عراق.png

در حال حاضر، عملیات نیروهای ارتش، واکنش سریع و پلیس فدرال در محور های مختلف شهر موصل با موفقیت رو به پایان است. بخش شرقی شهر به طورکامل پاکسازی شده و بازگشت آوارگان در حال انجام است.

سرویس جهان مشرق - اواخر بهار سال ۹۳، گروه تروریستی داعش در اوج قدرت و البته با خیانت برخی نیروها به واسطه خلاء قدرت به وجود آمده، توانست شهر موصل، مرکز استان نینوا و دومین شهر بزرگ عراق را به اشغال خود درآورد.

در آن زمان، مساحتی وسیعی در خاک سوریه از مرزهای شمالی ( استان حلب) تا مرزهای جنوبی ( استان های دیرالزور و حمص) به اشغال گروه تروریستی داعش درآمده بود و رسیدن به بغداد و تشکیل دولت عراق و شام، در دستور کار بود.
 
اشغال شهر موصل، گام نخست تروریست‌های داعش برای پیشروی به سوی سایر استان های عراق بود و آنان در مدت زمانی اندک توانستند بخش های وسیعی از استان های «الانبار، صلاح الدین، کرکوک و دیاله » را به اشغال خود درآورند.

تروریست های داعش دربازه زمانی یک ماهه توانستند فاصله ۴۶۵ کیلومتری خود را با پایتخت عراق به ۶۵ کیلومتر کاهش دهند اما با ابتکار عمل و نقش افرینی های نیروهای جبهه مقاومت پیشروی تروریست ها در اوایل پاییز ماه سال ۹۳ متوقف شد تا فرصت لازم برای انسجام دوباره نیروهای عراقی فراهم شود.

** برای مشاهده جزییات بیشتر و اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید**

پس از تشکیل و ساماندهی نیروهای بسیج مردمی (الحشد الشعبی) و بازگشت آرامش به ساختارهای ارتش عراق، عملیات‌های پاکسازی مناطق مختلف اشغالی در دستور کار قرار گرفت.
 
پاکسازی منطقه راهبردی جرف الصخر، شکست حصر شهر آمرلی، آزادسازی بخش های وسیعی از استان صلاح الدین و شهر تکریت، بازپس گیری مناطق اشغالی در استان های کرکوک، اربیل و دیاله نتیجه دو سال عملیات سنگین بود که منجر شد نیروهای عراقی به مرزهای جنوبی استان نینوا نزدیک شوند.

با وجود کارشکنی های دولت آمریکا در نهایت اواخر مهرماه سال گذشته (۱۳۹۵) آزادسازی، پایتخت خود خوانده گروه تروریستی داعش در شمال عراق در دستور کار قرار گرفت و نیروهای ارتش و بسیج مردمی به سوی شهر موصل حرکت کردند.

در مرحله نخست عملیات، نیروهای عراقی از محورهای شرق، شمال شرق و جنوب شرق به سوی شرق شهر موصل پیشروی کردند. این عملیات با محوریت ارتش عراق، نیروهای مبارزه با تروریسم، پلیس فدرال، پیشمرگه و مشارکت هوایی ائتلاف غرب آغاز شد.

** برای مشاهده جزییات بیشتر و اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید**


 
در این عملیات ۴۰۵۰ کیلومتر مربع از مساحت اشغالی در شرق، جنوب، شمال شرق حومه شهر موصل از لوث وجود تروریست ها پاکسازی شده است. در نهمین ماه عملیات، ۹۹ درصد شهر موصل به کنترل نیروهای عراقی درآمده است.
 
آزادی ۷ شهر مهم از جمله بعشیقه، حمام العلیل و بازپس گیری ۲۳۴ روستای بخش دیگری از دستاوردهای قابل توجه نیروهای ارتش و پلیس فدرال در مرحله نخست عملیات در شرق شهر موصل است.

در حال حاضر، عملیات نیروهای ارتش، واکنش سریع و پلیس فدرال در محور های مختلف شهر موصل با موفقیت رو به پایان است. بخش شرقی شهر به طورکامل پاکسازی شده و بازگشت آوارگان در حال انجام است و ۹۹ درصد بخش غربی شهر هم در کنترل نیروهای عراقی است.

درگیری ها میان نیروهای عراقی و عناصر تروریستی محاصره شده فقط در نیمی از محله موصل قدیم در جریان است و کمتر از یک درصد مساحت  ۱۸۰ کیلومتری مربعی شهر موصل در اشغال تروریست ها قرار دارد.

به گزارش مشرق، در عملیات ۸ ماهه نیروهای عراقی در شهر موصل، خسارت های فراوانی به گروه تروریستی داعش وارد شده و برآورده می شود نزدیک به ۴ هزار تن از تروریست ها  در جریان درگیری ها به هلاکت رسیده اند.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس