کد خبر 712879
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۴
عباس آخوندی

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به انعقاد قرارداد با شرکت‌های چینی برای برقی کردن قطار تهران-مشهد، از انعقاد قرارداد با شرکت روسی و تولید مشترک ۶ هزار واگن توسط ایران و روسیه خبر داد.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در مجلس شورای اسلامی ‌به ‌تشریح سیاست‌های ریلی سه‌گانه وزارت راه و شهرسازی در برنامه ششم پرداخت.

وی بیان کرد: در این برنامه سه سیاست شهرسازی ریل پایه، راه آهن حومه ‌و توسعه شبکه راه‌آهن ایران به تصویب مجلس رسید.

آخوندی با تشریح جزئیات سیاست شهرسازی ریل پایه گفت: اصلی‌ترین کار برای تحقق این سیاست اتصال شبکه راه‌آهن سراسری به شبکه ریلی شهری در همه شهرهایی که دارای قطار شهری هستند،بود که انجام شد‌ به طور مثال ایستگاه قطار همدان که قرار بود در 15 کیلومتری این شهر احداث شود به داخل شهر همدان انتقال یافت و به کانون توسعه شهر تبدیل شد، در ارومیه نیز این سیاست پیاده شد.

آخوندی از اجرای سیاست راه‌آهن حومه‌ای برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی خبر داد و افزود: در قالب این سیاست مردم به جای خودرو در سفرهای بین شهری از ریل استفاده خواهند کرد به این منظور خط‌آهن ویژه به سمت قم، گرمسار و غرب کشور طراحی و اجرا شده است‌ به این منظور 150 واگن مسافری فقط به این خط آهن اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: در مشهد،‌ گلبهار، اصفهان، نجف آباد، بهارستان، ‌شیراز و تبریز و کلیه شهرهای حومه آنها تردد از طریق ریل انجام می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی توسعه شبکه راه‌آهن ایران را سومین سیاست وزارتخانه متبوعش اعلام کرد و افزود: اکنون راه‌آهن کشور را به راه آهن کشورهای افغانستان، عراق، ترکمنستان و سایر کشورهای منطقه متصل کرده‌ایم، همچنین سیاست حمل و نقل بندر - ریل و سیاست حمل و نقل جاده - ریل را به اجرا گذاشته‌ایم. ‌

به گفته آخوندی سهم حمل و نقل بار از طریق ریل با افتتاح خطوط دوم و سوم راه‌آهن سراسری، 55 میلیون تن به ظرفیت گذشته که 74 میلیون تن بود، افزوده شده است.

وزیر راه و شهرسازی‌ افزود: سن لکوموتیو و واگن را از 64 سال به 45 سال کاهش داده‌ایم و به زودی واگن‌های با عمر 35 سال را هم کنار خواهیم گذاشت. به این منظور 200 واگن جدید مسافری با 600 میلیارد تومان خریداری و جایگزین کرده ایم.

آخوندی از انعقاد قرارداد با شرکت روسی و تولید مشترک 6 هزار واگن توسط ایران و روسیه خبر داد.

وی هر متر ریل گذاری را دارای 5 میلیارد تومان هزینه دانست و افزود: وزارت راه و شهرسازی از طریق جذب سرمایه‌گذار خارجی از طریق قرارداد فاینانس منابع مورد نیاز توسعه ریل در کشور را تامین کرده است نمونه آن قراردادی به ارزش 2.5 میلیارد دلار با کشور چین است.

آخوندی همچنین از انعقاد قرارداد با شرکت‌های چینی برای برقی کردن قطار تهران - مشهد خبر داد.

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری انعقاد موافقتنامه مشترک این وزارتخانه با وزارتخانه های صنعت و تعاون گفت: در این موافقتنامه که در سال 93 منعقد شد اعلام کرده‌ایم وزارت راه و شهرسازی کل ریل داخلی تولید شده را خریدار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس