وزیر مشاور عربستان سعودی در امور کشورهای عربِ حوزۀ خلیج‌فارس، در آستانۀ انتخابات ریاست‎جمهوری در لبنان به این کشور سفر کرده‌است.

به گزارش مشرق، خبرگزاری ملی لبنان در گزارشی اعلام کرد السبهان شامگاه پنجشنبه (6 آبان) با تمام سلام، نخست‌وزیر لبنان، و امین جمیل و میشل سلیمان، رؤسای‎جمهور سابق لبنان، دیدار می‌کند.

این وزیر سعودی جمعه (7 آبان) نیز با نبیه بری، رئیس‌مجلس، سعد حریری، رئیس‌ جریان المستقبل و نخست‎وزیر اسبق، فوأد سنیوره و نجیب میقانی، نخست‌وزیران اسبق، و میشل عون، رئیس فراکسیون تغییر و اصلاح در مجلس لبنان و نخست‎وزیر اسبق این کشور، دیدار می‌کند.

براساس این گزارش السبهان همچنین با رؤسای فرقه‎های مذهبی از جمله ولید جنبلاط، رئیس حزب دیدار دموکراتیک لبنان، سلیمان فرنجیه، رئیس جریان المرده، و سمیر جعجع، رئیس حزب نیروهای لبنان، دیدار خواهد کرد.

این سفر در زمانی صورت گرفته‌‎است که قرار است مجلس لبنان در تاریخ 10 آبان رئیس‌جمور این کشور را انتخاب کند.

ثامر السبهان، سفیر پیشین عربستان سعودی در کشور عراق، اواخر مهر سال جاری به دلیل اظهارات جنجالی خود علیه دولت عراق و به درخواست بغداد از سمت خود برکنار شد.

سبهان که در دی ماه سال گذشته بعد از 25 سال قطع روابط بغداد و ریاض فعالیت خود را در عراق آغاز کرده‌بود، بارها با اظهارنظرها و مواضع مداخله‌جویانۀ خود، خشم و اعتراض مردم و سیاستمداران عراقی را برانگیخته‌بود.

به گزارش پرس تی وی، عربستان سعودی چندی پیش در واکنش به انتقاد‌های جنبش مقاومت حزب‏‎الله لبنان از جنگ افروزی‎های ریاض در سوریه و یمن، اعطای کمک سه میلیارد دلاری خود را به ارتش لبنان متوقف کرد و از شهروندان سعودی خواست از لبنان خارج شوند.

پس از آنکه عربستان سعودی کمک مالی خود به ارتش و همچنین کمک یک میلیارد دلاری به نیروهای امنیت داخلی لبنان را به حال تعلیق درآورد، روابط میان ریاض و بیروت تیره شد.

تعلیق کمک‌های عربستان سعودی به لبنان پس از آن صورت گرفت که بیروت از تأیید بیانیۀ مشترک ضد ایرانی در نشست‌های سال گذشتۀ اتحادیۀ عرب در قاهره و جده  سر باز زد.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) در تاریخ 30 بهمن 1394 نوشت به دلیل مواضع حزب‌الله در حمایت از دولت سوریه، پادشاهی عربستان «در روابط خود با جمهوری لبنان یک تجدید نظر کلی خواهد کرد».

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس