کد خبر 789586
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۸
اردن و محمود عباس

حاکم اردن و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بر لزوم همکاری آمریکا برای حل مناقشه میان فلسطین و رژیم صهیونیستی تاکید کردند.

به گزارش مشرق، دفتر پادشاه اردن در بیانیه ای اعلام کرد محمود عباس روز یکشنبه با عبدالله دوم در کاخ الحسینیه در امان دیدار کرد. عبد الله دوم و محمود عباس در این دیدار بر ضرورت همکاری با دولت آمریکا برای رسیدن به افق های جدید پیشرفت در مسیر حل مناقشه با رژیم صهیونیستی تاکید کردند.

عبد الله دوم و محمود عباس در خصوص مسئله اهمیت همکاری با دولت آمریکا، افزایش تلاش ها برای فراهم کردن دورنمای سیاسی واقعی در مسیر حل مناقشه با تل آویو و دستیابی به پیشرفت های عملی در زمینه حل این بحران در آینده گفتگو کردند.

 عبد الله دوم و عباس تاکید کردند با توجه به پایبندی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به همکاری برای برقراری صلح میان فلسطین و اسرائیل، تلاش ها برای همکاری با واشنگتن در مسیر حل مناقشه میان رام الله و تل آویو باید افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از امان، عبد الله دوم و محمود عباس در این دیدار که با حضور مسئولان بلند پایه اردن و فلسطین برگزار شد، توافقنامه آشتی ملی میان دو جنبش فتح و حماس را که با میانجی گری و نظارت مصر در قاهره به امضا رسید، بررسی کردند.

 پادشاه اردن تصریح کرد کشورش از این توافقنامه و برقراری آشتی ملی فراگیر در اراضی فلسطین حمایت می کند.

عبد الله دوم و محمود عباس توافقنامه آشتی ملی را گامی مهم در مسیر پیشبرد فرایند صلح و از سرگیری گفتگوهای جدی و فعال میان مقامات فلسطین و اسرائیل بر اساس راه حل تشکیل دو کشور مستقل برشمردند.

عبد الله دوم گفت مسئله فلسطین مسئله اساسی و محوری بحران منطقه خاورمیانه است و حل این مسئله همواره در راس برنامه های سیاست خارجی اردن قرار دارد.

مقامات اردن و فلسطین همچنین اوضاع در قدس اشغالی را بررسی کردند.

عبدالله دوم و عباس بر ادامه قیمومیت اردن بر مکان های مقدس مسلمانان و مسیحیان در شهر قدس و تداوم ایفای نقش تاریخی آن در حمایت از این شهر تاکید کردند.

 محمود عباس پس از دیدار با عبد الله دوم به خبرنگاران گفت رام الله و امان بدون تردید خواهان برقراری آشتی ملی فراگیرمیان فلسطینی ها هسستند و بر اساس مفاد این توافقنامه می خواهند قدرت، قانون و نظام واحدی بر فلسطین حاکم باشد تا دولت وحدت ملی بتواند به وظایف و مسئولیت هایی خود در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه به طور یکسان عمل کند.

منبع: العالم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس