یوزی رابین

ایرانیان می‌توانند با این موشک‌های 2000 کیلومتری که دقت بالایی پیدا کرده‌اند کشورهایی مثل عربستان سعودی، اسراییل و حتی مصر را فلج کنند. این یک دستاورد بزرگ مهندسی برای ایرانی ها است.

سرویس دفاع و امنیت مشرق- رهبر انقلاب در سخنرانی امروز در جمع بسیجیان در ورزشگاه آزادی، با تاکید بر توان مهندسان و متخصصان داخلی، به افسر صهیونیستی اشاره کردند که از توانمندی مهندسان صنعت موشکی کشور متحیر شده بود و ابراز شگفتی میکرد.

مشرق گزارش پیشین خود را که به همین موضوع پرداخته بود، بازنشر داده است.

نام "یوزی رابین" برای علاقمندان به مسائل موشکی در منطقه خاورمیانه نامی آشناست. وی بین سالهای 1991 تا 1999 میلادی مدیریت برنامه دفاع موشکی اسراییل را بر عهده داشت و از آن زمان هم به عنوان یکی از کارشناسانی محسوب می شود که به صورت اختصاصی در بحث برنامه های موشکی و فضایی کشورمان به اظهار نظر پرداخته و مقالات مختلفی را نیز در خصوص این مسائل به رشته تحریر درآورده است.

اگرچه با توجه به تعلق این فرد به اقلیت صهیونیست، بخشی از تحلیل ها و نظراتش مغرضانه و در جهت حمایت از این رژیم است اما در عین حال، می توان از برخی نقاط قوت و تحلیل هایی که در سخنان وی استفاده می شود نیز به عنوان موارد قابل تامل و تحلیل های تخصصی، یاد کرد.

در تاریخ 17 جولای ۲۰۱۵، این کارشناس اسراییلی در شهر واشنگتن آمریکا در جمع برخی از فعالان حوزه نظامی، افسران نیروی هوایی آمریکا و برخی از محققین در حوزه دفاع موشکی و سلاح های هسته ای حاضر شده و در حدود یک ساعت به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای صحبت های خود زمان کوتاهی را به بحث هایی درمورد راکت های ساخته شده و به کار رفته در درگیرهای سوریه، عراق و یمن اختصاص داده و سپس بخش عمده ای از صحبت های خود را به برنامه موشکی و فضایی جمهوری اسلامی ایران اختصاص داد.

یوزی رابین

"یوزی رابین" در ابتدا با موشک ایرانی فاتح 110 صحبت های خود درباره ایران را آغاز کرد. وی در این خصوص گفت: «من معمولا سالی یک بار صحبتهایی درباره برنامه موشکی ایران انجام می دهم. در یک سال اخیر اتفاقات زیادی بدون آنکه توجه خاصی به آن بشود در برنامه موشکی ایران رخ داده است. این کشور با سرعت در حال پیش بردن برنامه خود است. من به مهم ترین تحولات موشکی در ایران در این یک سال می پردازم و در ابتدا، به نسل ارتقاء یافته موشک فاتح می پردازم.

هدف از ساخت فاتح 110 شکست دادن سامانه های دفاع موشکی است

وی در ادامه با تاکید بر اینکه این موشک به یک سلاح دقیق بدل شده است، افزوده است: ایرانی ها به خوبی در جریان تحولات در بحث دفاع موشکی، مخصوصا الان که این سامانه ها در منطقه خلیج فارس مستقر شده اند، هستند. آنها، فاتح 110 را برای شکست دادن سامانه های دفاع موشکی ساخته اند.

مدیر اسبق برنامه دفاع موشکی اسراییل در عین حال یادآور شده است: من یک مهندس هستم و به عنوان یک مهندس باید بگویم که ایرانی ها در برنامه فاتح 110 به خوبی کار کرده اند. آنها یک راکت 610 میلی متر را انتخاب کرده و آنرا ارتقاء دادند. آنها به شیوه های گوناگون دقت این موشک را افزایش دادند و در حال حاضر نزدیک به 5 الی 6 مدل از این موشک وجود داشته و سر جنگی 500 کیلویی دارد که می تواند یک بلوک شهری را نابود کند.

رابین اضافه کرده است: مدل ضد اهداف زمینی این موشک با هدایت اینرسایی و جی پی اس ساخته شده است و یک سلاح نظامی است که برای حمله به شما (آمریکایی ها ) و متحدان و پایگاه های شما در منطقه ساخته شده است.

وی با دعوت حضور به دیدن نقشه منطقه خاورمیانه خاطرنشان کرده است: ناوگان پنجم و تمام پایگاه های شما در آن منطقه است و این موشک ها در لبنان و سوریه نیز حضور داشته و می تواند بر علیه ما (اسراییل) به کار رود. مدل های ضد کشتی این موشک نیز ساخته شده است.

موشک های بالستیک ایرانی در حجم بالایی در حال تولید و ذخیره هستند

این کارشناس صهیونیست در ادامه سخنان خود به موشک های بالستیک کشورمان اشاره کرده و می افزاید: موشک های بالستیک ایرانی در حجم بالایی در حال تولید و ذخیره هستند و نشانه هایی نیز حتی درباره صادرات این موشک ها وجود دارد که این غیر قابل باور است. ما معمولا می دیدیم که مسیر صادرات موشکی به ایران بود و به نظر الان این مسیر بر عکس شده است. البته من بر اساس برخی نشانه ها این حرف را زده و مطمئن نیستم. من فیلمی را تماشا می کردم که درباره تهدیدات موشکی کره شمالی بر علیه کره جنوبی توسط کره جنوبی ساخته شده بود. یک لحظه در این فیلم موشکی شبیه به موشک فاتح 110 را مشاهده کردم. البته واقعا مشخص نیست که کارگردان کره ای مورد نظر که به احتمال فراوان اطلاعاتی درباره موشک ها هم ندارد این تصاویر را تهیه کرده است. مشخص نیست که این تصویر از تلویزیون کره شمالی تهیه شده باشد یا خیر اما اگر شده باشد نشانه وجود این موشک در کره شمالی و اگر شمالی ها تصویر این موشک را از منابع ایرانی دریافت کرده و نشان داده می باشند می تواند نشانی از علاقه آنها برای بدست آوردن این موشک باشد.

این کارشناس موشکی رژیم صهیونیستی در ادامه با اشاره به تصویری مربوط به نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوا فضای سپاه درباره افزایش دقت سلاح های ایرانی صحبت کرده است.

وی با اشاره به نسل جدید موشک فجر 5 که در سر آن بالکهایی نصب شده است، گفت: این تصویر در اسراییل توجه ما را به خود جلب کرد. ایرانی ها قطر راکت های خود را کاهش داده و این به این معنا است که این سلاح در بحث دقت پیشرفت داشته و در حال حاضر شبیه به سلاح GLMRS ساخت آمریکا است.

رابین تاکید کرد: به نظرم ایران در بخش در سطح قدرتهای جهانی عمل می کند.

ایران توانایی فلج کردن اسرائیل را دارد

وی در ادامه به نصب این بالک های بر روی موشک های برد بلند ایرانی نیز اشاره کرده و در این بخش اشاره ای به آنتونی کورتزمن کارشناس معروف آمریکایی، که کارهای زیادی در بخش تحقیقاتی در حوزه موشکی ایران انجام داده است، می کند.

رابین در این باره می گوید: به نظرم، ایرانی ها توان نصب بالک ها روی موشکهای بالستیک را داشته و می توانند با استفاده از قابلیت، دقت موشک های خود را شدیدا افزایش داده و موشکی با برد 2000 کیلومتر با توان حمله دقیق داشته باشند.

مدیر اسبق برنامه دفاع موشکی اسراییل اینگونه ادامه می دهد: در این صورت ایران نیازی به سلاح هسته ای ندارد. آنها (ایران) می توانند با این موشک های 2000 کیلومتری که دقت بالایی پیدا کرده اند کشورهایی مثل اسراییل و حتی مصر را فلج کنند. اگر عاقلانه اهدافی را مثل نیروگاه ها انتخاب کرده و آنها را هدف قرار بدهند، پس بدون نیاز به سلاح هسته ای می توانند کشوری را فلج کنند.

یوزی رابین در عین حال خاطرنشان کرده است: در بخش شکست سامانه های دفاع موشکی ایرانی ها دو استراتژی را دنبال کردند. یکی شلیک زیاد موشک ها و یکی هم استفاده از سرهای جنگی خوشه ای در موشک هایشان. ایرانی ها در سالهای اخیر مدل هایی از سرهای جنگی خوشه ای را به نمایش گذاشته اند و برای نمونه به یکی از این مدل ها سر جنگی "بارانی" می گویند. آنها همچنین راکت زلزال را هم به سر جنگی خوشه ای مجهز کرده اند.

موشک قیام نمونه یک مهندسی خوب ایران است

به اعتقاد وی، استراتژی دیگر ایران برای شکست دفاع موشکی افزایش تعداد موشک است. ایرانی ها در دو سال اخیر چندین تصویر را از انبارهای موشکی خود به نمایش گذاشته اند که مشخصا انبارهای متفاوتی است. ایرانی ها در این انبارها موشک های قیام و قدر را انبار کردند. قیام موشکی با بردی 800 کیلومتر است که به نوعی ارتقاء ایرانی بر اساس موشک اسکاد سی است. در اینجا هم ایرانی ها یک مهندسی خوب را به نمایش گذاشتند.

مدیر اسبق برنامه دفاع موشکی رژیم صهیوینستی در ادامه تاکید کرده است: آنها همچین موشک قدر اف را هم با برد 1900 کیلومتر دارند که بر علیه اسراییل است. ایرانی ها می خواهند با افزایش تعداد موشک های خود، دفاع ضد موشکی ما را بی اثر کنند.

موشک کروز برد بلند ایران یک دستاورد بزرگ مهندسی است

رابین در بخش دیگری از سخنان خود به رونمایی از موشک استراتژیک کروز حمله به اهداف زمینی در کشورمان اشاره کرده و می گوید: ایرانی ها یک بار در سال 2012 میلادی به برنامه ای برای ساخت موشک کروز حمله به اهداف زمینی به نام "مشکات" اشاره کرده اما تصویری از آن را نشان ندادند. در نهایت موشک سومار را رونمایی کردندمن به سرعت این موشک ایرانی را با کا اچ 55 روسی مقایسه کرده و متوجه شدم که این نه یک کپی چینی، بلکه یک کپی ایرانی از موشک مورد نظر است. احتمالا موتور جتی هم که بر روی این موشک نصب شده است از نمونه روسی متفاوت است. این یک دستاورد بزرگ مهندسی برای ایرانی ها است. این یک کپی نیست. من از لحاظ تکنیکی به احترام افرادی که این کار را انجام دادند کلاه از سر برمیدارم و به آنها احترام می گذارم.

وی در عین حال، با چاشنی ایران هراسی به تشریح قابلیت های این موشک کروز پرداخته و اضافه کرده است: این موشک ایرانی یک موشک کروز زمین پرتاب است که از یک شتاب دهنده کمک گرفته و با استفاده از آن ارتقاع می گیرد و سپس موتور اصلی آن فعال می شود. ایرانی ها با استفاده از این موشک می توانند اسراییل را از خاک خود هدف قرار دهند. اما آنها همچنین هواپیمای سوخوی 24 را دارند. اگر بتوانند این موشک را بر روی این هواپیما نصب کرده و با ان به سمت مدیترانه بیایند و از آنجا به سمت شمال گردش کنند این موشک توان هدف قرار دادن هر نقطه ای از اروپا را دارد.

بخش برنامه فضایی ایران، دیگر محور سخنان یوزی رابین است که در این قسمت، وی با ادعای اینکه ایرانی ها در چند سال اخیر پرتاب های ناموفقی هم داشته اند اما نهایتا موفق شدند تا در 2015 یک پرتاب ماهواره ای موفق داشته باشند، افزوده است: ایرانی ها آنقدر برنامه و تلاش خود را ادامه دادند تا توانستند به موفقیت برسند. ایرانی ها در حال ساخت یک سایت پرتاب جدید در استان سمنان هستند. در این سایت پرتاب سطحی بزرگ و قطور ساخته شده است که نشان می دهد این سایت توان پرتاب محموله های سنگین و تحمل فشار و حرارت حاصل از شلیک راکت های بزرگ را دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرده است که ایران تلاش های زیادی را برای طراحی و ساخت راکت های ماهواره بر جدید می کنند.

"ایرانی ها در سال جدید میلادی دستاورد شگفت آوری را به نمایش گذاشتند که یک حامل انسان بود. آنها گفته اند که قصد دارند در سال 2016 میلادی انسانی را به سطح زیر مداری پرتاب کنند. من مطمئن نیستم که بتوانند این کار را انجام دهند اما به نظر می رسد که این حامل انسان حدود دو متر قطر داشته و شبیه به برنامه مرکوری آمریکا باشداحتمالا ایرانی ها از راکت سفیر برای این پرتاب استفاده کنند. به نظر من، ایرانی هایی که مسئول این برنامه هستند می دانند که چه می کنند و برنامه فضایی ایرانی یک برنامه از پیش تعیین شده و دقیق است. در این کپسول حامل انسان نیز چندین نوع چتر نجات تعبیه شده است تا در صورت هرگونه مشکلی جان فضانورد حفظ شود."

در بخش آخر این نشست، یوزی رابین تاکید می کند که "ایران این دستاوردهای موشکی را در شرایط تحریم به دست آورده است، تصور کنید اگر این کشور تحریم نباشد چگونه می تواند برنامه خود را گسترش دهد."

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 47
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 17
 • ایران IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۱
  جالبه که در اسرائیل وزرا دم از حمله میزنند و نظامیان مخالفت می کنند. حداقل توی دشمن شانس اوردیم و مثل خودی ها نیستند که توانمان را فقط تولید آبگوشت بدانند. جا داره از وزارت دفاع و هوافضای سپاه درخواست کنیم که برای دشمن باکلاسمان! موشک های مخرب تری تولید کنند چون که حیف است چنین دشمنی را کسی جز ما نابود کند. :)
  • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
   25 9
   ایرانیان نه ایرانی ها...مشرق اصلاح کن...
  • SE ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
   100 3
   خوبه که فکری هم برای پاکسازی نظام از مسئولین با باورهای آبگوشتی و ذلت پذیر بکنیم که به چوب لای چرخ و موریانه بدل نشوند
  • اوجب واجبات IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
   10 52
   کشت محصولات تراریخته از اوجب واجباته .اما دشمن می خواد به نیروهای انقلابی القا کنه که این محصولات پروژه ی اسراییله چون می دونن که با کشت محصولات تراریخته مشکل کم آبی ایران حل خواهد شد و میشه کل زمین های کشاورزی ایران رو به زیر کشت برد و چند برابر نیاز کشور غذای با کیفیت تولید کرد
  • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
   11 2
   آفرین مشرق چقدر سریع این مطلب رو نشان دادی !! بابا دیگه خیلی به روز هستین احسنت خیلی خوشم اومد
  • IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
   8 2
   اگر بینهایت بار در دفاع از ولایت فقیه کشته شویم و باز زنده شویم دست از خدای متعال و اءمه ی معصومین ع و قران و رهبرم بر نخواهیم داشت...ما به حقانیت این راه یقین و ایمان داریم و لحظه به لحظه بر ان افزوده میشود...والله قسم ماترکتک یا حسین ع...والله ان قطعتمو یمینی انی احامی ابدا عن دینی...شیران روز و عابدان و زاهدان شب به میدان امده اند...دشمنان داخلی و خارجی بدانید و اگاه باشید سه رکن امام حسین امام مهدی عج و ولایت مطلقه ی فقیه را نمیتوانید از ما بگیرید...و همچنین بزرگترین معجزه ی پیغمبر اعظم ص کتاب همیشه جاوید قران کریم را نمیتوانید از بین ببرید...هیهات من الذلة...
  • IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
   1 13
   چون دولت تدبیر و امید انقدر از لحاظ دیپلماتیک و حقوقی محکم عمل کرده که وزراشون چاره ای جز حمله نمیبینن یعنی نیمتونن دیپلماتیک یا حقوقی با دولت تدبیر و امید در بیفتن.از اون طرف هم نظامیاشون دستاوردها نظامی دولت و موشک هایی که وزارت دفاع رونمایی میکنه رو میبینن پشیمون میشن
 • محموداعرابی IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۱
  154 7
  این چیزی نیست جزقدرت ایمان وتوکل برخدا. توهمه ی زمینه ها میتونیم خودکفاباشیم قابل توجه مسئولان اجرائی کشور
 • سروش IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۱
  71 11
  به قول اون بنده خدا که ما رو ساییده ،اواکس اواکس از اوجب واجباته خخخخخخخخ
  • حمزه IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
   2 19
   ایران دوتا اواکس از عراق گیر اورده،که در صورت نیاز میتونه استفاده کنه
 • مهندس IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۱
  35 55
  البته باید گفت از آن زمان تا الان برعکس ایران که در صنایع فضایی و موشکی هیچ پیشرفت جدیدی نکرده رقبای ایران حسابی کار کردن از اسراییل که موشک جریکو سه با برد 7500 کیلومتر رو رسما تست و عملیاتی کرد تا عربستانی که موشک DF3 با برد عملیاتی سه هزار کیلومتر رو رسما در رژه روز ملیش نمایش داد تا ترکیه ای که یک ماه پیش اولین موشک بالستیک میانبرد خودش رو با برد هزار کیلومتر رسانه ای کرد..
  • آ رش IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
   21 2
   ترکیه کی و کجاموشک بابرد هزار کیلومتر را رونمایی کرد؟؟؟!!! جوک چرا میگی؟؟ ترکیه دهه نود میلادی بالستیک با برد 300کیلومتر از چین خرید و غیر از آنهم چیز دیگری ندارد.
 • یاور IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۱
  87 11
  کدوم برنامه فضایی!؟ چهار ساله یه پرتاب موفق همان میکرو ماهواره های سابق رو هم نداشتیم!!!!!!..نزدیک ده سال از پرتاب میکرو ماهواره امید گذشته شما اصلا سند چشم اندازه ده ساله فضایی رو مسئولین خوندن!!؟؟ باید سال 95 ماهواره های ناوبری و مخالراتی چند ساله مدار میانی در مدار قرار می گرفت و تا چهار سال دیگه یعنی 1400 به مدار ژئو می رسیدیم! همان لئو رو هم از دست دادیم....
  • فردا IR ۰۳:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۲
   77 7
   اخوی ناراحت نباش! دولت ها میان و میرن و سیاست ها عوض میشه مهم موتوره موشکه که صنایع نظامی توسعه اش میدن
  • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
   27 2
   به همت دولت تدبیر و امید مسابقه نقاشی هوا فضا برا کودکان برگزار میکنیم این کفایت نمیکند علی برکت الله
  • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
   7 14
   چه توقعاتی دارید به بالاترین حد رسیدیم یه میمون میفرستیم فضا یه میمون دیگه تحویل میگیریم. کلا مرزهای دانش رو در نوردیدیم
 • ناشناس IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۱
  37 5
  مقالات مشق درباره پرتاب گر سیمرغ و طلوع تبدیل به آثار باستانی داره میشه پنج شش ساله هر سال وعده سیمرغ و طلوع رو دادن!...
  • مهمان SE ۰۳:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۲
   61 8
   اشکال از دولت شدیدا شنگول و منگول ماست که ترمز فعالیتها را کشیده و آسه میره آسه میاد که کدخدا ناراحت نشود و الا اگر طبق برنامه دولت قبل پیش میرفتند بایستی این روزها آماده میشدیم تا ماهواره مخابراتی و تلویزیونی در مدار زمین ثابت (36000متری) قرار بدهیم. ولی افسوس که دولت .... ولی بگمانم زیر تیغ بیرحم سانسور ناشی از ترس که چند سالی است خود را اعتدال مینامد گرفتار شوم و زبانم بریده شود
 • یبار نظرمو پخش کن :) IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۱
  28 72
  مشرق انصافا این یه پیام منو پخش کن، بزار حداقل یبار نظرمونو ببینیم تو سایت! خداوکیلی اگر قبول دارین که این اسرائیلیا مظلوم نمایی میکنن تا امتیاز بگیرن، باید حرفایه اینجوریو بزارین بپای مظلوم نمایی برای گرفتن امتیاز و بودجه از آمریکا و آلمان و .... نه اینکه ذوق کنیم که ما چقد خوبیم و فلان! اگه خوب بودیم پراید صدسال تو ایران منتاژ نمیشد، تا حالاهم یه جنگنده رهگیر سنگین نسل چهار (تازه بصورت مشترک) ساخه بودیم، ضمنا این مقاله تکراریه، قبلا فیلمشو با توضیحاتش گزاشته بودی. مرسی اه
  • محمد IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۱
   57 14
   ای کاش مشرق همین ی بار هم نظرت رو نمیگذاشت.معلوم شد نظرات قبلی ات هم چی بوده!بنده خدا چرا قاطی میکنی؟ پراید رو چکار با صنایع موشکی؟ یعنی میفرمایید رهبری بدون اطلاع از این موارد نظر داده اند؟
 • پخش نکردی نظرمو :)) IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۱
  12 48
  مشرق انصافا این یه پیام منو پخش کن، بزار حداقل یبار نظرمونو ببینیم تو سایت! خداوکیلی اگر قبول دارین که این اسرائیلیا مظلوم نمایی میکنن تا امتیاز بگیرن، باید حرفایه اینجوریو بزارین بپای مظلوم نمایی برای گرفتن امتیاز و بودجه از آمریکا و آلمان و .... نه اینکه ذوق کنیم که ما چقد خوبیم و فلان! اگه خوب بودیم پراید صدسال تو ایران منتاژ نمیشد، تا حالاهم یه جنگنده رهگیر سنگین نسل چهار (تازه بصورت مشترک) ساخه بودیم، ضمنا این مقاله تکراریه، قبلا فیلمشو با توضیحاتش گزاشته بودی. مرسی اه
 • وووو IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۱
  9 128
  سازمان ملل باید موشک بازی ایران را تا 150 کیلومتر محدود کند . اما اینکار را نمی کنند چون نیاز دارند به دام موشکی برای ایران تا بفروشند اسلحه به اعراب
  • حسین IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۱
   36 7
   هر کاری میتونستن کردن دیگه!!!
 • حسین IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۱
  اگر همه مراکز ایران مثل مراکز نظامی انقلابی و جهادی عمل میکردند ما الان قدرت اول دنیا بودیم حیف ک برخی نمیگذارند سیاست های رهبری عملی بشه
  • امیر IR ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۲
   19 71
   من عاشق قدرت تخیل اوناییم که مثبت دادن. برم به شدت تو افق محو شم...
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
   34 10
   من عاشق خودباختگی اونایی ام که هی میگن می خوام تو افق محو شم حتی اون کار هم از دستشون بر نمی اد.
  • US ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
   11 4
   خود باخته های بزدل بیگانه پرست باید بروند در قبرستان محو بشوند. شایسته محو شدن در افق هم نیستند.
 • علی IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۱
  58 13
  بردار عزیز پراید و اگه بدست بچه های دلسوز می دادن حالا بهترین نوع ماشین ما می ساختیم. الان بازار ما بدست یک سری از دلال ها افتاده که بیشتر از کیفیت خودرو ، پر کردن جیبشون اهمیت داره. وقتی از ما حرکتی باشه خدا بهش برکت می ده. لبیک یا خامنه ای
 • سینا IR ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۲
  15 7
  عشق رهر نازنین
 • ناشناس IR ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۲
  32 6
  دقت کردین اسرائیلیه چی گفته بود؟ گفته: با برنامه ی موشکی دیگه ایران نیازی به هسته ای نداره در واقع اسرائیلیا خیالشون از هسته ای آسوده شده حالا دنبال محدود کردن و مهار توان موشکی ایرانن
 • مهرداد IR ۰۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۲
  31 9
  نظامیامون اراده و انقلابی عمل کردن پس تونستن . اما دولت خستست فقط هم میگه ما اینو کردیم ما اونو کردیم بابا اقتصادو دانش بنیان کن
 • مرتضیsk IR ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۲
  54 11
  از خوشحالیه اسراییل نگذریم که دولت یازدهم ترمز فعالیتهای فضایی کشید
 • الا CA ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۲
  59 5
  و افسوس که 30 ساله متخصصین لوس و ننر ...... صنعت خودروسازیمون دارن پراید وپژو رو کپی میکنن و به مردم میچپونن که در حد گاری هم نیست !!
 • IR ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۳۱
  15 4
  دنیای امروز با توانائیها ی سایبری وهک کمتر از چینیها نیستد وبعضی از هموطنان خود کم بین مدام میگویند ما نسبت به امریکائیها سالها عقب هستیم ! ولی در دنیای امروز دستیابی به زحمات امریکا در طراحی وساخت سلاحهای جدید نیازی به تجربه وخطا نیازی ندارند ومیتوانند مثل چینی ها از دسترنج امریکا وسایر کشورهای پیشرفته بدون زحمت اطلاعات انها را به دست بیاورند ! همان کاری که خود اسرائیل دست به سرقت اطلاعات از میراژ فرانسوی زدند !
 • MY ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
  7 8
  یه خبر بد اینکه اون بنده خدا که اواکس را از اوجب واجبات میدونست جان بجان افرین تسلیم کرده دیروز مجلس ختمش بود
 • uz iri IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
  5 2
  سلام.باتوجه به نظرات متفاوت افراد مختلف میشه فهمید دردنیا چگونه تغیرات همه رو درگیر میکنه حال باید دانست اینها چه سودی برای انسانهای عادی وبیگناه داره.ایاجنگ خوبه.یا صلح.ایا زورگوی خوبه یا دوستی.پس همه میدونند که تمام دنیابفکربدست اوردن سودبیشترومنافع بهتر هستند هرکی قدرت بیشتری داشته باشه ثروت ببیشترداره وهرکس ثروت بیشتر بهترین حال میکنه.
 • SE ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
  13 4
  اداره مملکت دست این اسهال طلبها باقی بمونه بجای نگاه به آسمان باید مانند مصریها تو سوراخ سمبه ها بدنبال دشمنان صهیونیستها بگردیم
 • بافقی IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
  9 1
  سلام ودرود خدا بر مهندسان طراحان موشک خدا حفظتان کنه چشم دشمنان و منافقان داخلی و خارجی کور باد .اون کدوم بیسواد بود که گفته بود امریکا می تونه با فشار یه دکمه -حتما دکمه کت خودش رو گفته _ ایران را نابود کنه ؟ اسمش کی بود ؟
 • حمید IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
  14 3
  روحانی فضایی رو هم تعطیل کرده...............
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
  0 8
  ایرانیها نه ایرانیان . الف و نون اشاره به 2 نفر دارد .
  • DE ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
   11 1
   در فارسی جانداران با الف و نون جمع میشوند. اشیا با ها جمع میشوند. درختان، سنگها، دیوارها، گوسفندان، آدمیان، اژدهایان
 • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
  7 2
  وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُمْ وَآخَرِينَ مِنْ دُونِهِمْ لَا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ يَعْلَمُهُمْ ۚ ...[سوره اﻷنفال 60]
 • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
  13 5
  کشور شوروی وقتی از هم پاشید بخاطر مسایل اقتصادی بود نه بخاطر نداشتن انرژی هسته ای یا بمب اتمی یا موشک یا ماهواره های فضایی .
  • IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
   8 4
   کشور شوروی به خاطر اعتماد بی جا به غرب از هم پاشیده شد نه به خاطر اقتصاد. مذاکره ی بی جا اعتماد بی مورد به دشمن باعث خنجر از پشت خوردن می شود.
 • علی برکت الله: IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
  11 9
  ظریف و روحانی در همه پیشرفتهای این مملکت رو کلا تخته کردن...
 • IR ۰۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۳
  4 15
  هر کجا که عقب افتاده ایم از ضعف دولت هایی ست که از آمریکا می ترسن
  • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
   0 0
   درود بر شرفت.مرگ بر امریکا و کسانی که شیطان بزرگ را کدخدا می پندارند