کد خبر 646822
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۱

خشونت های سیاسی در مناطق گوناگون سودان جنوبی در حالی شدت و تداوم یافته که احتمال حضور «ریک ماچار» رهبر شورشیان این کشور در خاک سودان جنوبی، موجی از ترس، ناامنی و بی ثباتی را به همراه داشته است.

 به گزارش مشرق، به نقل از شبکه تلویزیونی 'نیوز 124'، خشونت های سیاسی در مناطق گوناگون سودان جنوبی در حالی رو به افزایش است که این افراد وابسته به ماچار در نواحی غربی و جنوبی با ساخت مواضع نظامی و کسب تمهیدات رزمی، خود را برای مقابله با حملات مسلحانه آماده می کنند.

بر اساس این گزارش، حضور خودرو و تجهیزات سنگین و افزایش تحرکات نظامی در برخی مناطق مشرف بر مواضع دولتی موجب شده تا فضای ناامنی و بی ثباتی در این کشور تشدید شود.

در روزهای اخیر حملات مسلحانه نیروهای «ریک ماچار» رهبر شورشیان سودان جنوبی در راه های مواصلاتی و راهبردی شهر «یی» در جنوب غربی سودان جنوبی بیش از 55 کشته و زخمی برجای گذاشته است.

در تازه ترین حمله نیروهای «ریک ماچار» رهبر شورشیان سودان جنوبی و معاون پیشین رئیس جمهوری این کشور به چهار خودروی حامل شهروندان این منطقه، موجب کشته شدن 25 غیرنظامی شد.

مقام های دولتی سودان جنوبی ضمن تایید تعداد کشته شدگان این حمله مسلحانه، بر ضرورت توقف درگیری ها و کشتار غیرنظامیان تاکید کردند.

سالوا کر رئیس جمهوری سودان جنوبی اخیرا تاکید کرده است: ماچار باید ضمن احترام به وضعیت سیاسی موجود در کشور، از دولت انتقالی و نیز روند اجرایی شدن توافق صلح حمایت کند.

کر تاکید کرده است: ماچار باید از «تابان دنگ گای» معاول اول رئیس جمهوری کشور حمایت کند تا امنیت و ثبات به منطقه بازگردد.

رئیس جمهوری سودان تصریح کرده است: ماچار حق بازگشت به کشور جز به عنوان شهروند عادی را ندارد و او باید به قوانین جاری سودان جنوبی احترام بگذارد.

سالوا کر در ادامه بر عزم دولت سودان جنوبی برای توقف خشونت های مسلحانه و برقراری امنیت و ثبات در همه مناطق این کشور تاکید کرد.

این در حالی است که «ریک ماچار» رهبر شورشیان سودان جنوبی و معاون پیشین رئیس جمهوری این کشور در بیانیه ای، هواداران خود را به جنگ نظامی با دولت «سالوا کر» رئیس جمهوری کنونی این کشور، فراخواند.

در همین خصوص، معاون جدید رئیس جمهوری سودان جنوبی پیشتر هشدار داده بود که ریک ماچار سلف و دوست سابق وی باید از سیاست کنار بماند تا صلح به کشور بازگردد.

«تابان دنگ گای» سیاستمدار مقتدر سودان جنوبی و از قبیله «نور» قبل از اینکه به عنوان معاون اول رئیس جمهوری این کشور منصوب شود، متحد وفادار و دوست ماچار بود.

در روزهای اخیر نیروهای وابسته به 'ریک ماچار' رهبر شورشیان سودان جنوبی و معاون پیشین رئیس جمهوری این کشور با حملات مسلحانه خود، راه های مواصلاتی و راهبردی منتهی به استان 'رود یی' و برخی دیگر از مناطق شهر مرزی 'کایا' در 78 کیلومتری جنوب شرق شهر 'یی' و در نزدیکی مرز اوگاندا و کنگو را به تصرف خود درآوردند.

فضای ناآرام و پرتنش سیاسی در کشور آفریقایی سودان جنوبی پس از سخنان اخیر ماچار رهبر شورشیان این کشور مبنی بر مقابله نظامی با دولت سالوا کی یر رئیس جمهوری کنونی سودان جنوبی، تشدید شده است.

ریک ماچار چند ماه پیش از انتصاب مجدد خود به معاونت رئیس جمهوری این کشور علیه حکومت سالواکر دست به شورش زد.

این در حالی است که درگیری های سنگین میان دو طرف، تلفات انسانی زیادی در پی داشته است و بیشتر آنان افراد غیرنظامی ساکن شهرهای محل درگیری بودند.

با اینکه میانجیگری های داخلی و خارجی زیادی میان دو طرف صورت گرفت اما ریشه اختلاف ها میان آنها عمیق بود و میانجیگری ها راه به جایی نبرد.

رقابت دو قبیله اصلی در سودان جنوبی، جرقه اصلی آتش نبردها در این کشور محسوب می شود. سالواکر رئیس جمهوری سودان جنوبی وابسته به قبیله «دنکا» و ماچار رهبر شورشیان وابسته به قبیله «نویر» است.

بر اساس اعلام ناظران منطقه ای، تشدید فضای ناآرام سیاسی و خشونت های مسلحانه در این کشور آفریقایی می تواند موجب افزایش میزان تلفات انسانی و وقوع فجایع بیشتر شود.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس