روحانی و اخوندی

بانک مرکزی از سقوط سرمایه‌گذاری خصوصی در بخش مسکن خبر داد؛ این آمار در کنار نزول چهار ساله ارزش افزوده مسکن، به منزله عملکرد عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی است.

 سرویس اقتصاد مشرق - بر اساس گزارش بانک مرکزی  از خلاصه نتایج آمار فعالیتهای ساختمانی بخش خصوصی در مناطق شهری استان های مختلف ایران در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۵، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احداث ساختمان در این مدت به شدت نزول کرده است.

مطابق آمار بانک مرکزی، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احداث ساختمان‌های جدید در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۵ به ۱۱ هزار و ۴۷۷ میلیارد تومان رسید که نسبت به ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۴ بالغ بر ۲ درصد و نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۱ (آخرین سال عملکرد دولت دهم) کاهش چشمگیر نشان می‌دهد. این در حالی است که با احتساب تورم ۴ سال اخیر، برای حفظ همان سطح سرمایه‌گذاری سال ۱۳۹۱ باید در ۹ ماهه  اول سال ۱۳۹۵ بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت می‌گرفت.

مجموع کل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های جدید، ساختمان‌های نیمه‌تمام و ساختمان‌های تکمیل‌شده در ۹ ماهه اول سال گذشته ۴۶.۸ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۱۳۹۴ بیش از ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

در ۹ماهه سال ۱۳۹۱ سرمایه‌گذاری در ساختمان‌های تکمیل‌شده ۴۳.۶ هزار میلیارد تومان بود که با لحاظ تورم، بایستی در ۹ ماهه سال گذشته به ۸۳ هزار میلیارد تومان می‌رسید. اما به علت سقوط شدید تولید مسکن در دولت یازدهم، در ۹ ماهه سال ۱۳۹۵ ارزش سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در واحدهای تکمیل‌شده فقط ۴۶.۸ هزار میلیارد تومان بود که نشانه عقب‌رفت چشمگیر تولید مسکن در دولت یازدهم است.

نتایج این گزارش نشان می‌دهد به علت سیاست‌های اشتباه عباس آخوندی در ۴ سال اخیر، سرمایه‌گذاران اقبالی به تولید مسکن نشان نداده‌اند. همین مسئله موجب کاهش تدریجی عرضه مسکن در کشور شده و با توجه به افزایش سالانه تقاضای مسکن در کشور (سالانه بیش از یک میلیون تقاضای جدید وارد بازار می‌شود) شرایط را برای مستاجران دشوار نموده است.

عواقب کم‌کاری‌های آخوندی در بخش مسکن، امسال در بازار اجاره‌بها را دیده شده که در تهران قیمت اجاره‌تا ۴۵ درصد نیز افزایش یافته است.

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  16 14
  وقتی قیمت مسکن از ۸۲ تا ۹۲ میانگین سی برابر شد و خیلی ها سرمایه دار و خیلی ها بیچاره شدند مشرق کجا تشریف داشت که علت این افزایش را از دولت های وقت بپرسه حالا گیر دادید که چرا ساخت و ساز نمیشه با حقوق ۹۰۰ تومنی کی میتونه اپارتمان متری ۳ میلیون به بالا بخره که اون بساز و بفروش بیاد درست کنه ؟
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   18 3
   خب دولت فعلی با وعده اصلاح همین وضع رای آورد پس چرا بیکاره
  • وحید IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   3 2
   سال 68 ما یه خونه فروختیم 250000 تومن سال 82 تو همون منطقه همون اندازه خونه بود 7 الی 8 میلیون الان 120 میلیون چشماتو باز کن ببین کلاً قیمت خونه تو همه دوره ها رفته بالا فقط سال 90 آمریکا یه جنگ ارزی زد 40 درصد ارزش ریال از بین رفت فرقش این بود
  • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   2 3
   قبلا خانه کالای سرمایه ای بود و ملت میخریدن و نگه میداشتن ولی با این وضع خوشبختانه فقط به درد مصرف کننده واقعی میرسد نه کسانی که دنبال سرمایه داری هستند
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  11 4
  رکود حداقل در بخش مسکن برای قشر متوسط و ضعیف خوبه و فقط دلالان و بنگاه های معاملات ملکی که درآمد نجومی داشتند نگرانند . تا کی باید مسکن تورم داشته باشه و ما قشر کارمند بدو مسکن بدو هیچوقت هم بهش نمیرسیم . حداقل در شرایط رکود میشه راحتتر خانه دار شد . میخوان مسکن هم مثل خودروسازی بشه که مردم همه تاوان بدن که یه عده از کار بیکار نشن .
  • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   1 2
   احتمالا شما مستاجر نیستی و نفست از جای گرم درمیاد
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  13 7
  باید دید مجلسیان همتی دارند این آقا را از وزارت خلع کنند !!؟؟؟ یا کیلوئی رای خواهند داد ؟؟؟!!
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  12 5
  به چه حقی به صندوق بین المللی پول تعهد داده اند که دولت برای مردم مسکنی نخواهد ساخت؟ چرا مسئولان امنیتی ساکتند؟ منتظر چه هستند؟ خیانت کار هر لحظه اینها شده
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  7 2
  خوب شد . مسکن مرکزی برای جذب سرمایه های سرگردان و افزایش قیمت خانه نباید باشد . بازار سرمایه و واحدهای تولیدی باید مرکز جذب باشند . احتکار مسکن و افزایش قیمت مسکن خانه برانداز شد در گذشته
 • حسين IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  2 1
  اتفاقي كه تو امريكا افتا اينجا داره تكرار ميشه تا دو سال ديگه كل مسكن ساخته شده چون مشتري نداره ميشه براي بانكها...
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  5 2
  آخوندی هم از مجلس اصولگرایان رای میاره. خودش و ناراحت نکن
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  5 0
  وکلای مردم در مجلس نباید به اخوند ی رای دهند. 240نوع شغل مربوط به مسکن نابود شد.
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  5 0
  وکلای مردم نباید به اخوندی رای دهند.240 نوع شغل مربوط به مسکن را نابود کرد.
 • محمود IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  14 0
  با وجود دوباره وزرای بی لیاقتی چون اخوندی باید فاتحه دولت دوازدهمم مثل دولت بی تدبیر یازدهم خوند امیدی به بهبود وضع ملت نیس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده