تام کاتن سناتور جمهوریخواه ایالت آرکانزاس

«تام کاتن» ۳۹ساله از حزب جمهوریخواهان، جوانترین سناتور کنونی ایالات متحده آمریکا است که در روزهای اخیر زمزمه هایی مبنی بر انتخاب وی برای ریاست سازمان سیا آمریکا به گوش می‌رسد.

 به گزارش مشرق، تام کاتن سال گذشته نیز به عنوان یکی از کاندیدهای تصدی پست ریاست وزارت دفاع مطرح شد اما در نهایت این اتفاق نیفتاد. کاتن از جمله طرفداران قاطع رژیم صهیونیستی و ضد ایرانی ترین سناتورهای آمریکایی است. سناتوری که سال گذشته و طی مذاکرات هسته‌ای، جنگ لفظی توئیتری‌اش با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و همچنین نامه وی به رهبری ایران خبرساز شده بود. وی تنها نماینده کنگره است که در جولای ۲۰۱۵ به لایحه توافق برجام رای منفی داد. لایحه ای در آن مقطع با ۹۸ رای مثبت و یک رای منفی تایید گردید. شبکه خبری «اسرائیل نشنال نیوز» روز دوشنبه در خبری با عنوان «آیا سناتور طرفدار اسرائیل رهبر سیا خواهد شد؟» از گمانه زنی های پنهان در مورد احتمال انتخاب وی از سوی دولت ترامپ برای ریاست سازمان سیا خبر داد. به این بهانه مواضع کاتن در مورد برخی مسایل خاورمیانه مورد بررسی قرار می گیرد.

رژیم صهیونیستی

تام کاتن یکی از شناخته شده ترین سناتورهای طرفدار رژیم صهیونیستی در بین سناتورهای آمریکا بویژه در نسل جدید است. وی از معدود سیاست مداران آمریکایی و غربی است که حتی شهرک سازی اسرائیلی ها را مجاز می داند تا جاییکه حتی باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا را به خاطر فشار آوردن بر رژیم صهیونیستی در مورد شهرک سازی، به عنوان ضد اسرائیلی ترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا دانسته است.

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در آوریل ۲۰۱۵ نوشت که سناتورهای جمهوریخواهِ پیروز در انتخابات ۲۰۱۴ در قیاس با سایر همتایان خود در یک دهه گذشته بیشترین کمک مالی را از لابی های صهیونیستی دریافت کرده اند. این روزنامه در ادامه می نویسد که در میان جمهوریخواهان فعلی کنگره، کمتر سناتوری به اندازه تام کاتن از سوی گروه های طرفدار اسرائیل در آمریکا مورد حمایت مالی بوده است. بر اساس این گزارش، بیش از ۲ میلیون دلار مساعدت مالی به کاتن صورت گرفته که در نهایت این هزینه ها نتیجه داده و وی وارد کنگره شده است. پرداخت کنندگان این مبلغ عبارتند از: «کمیته اضطراری حامی اسرائیل» به ریاست ویلیام کریستول، مبلغ ۹۶۰ هزار دلار، سازمان صهیونیستی موسوم به PAC  مبلغ ۸۲۵ هزار دلار، پل سینگر میلیاردر یهودی مبلغ ۲۵۰ هزار دلار، کاتن کلارمن میلیاردر یهودی مبلغ ۱۰۰ هزار دلار.

سازمان ضد صهیونیستی «نشنال ونگارد» نیز در مارس ۲۰۱۵ با افشای مساعدت های مالی صهیونیست ها به تام کاتن اعلام کردند که یهودیان عامل رشد نجومی کاتن در عرصه سیاسی آمریکا بودند.

تام کاتن در سپتامبر ۲۰۱۵ به اراضی اشغالی فلسطین  سفر کرد و در دیدار با نتانیاهو قول داد تا به هر قیمت ممکن جلوی به نتیجه رسیدن برجام را بگیرد. وی در مصاحبه با روزنامه «تایمز اسرائیل » گفت که تا روز آخر برای برهم زدن برجام از هیچ تلاشی مضایقه نخواهد کرد.

ایران

تام کاتن از جمله سرشناس ترین سناتورهای ضد ایرانی در یک دهه گذشته است که ایران را رهبر تروریسم دانسته و معتقد است که باید با ایران به صورت تهاجمی برخورد کرد. وی مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران را با «مصالحه در مقابل آلمان نازی» مقایسه کرده است و ضمن این مقایسه، مدعی شده، همه در ایران «تندرو» هستند.کاتن مدعی است که ایران به دنبال گسترش حاکمیت قوانین الهی در سرتاسر جهان است؛ از اینرو طرفدار تغییر نظام در ایران بوده و معتقد است که آمریکا باید با افزایش تحریم ها و با تجهیز نظامی اسرائیل قدرت ایران را مهار کند.

در ۸ مارس  ۲۰۱۵، سناتور کاتن نامه‌ای خطاب به رهبران ایران نوشت و ارسال کرد که اظهار می‌داشت هر توافق هسته‌ای بدون تصویب کنگره، صرفاً تا پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در سال ۲۰۱۷ اعتبار خواهد داشت و رئیس جمهور بعدی ممکن است آن را با یک حرکت قلم لغو کند.

وی درباره برجام معتقد است که، بدترین توافق بین المللی آمریکا در طول تاریخ سیاست خارجی این کشور است. کاتن در سپتامبر ۲۰۱۵ در مصاحبه ای با روزنامه اسرائیل تایمز پیش بینی کرده بود که کشورهای جهان در نهایت بین اقتصاد آمریکا و ایران، آمریکا را انتخاب خواهند کرد و این امر یعنی ناکارآمدی برجام در درازمدت. وی در زمان حضورش در فلسطین اشغالی با بنیامین نتانیاهو دیدار داشت و در آن ضمن تاکید بر همکاری مشترک آمریکا و اسرائیل برای تحت فشار قرار دادن ایران اظهار داشت که آنچه که در مورد رای کنگره به برجام اتفاق افتاده است، به معنای پایان داستان ایران و آمریکا نیست بلکه تنها فصلی از این داستان است.

کاتن معتقد است که حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران می تواند این کشور را به نقطه صفر برساند، بنابراین آمریکا باید اسرائیل را در این هدف همراهی کند.

عراق

 کاتن نخستین کهنه سرباز جنگ عراق است که به عضویت سنا برگزیده شده است. وی در سال ۲۰۰۶ به‌عنوان سرجوخه گردان سوم پیاده‌نظام آمریکا به عراق اعزام شد. کاتن در می ۲۰۱۵ در مصاحبه با مجله واشنگتن اگزماینر در خصوص انتقادها از جنگ عراق اظهار داشت: «آنچه که جورج بوش در مورد عراق انجام داد بر اساس اطلاعاتی بود که از سرویس های اطلاعاتی آمریکا و کشورهای غربی دریافت کرده بود. بنابراین ما از جنگ عراق شرمسار نیستیم.»

در اکتبر ۲۰۱۵، مسعود بارزانی میزبان هیئتی شش نفره از جمهوریخواهان کنگره آمریکا از جمله تام کاتن بود. هیئت مربوطه در این دیدار از پایداری و اراده کردها در حفظ کردستان عراق تجلیل به عمل آوردند.

سوریه

کاتن معتقد است که بشار اسد باید از قدرت عزل شده و سوریه را ترک کند. وی یکی از طرفداران برخورد نظامی با سوریه است و یکی از ضعف های دولت اوباما را مساله سوریه می دانست.

وی حمله هوایی آمریکا به سوریه در سال ۲۰۱۷ را به عنوان نقطه عطف در بازگشت وجه مخدوش شده آمریکا در جهان دانسته و در این باره می گوید: «من جزو معدود سناتورهای جمهوریخواه کنگره بودم که موافق حمله آمریکا به سوریه بودم و به خاطر ده ها سیاستمدار غربی به من در مورد عواقب امنیتی این اقدام هشدار دادند.»

روسیه

تام کاتن معتقد است که آمریکا در مقابل روسیه با اقتدار ظاهر نشده است و باید دولتمردان آمریکایی سیاستی اتخاذ کنند که روسیه را وادار به تبعیت از خود کنند. وی معتقد است که آمریکا صرفا در حد رقابت راهبردی با روسیه متوقف شده است؛ این درحالیست که می بایست با مدرنیزه کردن ارتش، فاصله امریکا از روسیه افزایش یابد. کاتن یکی از منتقدان سرسخت حضور روسیه در سوریه است.

حزب الله

کاتن جنبش حزب الله را یک گروه تروریستی می داند و قائل به خلع سلاح این جنبش است. وی در سال ۲۰۱۴ مدعی شد که حزب الله لبنان در تلاش است تا با همکاری برخی گروه های محلی در کشور مکزیک از طریق مرز این کشور به امریکا نفوذ کرده و عملیات خرابکارانه انجام دهد.

فلسطین

در سال ۲۰۱۶، تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا از جمله تام کاتن لایحه ای تدوین کردند و در آن خواستار قطع کمک مالی آمریکا به فلسطین شدند. کاتن درباره این لایحه گفت که هیچ دلاری از آمریکا نباید صرف اقدامات تروریستی بر علیه آمریکایی ها و متحدانش همچون اسرائیل شود. کاتن معتقد است که فلسطینیها با عدم برسمیت شناسی موجویت دولت یهود باعث شکست توافق بین طرفین می شوند و این طرف فلسطینی است که مشکل ساز است نه اسرائیل.

جمع بندی

دو فرضیه کلی در مورد احتمال انتخاب کاتن به عنوان رئیس سازمان سیا قابل طرح است: ۱- عملیات روانی: از آنجائیکه کاتن یکی از ضد ایرانی ترین سناتورهای فعلی آمریکا است؛ از اینرو ترامپ در راستای انجام عملیات روانی و تحت فشار قرار دادن ایران این فرد را نشان کرده است. بنابراین همچون سال گذشته تنها کارکرد روانی دارد ۲-فرصت زایی: ترامپ با انتصاب فردی با ویژگی های کاتن، در پی انتصاب افراد جوان تر و کم تجربه تر در کابینه است تا همچون تیلرسون و برخی دیگر از کهنه سیاست مداران آمریکایی، در مقابل سیاست های یکجانبه و غیرحرفه ای ترامپ مانع نباشند و بدین ترتیب ترامپ فرصت خواهد داشت تا مدل دیکتاتوری در نظام دموکراتیک غرب را دنبال کند.

در مجموع انتصاب کاتن زنگ خطری برای غرب آسیا است؛ زیرا هویت وی با دلارهای صهیونیست ها شکل گرفته و طبیعتا ریاست سازمان سیا در وهله اول به عنوان موفقیت صهیونیست ها محسوب می شود. ضمن آنکه هزینه های ادعا شده برای پشتیبانی از کاتن نشان می دهد که می توان با صرف حدود دو هزار دلار اقدام به مهره سازی در کنگره آمریکا کرد و این مساله باید مورد توجه دستگاه دیپلماسی کشور باشد.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس