طوفان سهمگین «متیو» در حالی به سرعت به سمت آمریکا حرکت می‌کند که پیش از این در «هائیتی» خسارات زیادی بر جای گذاشته است.

به گزارش مشرق، طوفان سهمگین «متیو» روز سه‌شنبه با بادهای شدید و بارندگی سیل‌آسا، بخش‌های غربی «هائیتی» را در هم کوبید.

این طوفان که سرعت آن 230 کیلومتر در ساعت برآورد شده، قدرتمندترین طوفان منطقه کارائیب در نزدیک یک دهه گذشته به شمار می‌آید.

این طوفان پس از حضور ویرانگرش در هائیتی حالا به سواحل غربی کوبا رسیده و در حال حرکت به سمت آمریکاست.

قدرت متیو به حدی بود که تنها پل رابط میان بخش جنوبی هائیتی و «پورتو پرنس» پایتخت این کشور را به طور کامل تخریب کرد تا عملا رابطه پایتخت با این مناطق قطع شود.

«ماریه کلادت رگیس دلرمه» معاون شهردار «لس کایس» واقع در ساحل جنوبی هائیتی در گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی وضعیت این مناطق را «فاجعه‌بار» توصیف کرده است.

به گفته دلرمه، در این شهر سیل جاری شده و طوفان سقف بسیاری از خانه‌ها را در هم شکسته است. او می‌گوید فروریختن سقف ساختمانی که وی در جلسه‌ای در آن شرکت داشته، وی را به مجبور به فرار از ساختمان کرده است.

«متیو» پس از در هم کوبیدن «هائیتی» به سمت آمریکا می‌رود

«جاکلمه پریورت» رئیس‌جمهور موقت هائیتی پیش از این گفته است که شماری از ساکنان مناطق ساحلی که به هشدارها بی‌توجه بوده‌اند، بر اثر شدت امواجه جان خود را از دست داده‌اند. او به آمار دقیق تلفات اشاره‌ای نکرده است.

هائیتی یکی از فقیرترین کشورهای دنیاست و بخش زیادی از جمعیت یازده میلیونی این کشور در مناطق مستعد جاری شدن سیل زندگی می‌کنند. بارش شدید باران در برخی مناطق موجب شده تا سطح آب بیش از یک متر بالا بیاید.

به گفته مقامات محلی، برخی از مناطق در این کشور به کلی به زیر آب رفته‌اند و هنوز از سرنوشت بسیاری از مردم اطلاعی در دست نیست.

سازمان ملل طوفان متیو را بزرگترین بلای طبیعی در هائیتی از زمان زمین‌لرزه مرگبار سال 2010 در این کشور توصیف کرده‌اند. در آن حادثه 200 هزار نفر کشته شدند.

«متیو» پس از در هم کوبیدن «هائیتی» به سمت آمریکا می‌رود

 

در طول یک هفته گذشته دستکم هفت نفر در حوادث ناشی از طوفان متیو کشته شده‌اند.

با وجود آنکه در هائیتی 1300 پناهگاه با ظرفیت 350 هزار نفر ساخته شده، اما مقامات این کشور روز سه‌شنبه از کشورهای جهان کمک خواستند. در حال حاضر هر دو فرودگاه این کشور غیرفعال است.

متیو به سمت آمریکا می‌رود

این طوفان پس از عبور از هائیتی، اکنون در حال حرکت به سمت آمریکاست و در این مسیر از شرق کوبا هم رد خواهد شد.

مقامات کوبا خانه‌های ساخته‌شده در مناطق ساحلی در 6 ایالت شرقی را تخلیه کرده و در حال انتقال مردم به مناطق مرتفع‌تر هستند.

«رائول کاسترو» رئیس‌جمهور کوبا در یک نطق تلویزیونی به مردم گفت: «ما فورا برای بازسازی و غلبه بر خساراتی که این طوفان ایجاد می‌کند، وارد عمل خواهیم شد.»

همزمان با پیشروی طوفان به سمت شمال، حدود 700 نفر از اعضای خانواده‌های نظامیان آمریکایی مستقر در «گوانتانامو» از این منطقه تخلیه شده‌اند. خلیج گوانتانامو در 80 کیلومتری محل احتمالی عبور طوفان واقع شده است.

انتظار می‌رود امروز یا فردا این طوفان به سواحل شرقی ایالات متحده برسد. 

با نزدیک شدن متیو، در فلوریدا، کارولینای جنوبی و بخش‌هایی از کارولینای شمالی وضعیت اضطراری اعلام شده است.

«نیکی هالی» فرماندار کارولینای جنوبی اعلام کرد که حدود یک میلیون نفر از ساکنان مناطق ساحلی این ایالت روز چهارشنبه به مناطق دیگر منتقل خواهند شد.

متیو قدرتمندترین طوفان این منطق از زمان طوفان «فلیکس» در سال 2007 خواهد بود.

وزارت دفاع آمریکا نیروهای خود را در ایالت‌هایی که در مسیر این طوفان خواهند بود، به حالت آماده‌باش درآورده است.

پنتاگون روز سه‌شنبه اعلام کرد که آماده است تا در عملیات امداد و نجات مشارکت کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس