کد خبر 722370
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۰
فخیم زاده

فخیم زاده سال ها پیش و پس از فیلم سینمایی «تاواریش» در سال 72، به تلویزیون مهاجرت کرد و 8 سریال تلویزیونی ساخت که پنج تای آن ها در گونه مورد علاقه اش یعنی پلیسی - حادثه ای بود.

به گزارش مشرق، دیروز خبر اعطای مجوز به فیلمنامه جدید سینمایی «مهدی فخیم زاده» را در همین صفحه خواندید؛ فیلمنامه ای که قرار است مانند بیشتر آثار کارنامه او، حادثه ای باشد. او قرار است پس از سال ها، به عنوان کارگردان به سینما برگردد.

فخیم زاده سال ها پیش و پس از فیلم سینمایی «تاواریش» در سال 72، به تلویزیون مهاجرت کرد و 8 سریال تلویزیونی ساخت که پنج تای آن ها در گونه مورد علاقه اش یعنی پلیسی - حادثه ای بود. او را با این 5 عنوان سریال پلیسی، می توان «آقای سریال های پلیسی تلویزیون» نامید که حالا قرار است به سینما برگردد. با توجه به مهاجرت قبلی (از سینما به تلویزیون) که سال ها طول کشید، این بار هم ممکن است مهدی فخیم زاده مدت ها دور از تلویزیون باشد؛ به خصوص با حاشیه هایی که برای آخرین سریالش (فوق سری) پیش آمد. امروز نگاهی داریم به کارنامه 14 سال سریال سازی تلویزیونی مهدی فخیم زاده در گونه پلیسی:

خواب و بیدار
81-1380
تاریخ پخش: سال 81

داستان: توران معروف به ناتاشا، خلافکاری حرفه ای است که بعد از مدت ها به ایران برگشته است. او با کمک همدست سابقش شروع به سرقت مسلحانه می کند ولی تحت تعقیب پلیس قرار می گیرد.
فخیم زاده بازیگر هم بود؟ نقش «اصغر کپک» یکی از شخصیت های به یادماندنی تاریخ سریال های تلویزیون است که فخیم زاده در این سریال بازی کرد.
درباره سریال: «خواب و بیدار» قطعاً ماندگارترین و پرمخاطب ترین سریال مهدی فخیم زاده است. او در این مجموعه برای اولین بار در تلویزیون مجرم را باکلاس نشان داد و از تبهکاران آفتابه دزد که پیشتر در تلویزیون نمایش داده می شدند فاصله گرفت. همچنین نمایش اشراف اطلاعاتی و تجهیزات نیروی انتظامی، از نکات قابل توجه «خواب و بیدار» بود که قبل از آن سابقه نداشت.
حاشیه: مهدی فخیم زاده روایت جالبی از سوءتفاهم های اولیه با مسئولان برای این سریال دارد: «زمانی که این سریال پخش شد، جلسه ای با آقایان نیروی انتظامی داشتیم. صحبت بر سر این بود که چرا این زن (ناتاشا) تا این حد قوی نشان داده شد؟ گفتم اگر بزهکار ما آفتابه دزد باشد که دیگر به یگان ویژه، سایت 110، پلیس تخصصی و حرفه ای و... نیاز نیست!» البته این سوءتفاهم ها بعد ها کاملاً رفع شد و مسئولان تلویزیون و ناجا، دست او را باز گذاشتند.
حس سوم
1384
تاریخ پخش: زمستان 84

داستان:  زنی به نام «سیما» پس از یک سانحه تصادف، قدرت بویایی قدرتمندی پیدا می کند و حساسیت او به بوی مواد مخدر، باعث می شود بتواند از فاصله ای دور، این مواد را دنبال کند!
فخیم زاده بازیگر هم بود؟ او نقش همسر «سیما» را ایفا می کرد و در زمان ساخت این سریال، به صورت همزمان در «مختارنامه» هم حضور داشت. او فاصله فیلمبرداری «حس سوم» در تهران و «مختارنامه» در شاهرود را هر چند روز طی می کرد و حتی گاهی اوقات که در شاهرود حضور داشت، کارگردانی «حس سوم» را به دستیارش می سپرد.
درباره سریال: «حس سوم»، از کار های به یادماندنی فخیم زاده محسوب می شود که با وجودی که کوتاه بود و تنها 10 قسمت داشت، از کیفیت بالایی چه از لحاظ فیلمنامه و چه از لحاظ کارگردانی برخوردار بود.
حاشیه: «حس سوم» از اول قرار بود حداقل یک فصل دیگر ادامه داشته باشد، ولی چون بین فصل اول و دوم یک سال فاصله افتاد، فخیم زاده کلاً قیدش را زد و با راضی کردن مدیران وقت تلویزیون، به سراغ «بی صدا فریاد کن» رفت.
بی صدا فریاد کن
1386
تاریخ پخش: پاییز 86

داستان: دکتر سارا افخمی افسر نیروی انتظامی پرونده ای را در دست می گیرد که درباره تولیدکنندگان قرص های توهم زا در داخل کشور است. او در این پرونده سرنخ هایی از شخصی سابقه دار به نام چنگیز تورانی به دست می آورد و به تعقیب او می پردازد.
فخیم زاده بازیگر هم بود؟ او نقش یک خلافکار خرده پا را بازی می کرد که به طور اتفاقی پایش به داستان باز شده بود.
درباره سریال: موضوع سریال در آن زمان برای مخاطبان آن قدر ها شناخته شده نبود. به همین دلیل طرح اولیه داستان صرفاً تخیل فخیم زاده بود ولی در ادامه به صورت اتفاقی به حادثه ای واقعی برخورد که او را برای ساخت سریال مصمم تر کرد.
ساختمان 85
89-1388
تاریخ پخش: پاییز و زمستان 89

داستان: قتلی در یک مجتمع مسکونی پرجمعیت روی می دهد که همه ساکنان آن را درگیر خود می کند. بازپرس پرونده هم به همراه فرزندش که روزنامه نگار است، وارد این پرونده می شوند.
فخیم زاده بازیگر هم بود؟ بله ولی نه در نقش اصلی. نقش اصلی بازپرس ویژه قتل بود و انگار فخیم زاده نمی خواست جز پلیس یا متهم، نقش دیگری داشته باشد!
درباره سریال: «ساختمان 85» کمترین اکشن و درگیری را بین سریال های فخیم زاده دارد، دلیل آن هم شخصیت اصلی قصه است که به جای پلیس، این بار یک بازپرس است؛ بازپرس ها هم که اصولاً در کارشان درگیری و اکشن ندارند. داستان این سریال و تعلیق آن که به اعتقاد برخی برای 26 قسمت کشش نداشت، مورد انتقاد واقع شد و کمی از مخاطبانش کاست. علاوه بر آن لوکیشن های کم تعداد، گاهی بیننده را خسته می کرد.
حاشیه: نام مجموعه در ابتدا «قتل در ساختمان 85» بود که به «ساختمان 85» تغییر کرد.
فوق سری
1393
تاریخ پخش: نوروز 94

داستان: سرهنگ احمد نادری و سرهنگ علی نصراللهی که دو دوست و همکار قدیمی هستند، با یک باند قاچاقچی مواد مخدر درگیر می شوند. قصه این سریال درباره عملیاتی فوق سری در نیروی انتظامی است که فقط پنج نفر از آن اطلاع دارند.
فخیم زاده بازیگر هم بود؟ او در دو نقش بازی می کرد: یکی سرهنگ نیروی انتظامی و دیگری یک موادفروش خرده پا.
درباره سریال: با وجودی که همه آثار تلویزیونی فخیم زاده، رگه هایی از طنز داشتند، ولی مجموعه «فوق سری» را بیشتر می توان کمدی نامید تا پلیسی. «فوق سری» از فیلمنامه و بازی های خوبی بهره می برد ولی در جذب مخاطب، نتوانست همپای رقبای نوروزی اش (در حاشیه و کلاه قرمزی) عمل کند.
حاشیه: مهدی فخیم زاده در اواخر پخش این مجموعه، اعتراض شدیدی در شبکه های اجتماعی به سانسور «فوق سری» داشت: «سریالی که این روز ها به نام فوق سری از شبکه یک سیما پخش می شود، سریال من نیست، بلکه لاشه ای لت وپار شده از سریالی است که من ساختم. این سریال توسط نمایندگان معاونت اجتماعی نیروی انتظامی و پخش شبکه یک سیما به صورتی باورنکردنی، سلاخی و تکه پاره شده و هیچ قسمتی از تعرض و دستکاری و جابه جایی و تعویض مکالمات مصون نمانده است...»
منبع: روزنامه خراسان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس