اخبارویژه

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به مشکلات حاشیه مشهد گفت: در گذشته خبرهای ناخوش‌کننده‌ای از نفوذ تکفیری‌ها در حاشیه مشهد به گوش می‌رسید این باعث شد که روحانیون حضور پررنگ در این منطقه داشته باشند.

سرویس سیاست مشرق_ روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

کیهان

8هزار میلیارد تومان هزینه تعطیلی دیروز تهران
احمد توکلی می‌گوید، تعطیلی تهران برای مراسم تحلیف، 8هزار میلیارد تومان هزینه دربرداشته است.


وی ضمن یک بررسی اقتصادی نوشت: هزینه عادی مراسم تحلیف با حضور هیئت‌های خارجی، هزینه پذیرایی و هزینه حفاظت از آنهاست، اما هزینه بزرگتر و مهمتر هزینه تعطیلی یک روزه تهران است. گرچه ظاهرا دولت فقط دستگاه‌های دولتی و بنگاه‌های بخش عمومی را تعطیل اعلام کرده است، اما به دلیل تعطیلی بانک‌های دولتی و خصوصی؛ گستردگی دخالت دولت در امور اقتصادی، که کار بخش خصوصی بدون حضور دولت لنگ می‌شود. و وزن سنگین تهران در اقتصاد کشور، تعطیلی به بخش دولتی و به تهران بزرگ محدود نمی‌ماند ؛ بلکه بر کسب و کار در همه بخش‌ها و در سطح کشور تأثیر جدی می‌گذارد.


بعید می‌دانم این تأثیر از نیمی از تولید ملی نصف روز کامل کمتر باشد. بر اساس این برآورد سرانگشتی، میزان این هزینه قابل تخمین است. صندوق بین‌المللی پول تولید ملی ایران را در سال جاری، با روش برابری قدرت خرید(PPP)، 1540 میلیارد دلار برآورد کرده است.


با این مقدمات، درآمدی که با تعطیلی شنبه تهران کسب نمی‌شود 2/1 میلیارددلار است و به قیمت امروز ارز در بازار تهران(هر دلار 3835 تومان) تعطیلی شنبه تهران حدود 8000 میلیارد تومان برای اقتصاد ملی و میلیاردها تومان برای خزانه دولت هزینه در بر دارد.


توکلی می‌افزاید: وضع دولت از نظر بدهی به نظام بانکی، نظام پیمانکاری، مردم، سازمان‌های عمومی غیردولتی مانند سازمان تأمین اجتماعی و کارکنان خودش بسیار بالا رفته است: بدهی بخش دولتی به نظام بانکی به 220 هزار میلیارد تومان رسیده است. این قلم در ابتدای سال 1392 مبلغ 91 هزار میلیارد تومان بود. یعنی در طول خدمت دولت یازدهم تقریبا دو و نیم برابر شده است.


بدهی چند ده هزار میلیارد تومانی دولت پیشین به مردم، ناشی از فروش انواع اوراق قرضه در طول خدمت دولت یازدهم بیش از 47هزار میلیارد تومان اضافه شد (ارقام از نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی شماره‌های 83 و87 جدول صفحه 18) بدهی به سازمان تأمین اجتماعی به 110 هزار میلیارد تومان رسیده (60 هزار تا پایان دولت قبل و 50 هزار در دولت یازدهم) از بدهی هنگفت دولت به پیمانکاران هنوز هزاران میلیارد تومان باقی است. به این‌ها مطالبات کارکنان دولت را نیز بیفزایید.


کار به جایی رسیده است که به رغم تخصیص اعتبارات کلان به طرح تحول سلامت، به دلیل ماهیت این طرح الان بسیاری از بیمارستان‌های دولتی نه تنها به شرکت‌های پخش دارو بلکه به نانوایی و قصابی هم بدهکارند. در چنین وضعیتی از وضع اقتصادی کشور و خزانه دولت، آیا هزینه‌هایی که برای دعوت از مهمانان خارجی بر اقتصاد ملی و دولت تحمیل می‌شود، عقلایی است؟

مراسم قانونی و مدنی که جای سران فتنه نیست
خواهرزاده خاتمی می‌گوید جای خاتمی به عنوان رئیس‌جمهور سابق در مراسم تحلیف روحانی خالی بوده است.
محمدرضا تابش در مصاحبه با نشریه صدا می‌گوید: دوره اول ریاست جمهوری آقای محمود احمدی‌نژاد همزمان با مجلس هفتم بود و آقای‌غلامعلی حداد عادل هم ریاست آن را برعهده داشتند.


در این مراسم هم از مدعوین دعوت شده بود و بر اساس رسمی که وجود داشت از آقای خاتمی دعوت کرده بودند و ایشان هم حضور داشتند.


در دوره هشتم مجلس که مصادف با ریاست آقای دکتر علی لاریجانی بر مجلس و همزمان با دور دوم ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد بود حوادث 88 اتفاق افتاده بود و کدورت‌هایی بین مسئولان و جناح‌های سیاسی بود. در آن دوره دیگر از جناب آقای خاتمی دعوت نشده بود. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حضور داشتند.


وی می‌افزاید: من معتقدم در هر صورت مقاماتی که با رای مستقیم مردم انتخاب شدند حتی زمانی که در مسند قدرت هم نیستند احترام به آنها ایجاب می‌کند که در مجالس و محافل رسمی که برد بین‌المللی دارند حتما حضور پیدا کنند. هم از نظر اخلاقی و آموزه‌های دینی مورد توصیه و تاکید است و هم به لحاظ عرف دیپلماتیک. در هر صورت ممکن است که کدورت‌ها و اختلاف‌نظرهایی وجود داشته باشد اما اینها مانع ادای وظیفه دیپلماتیک و اخلاقی و انسانی نیست.


درباره اظهارات آقای تابش باید گفت که ظاهرا ایشان توجه نکرده‌اند مراسم تحلیف، برنامه‌ای قانونی و مدنی است و منطقا افرادی که سر خصومت با مدنیت و قانون دارند، جایشان در چنین محافلی نیست.


خاتمی با وجود اذعان مخفیانه به اینکه ادعای تقلب دروغ بوده، در علن سردسته شورش علیه رای مردم و جمهوریت و (سپس) اسلامیت نظام شد و با وجود هشدار مکرر همه دلسوزان به ویژه رهبر حکیم انقلاب، نتوانست خود را از اسارت عناصر وابسته‌ای که به دور او حلقه زده بودند، بیرون آورد و اسباب گستاخی دشمنان را فراهم آورد.
در آموزه‌های شرعی، حکم چنین عناصری بغی و محاربه است و همین که از صدقه سر رأفت و  بزرگواری نظام، مجازات نشده‌اند باید هر روز هزار مرتبه شکر و استغفار بجای آورند.بانک مرکزی دولت یازدهم رکورددار بی‌انضباطی شد
« با وجود تمسخر دولت قبل از سوی مسئولان دولت یازدهم بابت چاپ بی‌رویه پول پرقدرت و افزایش پایه پولی، دولت فعلی گوی سبقت را در این زمینه ربوده است.»
پایگاه اینترنتی مشرق نوشت: بر اساس گزارش بانک مرکزی، در پایان تیر ۱۳۹۲ حجم پایه پولی کشور ۹۵ هزار و ۸۰۴ میلیارد تومان بود که به منزله ۸۰ هزار میلیارد تومان چاپ پول پرقدرت در ۸ سال عمر دولت‌های نهم و دهم (پایان تیر ۱۳۸۴ تا پایان تیر ۱۳۹۲) بود.


حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان از این رقم، مربوط به خط اعتباری مسکن مهر بود زیرا دولت قبل حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان پول چاپ کرد تا صرف ساخت مسکن مهر شود. این مسئله بارها از سوی مسئولان دولت فعلی مورد انتقاد واقع شده است.


با این حال بر اساس آمارهای بانک مرکزی، در ۴۴ ماه عمر دولت یازدهم (ابتدای مرداد ۱۳۹۲ تا پایان اسفند ۱۳۹۵) بیش از ۸۴ هزار میلیارد تومان پول چاپ شده است.
به عبارتی دولت یازدهم در همین ۴۴ ماه بیشتر از کل ۸ سال دولت احمدی‌نژاد، پول چاپ کرده است.


در مذمت چاپ پول بهتر است به سخنان پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی در دولت یازدهم رجوع کنیم که در ابتدای مسئولیتش در بانک مرکزی در سال ۱۳۹۲ به تمسخر دولت قبل پرداخت و گفت:‌ هیچ کشوری با چاپ پول نتوانسته اقتصاد خود را رونق دهد.


از آنجا که ولی‌الله سیف از ابتدای دولت یازدهم عهده‌دار سمت بانک مرکزی شد، می‌توان گفت ولی‌الله سیف بدترین عملکرد را در تاریخ بانک مرکزی ایران و در میان سایر روسای بانک مرکزی در زمینه چاپ پول داشته است؛ چرا که همه روسای کل بانک مرکزی قبل از سیف، مجموعا کمتر از ۹۶ هزار میلیارد تومان پول چاپ کردند اما سیف یک‌تنه در کمتر از ۴ سال، ۸۴ هزار میلیارد تومان پول چاپ کرد و در اختیار دولت قرار داد تا صرف مخارجش کند.


جالب آن که دیگر از ناحیه مقامات و مسئولان دولت یازدهم و بانک مرکزی، انتقادی نسبت به افزایش پایه پولی در دولت قبل صورت نمی‌گیرد.آفتاب یزد: سکته کردن ملاک ممنوعیت از شهردار شدن نیست
یک فعال اصلاح‌طلب می‌گوید برخی گزینه‌های اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران پیر شده‌اند و مناسب شهرداری نیستند.
جواد امام در مصاحبه با روزنامه آفتاب یزد گفت: خوب بود نخبگان جامعه، اصحاب رسانه، مدیران و نمایندگان و اعضای شورای شهر مسیر را اصلاح می‌کردند و ما به سمت پوست‌اندازی و کادرسازی در سطح مدیران می‌رفتیم تا این دوره زمینه‌ای شود تا بتوانیم در دوره‌های بعد نیروهای جوان‌تری را وارد عرصه کنیم.


وی می‌افزاید: باید از دوستان پا به سن گذاشته در اتاق‌های فکر و حوزه‌های مشورتی کمک بگیرند. وقتی شرایط فراهم نمی‌شود که مدیران بعدی در راس کار قرار بگیرند عملا سن مدیران بعدی ما هم بالا می‌رود. ما باید در یک جایی این سد را بشکنیم. حداقل شورای شهری که موانع و محدودیت‌های کمتری دارد، می‌توانست الگویی برای کشور باشد. این مشکل مدیریتی فقط محدود به شهرداری نیست.


وی می‌گوید: شورای شهر در گام اول یکسری مسائل را نادیده گرفت و آن اعلام آرای گزینه‌های شهرداری بود. شما این افراد را از حالت برابر خارج کردید. شورا نباید این آرا را اعلام می‌کرد، چون بعضی از این آقایان اصلا نپذیرفته بودند که گزینه شهرداری باشند. خوب بود اعلام می‌کردند که ما در فرآیند رای‌گیری به این 7 نفر رسیدیم بعد حتی با کسانی که نپذیرفته بودند رایزنی می‌کردند. شورا از گزینه‌ شهرداری برنامه می‌خواهد. این برنامه باید مطابق چه چیزی باشد؟


این اصلاح‌طلب در عین حال در پاسخ این سؤال که «بعضی از این گزینه‌ها زمانی پست‌های مختلف دولتی را به‌دلیل نداشتن شرایط مساعد جسمانی رد کرده بودند. شهرداری تهران هم جایگاه بسیار پرتنشی است. به نظر شما سلامت جسمی افراد در انتخاب شهردار باید مدنظر باشد؟»، گفت: هر فردی ممکن است یک زمانی نیاز به درمان و استراحت داشته باشد.

بیماری که مادام‌العمر نیست. اگر این طور باشد که سیستم درمانی ما مشکل دارد. کسی که سکته می‌کند می‌گویند مدتی رانندگی نکند. ولی آیا این فردی که سکته کرده از حیز انتفاع ساقط می‌شود؟ ما نباید این مسائل را بهانه قرار دهیم. کسی که مقطعی بیمار بوده و نیاز به استراحت داشته است امروز این مسئله قابل توجه نیست. اما اگر کسی در حال حاضر از نظر جسمانی توانایی ندارد، این مسئله مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. همه انسان‌ها ممکن است در مقطعی بیمار شوند.


برخلاف این ادعا، محمدعلی نجفی 4 سال پیش ضمن استعفا از ریاست میراث فرهنگی و گردشگری گفت که به خاطر ناراحتی قلبی، پزشکان وی را از کار اجرایی منع کرده‌اند.مرعشی برای شهردار شدن خود روی بیماری نجفی حساب می‌کند
یک سایت اصلاح‌طلب می‌گوید طرح نامزدی محمدعلی نجفی، بازی کارگزاران برای شهردار کردن حسین مرعشی یا محسن هاشمی است.


«خرداد» نوشت: رقابت توام با عدم شفافیت و زد و بندهای نامتعارف و جهت‌گیری‌های غیرسازنده برای انتخاب شهردار می‌تواند تبدیل به پاشنه آشیل اردوگاه اصلاحات شده و تاثیر بسیار منفی در نگاه حامیان بدنه اصلاحات خواهد داشت، حامیانی که یگانه سرمایه و تنها نقطه مثبت و ارتقابخش اصلاح‌طلبان در سپهر سیاسی در همه فراز و نشیب‌ها بوده‌اند.


این روزها مع‌الاسف شاهد هستیم که برخی طیف‌ها در این مسیر گام برداشته و تحرکات آنان شائبه‌برانگیز و عجیب شده است. با آنکه اعضای شورای شهر، موکدا تاکید کردند که بر اساس میثاق‌نامه، هیچ‌یک از اعضای شورا نمی‌بایست تا پایان عمر کاری خود از شورا خارج شوند و محسن هاشمی رفسنجانی نیز به همین واسطه اعلام کرد که از نامزدی در شهرداری انصراف داده است، نگاه به خط رسانه‌ای جریان حامی وی نشان‌دهنده آن است که هنوز آنان برای شهرداری هاشمی خیز برداشته و گویا نمی‌خواهند از موضع خود کوتاه بیایند.


این پایگاه خبری درباره راهبرد طیف کارگزاران اضافه کرد: به نظر می‌رسد آنان از مدل شهردار پوششی برای رسیدن به این مقصد و هدف می‌خواهند بهره بگیرند، چگونه؟ آنان در سایه گزینه موجه و شناخته شده‌ای چون محمدعلی نجفی که با اقبال در شورا و در بدنه حامیان روبه‌روست، حرکت می‌کنند و پس از شهرداری وی و پس از مدتی چشم به آن دارند که به علت بیماری نجفی یا خسته شدن او از چالش‌های شهرداری(که کم هم نیست) او این جایگاه را ترک و آنگاه آنان هاشمی را به عنوان بهترین گزینه فوری و آنی مطرح کنند. البته این تنها گزینه آنان نیست، حسین مرعشی هم بسیار به این استراتژی دل بسته، آنچنان که تاکید دوچندانی مبنی بر این دارد که با نجفی به مثابه سیبی از وسط نصف شده است و برنامه مشترک دارد و..


نکته‌ای که با واکنش نجفی نیز روبه‌رو شده و او گفت که نیاز به سخنگو ندارد، نکته‌ای که نشان می‌دهد، نجفی خود تمایلی به این دست راهبردهای حزب کارگزاران ندارد و نیک می‌داند که با این ترفندها، حیثیت و اعتبار و آبروی وی به ثمن بخس از کف رفته و او هزینه قدرت‌طلبگی دیگران خواهد شد.


خردادنیوز در پایان نوشت: هم باید به نجفی گوشزد کرد که بسیار حواسش به اطرافیان دوست‌نما باشد و هم به اعضای شورای شهر متذکر شد که حواسشان به این موضوع باشد و تضمین‌های لازم و تمهیدات مکفی را بیاندیشند تا به ثمن بخس اعتبار و حیثیت اصلاح‌طلبان بازیچه میل و علاقه برخی افراد به صندلی شهرداری نشود.

خراسان

دستور کابینه برای لغو تصمیم ساختمانی روحانی 

در حالی که بر اساس مجوز بهمن ماه سال 1394 حجت الاسلام روحانی رییس جمهور، قرار بود یکی از ساختمان های متعلق به نهاد ریاست جمهوری به مساحت 5500 متر مربع در شمال تهران، به فروش رسیده و وجوه حاصل به حساب درآمد عمومی کشور واریز شود، طبق مصوبه روزهای اخیر هیئت دولت، با لغو مجوز فوق، مقرر شده این ساختمان به سازمان برنامه و بودجه کشور واگذار و سند آن جهت نگهداری در خزانه، به وزارت اقتصاد ارسال شود.

مجوز ویژه به یک وزیر برای خرید 50 شاسی بلند سوزوکی

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به یکی از وزرای اقتصادی کابینه، با اشاره به درخواست چند روز پیش این عضو هیئت دولت برای خرید 50 دستگاه خودروی شاسی بلند سوزوکی ویتارا برای یکی از زیرمجموعه های خود، از موافقت با این درخواست خبر داده و افزوده است که خودرو های مذکور از محدودیت های درج شده در ضوابط اجرایی بودجه سال 1396 نیز مستثنی خواهند بود.

ایران

هشدار مقام سابق سیا به ترامپ درباره ایران
مقام ارشد سیا در دولت سابق امریکا اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور در آمیخته کردن مسائل سیاسی با تحلیل‌های اطلاعاتی درباره ایران را «خطرناک» توصیف کرده است. به گزارش فارس، دیوید کوهن در یادداشتی که در واشنگتن‌پست منتشر شد، نوشت: «اگر ترامپ بر پایه اطلاعاتی که سیاسی پنداشته می‌شود از توافق هسته‌ای خارج شود، امیدواری اندکی وجود خواهد داشت که متحدان اروپایی‌مان- از چین و روسیه هم که بگذریم- با ما برای اعمال مجدد تحریم‌ها همکاری کنند. برای همراه شدن در اقدام نظامی، امیدواری‌ها از آن هم بسیار کمتر است و لطمات به همین جا ختم نمی‌شوند. از سویی دیگر نشریه دیلی بیست هم در گزارشی با اشاره به مخالفت‌های ترامپ با برجام نوشته است: ایرانی‌ها از توافق هسته‌ای و بازسازی اقتصادی بواسطه لغو تحریم‌ها منتفع شده‌اند. شرکت‌های چینی و روسی و اروپایی در غیاب رقبای امریکایی‌شان بازارهای ایران را قبضه کردند. به نوشته این گزارش، درگیری نظامی جدی در پی حادثه دستگیری ملوانان امریکایی در خلیج فارس تنها بواسطه روابط خوب جان کری و جواد ظریف در آن دوران میسر شد. فقدان چنین ارتباطی بین دولت کنونی و ایران می‌تواند منبع نگرانی باشد.

شکایت ده‌ها ایرانی از وزارت خارجه امریکا
بیش از 90 نفر از اتباع کشورهای ایران و یمن که از برندگان برنامه قرعه کشی گرین کارت (لاتاری) برای مهاجرت به امریکا هستند از وزارت خارجه این کشور بابت رسیدگی نکردن به تقاضایشان برای صدور روادید شکایت کرده‌اند. به گزارش تسنیم، به نقل از رویترز، دولت امریکا اخیراً در ایمیلی به برخی از اتباع این کشور که در لاتاری برنده روادید امریکا شده‌اند اطلاع داده که ممکن است به دلیل دستور منع مسافرت ترامپ، روادید برای آنها صادر نشود. شکایت‌کنندگان از دولت امریکا خواسته‌اند قبل از 30 سپتامبر که مهلت آنها برای دریافت روادید منقضی می‌شود به درخواست‌هایشان برای صدور روادید رسیدگی شود.

المانیتور: مرکز بررسی براندازی در ایران دستاوردی نداشت
 وبگاه «المانیتور» مدعی شده «استفان بانون»، استراتژیست ارشد کاخ سفید «یک مرکز قدرت» با مأموریت بررسی امکان براندازی حکومت ایران تشکیل داده که البته دستاوردی نداشته است. به گزارش انتخاب، به نقل از المانیتور طرح طرفداران براندازی حکومت ایران به دلیل اقدام‌های اخیر«هربرت ریموند مک‌مستر»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در اخراج مخالفان توافق هسته‌ای ایران بی‌حاصل مانده است. مک‌مستر جزو مقام‌هایی در صف‌بندی‌های کاخ سفید است که از توافق حمایت می‌کنند و تلاش دارند «دونالد ترامپ»،  را نیز به پایبند ماندن به آن متقاعد کنند. در جبهه مقابل او «استفان بانون» و «جیرد کوشنر»، داماد ترامپ قرار دارند.

توطئه تکفیری‌ها در حاشیه شهر مشهد
آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به مشکلات حاشیه مشهد گفت: در گذشته خبرهای ناخوش‌کننده‌ای از نفوذ تکفیری‌ها در حاشیه مشهد به گوش می‌رسید و برای خنثی شدن این توطئه قرار شد مدرسه علمیه، مسجد، کتابخانه بزرگ و خانه‌های استادان ساخته شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران، وی افزود: این باعث می‌شود که روحانیون حضور پررنگ در این منطقه داشته باشند و حالا این طرح پیشرفت خوبی داشته و امیدواریم تا سال آینده بخشی ازآن به بهره‌برداری برسد.

آرمان

دادگاه مدیران کانال‌های تلگرامی در هفته آینده

رئیس دادگستری استان تهران گفت: دادگاه مدیران کانال‌های تلگرامی هفته آینده برگزار می‌شود. غلامحسین اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده مدیران کانال‌های تلگرامی اظهار داشت: بیشتر متهمان پرونده مدیران کانال‌های تلگرامی با قید وثیقه آزاد شدند و نوبت رسیدگی به پرونده آنها تعیین شده است و دادگاه در زمان مشخص شده با حضور وکلای مدافع برگزار می‌شود.

وی در خصوص زمان برگزاری دادگاه متهمان این پرونده گفت: دادگاه مدیران کانال‌های تلگرامی اواخر هفته آینده برگزار می‌شود. گفتنی است اسفند سال گذشته خبر بازداشت چند تن از مدیران کانال‌های تلگرام به اتهام مسائل ضد امنیتی و خلاف عفت عمومی اعلام شد. این پرونده 9 متهم دارد که در همان ابتدا، دو نفر از متهمان با قرار وثیقه آزاد شدند، برای هفت متهم دیگر نیز پس از تکمیل تحقیقات در دادسرا، کیفرخواست صادر و به شعبه 15 دادگاه انقلاب ارجاع شد که قاضی صلواتی رئیس شعبه دادگاه انقلاب، برای متهمان، قرار وثیقه صادر کرد. 5 نفر از متهمان این پرونده تا کنون با تأمین قرار وثیقه، آزاد شده‌اند.

نقش بی‌نظیر ایران در مقابله با داعش

رئیس ائتلاف ملی عراق با توصیف راهبردی بودن روابط ایران عراق گفت: بدون شک دکتر روحانی از شخصیت‌های مهمی است که در مساله عراق از آغاز ریاست جمهوری اش در توسعه روابط دو کشور تلاش کرده است.

عمار حکیم نقش دکتر روحانی در پیروزی بر داعش قدردانی کرد. وی بازسازی و سازندگی را اولویت مهم کشورش عنوان کرد و افزود: توسعه روابط دو کشور ایران و عراق از روزهای نخست ریاست جمهوری آقای روحانی، در اولویت ایشان قرار داشت. حکیم با قدردانی از نقش ایران در مقابله با داعش اظهار کرد: نقش ایران در مقابله با داعش بی‌نظیر است. وی خواستار تداوم حمایت ایران در زمینه سازندگی مناطق ویران شده عراق و توسعه روابط بازرگانی و صنایع نظامی تهران-بغداد شد.

ترامپ نفوذ ایران را خطرناک خواند

رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با همتای فرانسوی خود درباره مقابله با آن‌چه واشنگتن نفوذ مخرب ایران می‌خواند، گفت‌وگو کرد. کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه در تماس تلفنی با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه گفت‌وگو کرده است.

بنا به گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید، ترامپ در این گفت‌وگو درباره بحران‌های کنونی در سوریه و عراق و مقابله با آن‌چه آمریکا نفوذ مخرب ایران (در منطقه) می‌خواند، رایزنی کرده است. دو طرف هم‌چنین درباره مساله اوکراین و منافع دو جانبه‌شان در رابطه با موضوع کره شمالی گفت‌وگو کرده‌اند.

حرکت به سمت سازش یعنی پذیرفتن سلطه

مشاور عالی نماینده ولی فقیه در سپاه گفت: حرکت به سمت سازش در نهایت به معنای پذیرفتن سلطه و تحت سلطه قرار گرفتن است که هزینه‌های بسیار بالا و سنگینی را هم در پی دارد. سردار یدا... جوانی در خصوص علت بیان این نکته از سوی مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ حکم رئیس جمهورمبنی بر اینکه هزینه تسلیم در برابر قدرت‌های زورگو به مراتب بیشتر از ایستادگی در مقابل آنها است، اظهار داشت: علت بیان این موضوع به هزینه‌های مقاومت و مقایسه آن با هزینه‌های سازش در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری به فضای سیاسی کشور و نگاه‌هایی که در این فضا موجود است و نیز نقشه راهی که آمریکایی‌ها برای مقابله با انقلاب اسلامی ترسیم کرده‌اند، بازمی‌گردد.

انتقاد خاتمی از انتشار مخدوش اظهاراتش درباره مشائیسم

امام جمعه موقت تهران از انتشار مخدوش سخنان خود درباره روحانیت و مشائیسم انتقاد کرد. حجت‌الاسلام سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در گفت‌وگو با تسنیم، از انتشار مخدوش سخنان اخیر خود انتقاد کرد و افزود: اینکه به نقل از بنده گفته‌اند، برخی روحانیون که قبلاً آه در بساط نداشتند اکنون صاحب ویلا شده‌اند، نقلی مخدوش و تقطیع شده از سخنان بوده است و قابل استناد نیست.

وی گفت: من در این سخنرانی بر 2 نکته تاکید کردم؛ اول اینکه گفتم روحانیت از چشم نیفتاده است بلکه مردم بصیرت یافته و به‌درستی و به‌حق آن روحانی را که از منش خود خارج و رو به اشرافی‌گری آورده است از چشم انداخته‌اند که باید بیندازند چرا که مردم ما از امام خود آموخته‌اند که روحانی باید ساده زیست باشند.

نامه رئیس جمهور قبرس برای روحانی

رئیس مجلس ملی قبرس با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد. محمد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در ملاقات با دمیتریوس سیلویریس رئیس مجلس ملی قبرس بر توسعه همکاری‌های میان دو کشور تاکید کرد. وزیر امور خارجه با اشاره به برداشته شدن تحریم‌ها گفت: زمینه برای توسعه بیشتر همکاری‌های اقتصادی مهیا شده است. وزیر امور خارجه کشورمان هم‌چنین بر حل مشکل قبرس از طریق گفت‌وگوهای سیاسی تاکید کرد.

در ادامه دو طرف در خصوص برجام و موضوعات منطقه‌ای تبادل نظر کردند. رئیس مجلس ملی قبرس نامه‌ای از طرف رئیس‌جمهور آن کشور در خصوص مذاکرات قبرس به دکتر روحانی رئیس‌جمهور کشورمان تسلیم ظریف کرد.

پرونده شجاعی و حاج‌صفی در مجلس

عضو فراکسیون ورزش مجلس در واکنش به حضور حاج‌صفی و شجاعی در برابر تیمی از رژیم ‌صهیونیستی گفت: فراکسیون ورزش مجلس قطعا به این پرونده رسیدگی می‌کند. سیدکاظم دلخوش با اشاره به حضور مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی بازیکنان تیم پانیونیوس یونان در بازی برابر نماینده رژیم ‌صهیونیستی، اظهار داشت: به هر حال ورزشکاران ما در عرصه‌های بین‌المللی باید حرمت مردم ایران را حفظ کنند، چرا که حمایت‌های مردمی است که ورزشکاران را در سطح جهانی به شهرت می‌رساند.

وی افزود: درباره این اتفاق هم وزارت ورزش و هم فدراسیون فوتبال باید بررسی‌های لازم را انجام داده و پیگیر جزئیات این اتفاق شوند و پس از آن برخورد لازم و قانونی انجام شود. عضو فراکسیون ورزش مجلس گفت: البته ما نیز به عنوان فراکسیون ورزش مجلس قطعا به این اتفاق رسیدگی خواهیم کرد، چرا که نه تنها فراکسیون ورزش، بلکه نمایندگان مجلس به عنوان نمایندگان مردم نسبت به این‌گونه اتفاقات بی‌تفاوت نخواهند بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ازاد IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۵
  14 39
  کیهان جان... توهین نکنید
  • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۵
   14 3
   جانت سلامت توهین نیست حقیقت است که برای شما تلخ میباشد
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۵
  6 5
  خدایا شر تند روها رو ازمملکت ما دور بگردان

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس