کد خبر 773567
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۴
فریدون حسنوند

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: هیأت رئیسه کمیسیون درباره رویه جدید و مشکوک زنگنه در انتصابات باند خاص برای سمت‌های بالای مدیریتی وزارت نفت در آینده‌ نزدیک نشست اضطراری برگزار خواهد کرد.

 به گزارش مشرق، فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این که انتصابات اخیر وزارت نفت به‌ویژه در شرکت ملی حفاری به فروپاشی این شرکت به‌عنوان بزرگترین دستاورد صنعت نفت پس از انقلاب می‌انجامد، گفت: زمانی که پس از انقلاب آمریکایی‌ها از ایران رفتند و در حوزه‌های فناوری صنعت نفت، کشور مورد تحریم واقع شد، حضرت امام (ره) دستور دادند که سریعاً متخصصان داخلی جای آمریکایی‌ها را در حوزه حفاری پر کنند به همین دلیل تنها دستاورد پس از انقلاب ما در حوزه نفت که کارنامه بسیار درخشانی دارد همین شرکت ملی حفاری ایران است.

وی با هشدار نسبت به این که تصمیمات مشکوک اخیر زنگنه در انتصابات وزارت نفت، منجر به کنار رفتن نیروها و مدیران متعهد خواهد شد،‌ اظهار داشت: دیروز تصمیمی بسیار مشکوک از طرف وزیر نفت اتخاذ شده است که طبق آن یکی از مدیران با تجربه صنعت نفت که مدیرعامل حفاری است بدون کوچکترین هماهنگی عزل کردند و یک نفر ناتوان،‌ ضعیف و ناکارآمد را که بزرگترین مسئولیت او مدیریت ناکام پروژه پتروشیمی دهدشت بوده است و به خاطر همین ناتوانی از این سمت عزل شده است، به عنوان مدیرعامل شرکت ملی حفاری منصوب کرده‌اند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: تاکنون بدنه کارشناسی و فنی شرکت ملی حفاری نسبت به انتصاب جدید واکنش منفی نشان داده است و چنین به نظر می‌رسد همراهی و همدلی لازم از سوی بدنه شرکت با مدیرعامل جدید به‌وجود نیاید که قطعاً موجب آسیب جدی به صنعت کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: متأسفانه امروز شاهدیم که با یک برنامه‌ریزی و طراحی مشکوک، هم آقای زنگنه و هم برخی اعضای هیات‌مدیره شرکت ملی نفت به دنبال این هستند ضعیف‌ترین مدیران را بر راس کار بگمارند، چون قبلاً هم در رفتار آقای زنگنه چنین مواردی را شاهد بوده‌ایم که شرکت ملی مناطق نفت‌خیز را با همین سبک از آن اُبُهَت و جایگاه خود تنزیل داد و تقریباً امروز ناکارآمد و ضعیف است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: بنای اینها بر این است که مجموعه شرکت ملی حفاری را بدست کسی بسپارند که بتوانند دستوراتشان را به وی تحمیل کنند تا در آینده‌ای نه‌چندان دور این مجموعه از هم بپاشد و پس از آن پای شرکت‌ها و دکل‌های خارجی سودآور برای دلالان در این کشور باز شود.

وی تصریح کرد: حرکت مشکوک این است که در روزهایی که نیاز مبرم به توانمندی داخلی در عرصه حفاری داریم چرا چنین اقدامی در جهت تضعیف شرکت ملی حفاری صورت می‌گیرد؟ آن هم در یک تصمیم ناگهانی و بدون هماهنگی در یک جلسه غیرمترقبه و محصور.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی گفت: امسال سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» است و رهبری بر استفاده از توان داخلی تأکید کرده‌اند، اما نتیجه این رویکرد در وزارت نفت، وابستگی به خارجی‌ها خواهد بود.

حسنوند با اشاره به اینکه کمیته‌ای جهت انتصابات در وزارت نفت طراحی شده است و زنگنه تعدادی را مشخص کرده تا برای آینده صنعت نفت عده‌ای خاص را در سمت‌های مختلف برگزینند، گفت: بخشی از اینها بازنشستگانی هستند که از بخش‌های مختلف از جمله سازمان برنامه و بودجه انتخاب می‌شوند و به دنبال این هستند که در شرکت پالایش و پخش که یکی از حوزه‌های کاملاً تخصصی است یک بازنشسته سازمان برنامه و بودجه کشور را منصوب کنند.

وی اضافه کرد: همچنین در نظر دارند در شرکت ملی پتروشیمی ایران یکی از فعالان فتنه سال 88 را که هیچ تجربه‌ای در حوزه صنعت نفت ندارد و حداکثر چهار سال در وزارت نفت مشغول به کار شده و هنوز استخدام رسمی نیست به‌عنوان معاون وزیر و مدیرعامل پتروشیمی منصوب کنند بوده است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از تصمیم‌گیران در کمیته انتصابات وزارت نفت متعلق به خاندان بهایی‌زاده هستند و بخش مهم فنی و مهندسی صنعت نفت و پیگیری برای انتصابات از جانب همین مجموعه صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: کسی که انتساب او به خاندانی بهایی مشهور است،‌ امروز برای عزل و نصب‌ها در سطوح مدیریتی وزارت نفت تصمیم می‌گیرد و جالب اینجاست که پیگیری برخی قراردادها با شرکت‌های خاص را نیز همین فرد برعهده دارد که عضویت در هیات مدیریت شرکت ملی نفت ایران دارد.

حسنوند با تصریح بر اینکه برخی اعضای هیات مدیره شرکت ملی نفت و اعضای کمیته انتصابات وزارت نفت سوابق محکومیت قضایی دارند، گفت: پرونده اینها در دستگاه قضایی کاملاً مشخص است.

وی خاطرنشان کرد: به علاوه برخی دیگر از کسانی که کمتر از 4 سال سابقه حضور در وزارت نفت دارند در حوزه‌های بازرگانی وزارت نفت مسئولیت گرفته‌اند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: از یک طرف کانون بازنشستگان راه‌اندازی می‌شود و از طرف دیگر جریان فتنه سبز را که در سال 88 کانون درگیری و اتهام پراکنی علیه نظام بود برای مسئولیت گرفتن در وزارت نفت رشد می‌دهند.

*زنگنه کمیته‌ای جهت انتصابات آینده صنعت نفت در دوره پس از خود تشکیل داده است

وی عنوان داشت: آقای زنگنه احساس می‌کند که آخرین دوره‌ای است که در وزارت نفت مسئولیت خواهد داشت از این رو دست به طراحی در انتصابات برای آینده این وزارتخانه زده است و به دنبال چینش افراد در مسئولیت‌های مهم مختلف از جمله فنی، مهندسی،‌ پالایش و پخش، پتروشیمی و شرکت‌های عملیاتی در مناطق مختلف است.

حسنوند با تاکید بر اینکه امروز دلسوزان نظام باید نسبت به این طراحی مشکوک حساسیت نشان دهند، گفت: آنچه امروز رخ می‌دهد در حوزه انتصابات وزارت نفت همه از یک جریان و باند خاص هستند و اگر در راس مدیریت‌های این وزارتخانه قرار گیرند آینده‌ای بسیار نگران کننده پیش روی صنعت نفت کشور خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه این رویه جدید در انتصابات وزارت نفت همه مربوط به پس از اخذ رای اعتماد زنگنه به عنوان وزیر نفت دولت دهم از مجلس است، بیان داشت: آقای زنگنه و مجموعه مدیریتی‌اش تا پیش از تعطیلات تابستانی مجلس دست نگه داشته بودند و اکنون شروع به اقدامات خود در این نحو از انتصابات کردند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: گمانه‌زنی دیگری نیز وجود دارد مبنی بر اینکه برخی اقدامات در وزارت نفت،‌ امروز تاوان رفتار برخی اعضای کمیسیون انرژی و نمایندگان مناطق جنوبی کشور و نیز زاگرس‌نشینان در قبال آقای حبیب‌الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو و عدم رای اعتماد به او است.

وی ادامه داد: گمانه‌زنی بر این است که آقای زنگنه می‌خواهد انتقام این رای عدم اعتماد را از این دسته از نمایندگان بگیرد به همین دلیل قطعاً در مقابل این رفتار ایستادگی خواهیم کرد و موارد را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

*مثلث بهاییان،‌ محکومان قضایی و فتنه 88 در انتصابات وزارت نفت 

حسنوند با ذکر اینکه برخی انتصابات در وزارت نفت از میان فعالان فتنه 88 که حتی در ادامه تحصیل هم از طرف دستگاه‌های امنیتی با موانع قانونی مواجه شدند، گفت: آقای زنگنه باید نسبت به به‌کارگیری مثلث بهاییان،‌ محکومان قضایی و فتنه 88 در سطح بالای مدیریتی وزارت نفت پاسخ‌گو باشد.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با یادآوری سخنان زنگنه در اولین جلسه با اعضای کمیسیون انرژی پس از رای اعتماد از مجلس که در آن از تصمیم خود جهت تعامل گسترده‌تر با این کمیسیون سخن گفته بود، اظهار داشت: آقای زنگنه امروز و با اقداماتی که در زمینه انتصابات در وزارت نفت در همین دو هفته تعطیلات مجلس در پیش گرفته عدم صداقت خود را نشان داد چرا که در این زمینه هیچگونه تعامل با کمیسیون انرژی نداشت.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: آقای زنگنه در جلسه با اعضای کمیسیون وعده داد که بالاترین سطح تعامل را با کمیسیون خواهد داشت و محورهای برنامه‌هایشان را مشخص کردند، اما متاسفانه در این روزها رویه‌ای را در پیش گرفته که فکر می‌کنیم سرآغاز حرکتی مشکوک و طراحی شده برای فروپاشی وزارت نفت و بکارگیری افراد مساله‌دار و باز کردن پای خارجی‌ها در برخی حوزه‌های مهم و حساس وزارت نفت است.

وی تصریح کرد: ایشان در جلسات قول داده‌ بودند که از افراد معتدل که مصالح نظام را رعایت می‌کنند استفاده شود، نه اینکه امروز با انتصابات مشکوک و مساله‌دار خط بر روی اسامی نیروهای متعهد بکشد.

حسنوند در پاسخ به این سوال که کمیسیون در واکنش به این رویه از سوی وزیر نفت و مجموعه‌های مدیریتی این وزارتخانه چه خواهد کرد، گفت: هیات رئیسه کمیسیون انرژی در آینده‌ای نزدیک در این باره جلسه‌ای اضطراری برگزار خواهد کرد.

وی اضافه کرد: مجمع نمایندگان استان خوزستان هم نسبت به رویه دو هفته اخیر وزارت نفت در ایام تعطیلات مجلس اعلام نگرانی کرده‌اند و در این باره بسیار حساسند، البته این نگرانی محدود به خوزستان نیست، بلکه نمایندگان خطه جنوب و زاگرس را نیز در بر می‌گیرد.

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان با یادآوری اینکه 80 درصد تولید نفت کشور ما در حوزه جنوب صورت می‌گیرد، اظهار داشت: آقای زنگنه قول داده بودند که نسبت به مسائل حوزه نفت در آینده با تعامل و هماهنگی انتخاب و انتصاب افراد کارآمد و بدون مساله را در دستور قرار دهد نه اینکه عرصه تصمیم‌گیری را در اختیار بهایی‌زادگان قرار دهد.

وی تصریح کرد: کمیسیون انرژی قطعاً از طریق ظرفیت‌ها و ابراز قانونی به ویژه تریبون مجلس بسیاری از مواردی را که تا به امروز کوشیدیم در جلسات خصوصی حل و فصل کنیم، مطرح و پیگیری کرده و به اطلاع مردم خواهیم رساند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به حضور از اعضای کمیسیون انرژی در ماموریت‌ها و حوزه‌های انتخابیه می‌کوشیم جلسه اضطراری هیئت‌رئیسه را در اسرع وقت برگزار کنیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 21
 • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  0 21
  نقطه نظر ها رو
  • IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
   7 0
   از حضور بهاییان در مناصب مهم تعجب می کنید؟ یعنی واقعا خبر نداشتید؟ مدتهاست دارم هشدار می دهم و همین مشرق سانسور می کند!! فراماسون باید شاخ و دم داشته باشد تا باورتان شود؟ مشرق سانسور را وقتی درک می کنم که بدانم مسئولان امنیتی اقدام خواهند کرد اما وقتی برخوردی با اینها نمی شود سانسور چنین نظراتی خیانت است به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 • ناشنا IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  23 1
  تنها وزارت نفت نیست وزراتخانه های دیگر هم اینچنین است گه پول پارتی وپول محوراصلی برای انجام کاروکارکردن می باشدادم سالم به هرطریقی به چالش می کشانند
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  28 0
  خودشون مگر رای بالای 200به وزرا ندادند؟!!!
 • حسین IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  35 0
  سلام خودتون مدتی پیش بهش رای اعتماد دادید.حالا میگویید چنان و چنان هستن هر چند ما هم دلخوشی از ایشان بعنوان وزیر نفت نداریم.و فردی یک دندنه هستن حالا که نمایندگان مردم از پس تصمیمات ایشان برنمیایند وای به حال ما مردم.
 • آریا IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  0 10
  این آقای حسنوند از اون نماینده های لابی گر و پارتی باز شدید در کشوره، بچه های خوزستان ،بخصوص اهواز ،شوش،دزفول و اندیمشک اون رو به خوبی می شناسند. احتمال بسیار زیادی داره که تقاضای پارتی بازی یا درخواست غیر قانونی او توسط وزیر نفت ،آقای زنگنه که از رجال با سواد و توانمند و متعهد کشوره، رد شده باشه و این آقا در فکر انتقام شدید از زنگنه هست.
 • محسن IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  10 0
  متاسفانه از تلاش و سماجت آقای زنگنه به خاطر در وزارت بودن مشخص بود که ایشان گیری در کار دارند و ظاهرا کارهای نیمه تمام در شرکت نفت باقی مانده که حتما باید در این پست باشند تا بتوانند شرکت نفت را به باد بدهند و نابود کنند.
 • ساره IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  6 0
  خداییش مردم عامی و بی سواد میگفتن ما فکر نمیکردیم مجلسی ها به زنگنه رای اعتماد بدن
 • DE ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  15 0
  می گویند در انتخابات قبلی ، زنگنه به نمایندگانی که به او رای داده ند ، مشاغلی در وزارت نفت و جاهای دیگر داده . زنگنه نور چشمی روحانیست ، چه کسی زورش به او می رسد ؟؟؟؟
 • دلواپس IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  5 0
  غرب زده ها گام به گام کشور را به شرایطی برمی گردانند که اربابان غربی سوار کار شوند. بهترین راه برای این کار هم، ناکارامد کردن دست آوردهای انقلاب است، مثلا بتون ریزی در هسته ای و حالا هم بتون ریزی در صتعت نفت
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  6 0
  بمب هیدروژنی کره شمالی هم پشت زنگنه و آخوندی رو نمی لرزونه
 • پ IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  6 0
  خو نمایندگان محترم شکر خوردند که کسی با این سابقه سیاه رو رای اعتماد بهش دادن
 • IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  6 0
  خود کرده را تدبیر نیست
 • IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  6 0
  متاسفانه وقتی با سابقه ای که وزیر نفت در کرسنت و ... داشته نمایندگان بی تدبیر ملت بهش رای اعتماد می دهند باید هم این گونه شود فقط حیف که تاوان کار این وزرا و نمایندگان را همین ملت و مملکت باید پرداخت کند و هیچ آسیبی به خودشان نمی رسد که این هم تاوان درست رای ندادن مردم است
 • US ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  6 0
  هرچه بگنندد نمکش می زنند وای به روزی که بگندد نمک
 • US ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  7 0
  وقتی به وزایی که سابقه تاریک دارند رای میدهید چوبش رو هم ملت باید بخورد
 • US ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  4 0
  خدا یا خودت بدادمون برس با این وزرا و نمایندگان
 • US ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  6 0
  متاسفانه بجای ضابطه و شایسته سالاری شاهد باند بازی و رابطه سالاری هستیم
 • US ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  9 0
  جوابش رو باید رئیس خانه ملتی بده که این کابینه رو با رای بالا قبول کرده
 • US ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  4 0
  خدا از کسایی که باعث شدن این فرد وزیر نفت بشه نگذره
 • IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  6 0
  ژنرال زنگه رو کی حریف هست حالا که خرش هم از پل گذشته حالا وقت آن هست که دور جدید کرسنت ها شروع شود
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  13 0
  هر کی به زنگه رای داده رو باید به مردم معرفی کنن تا بعدا بدونیم باید به کیا رای ندیم
 • IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  6 0
  تقصیر خودمون هست که همچین نمایندگانی رو به مجلس فرستادیم و همچین دولتی رو برگزیدیم
 • IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  6 0
  خدا آخر و عاقبت ما رو به خیر کنه
 • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  5 0
  چهار سال عذاب در راه هست آدم یاد خواب فرعون می افتد که بعد از هشت سال باران هشت سال خشکسالی در پیش است متاسفانه چهار سال باقی مانده این خشکسالی رو چطور سر کنیم
 • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  9 0
  چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  17 0
  وای به حال ما ایرانیها که تا 1400 با این وزیران پیر و فرتوت و همچنین بر سرکار آوردن و فروختن کشور به خارجی ها آهای مردمی که رای دادین کشور عقب مانده نباشه یه روزی میرسه که دیگه با این کارها کشوری وجود نداشته باشه که بخوایین رای بدین یا ندین
 • IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
  0 7
  اقایون بزارید نسل جون بیاد باید مدیران جون تربیت کنیم برا اینده ما هممون از یک خاکیم
  • GB ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
   0 0
   باید جوان ها وارد عرصه شوند ولی این افراد که زنگنه آورده جون نیستند یک عده بازنشته با مشکلات امنیتی و قضایی و عقدیتی هستند
 • GB ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
  0 0
  واقعا ما داریم به کجا می ریم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس