کد خبر 637576
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۷

سفارت اسرائیل در پاریس علیه مسئولان و دیپلمات‌های فرانسوی جاسوسی می‌کند و بر خلاف عرف‌های دیپلماتیک از مقر سفارت اسلحه قاچاق می‌کند.

 به گزارش مشرق، یک منبع موثق فرانسوی به روزنامه الحیات گفت که «از زمانی که پاریس طرح صلح خاورمیانه خود را مطرح کرد تنشی در روابط دیپلماتیک فرانسه و اسرائیل به وجود آمده است چرا که تلآویو اصل و فرع مذاکره با فلسطینیان را رد می کند و نمی خواهد هیچ مذاکره ای در این زمینه صورت بگیرد.»

به گفته این منبع که نامی از او به میان نیامده است، بحران از چند ماه پیش که پاریس میزبان مذاکرات صلح خاورمیانه شد عمیق شده و تلآویو از این که پاریس قضیه فلسطینی را به صدر دستورالعمل های جامعه جهانی آورده خشمگین است.

این منبع افزود که وزرای امور خارجه فرانسه و اسرائیل به طور اساسی درگیر این بحران دیپلماتیک شده اند و می توان گفت در راس بحران قرار دارند، به ویژه بعد از این که جان مارک ارولت، وزیر امور خارجه فرانسه که در ماه فوریه گذشته جانشین لوران فابیوس شد، دو نامه جداگانه امنیتی و دیپلماتیک به دولت اسرائیل برای حل بحران دو جانبه پیش آمده نوشت که دولت اسرائیل تا الآن به آن نامه ها پاسخ نداده است.

وی در ادامه افزود دولت اسرائیل تا کنون سلسله کارهایی را بر خلاف قوانین و عرف های بین المللی و در تضاد با روابط تاریخی اسرائیل و فرانسه انجام داده است که از جمله آنها می توان به خودداری تلآویو به تمدید کارت اقامت دیپلماتیک دیپلمات های فرانسوی فعال در بیت المقدس و شاخه کنسولگری آن به همراه یک مرکز فرهنگی فرانسوی در نوار غزه تا الآن اشاره کرد. کنسولگری فرانسه در بیت المقدس و شاخه کنسولگری آن در غزه به مثابه سفارت فرانسه در فلسطین محسوب می َشود.

این منبع همچنین تاکید کرد که دولت اسرائیل با دیپلمات های فعال در این مراکز همانند دیپلمات برخورد نمی کند و همیشه لباس ها، کیف ها و وسایلشان را می گردد و در تحرکات آنها از گذرگاه بیت حانون «ایزر» بین بیت المقدس و غزه و بر عکس اختلال ایجاد می کند.

البته وی تاکید کرد که این گونه برخوردها شامل دیپلمات های فرانسوی فعال در سفارت فرانسه در تلآویو نمی شود.

وی همچنین گفت که دولت اسرائیل فقط به این کارها بسنده نکرده است، مثلا وقتی که مدیر فرودگاه شارل دوگل در پاریس اسامی این دیپلمات ها را به اطلاع تلآویو رساند، دولت اسرائیل قبل از این که آنها سوار هواپیما شوند تا به تلآویو بروند، آنها را مورد بازجویی قرار داد.

این منبع همچنین گفت که سفارت اسرائیل در پاریس علیه مسئولان و دیپلمات های فرانسوی جاسوسی می کند و بر خلاف عرف های دیپلماتیک از مقر سفارت اسلحه قاچاق می کند. سازمان امنیت فرانسه اخیرا متوجه شده است که دستگاه امنیت خارجی و ماموریت ویژه اسرائیل که به طور خلاصه به «موساد» معروف است، در عملیات جذب نیرو از شهروندان فرانسوی برای تجسس و مزدوری به سود آنها از مسئولان فرانسوی فعال است. این منبع آگاه ابراز تعجب کرد که با وجود این که دولت فرانسه از این اتفاقات به خوبی آگاه است هیچ برخورد قاطعی با دولت اسرائیل تا الآن انجام نداده است.

لازم به یادآوری است که مقام های اسرائیلی در سال های گذشته برای عبور شماری از دیپلمات های فرانسوی از طریق گذرگاه ایرز خلل ایجاد کرده که در میان آنها سرکنسول فرانسوی بوده که ساعت ها در گذرگاه متوقف شده و به دلیل اجازه ندادن به گشتن کیفش که نامه های دیپلماتیک در آن بوده اجازه عبور به او داده نشده است. جنگنده های اسرائیلی همچنین خانه کنسول فرانسه در شهر غزه در جریان جنگ اسرائیل علیه نوار غزه در سال 2014، با وجود این که مقام های فرانسوی اطلاعات لازم درباره محل سکونت او را به مقام های اسرائیلی داده بودند و وی بر پشت بام منزلش پرچم فرانسه را برافراشته بود، بمباران کردند.
 
منبع: دیپلماسی ایرانی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس