جدایی‌طلبان کاتالونیا

کاتالونیا تنها مورد جدایی‌طلبی در اروپا نیست. اقلیت‌ها و گروه‌های دیگر نیز خواستار جدایی هستند و البته به شدت کنترل شده‌اند.

سرویس جهان مشرق- اروپا نیز مانند آسیا درگیر مسائل‌ شکاف‌های اقلیمی، فرهنگی، و هویتی است و شاید بارزترین و مشهودترین نمونه آن را بتوان مسئله کاتالونیا و جدایی‌طلبی کاتالان‌ها دانست. مسئله‌ای که چندین دهه است که سیاست و جامعه اسپانیا را درگیر خود کرده و هزینه‌های بسیاری را بار آورده است. از آن سو، حکومت اسپانیا چه در دوران حکومت ژنرال «فرانسیسکو فرانکو» که میزان سرکوب بسیار بیشتر بود و چه اکنون، همواره با این جدایی‌طلبی و تهدید امنیت ملی که برخلاف نص صریح قانون اساسی آن کشور است مقابله کرده و اجازه این امر که می‌تواند تهدیدی برای تمامیت ارضی این کشور و همچنین سایر کشورهای اروپا باشد را نمی‌دهد.

اکنون ۴۲ سال از دوران ژنرال فرانکو و مقابله مستحکم وی با جدایی‌طلبی کاتالان‌ها و سرکوب آنها می‌گذرد و در طی این دهه‌ها، در چندین وهله شاهد رفراندوم برای استقلال و درگیری مردمان این ایالت با حکومت اسپانیا بودیم. اما امسال، سطح درگیری به یکی از بالاترین سطوح خود طی این سالها رسیده است. کاتالان‌ها معتقدند که بر اساس حق طبیعی خود که سازمان ملل برای «خود هویت‌شناسی» به آن‌ها داده، مجاز به جدایی هستند اما حکومت اسپانیا، این اقدام را خلاف قانون اساسی و کوبیدن بر طبل تهدید امنیت ملی و تمامیت ارضی می‌داند. کاتالان‌ها به هیچ وجه کوتاه نمی‌آیند و در نتیجه، تنها راهی که باقی می‌ماند، خشونت است. خشونتی که با اصول ادعایی اتحادیه اروپا منطبق نیست و شعار و داعیه دموکراسی کشورهای اروپایی را زیر سوال می‌برد.

«ماریانو راخوی» -نخست وزیر اسپانیا- اهتمام بسیاری را برای جلوگیری از وقوع رفراندوم استقلال کاتالونیا خرج کرد اما نتیجه، رای مثبت ۹۰ درصد از مردم این منطقه به جدایی بود. چالش‌های موجود در قضیه کاتالونیا در یکشنبه اخیر، به ضرب و شتم شدید و مجروح شدن مجموعا ۸۴۴ نفر از هر دو طرف -از جمله ۳۳ پلیس- انجامید.

درگیری پلیس با کاتالان‌ها

جدایی‌طلب‌ها معتقدند که کشور آن باسک‌ است و باید از خاک اسپانیا و البته فرانسه که دارای مرز مشترک است جدا شود. گروهک مارکسیستی مسلح «اتا» را می‌توان قوی‌ترین گروه شبه‌نظامی جدایی‌طلب باسک دانست که خشونت‌ها و درگیری‌های آن با حکومت اسپانیا طی این سال‌ها، منجر به مرگ دست کم ۸۰۰ نفر و مجروح شدن هزاران نفر شده است. حال اکنون، نگرانی از این است که نسل جدید جوانان باسکی، به آتش‌بس یکطرفه گروهک اتا (۲۰۱۱) پایان داده و جرقه‌ای دوباره بر شعله بزرگ جنگ با دولت مادرید بزنند.

رهبران گروهک اتا در لحظه اعلام آتش‌بس یکطرفه در سال ۲۰۱۱

حکومت اسپانیا به خوبی می‌داند که چند وجه اشتراک بین گروهک اتا و «ارتش جمهوریخواه ایرلند» وجود دارد. اکنون که دولت مادرید مجبور به سرکوب شده، این آگاهی را دارد که تداوم این امر، می‌تواند تسری‌بخش باشد و سایر گروهک‌های شورشی و جدایی‌طلب اروپا را هم تحریک نماید. اما از طرفی، جدایی کاتالونیا و تشکیل کشور باسک اصلا به صلاح نیست. به ایرلند نگاه کنید: از سال ۲۰۱۲، موجی از حملات تحت خشونت‌بار نام «ارتش جدید جمهوریخواه ایرلند» شکل گرفته و البته انگلیسی‌ها هم به شدت پاسخ دادند و چیزی به غیر از تنش و خونریزی حاصل نشد. در هر حال، کسب استقلال برای کاتالان‌ها، قطعا «اتحادیه شمالی» ایتالیا، «ملی‌گرایان باواریا»ی آلمان، «حزب ملی» اسکاتلند و بسیاری از گروهک‌ها و احزاب دیگر را تحریک و تشویق به جدایی خواهد کرد و از همین رو، قاعدتا اتحادیه اروپا اجازه هیچگونه مماشات را به حکومت اسپانیا نمی‌دهد.

۲ فیلم مربوط به درگیری خشن پلیس اسپانیا با جدایی‌طلبان

«کارلس پوجدمون» رهبر کاتالان‌های تجزیه‌طلبان، با توجه به رای مثبت ۹۰ درصدی، به صورت یکطرفه اعلام استقلال کرده و قصد دارد تا حکم را به پارلمان کاتالونیا برده و رسما به تصویب برساند. همین امر، موجب تنش بیشتر شده و شدت درگیری بین نیروهای پلیس و مردم کاتالونیا را بیشتر کرده است. اما در عین حال، بخش قابل توجهی از مردم این منطقه موافق با جدایی نیستند و در واقع، مشارکت ۴۲ درصد بوده است. یعنی از میان ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر مجاز به حضور در انتخابات، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مشارکت کردند. از سوی دیگر، دادگاه عالی اسپانیا، این رفراندوم را غیرقانونی خوانده و پلیس طی سه روز اخیر اقدام به جمع‌آوری صندوق‌های رای کرد. به ادعای یکی از مقامات کاتالونیا، بیش از ۷۵۰ هزار رای در صندوق‌هایی که پلیس مصادره کرده است، وجود دارد.

کارلس پوجدمون

نمودار مشارکت به همراه جزییات

در حالی که طی چند روز اخیر، کاتالان‌ها میادین اصلی شهر بارسلونا را تبدیل به مرکزیت استقلال‌خواهی کرده بودند و سرود جدایی‌طلبی بر لب داشتند، مخالفان آنها -حامیان اتحاد ملی- در شهر بارسلونا و دیگر شهرهای اسپانیا، قویا با این تجزیه‌طلبی آنها مخالفت کردند.

اعتراض مخالفین تجزیه‌طلبی کاتالان‌ها

کاتالونیا، از دهه ۱۹۷۰ که دموکراسی در اسپانیا شکل واقعی‌تری به خود گرفت، به عنوان یک منطقه ثروتمند، سطح وسیعی از خودمختاری را تجربه کرد اما هیچگاه به این خودمختاری قانع نبوده و پیوسته ساز جدایی زده است. شعارهایی که رهبران باسک و بطور اخص کاتالونیا بر آن متمرکز شده‌اند، شامل «ارزش‌های اروپایی»، «حکومت مردم»، «آزادی بیان»، «آزادی اطلاعات»، حقوق مدنی» و «آزادی شوراها» می‌شود و همین کلیدواژه‌های مفهومی، احساسات جدایی‌طلبانه مردم این منطقه را بسیار تحریک کرده و فرصت را برای رهبران تجزیه‌طلب آنها علیه حکومت اسپانیا بیشتر فراهم می‌سازد. همین روند، به بروز و برونداد احساسات خشمگینانه امروز مردم نقاط مختلف ایالت باسک منتج شده و با توجه به واکنش طبیعتا محکم و خشن دولت، سطح تنش شدید کنونی را منجر شده است.

باید ببینیم همانطور که دولت راخوی، کاتالان‌ها را به جریان‌های راست افراطی اروپا تشبیه می‌کند، آنها دارای تمایلات تند هستند؟ نکته اینجاست که کاتالان‌ها نه اسلام‌هراسی می‌کنند و نه تمایلات میهن‌پرستانه تند و نئونازی دارند اما خواهان جدایی هستند و این جدایی چیزی نیست که اکثریت مردم اسپانیا بخواهند. قانون اساسی متعلق به یکایک مردم یک مرز و بوم است و لذا، جدایی‌طلبی کاتالان‌ها -با توجه به مخالفت اکثریت یک ملت- قانونی نیست. اما نکته دیگر اینکه، سرکوب این مردم، با عنایت به داعیه‌های حقوق بشری اعضای اتحادیه اروپا و ایرادات وارده به کشورهای خاورمیانه از سوی آنها، تناقض بیش از همیشه کشورهای اروپایی نسبت به حرف و عمل را نشان‌ می‌دهد.

اما سوال بزرگ این است که رسانه‌های آمریکایی که خود در خفا به خوبی به یاد دارند که بین سال‌های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ در جریان جنگ‌های داخلی آمریکا وقتی ۱۱ ایالت جنوبی با رییس‌جمهوری که مخالف برده‌داری بود مخالفت کردند، بنابر حکومت قانون با این شورشی‌ها برخورد شد و سرکوب شدند، چرا اکنون خود تبدیل به منتقد حکومت اسپانیا شده‌اند؟

تاریخ، مسیر خود را می‌رود و نحوه برخورد با شورشی و تجزیه‌طلب در همه جا دنیای به همان شکل. همین الان هم ایالت کالیفرنیا و تگزاس چندین سال است که طرح و موضوع جدایی از ایالات متحده آمریکا را پیش می‌کشند اما نظام حکومتی آمریکا قویا آنها را محدود کرده و حتی کار امضای طومار هم مثل همیشه نصفه و نیمه مانده است.


منابع:

https://www.theguardian.com/world/۲۰۱۷/oct/۰۲/ripples-from-catalan-referendum-could-extend-beyond-spain
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-۴۱۴۶۳۷۱۹
http://www.express.co.uk/news/world/۸۶۱۱۸۰/catalan-referendum-independence-declaration-imminent
http://edition.cnn.com/۲۰۱۷/۱۰/۰۱/europe/catalonia-spain-independence-referendum-result/index.html
http://www.politico.eu/article/catalan-referendum-live-blog/
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/catalan-referendum-live-updates-results-polls-spain-catalonia-independence-votes-a۷۹۷۵۹۰۱.html
http://blogs.lse.ac.uk/eurocrisispress/۲۰۱۷/۰۹/۲۸/an-explanation-of-the-current-political-situation-in-catalonia/
https://theintercept.com/۲۰۱۷/۰۹/۲۹/catalans-defy-court-order-barring-independence-referendum/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
  23 30
  پیشنهاد می شه ایران طرحی را به سازمان ملل ببرد که اگر قومی خواست از کشوری جدا شود رفراندوم کلی برگزار شود یعنی کل آن کشور و منطقه خواهان رای بدهند فلان قوم جدا شود یا خیر ، قطعا وقتی 25 درصد اقتصاد اسپانیا جدا شود بر زندگی کل مردم اسپانیا اثر می گذارد یا وقتی کردستان عراق می خواهد جدا شود بر زندگی کل ملت عراق تاثیر می گذارد پس رای کل یک ملت باید مهم باشد . با توجه به دانستن طرح اسراییل ، تصویب این پیشنهاد که با حمایت جهانی هم روبرو خواهد شد قطعا به نفع خودماست .
  • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
   32 2
   این به قانون داخلی کشورها ربط داره نه سازمان ملل.
  • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
   9 5
   بطور مثال درآمد نفت منطقه خوزستان در کل کشور خرج میشه پس طبیعیه کل مردم کل کشور دلشون نمیاد منطقه ای که ازش دارن کسب درآمد میکنن از دست بدن
 • IR ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
  7 21
  پیشنهاد می شه ایران طرحی را به سازمان ملل ببرد که اگر قومی خواست از کشوری جدا شود رفراندوم کلی برگزار شود یعنی کل آن کشور و منطقه خواهان رای بدهند فلان قوم جدا شود یا خیر ، قطعا وقتی 25 درصد اقتصاد اسپانیا جدا شود بر زندگی کل مردم اسپانیا اثر می گذارد یا وقتی کردستان عراق می خواهد جدا شود بر زندگی کل ملت عراق تاثیر می گذارد پس رای کل یک ملت باید مهم باشد . با توجه به دانستن طرح اسراییل ، تصویب این پیشنهاد که با حمایت جهانی هم روبرو خواهد شد قطعا به نفع خودماست .
  • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
   13 3
   پی نوشت: دبیر کل محترم سازمان ملل با سلام احتراماً، جهت بررسی و اقدام لازم وفق ضوابط
 • علوی IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
  14 34
  طبق خبر دیروز رادیو در این درگیری ها 900 نفر کشته شدند ولی حتی تصویر یک نفر از این کشته ها منتشر نشده این اتفاق اگر تو ایران می افتاد چه غوغایی به می کردند این غربی ها!!!
  • من IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
   17 2
   خود خبرگزاري هاي ايران هم زياد اين موضوع رو پوشش نميدن. مقايسه كنين پوشش خبري و تحليل و بررسي همه پرسي اسپانيا رو با تيراندازي لاس وگاس!!! زيباكلامهاي ماهم كه نامه ميدن ايت الله سيستاني، برا اسپانيايي ها خفه شدن! البته ناگفته نماند كه هيچكس اينارو اصلا ادم حساب نميكنه...فقط خودشون فكر ميكنن خيلي گولاخن تو شكستن مرز روشنفكري!
  • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
   14 5
   هیچ کشته ای نداشته این درگیریها. فقط عده ای زخمی شدن که خودش نشون میده پلیس اسپانیا در عین جلوگیری از همه پرسی، کارش رو بلد بوده و غوغا به پا نکرده.
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
   9 0
   عزیزم شما احتمالا خوابتون میومده اشتباه شنیدید گفت 900 نفر زخمی
  • IT ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
   7 0
   اگه دقت کنید در فیلمها با اینکه جمعیت معترضین بسیار بیشتر از پلیس است اما هرگز به پلیس حمله نمیکنند و فقط چند پلیس انها را میزنند فلذا کسی کشته نمیشه
 • محمود IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
  18 1
  فک کنم تا چند وقت دیگه هرکی واسه خودش چند نفر رو جمع میکنه ویه کشور میزنه
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
  23 4
  انگلیس کی تجریه میشه پس؟؟!!! دلمون خنک شه.والا.کم خاک از ما جدا نکردن
 • سید مرتضی وکیلی IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
  1 0
  بسم الله الرحمن الرحیم نگاهی دیگر به برنامه جدایی طلبی در اروپا . آیا همزمانی تقریبی اعلام استقلال کردستان و کاتالانیای اسپانیا نشان از یک طرح از یاد رفته بانام « نظم نوین جهانی » دارد؟ آیا طرح «کردستان بزرگ » و جنگهای داخلی اسپانیا و ... چه چیزی را بیاد ها می آورد ؟ در سال هفتادو سه کتابی بانام ( کله اسب ) با تأیید وزارت ارشاد چاپ شد و بازگشت چریک های فدایی و دیگر گروهک هایی که طرح انگلیسی ، آمریکایی ( صهیونیستی) کردستان بزرگ را دنبال می کردند را یاد آور می شود . آیا همزمانی زیر پا گذاشتن یک قرارداد بین المللی از طرف آمریکا و اعلان نظر خواهی در کاتالنیا در اروپا برای همراهی و فشار بر کشور های نسبتا مستقل نیست ؟ آیا همزمانی حذف نیروهای متعهد و بسیجی و انقلابی با عنوان و توجیه « اختیارات مدیریتی » و یا استفاده از بخشنامه های خاص و داخلی و تهدید ها و فشار های خارجی و ایجاد نگرانی در مرزها ی نظام مقدس جمهوری اسلامی نشان از یک فتنه قریب الوقوع دارد ؟ ادامه دارد.......
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
  1 0
  مرگ خوبه ولی واسه همسایه تجزیه هم خوبه ولی فقط برای غرب آسیا
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
  1 1
  صهیونیزم جهانی باز هم اشتباه کرد این بار اشتباه جدایی کردستان این داستان ادامه دارد...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس