پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مواضع در سیاست داخلی و خارجی از یک سو و اقداماتی که طی روزهای اخیر از تماس با رئیس‌جمهور تایوان (علی‌رغم مواضع رسمی 37 ساله دولت‌های آمریکا) و انتخاب ژنرال «جیمز متیس» معروف به «سگ هار» برای وزارت دفاع آمریکا ما را بر آن داشت که با «ویلیام اینگدال» تحلیلگر ارشد غربی به گفت‌و‌گو بنشینیم.

به گزارش مشرق،اینگدال در شهر مینیپولیس آمریکا متولد شده و یکی از کارشناسان سیاسی شناخته شده غربی است. اینگدال تحلیلگر ارشد و دائم «نیو ایسترن لوک» و مرکز «ریسرچ گلوبالیزیشن» نیز هست. از جمله کتاب‌های او می‌توان به «هژمونی از دست رفته»، «خداوندان پول»، «تسلط کامل»، «بذرهای نابودی» و «قرن جنگ ها» اشاره کرد. او از منتقدان سیاست‌های جنگ طلبانه دولت‌های آمریکا نیز می‌باشد.
 
* شما اخیرا طی مقاله‌ای اشاره کردید که شعارهای ترامپ در زمان مبارزات انتخاباتی بیشتر شبیه به فیلم‌های هالیوودی بود تا وعده‌های واقعی یک رئیس‌جمهور. بعد دیدیم که ترامپ رفته رفته از وعده‌هایی که داده بود عقب‌نشینی کرد؟ آیا می‌توان گفت که این تنها شیوه‌ای برای جمع کردن رای مردم بود؟
 
ترامپ بارها در مناظرات انتخاباتی و سخنرانی‌های خود گفته بود که اقداماتی انجام خواهد داد که قدرت آمریکا را بازگرداند. به نظر من وی اقتصاد آمریکا را در طول این چهار ویا هشت سال تقویت خواهد کرد تا بتواند به واسطه آن به تمام دنیا مسلط شود. این تسلط تنها می‌تواند نتیجه یک مبارزه و جنگ جهانی باشد. او همانند ریگان است. هر چه را به ترامپ دیکته کنند همان کار را خواهد کرد. ریگان هم همین طور بود. این طیف رئیس‌جمهورها بیشتر شبیه بازیگران سینما هستند تا روسای جمهور قدرتمند . دونالد ترامپ هم با پیگیری افراد همانند دیوید راکفلر ، خانواده بوش، جرج سوروس و مایکل لیدن به کاخ سفید راه یافت. کافی است که به فرم کابینه ترامپ تا این لحظه بنگرید. مایک فلین و پامپئو که متصدی دو منصب بسیار مهم در کابینه دونالد شدند، افراد کاملا ضد ایرانی هستند. اکنون باید بگویم که استراتژی آمریکا نسبت به گذشته در تقابل با خاورمیانه تغییر می‌کند، ترامپ روابط نزدیک با مقامات اسراییلی و دستگاه امنیتی این رژیم را جایگزین روابط گرم و استراتژیک با گروه‌های سنی همانند اخوان‌المسلمین خواهد کرد. فلین مشاور ترامپ دوست نزدیک «مایکل لیدن» است و دوستی لیدن با نتانیاهو بر هیچ کسی پوشیده نیست.
 
بر اساس اخبار موثق، شلدون آدلسون بیلیونر حامی وی میلیون‌ها دلار کمک نقدی برای پیروزی ترامپ کرده است. نهایتا باید بگویم ترامپ بسیاری از وعده‌های خود را انجام خواهد داد و بسیاری از آن‌ها را انجام نخواهد داد.مثلا به وعده اخراج مهاجرین غیر قانونی مکزیکی به مرور از خاک آمریکا عمل خواهد کرد و یا قانونی تصویب خواهد کرد که از ورود مسلمانان به خاک آمریکا جلوگیری کند. قانونی که ایپک از آن حمایت خواهد کرد.
 
* در مقاله شما آمده که «ترامپ آمریکا را برای جنگ آماده می‌کند»، ممکن است بیشتر توضیح دهید؟
 
کافی است کابینه ترامپ را تا به همین امروز ارزیابی کنید. مسئولان اقتصادی و نظامی آینده آمریکا تا به الان بارها اعلام کردندکه بودجه ویژه‌ای برای تقویت زیرساخت‌های نظامی خرج کرده‌اند. آنها قصد دارند تا برای ساخت سلاح‌های پیشرفته هزینه کنند. تجربه اخیر پنج ساله گذشته برای سیاست‌مداران آمریکایی ناگوار بود آنها در سوریه شکست مطلقی خوردند و در برابر سیاست‌های ایران و روسیه ناکار آمد عمل کردند و ایران و روسیه اجازه اشغال سوریه توسط آمریکا را ندادند. آمریکا در چهار سال دیگر به دنبال افزایش قدرت نظامی خود هستند تا بتوانند به راحتی دنیا را اشغال کنند و نقشه به قول خودشان نظم جدید جهانی را عملی سازند، نقشه‌ای که من به آن فاشیسم جهانی می‌گویم. تفکرات آمریکا همواره توام با توهم بوده و هیچگاه عملی نبوده اما در هر صورت نفوذ در هر مکان و در هر زمان استراتژی آمریکایی هاست.
 
* شما در مقاله خود بیان کردید که یکی از اولویت‌های ترامپ بر هم زدن روابط گرم روسیه و چین است. علت این کار ترامپ چه می‌تواند باشد؟
 
برژینسکی گفته تنها کشورهایی که می‌توانند ابر قدرتی آمریکا را از بین ببرند کشور‌های اوراسیا‌ هستند. اگر روسیه و چین به سمت یکدیگر بیایند و مثلثی که من همواره از آن به عنوان «مثلث طلایی» یاد کردم، ایران، روسیه وچین را شکل دهند قطعا آمریکا شکست خواهد خورد. بهترین راه برای از بین بردن اتحاد این 3 کشور نیز اختلاف افکنی در میان آنهاست. همان سیاست قدیمی تفرقه بیانداز و حکومت کن.
 
* افرادی که ترامپ برای پست‌های حساس کابینه آمریکا انتخاب کرده، انسان‌های تندرویی همانند خودش هستند، مثل وزیر دفاع که به گفته خود ترامپ به «سگ دیوانه» مشهور است انتخاب این افراد چه پیامی را به جهان می‌دهد؟
 
تصور من این است که تاکنون، همه انتخاب‌های ترامپ «سگ هار» هستند اینها همه اعضای یک گروه جنگی ترامپ هستند که توسط «فلین» انتخاب می‌شوند. دنیا می‌بایستی از ترامپ و سیاست هایش بترسد.
 
* شما گفته‌اید که مردم آمریکا رئیس‌جمهورشان را انتخاب نمی‌کنند و این لابی‌های ثروت و قدرت هستند که رئیس دولت را انتخاب می‌کنند.چرا مردم آمریکا از انتخاب رئیس‌جمهور خود ناتوان هستند؟
 
پس از ترور کندی، کشور ایالات آمریکا زادگاه من روی دموکراسی و نتایج آن را ندید. «سیا» و دیگر موسسه‌های نظامی و امنیتی آمریکا «کندی» را ترور کردند تا بتوانند به جنگ افروزی‌های خود همچون جنگ ویتنام و حمایت عراق در جنگ ایران ادامه دهند. وضعیت سیاسی در آمریکا با پول و فقط پول اداره می‌شود. نفوذکنندگان و صاحبان سرمایه در آمریکا همه کار می‌کنند، رئیس‌جمهور می‌خرند و رای کنگره را عوض می‌کنند. تا وقتی که همین اولیگارش‌ها رسانه‌ها و دیگر عناصر قدرت را در اختیار دارند وضعیت آمریکا بهتر نخواهد شد. قوانین وضع شده در آمریکا هم نتیجه همفکری آنهاست.
منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  مخصوصا روسیه و چین که خیلی قابل اعتماد هم هستند خخخخخ
 • عمار ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  فساد سیستمی موجود در کشور خطرناک تراز هر دشمن قدرتمند خارجی ،و کارآمدتر از هر جنگ افزار پیشرفته دنیا است من آن گونه که از این واقعیت موجود میترسم از هیچ قدرت خارجی،این چنین حراسی ندارم. (البته ممکنه تصور من اشتباه باشه)
 • ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  متاسفانه نه به روسیه و نه به چین نمیشه اعتماد کرد کلیه تحریم های که در سازمان ملل علیه ما تصویب شد با رای مثبت اونا همراه بودش حتی یکی از تحریم ها را وتو نکردن،
 • ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  کیهان؟؟!!!هم شد منبع؟؟؟!!!!
 • ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  روسیه به قیمت دوزاری ما را خواهد فروخت ، مثل همون موقع که وقتی احتیاج داشتیم اس۳۰۰ را نداد
 • دکتر ۰۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  برنامه هسته ای ایران زمانی نابود و تحریم های امریکا زمانی موفق شد که روسها و چینی ها در شورای امنیت به تحریم ایران رای مثبت دادن...بخصوص روسها که دو بار مثبت دادن!!..بهتره روی روسها زیاد حساب نکنیم...
 • حمید علوی ۰۳:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  حتی یه بچه ی ۷ ساله ی ایرانی هم میدونه که حتی برای یک ثانیه هم نمیشه رو روس حساب کرد! هر نظام و‌ملتی روی روس حساب کنه میخ تابوت خودش رو‌ کوبیده. نه اینکه روی بقیه بشه حساب کرد، ولی این یکی یه چیز دیگه س!
 • ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی
 • ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  آیا ما در حد و اندازه روسیه و چین هستیم که اینطوری مطلب میزاریم خود بزرگبینی هم حدی داره
 • ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  به قیمت هویج فروختنمون . کدوم مثلث طلایی؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  دلتون خوشه. روسیه به آمریکا نزدیک میشه و چین تو انزوا میره.
 • حرفتی ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  اقتصاد وابسته به دلار این کشور ها کاری نمی تواند بکند
 • ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  از نظر روسیه و چین ایران متحد نیست بلکه ابزار معامله و چانه زنی است -
 • ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  خیلی به این روس ها نمی شود اعتماد کرد کم کم تو زرد از آب درمیان
 • ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  قیمت مدیری گل من
 • ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  زیر علم روسیه وچین سینه زدن؟این همون استقلال ازادی و جمهوری اسلامی بود که به مردم وعده داده بودید؟
 • ناشناس نوین ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  قدرت اقتصادی چین ، قدرت نظامی روسیه و پول نفت ایران چه مثلث جالبی ! ما با همه باید تعامل کنیم و زیر بنای خود رو بسازیم ! کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من !
 • ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  با دلار 3900 تومانی
 • ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  مثلثی که دوضلع دارد
 • ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  البته بخش شعار و ذوقمرگ شدن های الکی هم بر عهده ماست
 • ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  یکی برای همه همه به غیر اون یکی برای منافع کشورشون
 • ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
  0 0
  قیمت مدیری گل من

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس