کشتار لاس وگاس

هر از چند گاه، یک نفر در آمریکا پیدا می‌شود و جمعیتی از مردم را به رگبار می‌بندد و در پی آن بحث کنترل سلاح مطرح می‌شود و مدتی بعد مثل همیشه مسکوت می‌ماند؛ سناریویی زننده و مضحک و تکراری در کشور سلاح.

سرویس جهان مشرق- روزانه و سالیانه تعداد بسیاری از شهروندان آمریکایی به خاطر قانون آزادی حمل سلاح شخصی کشته می‌شوند. متمم دوم قانون اساسی این کشور، بلای جان مردم آمریکا شده و «انجمن ملی سلاح» و حامیان‌اش چه در سطح کنگره و دولت و چه در سطح مردم، طی چند دهه اخیر به شدت مانع از تصویب لایحه کنترل سلاح شده‌اند. ۵۲ سال کشتار جمعی مردم به دست مردم فاجعه‌ای است که در تاریخ دنیا بی‌سابقه است.

عاملان تعدادی از کشتارهای جمعی

«کشتار لاس وگاس» آمریکا را می‌توان -طبق ادعای رسانه‌های اصلی آمریکا- بزرگ‌ترین کشتار تاریخ معاصر این کشور قلمداد کرد. جنایتی که چند روز پیش از این، از طبقه سی و دوم هتل مجاور یک کنسرت در فضای باز به نام هتل «مندلی بِی» توسط مردی ۶۴ ساله به نام «استفن پادوک» اهل نوادا صورت گرفت. در پایان ماجرا، جنازه وی پس از خودکشی در اتاق‌اش در هتل مذکور توسط پلیس یافت شد.

این خلاصه ماجرا در دو خط بود اما ماجرای اصلی و موضوع بحث این گزارش به مسئله تولید و فروش سلاح در آمریکا و چالش‌هایی که متمم دوم قانون اساسی این کشور مبنی بر حق نگهداری و حمل سلاح ایجاد کرده، برمی‌گردد. سالهاست که در آمریکا در ظاهر امر چالش بزرگی بین دموکرات‌ها و لیبرال‌ها به عنوان حامیان کنترل سلاح و جمهوریخواهان به عنوان حامیان فروش و در دسترس بودن سلاح در سرتاسر این کشور وجود دارد. البته از این حقیقت مغفول نمانیم که تمامی دولت‌های دموکراتی که بر سر کار بودند، یا در بلندگوهای خود احقاق حقوق کشته‌شدگان را فریاد می‌زدند و در خفا به طمع سود صادرات سلاح به کشورهای دیگر، با تولیدکنندگان اسلحه در آمریکا تبانی و همکاری می‌کردند و یا اگر هم به دلیل جذب حمایت داخلی سودای مخالفت به سر داشتند، حریف جاه‌طلبی‌ها و لابی‌های قدرتمند «انجمن ملی سلاح» (NRA) نشدند.

در سرتاسر دنیا، تنها در آمریکا فروش و دسترسی آسان اسلحه ممکن است. شهروندان آمریکایی در غالب نقاط این کشور به راحتی همچون خرید یک پاکت شیر، قادر به خرید اسلحه هستند. و در پاسخ، صراحتا ترس خود از کشته‌شدن و یا مورد تجاوز قرار گرفتن را مطرح می‌کنند. آنان، اسلحه را ضامن امنیت خود معرفی می‌کنند. این امر، چیزی به جز ناامنی، وحشیگری، و عدم ثبات اجتماعی و فردی آمریکایی‌ها را به ذهن مخاطب متبادر می‌کند؟

مرگ ۵۹ انسان و مجروح شدن بیش از ۵۴۰ نفر دیگر آن هم توسط یک نفر که خیلی راحت دست کم ۱۰ قبضه مسلسل بصورت قانونی و غیرقانونی خریداری کرده، اولین فاجعه در تاریخ معاصر آمریکا نبوده و آخرین آن هم نیست اما دست کم تا بدین لحظه، بدترین آن بوده است. جنبه دیگر قضیه آن است که این پدیده متداول را راه علاجی نیست و فریاد دادخواهی فعالان مدنی و حقوق بشری این کشور راه به گوش‌های «خودناشنوا»یِ سیاستمدارانشان نمی‌رود. انجمن ملی سلاح، قدرت و پشتوانه بسیاری دارد و هر از چند گاه نیز، آمریکایی‌های محافظه‌کار ملی‌گرا، ویدئوهایی را منتشر می‌کنند و در آنها اظهاراتی علیه برخی از چهره‌های لیبرال و سینمای هالیوود و برخی سیاستمداران آمریکایی مطرح می کنند که به گمان آنها حامی محدود شدن خرید و فروش و یا حمل اسلحه در این کشور هستند. محتوای این ویدئوها، حاوی پیام‌های تهدید است و به همین دلیل، بسیاری از چهره‌های سیاسی و هنری مربوطه سعی می‌کنند که برای خود هزینه‌سازی نکنند و به سکوت فرو می‌روند.

استفن پدوک عامل کشتار لاس وگاس

درست پس از استقلال آمریکا در برابر بریتانیا بود که حق حمل اسلحه به شهروندان این کشور اعطا شد. موسسان ایالات متحده آمریکا، مدعی بودند که خواستار این هستند که حکومت نتواند در مقابل مردم خودکامگی کند و مردم بتوانند در مقابل آن دست به قیام مسلحانه بزنند. لذا، ۱۰ متمم را تحت نام «آزادی‌های فردی» به تصویب رساندند که متمم دوم صراحتا به حق دارا بودن سلاح برای شهروندان مربوط بود. بارها پس از کشتارهای مختلف چند دهه اخیر، جمعی از فعالان مدنی و حامیان کنترل سلاح، اقدام به گردهمایی و اعتراض کردند که پس از بی‌توجهی نسبت به آنها، پیگیری‌ها مثل همیشه مسکوت مانده است.

گزارش اخیر واشنگتن پست در پی کشتار لاس وگاس، حاوی حقایقی تکان‌دهنده در مورد کشتار جمعی تاریخ معاصر آمریکا ارائه می‌دهد. نویسنده گزارش مذکور می‌نویسد:

سال‌هاست که کشور ما از فروش اسلحه در داخل رنج می‌برد. آیا کشته شدن ۹ نفر در کلیسا، ۲۶ نفر در مدرسه ابتدائی، ۴۹ نفر در کلوپ شبانه، و ۵۹ نفر در یک فستیوال موسیقیایی برای اثبات دیوانه‌وار بودن فروش سلاح به مردم کافی نیست؟ آیا نمی‌خواهیم بفهمیم که کشتارهای جمعی این کشور، حاصل فروش ساده اسلحه به مردم آن هم به صورت قانونی است؟

واشنگتن پست در ادامه آورد: اولین کشتار جمعی جدی در تاریخ معاصر این کشور در یکم آگوست ۱۹۶۶ توسط یک افسر نیروی دریایی آمریکا به نام «چارلز ویتمن» رقم خورد. وی در ابتدا همسر و مادر خود را کشت و سپس به یک ساختمان ۲۷ طبقه در تگزاس رفت و قبل از اینکه پلیس وی را به هلاکت برساند، ۱۴ نفر را به قتل رساند. از آن تاریخ تا کنون، ۱۳۱ مورد کشتار جمعی از ۴ نفر به بالا صورت گرفته است. ۱۲۸ مورد این حملات، توسط یک نفر و ۳ مورد دیگر توسط ۲ نفر صورت گرفته است. میانگین قربانیان این کشتارهای جمعی، در هر مورد ۸ نفر است. آگاه باشیم که این حملات شامل درگیری‌های مسلحانه گروهی، درگیری‌های خانوادگی، و قتل‌ در زمان سرقت نمی‌شود. گزارش مشرق در مورد وحشتناک‌ترین کشتارهای تاریخ معاصر آمریکا را می‌توانید از اینجا مطالعه کنید.

فیلم لحظه کشتار لاس وگاس

گاهی در کشتارهای صورت گرفته در طی این ۵۲ سال، صحنه‌هایی بسیار تاسف‌بار و دلخراش را شاهد بوده‌ایم. صحنه‌هایی همچون قتل نوزاد در آغوش مادر و یا قتل نوزاد-کودک در کالسکه در حالی که مادر خود را برای حفاظت‌اش روی کالسکه انداخته بود. عامل جنایت، مردی بود که دو فرزند داشت و به علت فشار بیکاری، افسارگسیخته در روز ۱۸ جولای ۱۹۸۴ به رستوران مک دونالد واقع در «سن سیدرو» رفته و مردم را به گلوله بسته بود. در روز حادثه، به همسرش گفته بود که می‌رود بیرون تا «شکارِ انسان» کند. او یک قبضه یوزی، یک قبضه شات‌گان (تفنگ ساچمه‌زنی)، و یک قبضه پیستول نیمه‌خودکار به همراه داشت.

اسلحه‌ها

مجموعا از ۲۷۱ نوع سلاح در کشتارهای جمعی این ۵۲ سال اخیر استفاده شده است و عاملان کشتار، معمولا از سه نوع اسلحه در کشتار خود استفاده کرده‌اند. از میان این ۲۷۱ نوع سلاح، ۱۶۴ نوع بصورت قانونی خریداری شده و ۳۹ نوع هم غیرقانونی. اما آن نوع اسلحه‌هایی که برای عاملان کشتار جمعی محبوب‌تر بوده شامل موارد زیر می‌شود:

۹ میلیمتری

«گلاک ۱۹» و «والدر پی ۲۲» دو اسلحه محبوب کمری در آمریکا هستند که بیشتر توسط پلیس شهری استفاده می‌شود. این دو نوع تفنگ، سبک، خوش‌دست، سریع، و ارزان هستند. لذا، تفنگ‌های ۹ میلیمتری نیمه‌خودکار برای عاملان جنایت بسیار مناسب بوده‌اند.

کلاشنیکوف

دومین اسلحه محبوب عاملان کشتار، کلاشنیکوف است که در ایران به کلاشینکف مشهور می‌باشد. کلاشنیکوف، با توجه به سهولت استفاده و نگهداری، قدرت بالا، هزینه اندک تولید و دوام زیاد، طی این سال‌ها به محبوب‌ترین تفنگ تهاجمی دنیا تبدیل شده است. مردی که در ۱۷ ژانویه ۱۹۸۹ به یک مدرسه ابتدایی در استاکون کالیفرنیا حمله کرد و ۵ کودک را به قتل رساند و ۳۰ دانش‌آموز دیگر را مجروح کرد، روان‌پریش و معتاد بود اما اسلحه‌ها را بصورت قانونی از اورگون و کالیفرنیا خریداری کرده بود.

هویت جنسی عاملان کشتار

از میان ۱۳۴ عامل کشتار، فقط سه مورد آنها زن بودند و ۷۵ نفر (بیش از نیم) در صحنه جنایت و یا حوالی آن کشته‌ شدند که غالبا خودکشی کرده‌اند. این سه زن شامل این افراد هستند: «تشفین مالک» زن پاکستانی که در جریان کشتار سن برناردینو همسرش را یاری کرد؛ «جنیفر سن مارکو» که در سال ۲۰۰۶ رییس سابق‌اش و ۶ کارمند او را به رگبار بست؛ و «شری رودز» که در سال ۲۰۱۴، برادرش و سه تن از اقوام را در یک جلسه فامیلی به قتل رساند.

عاملان برخی از کشتارهای جمعی

۴۰ ایالت و منطقه

۲۷ درصد کشتارهای جمعی آمریکا، در محل کار صورت گرفته است و از هر ۸ مورد، یک مورد در مدرسه بوده است. دیگر موارد هم در اماکن مذهبی، نظامی، بازار، رستوران‌های و غیره رخ داده است. کالیفرنیا با ۲۱ مورد کشتار جمعی، در میان ۴۰ ایالت‌ قتل‌عام صورت‌گرفته در آنها، رکوردار است.

آمار کشته‌شدگان

طبق آمار پایگاه Gun Violence آمریکا، تعداد کشته‌شدگان در اثر اسلحه از آغاز سال ۲۰۱۷ تاکنون، ۲۷۳ نفر بوده است. طبق آخرین آمار سالیانه، در سال ۲۰۱۵، ۱۲ هزار نفر در اثر شلیگ گلوله از اسلحه‌های شخصی کشته‌ شده‌اند که نیمی از آنها در اثر خودکشی بوده است. همچنین ۲۵ هزار نفر در طی این سال، در اثر شلیک گلوله مجروح شده‌اند.

واشنگتن پست در ادامه مدعی شد که دیتابیس (پایگاه داده‌ها) وسیع و معتبری برای میزان کشته‌شدگان سالیانه در آمریکا در اثر شلیک اسلحه شخصی وجود ندارد و به نقل از بررسی سال ۲۰۱۳ پایگاه USA Today آورد که حتی داده‌ها و اطلاعات FBI‌ از مرگ توسط شلیک اسلحه شخصی فقط ۵۳ درصد دقیق و درست است.

خط زمانی فوق مربوط به آمار کشته‌شدگان در اثر شلیک از اسلحه شخصی در طبقه‌بندی‌های مختلف و از سوی دست‌کم معتبرترین منابع موجود است که البته آمارهای متفاوت ارائه داده‌اند

آمریکا فقط ۵ درصد از جمعیت کل کره زمین را در برمی‌گیرد اما ۳۱ درصد از کشتارهای جمعی و فردی بر اثر شلیک اسلحه در دنیا، از آنِ این کشور است. آماری که بی‌سابقه بوده و اعتراض مجامع و نهادهای حقوق بشری داخلی و خارجی هیچ تاثیری در روند بی‌تفاوتی مسئولان آمریکایی نسبت به این فاجعه بزرگ و سناریوی دیوانه‌وار نداشته است. اکنون، روزانه بطور میانگین ۳۹ نفر در آمریکا بر اثر شلیک از اسلحه‌های شخصی کشته می‌شوند.

نمودار بالا، نشاندهنده تعداد قربانیان کشتارهای جمعی آمریکا از سال ۱۹۶۶ تا سال ۲۰۱۴ است / این آمار در ژوئن سال ۲۰۱۵ تهیه شده است


منابع:

http://www.bbc.co.uk/news/uk-۴۱۴۷۶۰۲۸
https://www.washingtonpost.com/graphics/national/mass-shootings-in-america/
https://www.theguardian.com/us-news/۲۰۱۷/oct/۰۲/stephen-paddock-named-las-vegas-shooting-suspect
https://www.theguardian.com/us-news/live/۲۰۱۷/oct/۰۲/las-vegas-two-dead-in-mandalay-bay-casino-shooting-latest-updates
http://www.gunviolencearchive.org/
http://www.newsweek.com/las-vegas-shooting-live-updates-۶۷۵۳۰۴
http://parstoday.com/fa/europe_and_america-i۱۰۰۰۳۳
https://sputniknews.com/analysis/۲۰۱۷۱۰۰۳۱۰۵۷۸۹۰۹۵۴-us-physicians-military-style-weapons-ban
https://www.usatoday.com/story/news/۲۰۱۷/۱۰/۰۲/worst-mass-shootings-u-s-history/۷۲۲۲۵۴۰۰۱//

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
  32 10
  ما ایرانی ها اصلا نگران نیستیم. چون اطمینان داریم با تلاش شبانه روزی مسوولان در رسیدن به دروازه تمدن بزرگ و استانداردهای زندگی آمریکایی ما هم روزی به آمارهای استاندارد جنایت در آمریکا خواهیم رسید و افزایش بی سابقه جنایت در ایران سالهای اخیر تایید کننده موفقیت مسوولین در حرکت به سوی دروازه های تمدن بزرگ است.
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
  21 4
  یک تحقیق کنیید ببینیم این کشتار ایرانی ها تو جاده ها و ماشین های نا ایمن و غذاهای الوده و روغن پالم و الودگی هوا و انواع سرطان و.... توسط کدوم سناریو هست تو این سی چهل سال
  • عبدالله IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
   1 12
   پیامت آمدربطی نداشت فکرت شیطانی بود خجالت نیست .ربط وبی ربط نگاهت ازکینه است تاجواب ندهی دق میکنی . دروغهای بزرگ حرف شماکثیف است کسی هم اهمیت نداده هدف من هم بدان همه میدانند ماهواره زده ای .
  • تسنیم IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
   8 1
   این صفحه رو باز کردم که فقط بنویسم کشتار جاده ای 40 نفر در روز تقصیر کیه؟! فکر نمیکنم خانواده ای در ایران وجود داشته باشه که خودش یا فامیل دور یا نزدیکش یا دوستانش از حوادث جاده ای مصون مانده باشند... شهدای عزیز مدافع حرم این قدر فداکاری میکنند که مردم امنیت داشته باشند، مسئولین ما برای امنیت در جاده ها چکار کردند؟! تو را به خدا به مسئولین برای پاسخگویی فشار بیاورید... فشار زنجیره ای روزنامه ها و سایت ها در راه خدا، حتما اثر میگذاره...
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
  7 4
  داعش بیانیه داده با وجود این همه قاتل تو آمریکا دیگر نیاز به عملیات انتقامی و تروریستی تو آمریکا نداریم . خودشان از همه تروریست تر هستند
 • من IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
  3 4
  ميگن وقتي كه ايراني ها به غربيها برا فرستادن سپاه و كمك جهت مقابله با مغولها سفير ميفرستن، يكي از اونا ميگه بذارين اين سگها همديگرو بكشن. حالا هم ما ميگيم بگذارين اين سگها همديگرو بكشن و باقي مونده هاشون رو هم ما ميريم جمع ميكنيم!
 • IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
  7 1
  وقعا نگهداری اسلحه توسط شهروندان عادی چه لزومی داره منطق این کار چیه؟
 • DE ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
  8 4
  بزار اسلحه بخرن و بیفتن به جان هم . فروش نارنجک و آر پی جی رو هم باید آزاد کنند .
  • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
   7 3
   تو مواظب کشور خودت باش
  • DE ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
   4 3
   13049 اسم امریکا اومد بهت بر خورد ؟ مرگ بر امریکا ، مرگ بر اسرائیل
 • DE ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
  9 4
  ماجرا حمل أسلحه در امريكا به اين سادكي ها نيست كسانيكه قانون أساسي امريكا را تهيه كردند اين حق را به مردم امريكا دادند كه مردم قدرت دفاع از خود را داشته باشند حتي در مقابل سيستم امريكا اگر خلاف قانون أساسي امريكا عمل كردند و در حق مردم اجحاف كردند ولي اكنون برخي در صدد گرفتن اين حق از مردم هستند و غير قانوني كردن سلاح براي مردم بسياري از مردم امريكا مخالف ان هستند چون باور دارند سيستم قصد بر قرار يك ديكتاتوري وحشتناك در امريكا را دارد و مشگلي كه دارد سلاحهاي در دست مردم است انها ميگويند صهيونيست ها و كسانيكه خواهان حكومت جهاني هستند براي كنترل كامل امريكا قصد دارند سلاح هاي مردم را غيرقانوني إعلام كنند انها ميگويند بزودي دولت به در خانه هاي مردم خواهد رفت و سلاح هاي انها را جمع اوري خواهد تا بتواند حكومت ديكتاتوري را كه در اخرين مراحل است به انجام برساند تا زمانيكه مردم سلاح در دست دارند در دست گرفتن كامل اين كشور امكان پذير نيست انها اين را خوب ميدانند كه كشورشان توسط صهيونيست ها اشغال شده و براي اشغال كامل نياز دارند كه سلاح هاي مردم را جمع اوري كنند تا بتوانند مردم را در اسارت كامل خود در أورند بدين جهت اين مردم باور دارند بسياري از اين كشتارها توطعه از سوي صهيونيست ها است اين كشتارها بايد صورت بگيرد تا انها بتواند قانون منع سلاح را انجام دهند مقاومت مردم براي حفظ سلاح هايشان از ترس اسارت كامل توسط صهيونيست ها كه در حال انجام نظم نوين جهاني هستند و تا زماني كه مردم خلع سلاح نشوند اينكار شدني نيست ، پس اين كشتارها را براه مي اندازند و انها را مديريت ميكنند تا بتواند قانوني را به تصويب برسانند كه حق داشتن سلاح را از مردم بگيرد ، جالب است كه بعد از هريك از اين كشتار بلافاصله سناتورهاي يهودي و افراد كنگره كه يا يهودي هستند يا مزدور انها زود دستبكار ميشوند تا لايحه منع حمل سلاح را به قانون تبديل كنند ولي تا به امروز موفق نشده اند ، مردم امريكا خوب ميدانند كه صهيونيست چه برنامه اي براي انها دارند و چه بر سر انها اورده اند و مقاومت ميكنند وقتي هشتاد درصد از ثروت بزرگ امريكا متعلق بيك درصد كه همه صهيونيست هستند مردم فقيرتر شدن روز به روز خود را حس ميكنند و ميگويند حالا ميخواهند سلاح هاي ما را هم بگيرند تا ما را براي بردگي كردن مهار و مطيع كنند حق دارند
  • RO ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
   2 0
   جالب بود
 • JP ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
  4 0
  نه اين كه تو كشور ما هست
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
  3 0
  خدا عاقبت هممون ختم به خیر کنه.
 • ناشناس IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  2 1
  هر گند و كثافت و كشتاري در دنيا صورت مي گيرد پاي يك يهودي صهيونيست در ميان است.
 • IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  1 0
  این بیچاره هایی که قاتل هستند دست پرورده های فرهنگ و سیاست و اقتصاد لبرالی و امپریالیستی خود دولت آمریکا هستند حالا چرا می خواهند مجازاتشان کنند خوب دولت مردم را اینطوری پرورش داده با این فرهنگ بشدت خشن و هرزه آخه مگه موجود دیگه ای هم باید ازش بیرون بیاد
 • IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  1 0
  مردم آمریکا قربانی دولت آمریکا هستند
 • IR ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  1 0
  خوب مردم را هار بار آوردن خوب اونا هم هاری می کنند درد بقیه چیه دولت و مردم آمریکا با این وضع موافق هستند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس