کد خبر 643528
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۹

درج متن‌ها و عبارات عاشورايي روي بدنه خودروها نزديك به يك دهه است كه باب شده و همزمان با ايام محرم در خيابان‌ها زياد به چشم مي‌خورد مانند «اگر نبينمت يزيد!»، «شمر بيا تو پي وي!»، «يزيد بچه‌هاي شرق دنبالتن!».

به گزارش مشرق، درج متن‌ها و عبارات عاشورايي روي بدنه خودروها نزديك به يك دهه است كه باب شده و همزمان با ايام محرم در خيابان‌ها زياد به چشم مي‌خورد؛ رويكردي كه في نفسه مثبت به نظر مي‌رسد و در عاشورايي كردن سر و شكل شهر تأثيرگذار است، ولي متأسفانه چند سالي است آفتي گريبان اين بدنه‌نويسي‌ها را گرفته و خوراك سوء‌استفاده رسانه‌هاي معاند را فراهم مي‌كند و مي‌رود كه به معضلي فرهنگي تبديل شود. رويكردي كه ابتدا به شكلي خودجوش و از سوي مردم ارائه مي‌شد و سر و شكلي كاملاً فرهنگي داشت با شيوه‌هاي مشكوك لوث شده و رفته‌رفته با خدشه مواجه مي‌شود. البته متن‌هاي تمسخرآميز همچنان در مقايسه با حجم متن‌هاي سالم حجم بسيار ناچيزي را به خود اختصاص مي‌دهند، اما بازتاب رسانه‌اي آن در فضاي مجازي به دست رسانه‌هاي ضد دين ابعاد گسترده‌اي به آن مي‌دهد.

متن‌هايي كه به وضوح بيش از اينكه در جهت ترويج فرهنگ عاشورايي باشد، عكس آن عمل مي‌كند و كليت يك رفتار فرهنگي مثبت را زير سؤال مي‌برد؛ جملاتي چون: «اگر نبينمت يزيد!»، «شمر بيا تو پي وي!»، «يزيد بچه‌هاي شرق دنبالتن!» «شمر مگه اينكه نياي محله ما!» «مادر يزيد نون مي‌پزيد زنبور اومد اونو گزيد.» از راه‌هاي وهن اعتقادات و باورهاي ديني يك ملت، آغشته كردن مفاهيم و اعمال به ظواهر خرافي و تمسخرآميز است. نفوذ افكار و اعمال انحرافي به جريان‌هاي اصيل مذهبي در طول تاريخ سابقه‌اي طولاني دارد و در عصر تلگرام و فيس‌بوك اين گرايش‌هاي ضدفرهنگي ابعاد پيچيده‌تري به خود مي‌گيرد.

برخي شبكه‌هاي رسانه‌اي فعال در فضاي مجازي از هر حربه‌اي براي وهن و تمسخر مذهب شيعه استفاده مي‌كنند و رفتارهاي منفي و بعضاً كم فروغ اجتماعي را كه ربطي به دين پيدا نمي‌كند، بازتاب مي‌دهند و با انگشت گذاردن بر جنبه‌هاي منفي يك فرهنگ سعي در تخطئه اصل آن دارند. تأكيد بر تصاوير قمه‌زني براي معرفي مراسم عاشورا در فضاي رسانه‌اي غرب تنها يك روي سكه عاشورا ستيزي است و روي ديگر آن مخلوط كردن اقدامات مردمي با رفتارهاي تمسخرآميز است. با ادامه بزرگنمايي رسانه‌هاي معاند از رفتارهاي وهن‌آميز در نوشتن متون مرتبط با محرم روي بدنه خودروها احتمال ورود مراجع قانوني براي ممنوع كردن درج هر گونه عبارتي روي وسايط نقليه قوت مي‌گيرد؛ رويكردي كه اگر عملي شود چه بسا با قصد و انگيزه نهايي اقليتي كه اقدام به درج جملات تمسخرآميز روي خودروهايشان مي‌كنند، هم‌راستا باشد و مانع بروز و ظهور اعمال خودجوش فرهنگي مرتبط با عاشورا از سوي مردم در سطح شهر شود.
 
منبع: روزنامه جوان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس