العوامیه

آل‌سعود حکم اعدام 14 تن از فعالان سیاسی منطقه العوامیه را به اتهام فعالیت‌های تروریستی و سایر اتهامات واهی از جمله جاسوسی برای ایران! صادر کرد.

سرویس جهان مشرق - هم‌زمان با برداشتن قدم‌های نهایی برای رسیدن محمد بن سلمان به پادشاهی عربستان سعودی ، روند سرکوب و اعمال فشار ضد اهالی منطقه العوامیه نیز افزایش پیدا کرده است. محاصره منطقه العوامیه طی حدود سه ماه گذشته ، تجاوزهای تقریبا روزمره و مجموعه اعدام های صورت گرفته باعث شده اهالی مناطق شرقی عربستان روزهای سیاهی را پشت سر بگذارند. روند این تحولات نشان می‌دهد که محمد بن سلمان سعی دارد با فشار و سخت گیری بیشتری روش پسرعموی مخلوعش یعنی محمد بن نایف را در سرکوب صدای مخالفان و ترساندن فعالان سیاسی و حقوقی کشور دنبال کند.

بر کسی پوشیده نیست که بخشی از سرکوبگری مورد حمایت محمد بن سلمان به ترس و وحشت او نسبت به هر تحولی باز می‌گردد که می‌تواند تأثیر منفی در روند آرام انتقال قدرت در عربستان داشته باشد. به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت بن سلمان طی این روزها حتی از سایه خود نیز می ترسد و همواره دست به ماشه است تا در دوئل رقابت با دیگر شاهزادگان، هیچ برگه ای را به دست آنان نسپارد. سرکوب اهالی الشرقیه که به کلی آنها را خارج از تعاملات دولت مرکزی سعودی می‌دانند، شاید هم ضرب شستی باشد که بن سلمان به مخالفان سیاسی خود در خاندان حاکم نشان می دهد و می‌خواهد این پیام را مخابره کند که مشت آهنین در انتظار کسانی است که بخواهند با روند تحولات کنونی ساز مخالف بزنند.

تصاویری از منطقه العوامیه پس از حملات آل سعود

اطلاعاتی که اواسط هفته گذشته منتشر شد، نشان داد که دستگاه قصایی عربستان سعودی حکم اعدام 14 تن از فعالان سیاسی منطقه العوامیه را به اتهام " فعالیت‌های تروریستی" و سایر اتهامات واهی از جمله جاسوسی برای ایران! صادر کرده است. این افراد سه سال پیش و بعد از برپایی کنفرانسی در ایران و نشست اعضای این کنفرانس با رهبر معظم انقلاب اسلامی به بهانه حضور در این نشست بازداشت شده اند. روزنامه عکاظ عربستان مدعی است که این 14 نفر عضو "گروهک العوامیه" هستند که 24 عضو دارد و سایر اعضا نیز به حبس های طولانی مدت بین 3 تا 15 سال محکوم شده اند. رژیم سعودی مدعی شد که آنها به 40 مورد اقدامات مسلحانه در مراکز تجاری و منازل شهروندان در قطیف و العوامیه اعتراف کرده اند، این در حالی است که یک فعال حقوقی به خبرگزاری رویترز گفت که این ادله با استفاده از اعترافاتی اتخاذ شده که به زور و شکنجه از متهمان گرفته شده است و فاقد وجهه قضایی است.

نیروهای آل سعود همچنین مناطق مسکونی شهر العوامیه را با راکت های سنگین هدف قرار دادند. همچنین در تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی به سمت مردم معترض این شهر 5 نفر از شهروندان به شهادت رسیدند.

علی الدبیسی رئیس سازمان اروپایی حقوق بشر عربستان می گوید که خانواده‌های نزدیک به حضور نظامی آل سعود در العوامیه در حالی منازل خود را در محاصره بمب و راکت می بینند که به علت چراغ سبزی که نسبت به کشتار مردم در خیابان ها داده شده، جرأت خروج از منازل را نیز ندارند. وی می افزاید که طی دو روز گذشته مردم العوامیه با افزایش اقدامات سرکوب‌گرایانه مقامات حاکم در استفاده از سلاح‌های مختلف از جمله استقرار تک تیراندازها برای کشتار غیر نظامیان مواجه هستند که در خودروهای زرهی یا در پشت بام ها موضع گرفته اند.

کوچ اجباری شیعیان عوامیه توسط ارتش سعودی

80 روز محاصره کشنده در العوامیه

علاوه بر اقدام‌های گسترده صورت گرفته طی روزهای اخیر در عربستان سعودی ، محاصره منطقه العوامیه برای هشتادمین روز متوالی ادامه پیدا کرده است. نیروهای امنیتی به ویژه رژیم آل سعود طی روزهای گذشته با سوءاستفاده از این محاصره ، با خودروهای زرهی خود به خیابان‌ها یورش برده و به صورت بی هدف اقدام به تیراندازی‌های گسترده کردند. این اتفاق باعث شد محسن اللجامی شهروند سعودی در برابر منزل خود به شهادت برسد. شهروند دیگری نیز در این شهر به شهادت رسید که به علت تورم جنازه اش که در خودرویی در نزدیکی مدرسه قرطبه رها شده بود، قابل شناسایی نبود. دو نفر دیگر از اتباع آسیایی نیز در نزدیکی قبرستان العوامیه به شهادت رسیدند. یورش نیروهای امنیتی همچنین به بازداشت تعدادی از شهروندان و آتش کشیدن منازل تعداد دیگری از آنها منتهی شد.

شدت این اقدامات تا جایی است که سازمان عفو بین‌الملل نیز مجبور به شکستن سکوت خود شده و صدور این احکام را محکوم کرده و خواستار لغو فوری آنها شده است، این سازمان تأکید می‌کند که احکام فوق بعد از اقدامات قضایی صوری صادر شده که به شدت معیارهای بین‌المللی محاکمه عادلانه را تحقیر می کند. سماح حدید مدیر خاورمیانه این سازمان از سلمان بن عبدالعزیز خواسته است تا این احکام را باطل کرده و جلوی اجرای آن را بگیرد.

در روز 13 جولای نیز نیروهای امنیتی رژیم آل سعود در اقدامی شبیه به اعدام میدانی گروه های مخالف خود،  سه تن از فعالان سیاسی از اطراف منطقه سیهات را هدف تیراندازی قرار داده و به قتل رساندند. وزارت کشور عربستان در ابتدا به کشته شدن یک فعال سیاسی اعتراف کرد و این موضوع احتمال کشته شدن دو فعال دیگر در زندان را افزایش می دهد.

علی اسبیتی از اهالی شهر شیعه نشین العوامیه  روز گذشته در اثر اصابت گلوله تک تیراندازان ارتش آل سعود به شهادت رسید

برخی منابع خبری گزارش داده اند، که در اثر بمباران شهر العوامیه توسط نیروهای ارتش سعودی، تعدادی از منازل موجود در این شهر آتش گرفته‌ اند. بنابراین گزارش ها نیروهای ارتش سعودی با یورش به این منازل و دستگیری شهروندان، اقدام به عریان کردن آنها  درملأ عام و ضرب و شتم بازداشت شدگان نموده و آنها را مورد آزار و اذیت روحی قرار داده‌اند.

پیش از این و در روز 10 جولای نیز نیروهای امنیتی عملیات مشابهی انجام دادند و در نتیجه آن دو شهروند سعودی زخمی شدند. درست پس از آن نیز یورش گسترده به مناطق مختلف شهر العوامیه باعث شهادت هشت نفر از جمله یک کودک و 5 کارگر خارجی شد و دهها شهروند دیگری نیز زخمی شدند. در روزهایی که عملیات ویژه نیروهای امنیتی برای یورش به محلات العوامیه نیز انجام نمی‌شود، تیراندازی‌های بی‌هدف و ویرانی های ناشی از پرتاب موشک و راکت باعث شده شهر به منطقه نظامی تبدیل شود. علاوه بر اینکه قطع برق و خدمات بهداشتی در گرمای شدید عربستان فشار زیادی به مردم این منطقه وارد می کند.

رژیم سعودی از نزدیک به سه ماه پیش مردم منطقه العوامیه را به علت مخالفت با تخریب منطقه تاریخی حی المسورة محاصره کرده اند. آل سعود به بهانه آن چه که حضور عناصر مسلح در این منطقه نام گذاشته، سعی در تخریب این محله تاریخی دارد که محل اسکان تعداد زیادی از شهروندان حجازی است.

سایت انگلیسی: جنگ داخلی در عربستان نزدیک است

ادامه سرکوبگری ها در عربستان سعودی در شرایطی دنبال می‌شود که این کشور اوضاع نابسامانی را از لحاظ سیاسی و اقتصادی  پشت سر می‌گذارد. در همین رابطه سایت انگلیسی میدل ایست آی پیش بینی کرد که احتمالاً به علت سیاست‌های شکست خورده اقتصادی و تأثیرات منفی آن بر مردم و فقر و محرومیت شهروندان، جنگ داخلی در عربستان سعودی آغاز شود. این گزارش با اشاره به این موضوع تأکید کرد که تعداد روزافزونی از شهروندان سعودی و کارگران خارجی با مشکلات بی‌سابقه اقتصادی مواجه هستند و بحران معیشتی باعث تحرک و اعتراضات و مطالبات گسترده در داخل مردم شده و افکار عمومی بیش از این دیگر نمی تواند ساکت بماند.

این گزارش می‌افزاید که دولت عربستان سیاست‌های دولتی را در پیش گرفته که شکست خود را ثابت کرده و پیامدهای منفی بر آینده شهروندان و کارگران خارجی دارد. این گزارش می‌افزاید که تصمیم‌سازان محافل سعودی نمی تواتند  فراتر از ابعاد و ارزش های اسمی طرح های خود را ببینند. علاوه بر این که مالیات‌ها و عوارضی که دولت هر از چند گاهی تصویب می‌کند باعث از بین رفتن شرایط بقا برای شرکت‌های کوچک و متوسط شده و منابع بسیار محدود آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این سایت انگلیسی می‌افزاید که سیاست‌های رژیم آل سعود به گونه‌ای است که به جای حمایت از بخش تولیدی عربستان که برای فرصت های شغلی کار می کنند، فشارها بر آنها را افزایش می‌دهد. این سایت خبری با انتقاد از ریخت و پاش های گسترده در جریان سفر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان تأکید کرد که حاکمان این کشور هیچ توجهی به مصیبت‌های اقتصادی ملت ندارند و اموال و پول های خود را به کشورهای دیگر می دهند که همین موضوع خشم از دولت را افزایش می دهد.

این سایت در پایان تاکید کرد که خشم عمومی در سراسر کشور رو به افزایش گذاشته و هیچ کس نمی‌داند که این روند به کجا ختم خواهد شد. میدل ایست آی در عین حال تأکید کرد که انفجار شراره های انقلاب در زمانی رخ می دهد که مردم تمام آنچه در دست دارند را از دست بدهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 26
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  میبینم که جنگ به داخل عربستان کشیده شد ..خداوند خون شهیدان العوامیه رو بی پاسخ نخواهد گذاشت..
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  92 10
  مرگ بر آل سعود
  • ایرانی IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
   24 6
   مرگ لر خیانتکار ها و سگ های ال سعود که منفی دادن علاوه بر ال سعود
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  73 7
  ایشالا خدا با ظهور موعود هرچی ظالمه تارومار کنه بزودی زود العجل العجل
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  73 10
  مرگ بر انگلیس و بی بی سی
 • احمد ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  48 15
  آدم عریانی در این عکسها دیده نمیشه !!!!!!!!!!!!!!
 • ح AU ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  59 11
  خدا لعنت کنه رژیم سعودی و همه ی متحدانش رو
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  61 10
  لعنت برآل سعود و آل واهب پیروزی شیعیان نزدیک است
 • IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  45 9
  اینها درجه شیعه بودنشان بالاست
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  54 14
  مرگ بر آمریکا مرگ بر انگلیس مرگ بر اسرائیل مرگ بر آل سعود
  • محمد IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
   22 5
   خدا منفی دهندگان شفا بده
 • ناشناس IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  59 10
  پس این مدافعان حقوق بشر چرا خفه هستند
  • IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
   39 7
   مدافعین حقوق بشر بسته به نیاز امریکا و انگلیس زبون باز میکنن،فعلا خفه هستند گلم
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  49 8
  لعنت خدا بر قوم ظالم سعودی
 • موریس IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  46 8
  وهابی و سعودی حرومزاده
 • حقگو IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  33 6
  ال سعود نجس ،نجاستخوار، صهیونیست،می دانی صدام هم همین کارها را کرد و نتیجه رفتارش را دید؟ تو هم بکن که آه مظلوم بزرگترین سلاح اوست و خداوند منتقم خون مظلومان است
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  25 16
  موشک ها به سمت ریاض اتش به اختیار....رهبر فقط سید علی...گوش به فرمان تو ایم خامنهای
 • حمید IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  35 5
  مرگ بر آل یهود
 • IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  24 6
  شرم باد بر آمریکا و انگلیس که سکوت کرده اند در برابر نقض حقوق بشر در عربستان و وحشی گری آل سعود علیه مردم یمن لعنت بر حقوق بشر تبعیض آمیز غربی و آمریکایی
 • IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  28 5
  خدا لعنت کنه این سعودیهای نحس و کثیف و خبیث رو
 • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  21 6
  آل سعود دیگه جنایت و ظلم رو به حد اعلی عربستان تو این ۳ سالی که به یمن حمله کرد چنان مردم رو در محاصره قرار داده که وبا تو یمن شیوع پیدا کرده خدا سرنگنشون کنه ان شاءالله
  • محمد IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
   9 2
   اشتباه منفی حورد
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  18 6
  وامحمدا واعليا واحسنا واحسينا وامهديا
 • بندرگناوه IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  20 7
  حالا که انصارالله یمن موشک های بالستیک میسازه بهتره یک موشک بالستیک دقیقی برای محل اقامت بن سلمان بسازه ودر اولین فرصت مقتضی بن سگ مان(بن سلمان ) را به جهنم بفرستد.
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  27 7
  این چه وضعشه!!!!!!!!!!!!!!؟؟ چرا هیشکی کاری نمیکنه!!!!!!!!!؟؟؟ چرا اون ها حتی به دعواهای سرکوچه ی مردم ما هم گیر میدن وعلیه ما جوسازی میکنن اونوقت چرا وزارت خارجه ی ما خفه خون گرفته!!!!!!!!!!!!!؟؟؟
 • ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  13 14
  پس عکس لخت کجاهست
  • IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
   14 14
   چندتا عكس لخت آرومت مي كنه بي غيرت . حتما به مدافعان حرمم گير ميدي؟ اگه جلوي وحشي گري عربستان گرفته نشه عكس لخت خودت پخش ميشه . به هوش باشن اونايي كه دم از منطقه قوي تر ميزنن .و سپاه رو تضعيف مي كنن تا جايي كه بودجه سپاه رو يك چهارم مي كنن و نماينده ها احساس تكليف مي كنن و دو هزارميايارد به خط مقدم سپاه بودجه مي دن . مرسي از مردم فهيم ايران زمين
 • ترسو IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  6 11
  مام دنبال عریوناش بودیم !!!
 • محمدرضا IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  9 5
  خدا لعنت کنه آل سعود رو که این بلاها رو سر یه عده آدم بیگناه آورده فقط رهبرم سیدعلی
 • IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  11 3
  لعنت بر آل سعود لعنت بر آمریکا لعنت بر انگلیس لعنت بر رژیم صهیونیستی لعنت بر آل سعود و حامیانشان
 • علي IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  9 4
  بنابرروايات بعدازملك عبدالله هيچ حكومتي بيش از٣سال دوام نداردوشاهراده ها بجان هم ميفتندوعربستان سقوط وبه دست يمنيهاميافتدوامام عصرظهورميكندانشالله انگليسيهاي خبيث هم به اين روايات اگاهي دارندوبرنامه ريزي براي أن دارند ميكنند
 • محمد IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  10 3
  اگه میشد مثل شیعیان یمن و عراق و سوریه ازشون دفاع کرد خوب بود ولی حیف که نمیشه چون موقعیت این شهر طوریه که اصلا نمیشه بهشون کمک کرد
 • داود IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  1 0
  خدا لعنت کند رژیم کثیف آل نزولی این وهابیهای احمق کفتار صفت. غروب وهابیها و آل نزولی نزدیک است..........
 • SE ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  3 2
  مرگ بر شما جهنمیان ال سقوط!
 • کامران IR ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹
  6 3
  من یک ایرانی کردوسنی شافعی ام این جنایت وهابیها از هر نظر محکوم است رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران رهبر تمام دنیای اسلام است. مرگ برآلسعود
 • یونس GB ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۴
  1 0
  از کی تا حالا دیدار با رهبر انقلاب جرم است؟ مرگ بر آل سقوط

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس