کد خبر 779650
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹
گل

شیوع مصرف مواد مخدرهای گیاهی از جمله گل، مشتقات حشیش و برگ شاهدانه در میان نوجوانان افزایش یافته که بیشتر طیف گروه سنی 14 تا 25 سال را در بر می گیرد.

به گزارش مشرق، مجید ابهری آسیب شناس و جامعه شناس کشورمان در توضیحاتی در مورد چرایی گسترش این آسیب اجتماعی، گفت: تغییر سبک زندگی، تحت تاثیر شبکه های ماهواره ای و برخی از دوستان باعث شده تا برخی از دختران برای فخر فروشی و بزرگ نمایی خود دست به رفتارهایی بزنند که باعث انحراف آنها از مسیر سلامت جسمی و سلامت اجتماعی گردد که یکی از آنها مصرف سیگار قلیان و حتی مصرف مواد مخدر است.

وی افزود: متاسفانه در سال های اخیر افزایش تبلیغات شبکه های ماهواره ای برای لاغری و برخی مراکز آرایشی و ورزشی در این زمینه باعث شده که برخی از بانوان فریب این تبلیغات را خورده و به مواد مخدر گرایش پیدا کنند. چرا که قرصهای مورد نظر و تبلیغی اغلب دارای آمفتامین و مواد اولیه شیشه بوده و اعتیاد شدید و مشکلات روحی و رفتاری را برای آنان بو جود می آورد.

ابهری با اظهار تاسف از گسترش معضل چشم و هم چشمی در بین بانوان افزود: برخی برای عقب نماندن از سبکهای اشتباه زندگی امروزی و برای بزرگ نمایی خود به دام مصرف سیگار، قلیان و حتی مواد مخدر روی می آورند.

این استاد دانشگاه اشاره کرد: امروز شیوع مصرف مواد مخدرهای گیاهی از جمله گل، مشتقات حشیش و برگ شاهدانه در میان نوجوانان افزایش یافته که بیشتر طیف گروه سنی 14 تا 25 سال را در بر می گیرد و علت آن ترویج مطالب دروغین مبنی بر اعتیاد آور نبودن آنها است.

ابهری نداشتن برنامه برای اوقات فراغت نوجوانان و جوانان از سوی نهادهای متولی را یکی از عوامل موثر در بروز این معضلات دانسته و گفت: ما در این مساله نه کمبود بودجه داریم و نه کمبود ابزار و سخت افزارها و آنچه در این زمینه خلا ایجاد نموده عدم مدیریت اوقات فراغت آنان، پایین بودن نشاط اجتماعی ، گران بودن وسایل تفریحی و ورزشی و مهمتر از همه عدم برنامه ریزی درست برای نوجوانان و جوانان است چرا که بسیاری از جوانان برای سرگرمی و اوقات فراغت به سمت دخانیات و خصوصا قلیان کشیده می شوند.

وی با تاکید بر اینکه در کل از مهمترین علل گرایش بانوان به این معضل را می توان در تغییر سبک زندگی ، فاصله گرفتن آنان از ارزشهای دینی و معنوی و باورهای فرهنگی دانست، گفت: امروز مادر و همسر بودن دارای منزلت اجتماعی به مراتب پایین تر از شاغل بودن است که این تحت تاثیر فضای مجازی بوده و بسیار بد است چرا که در دنیای غرب مادر و همسر بودن یکی از ارزشهای برتر معنوی در نهاد خانواده به شمار می آید.

ابهری به فقدان آموزش مهارت زندگی در میان خانواده ها و به نوجوانان و جوانان اشاره کرده و گفت: مشکلات و گرفتاریهای اقتصادی موجود در میان خانواده ها و فاصله گرفتن آنان از تربیت اجتماعی صحیح خود مزید بر علت شده و باعث بروز معضلات این چنینی شده است.

وی در پایان وجود افسردگی در میان افراد را دلیل گرایش آنان به مصرف دخانیات و مواد مخدر ندانسته و گفت: بسیاری از این زنان از قشر مرفه بوده و برای سرگرمی و پرکردن اوقات فراغت به سراغ مصرف این گونه مواد کشیده می شوند.

ابهری در پایان تاکید کرد: نخستین گام برای مبارزه با این آسیب اجتماعی، گسترش برنامه ها و آموزش های مهارت فرزندپروری در خانواده ها ،افزایش تولیدات فرهنگی از طریق رسانه های نوشتاری و صدا سیما دانست.

منبع: جام جم آنلاین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس