشمن است کاش در هنگام مذاکرات بیشتر از تفکر جناهی تفکر ملی حکم فرما بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس