uss san francisco

تحقیقات درباره تصادف زیردریایی اتمی Hartford نشان می داد افسر فرمانده در محل خود حضور نداشته و مسیریاب نیز مشغول گوش دادن موسیقی بوده و همین موضوع، ۱۲۰ میلیون دلار به ارتش آمریکا ضرر رساند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، اتفاقی که روز دوشنبه برای ناوشکن آمریکایی John S. McCain در تنگه مالاکا در منطقه جنوب شرق آسیا رخ داد و این ناو از کلاس Arleigh Burke با یک شناور باربری سنگاپوری برخورد کرد، بار دیگر ماجرای تصادف های عجیب ناوهای امریکایی را در رسانه های مختلف جهان، زنده کرد. به علت این تصادف عجیب، به بدنه ناو آسیب وارد شده و حتی از سرنوشت ۱۰ ملوان آمریکایی در این حادثه نیز خبری در دست نیست.

ناوشکن های کلاس Arleigh Burke نیروی دریایی ارتش آمریکا به نوعی معروف ترین ناوشکن عملیاتی حاضر در دنیا محسوب می شوند و نیروی دریایی آمریکا ۶۲ فروند از آنها را از سال ۱۹۹۱ که اولین نمونه وارد ناوگان رزمی شد، در خدمت دارد. وزن این ناوشکن ها حدود ۹ هزار تن و ابعاد آن  ۱۵۴ متر طول و ۲۰ متر عرض است. این ناوشکن ها در حدود ۲۸۰ نفر خدمه دارد. این ناوشکن ها در سالهای اخیر تحت ارتقاء های مختلفی تحت عنوان Flight قرار گرفته اند و دارای سامانه ها و تسلیحات مختلفی هستند. به طور معمول این ناوشکن ها به سامانه ایجیس و رادار AN/SPY-۱D مجهز هستند. انواع رادارهای جستجوی سطحی و سامانه های سونار نیز در آنها نصب شده است. موشک کروز حمله به اهداف زمینی تاماهاوک، موشک های ضد هوایی استاندارد SM-۲ و موشک های ضد کشتی هارپون، موشک ضد هوایی SM-۳ ، SM-۶ RIM-۱۶۲ ، RIM-۱۶۱ و RUM-۱۳۹ از جمله دیگر تسلیجات موشکی این شناور هستند که به غیر از موشک های هارپون همگی از پرتابگر های عمودی مارک ۴۱ پرتاب می شوند.

موضوع آنقدر مهم و قابل تامل بود که نیروی دریایی آمریکا فعلا عملیات در این بخش از دنیا را متوقف و دستور پیگیری علل بروز این حادثه را صادر کرده است. کارنامه چنین تصادف هایی نشان می دهد آمار برخوردهای نیروی دریایی آمریکا در سالهای اخیر به شکل جالبی بالا رفته و نیرویی که از نظر تجهیزات، قوی ترین نیروی دریایی جهان محسوب می شود با مشکلات خاصی دسته و پنجه نرم می کند که همین مسئله سوالاتی را در بین بسیاری از فرماندهان آمریکایی و متخصصان این حوزه ایجاد کرده است. بر این اساس، نگاهی به سوانح اخیر آمریکایی ها در نقاط مختلف آبی جهان خواهیم داشت.

برخورد USS Fitzgerald با شناور فیلیپینی

نزدیک به ۲ ماه قبل و در ۱۷ ژوئن، ناوشکن USS Fitzgerald نیروی دریایی آمریکا در نزدیکی ژاپن با یک شناور باربری تحت پرچم فیلیپین به اسم MV ACX Crystal برخورد کرد. در زمان برخورد بسیاری از خدمه ناوشکن آمریکایی خواب بودند و در نتیجه این برخورد بدنه شناور آسیب شدیدی دید. در این حادثه ۷ ملوان آمریکایی کشته شدند و برخورد شدید شناور دیگر با سمت راست این ناو باعث شد تا جریان آب به موتورخانه این کشتی نیز وارد شود.

قرار است این شناور به آمریکا بازگردانده شود و تحت تعمیرات اساسی قرار بگیرد. اطلاعات منتشر شده نشان می دهد که هزینه تعمیر این شناور بیش از دو برابر هزینه تعمیر ناوشکن آمریکایی یو اس اس کول است که در سال ۲۰۰۰ میلادی در یمن مورد حمله انتحاری القاعده قرار گرفت. علت این حادثه عدم توانایی ناو آمریکایی در مسیر دهی به کشتی باربری اعلام شده است. دو افسر ارشد این ناوشکن به علت بروز این حادثه از خدمت معلق شدند.

برخورد رزم ناو Lake Champlain با قایق کره ای

در ۹ می ۲۰۱۷ میلادی، رزم ناو Lake Champlain با یک قایق ماهیگیری کره جنوبی برخورد کرد که البته در این حادثه کسی کشته نشد. خدمه شناور کره جنوبی اعلام کردند که پیام های اخطار شناور آمریکایی را نشنیده اند.

برخورد زیردریایی USS Louisiana با شناور تدارکاتی

در ۱۸ آگوست ۲۰۱۶ میلادی ، زیردریایی USS Louisiana که یک زیردریایی اتمی حامل موشک های قاره پیمای اتمی از کلاس اوهایو است، با شناور تدارکاتی  USNS Eagleview برخورد کرد. این برخورد در سواحل ایالت واشنگتن در شمالغرب آمریکا روی داد و باعث بروز برخی خسارات به بدنه زیردریایی آمریکایی شد. این حادثه تلفات جانی در بر نداشت.

برخورد دو شناور تدارکاتی در خلیج عدن

در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۴ میلادی و در خلیج عدن دو شناور تدارکاتی نیروی دریایی آمریکا به نام های USNS Walter S. Diehl و USNS Amelia Earhart که در حال تدارک رسانی به ناوهای ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا بودند بیش از حد به هم نزدیک شده و با هم برخورد کردند. در این حادثه نیز کسی از خدمه کشته یا مجروح نشد.

تصادف ناوشکن USS Porter در تنگه هرمز

ناوشکن USS Porter در تاریخ ۱۲ آگوست ۲۰۱۲ میلادی با یک نفت کش به اسم MV Otowasan در نزدیکی تنگه هرمز برخورد کرد و به دلیل این برخورد سوراخی به ابعاد ۳ در ۳ متر در بدنه این ناوشکن ایجاد شد.

این حادثه تلغات جانی در بر نداشت و این ناوشکن بعد از تعمیرات در بندر جبل علی در امارات به خدمت بازگشت. فرمانده این ناوشکن آمریکایی بعد از حادثه فوق، از خدمت برکنار شد.

تصادف زیردریایی و شناور آمریکایی در تنگه هرمز

در ۲۰ مارس ۲۰۰۹ میلادی زیردریایی اتمی تهاجمی USS Hartford و شناور USS New Orleans با یک دیگر در تنگه هرمز برخورد کردند. این برخورد آسیب شدیدی به برجک زیردریایی آمریکایی وارد کرد و بر اساس تحقیقات به عمل آمده در زمان برخورد، زیردریایی مذکور ۸۵ درجه چرخیده است. ۱۵ نفر از خدمه این زیردریایی مجروح شدند اما کسی از خدمه دو شناور کشته نشد.

بر اساس تحقیقات به عمل آمده توسط نیروی دریایی آمریکا کل این حادثه به دلیل قصور خدمه زیردریایی بوده و فرماندهان این شناور فاقد طرح صحیح برای عبور از منطقه تنگه هرمز بودند، افسر فرمانده در زمان عبور از تنگه در محل پست خود حضور نداشته و مسیریاب زیردریایی نیز در آن زمان در حال گوش دادن به موسیقی بوده است. بر اساس آمار رسمی ۱۲۰ میلیون دلار صرف بازسازی این زیردریایی شد و در سال ۲۰۱۱ میلادی به خدمت بازگشت. شناور USS New Orleans نیز با صرف هزینه ۲ میلیون و سیصد هزار دلار در بحرین تعمیر شده و به خدمت بازگشت. افسر فرمانده زیردریایی مذکور نیز پس از این حادثه از خدمت برکنار شد.

یک تصادف دیگر در تنگه هرمز

در ۸ ژانویه ۲۰۰۷ میلادی این بار زیردریایی اتمی تهاجمی USS Newport News از کلاس لس آنجلس با یک نفت کش ژاپنی به اسم Mogamigawa در جنوب تنگه هرمز برخورد کرد. مقامات آمریکایی اعلام کردند که به دلیل عبور شناور ژاپنی از بالای سر زیردریایی آمریکایی پدیده اثر ونتوری رخ داده است که نوعی مکش ایجاد کرده و باعث شده است که زیردریایی آمریکایی به سمت بالا کشیده شده و به شناور ژاپنی برخورد کند. افسر فرمانده این زیردریایی پس از این حادثه برکنار شد. این زیردریایی پس از تعمیرات به خدمت بازگشت و البته نیروی دریایی آمریکا مبلغ نامشخصی را نیز به شرکت صاحب شناور ژاپنی به دلیل آسیب پرداخت کرد.

تصادف با کوه زیر آب

در ۸ ژانویه ۲۰۰۵ میلادی زیردریایی اتمی تهاجمی یو اس اس سان فرانسیسکو در ۶۷۵ کیلومتری جنوب شرق گوام در اقیانوس آرام با یک آب کوه در عمق ۱۶۰ متری برخورد کرد. خسارت شدیدی به بخش جلویی این زیردریایی وارد شد، ۹۸ نفر از خدمه در این حادثه مجروح و یک نفر نیز جان خود را از دست داد.

تحقیقات نیروی دریایی آمریکا نشان داد که بسیاری از پارمترهای مربوط به حرکت در زیر آب و مسیریابی در این زیردریایی لحاظ نشده است و به همین خاطر افسر فرمانده زیردریایی از خدمت برکنار شد. زیردریایی مورد نظر بعد از طی دوره طولانی تعمیر در سال ۲۰۰۹ به خدمت بازگشت.

وقتی ناوهواپیمابر، لنج را زیر گرفت !

در ۲۲ جولای ۲۰۰۴ میلادی ناو هواپیمابر جان اف کندی با یک لنج ماهیگیری در خلیج فارس برخورد کرد و باعث غرق آنی این شناور و مرگ تمامی سرنشینان آن شد. در آن زمان ناو مذکور مشغول عملیات پروازی بوده و ادعا شده بود که ناو به دلیل پذیرش جنگنده ای در حال فرود، توان گردش برای جلوگیری از برخورد را نداشته است. تحقیقات بعدی ثابت کرد که جنگنده مذکور سوخت کافی داشته است اما چرخش سنگین ناو در لحظه آخر باعث آسیب به یک فروند اف ۱۴ و یک فروند اف ۱۸ بر روی عرشه پروازی شد. فرمانده ناو مذکور بعد از این حادثه از خدمت کنار گذاشته شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • javad ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۳۱
  16 11
  بار ارزیابی از این مقاله مشخص ناوها مشکل نداشتن و صرفا به دلیل بی توجهی خدمه بوده..ولی انصافا ناوهای مدرن و مجهزیه با تنوع تسلیحاتی که داره خیلی سخت میشه بهش اسیب رسوند..قراره تا سال 2020 ناوهای امریکایی به پدافند لیزری با قدرت 150kwمجهز بشن که باید برای مقابله باهاش فکری کرد البته همین الان با داشتن انبوهی از تسلیحات مخصوصا موشک استاندارد 6 خیلی سخت میشه از پسش براومد
  • ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
   33 16
   جالبه که مجموع نظرات کاربران که در سایت راشا تودی نوشته بودند این بود که وقتی‌ ناو آمریکایی‌ نفتکش فولادی به اون عظمت را نمیتونه تشخیص بده چطور موشکهای ماورای صوت ایران و روسیه تشخیص میده و بیشتر از چند ثانیه میتونه دوام بیاره؟
  • ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲
   4 6
   مرگ تمامی یا مرگ همه؟چرا به جای همه از تمامی استفاده می کنید.
 • ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
  29 2
  سلام. جالب بود . ممنون ولی فکر می کنم این اتفاقات مصداق هر که بامش بیش برفش بیشتره. نیروی دریایی ایالات متحده از لحاظ تناژ, تعداد کشتی ها , ماموریت ها و البته گستره حضور که تقریبا کل ابهای ازاد را در بر میگیرد بسیار با کشورهای دیگر فاصله دارد.
  • ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
   10 2
   کل آب های جهان دریا واقیانوس و تنگه رو پر کرده از ناو و ناوشکن وکشتی هواپیما بر زیردریایی این تصادفات رو در مقیاس با حجم و گستردگی حضور آمریکا مقایسه کنید.
 • حسین ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
  26 6
  یا موسیقی گوش میدن یا خوابن و یادر حال شنا و خوشگذرانی وخلاصه وِل معطلن / امیدواریم خساراتی از این دست همیشه در کمینشون باشه
 • ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
  17 4
  علی برکت الله
 • حسین ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
  23 7
  جالبه که مجموع نظرات کاربران که در سایت راشا تودی نوشته بودند این بود که وقتی‌ ناو آمریکایی‌ نفتکش فولادی به اون عظمت را نمیتونه تشخیص بده چطور موشکهای ماورای صوت ایران و روسیه تشخیص میده و بیشتر از چند ثانیه میتونه دوام بیاره؟
 • ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
  19 10
  یکی از دلایل این تصادفات مصرف الکله . خیلی از اینها مشکل الکل دارند . حتی خلبانان هواپیماهای مسافربری هم چنین مشکلی دارند و در سالهای اخیر چندین خلبان مست رو در امریکا و انگلیس قبل از پرواز دستگیر کردند .
 • ۰۴:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
  26 15
  برای هر کدوم یک قصه می سازن که بگن بله هنوز یگانه ابرقدرت دنیا ماییم و هیچ کی جرات نداره نگاه چپ بهمون بندازه ! اما واقعیت مطلب اینه که چین ، کره شمالی ، روسیه و ایران توانایی جنگال بسیار بالایی پیدا کرده اند می توانند به درون سیستم های نیروی هوایی و دریایی آمریکا رخنه و هک کنند در آخرین حادثه هم گفته شد که سیستم ها مدت زمانی کار نکرده اند . خود ایران در این زمینه به قدرت مخوفی رسیده مثال واضحش آر کیو 170 که تقریبا سالم نشست و نتوانست خود را منهدم کند یو2 جدید را در ارتفاع 21 کیلومتری از سطح زمین رصد کردیم و ... . احتمالا این 4 کشور بده بستان هایی دارند و آموزه ها ، دانش و تجربیاتشون در مواجهه با سیستم های آمریکایی را با هم طاق می زنند که انقدر توانستند قدرتمند شوند .
 • محمد ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
  16 2
  خدا زیادکند
 • عقل كل(مغزمتفكر جعلي ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
  4 10
  بدليل عدم استفاده از اواكس همچنين اتفافي رخ داده!اواكس اوجب واجبات است!
  • ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
   16 1
   یک آواکس هم برات میخرم خوبه رضایت میدی؟ ول میکنی؟
  • ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲
   2 1
   جان مادراتون پول روی هم بزاریم یه آواکس برای این دوستمان بخریم که دیگه واجب واجب نکند
  • ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲
   3 2
   یعنی کشتی های به اون گندگی همدیگررا نمی بینند
 • محمد جواد ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
  8 13
  مگه میشه نه آآآقا رادارهای کشتیها و زیر دریایی های آمریکایی میتونه یک مگس رو از فاصله صد کیلومتری شناسایی کنه!!!! البته زیر آب که مگس نیست اما روی آب که هست! بابا آمریکا خدای تکنولوژیه ، این حرفها چیه!!! من اگر فرمانده نیرو دریایی بودم بخشنامه میکردم کشتیها از یک کیلومتری ناوهای آمریکایی هم رد نشن چون آمریکائیها خدای تکنولوژی هستند!!!!!
  • حجت ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
   12 3
   محض اطلاع سرکارعالی زیر آب پر از لاشه مگس های غرق شده هستش
  • IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
   1 0
   خیلی جالب گفته که
 • ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
  18 13
  این اتفاقا به دلیل سهل انگاریهای فردی پیش اومده . ولی باید قبول کنیم آمریکا واقعاً از لحاظ نظامی خیلی قوی تر از روسیه است (دیگه ما هیچی)
  • ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
   11 7
   غلط کردی
  • ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
   8 7
   تا انسان های کوته فکری مثل تو هستند که گول تبلیغات خالی وود رو میخورن آمریکا به گردن کلفتیش ادامه میده ولی یه روز فرزندان ایران زمین گردنش رو خرد میکنن
 • ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
  14 8
  واقعن افتضاح در این حد؟!
 • ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
  10 14
  این اتفاق میتونه برای هر کشوری پیش بیاد و خیلی از کشورها این اتفاق براشون افتاده حتی برای ایران. مشکلات هم بیشتر مربوط میشه به اشتباهات فردی خدمه. که البته با توجه به تعداد بسیار زیاد ناوها و زیردریایی های آمریکا و حضور آمریکا در سراسر جهان این برخوردها طبیعی و حتی کم هم هست.
  • ناصر ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
   13 7
   این تعداد بالا طبیعی نیست شما هم دنبال ماله کشی هستی
 • ناصر ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
  20 5
  جالبه این اتفاق وقتی در ایران می افته طیف تندرو غرب گرا و لائیک اسلام ستیز داخل ایران داخل شبکه های اجتماعی شدیدا دست به تمسخر پروپاگاندا و تضعیف توان داخلی می زنن
 • ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
  9 5
  این نشون میده که این ها آهن پاره ای بیش نیستند
 • ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲
  6 5
  هر چه بیشتر تصادف کند به نفع مسلمانان و گرسنگان و به قول معروف مستضعفان است.
 • IR ۰۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
  8 0
  خاک تو سرشون با اون دست فرمونشون
 • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  4 1
  جک قرن : باید قبول کنیم آمریکا واقعاً از لحاظ نظامی خیلی قوی تر از روسیه است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! کلی خندیدیم, امریکا از پس کره شمالیهم برنمیاد چه برسه به ...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس