کد خبر 635660
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۹

آیین پاسداشت سیدعلی موسوی‌ گرمارودی در بیست و هشتمین شب شاعر با حضور چهره‌های هنری، ادبی و فرهنگی کشور برگزار شد.

به گزارش مشرق به نقل از روابط عمومی سازمان هنری رسانه‌ای اوج، در این مراسم که در نخلستان سازمان اوج برگزار شد در ابتدا حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی راد، موسوی‌گرمارودی را یکی از "عزیزترین خردمندان روزگار" توصیف کرد و گفت: به عقیده من استاد موسوی‌ گرمارودی «ذوالایدی» است؛ به این معنا که در حوزه‌های مختلف ادبی، علمی، و خلق‌وخو و شخصیت توانمندی‌های خاصی دارد.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: در تاریخ اسلام شاهد عنایت رسول مکرم اسلام و اهل بیت علیهم السلام به مقوله شعر بوده‌ایم، و این موضوع در تاریخ ائمه اطهار (ع) در خصوص شعرهایی که در مسیر اهل بیت گفته شده‌اند قابل مشاهده است.

مهدوی راد افزود: در جلسه‌ای که در محضر رهبر انقلاب بودیم، ایشان تاکید کردند که هر مکتبی بتواند در قالب هنر جلوه کند ماندگار خواهد شد و کسی نمی تواند آن را از تاریخ حذف کند. بنده هم می‌گویم کسی که توانسته شعرهایی نظیر «ساقی حق»، «دخت علی را نتوان دست بست»، «خاستگاه نور» و... را بگوید، هیچ‌گاه از تاریخ حذف نخواهد شد.

بنده از عاشقان آقای موسوی‌گرمارودی هستم

در ادامه بیست و هشتمین شب شاعر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی مدیر مؤسسه اطلاعات گفت: بنده از عاشقان آقای موسوی‌ گرمارودی هستم و دسعی کرده‌ام در حد معرفت خودم از اشعار ایشان لذت ببرم. تنها به این دلیل پشت تریبون آمدم که بدانید به یادتان هستیم.

آن‌چه در بزرگداشت موسوی گرمارودی گذشت

روایت دیدار شهید چمران و موسوی‌ گرمارودی

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، دیگر سخنران این مراسم بود که درباره موسوی‌ گرمارودی گفت: نخستین آشنایی من با ایشان به مسجد هدایت برمی‌گردد. همان زمانی که شب‌های جمعه هم آیت‌الله طالقانی تفسیر می‌گفتند و یکی از این شب‌ها آقای موسوی شعری درباره فلسطین خواندند که همه لذت بردند و به‌خصوص خود آیت‌الله طالقانی بسیار ایشان را تشویق کردند.

او افزود: بعد از انقلاب هم دیگر بار آقای موسوی به دعوت شهید چمران به دیدارشان آمدند و آنجا یکی از معدود عکس‌هایی را که من و برادر شهیدم با هم داریم آقای موسوی‌گرمارودی در آن دیدار به ثبت رساندند. بعد از شهادت شهید چمران هم که شعر زیبای ایشان برای شهید منتشر شد که ما هم آن شعر را یادنامه شهید چمران منتشر کردیم.

شعر موسوی‌گرمارودی افتخار زبان فارسی و مسلمانان است

در ادامه این مراسم آیت‌الله حسینی جلالی تواضع، ادب، نفوذ کلام و علم حوزوی را از وجوه بارز موسوی‌گرمارودی شمرد و ادامه داد: شعر در همه فرهنگ‌ها اثر خاصی دارد و به مراتب مؤثرتر از نثر است. اشعار جناب موسوی‌گرمارودی هم افتخاری برای زبان فارسی و مسلمانان به حساب می‌آید زیرا بسیاری از آثار او مربوط به اهل بیت (ع) است و امیدوارم کارهای ایشان مورد قبول اهل بیت (ع) واقع شود.

تمجید از ترجمه نهج‌البلاغه توسط موسوی‌ گرمارودی

بهاءالدین خرمشاهی که از دیگر حاضران در شب شاعر بیست و هشتم بود، دوستی با موسوی‌گرمارودی را 40 ساله دانست و گفت: ما از حدود 40 سال پیش تا کنون با موسوی‌ گرمارودی دوست هستیم و ارتباط‌مان مربوط به امروز و دیروز نیست. ارادت به ایشان با مجله نگین آغاز شد که شخصیت متفاوت ایشان را از قلم‌شان شناختم.

خرمشاهی پس از خواندن دو شعر درباره موسوی‌ گرمارودی، درباره آثار او گفت: سالها بود که مشتاق خواندن نهج‌البلاغه بودم و اکنون خوشحال هستم که بعد از 50 سال انتظار نهج‌البلاغه را به فصیح‌ترین و بلیغ‌ترین و شیواترین ترجمه آن به قلم استاد موسوی‌گرمارودی خواندم.

 آن‌چه در بزرگداشت موسوی گرمارودی گذشت

پیام آیت‌الله سبحانی

در ادامه این مراسم پیام آیت‌الله سبحانی توسط نماینده دفتر او برای موسوی‌ گرمارودی خوانده شد، در این پیام آمده است: تردیدی نیست که هیچ آیین و مسلکی به اندازه اسلام مردم را به دانش‌اندوزی دعوت نکرده است و همین نکته یکی از بهترین‌ نشانه‌های حقانیت آن است. چه بسیار روشن است که متولیان مکاتب دروغین همواره در پی آنند که از جهل مردم سود برند و نان نادانی مردم خورند و همیشه نگرانند مبادا کسانی را که چنان بردگان به زیر سلطه خویش کشیده‌اند از سرچشمه زلال معرفت سیراب شوند و بندهای بردگی را که سایه تاریک جهل علت اصلی آن است بگسلند. همان‌گونه که دانش را در این مکتب ارج و قرب است از دانشمند و شاعر و راهنمای فکر و اندیشه مردم نیز بهترین تجلیل‌ها و تمجیدها شده است که این همه بی‌حکمت و علت نیست زیرا اکثر و یا همه گرفتاری‌ها و سیه‌روزی‌ها و بدبختی‌های جوامع بشری ریشه در جهل و بی‌دینی مردم دارد و آنچه مایه سعادت آدمی است در دو کلمه کوتاه نهفته است؛ دانش و دیانت.

تکریم و بزرگداشت شاعران و عالمان راه‌های گوناگون و مصداق‌های فراوان دارد و یکی از بهترین آن‌ها تکریم آن‌ها در زمان حیات خود آنان است. یکی از این عالمان و شاعران که این جلسه به نام و برای تکریم او برگزار شده جناب آقای موسوی‌گرمارودی شاعر آیینی بلندآوازه و مترجم قرآن کریم، صحیفه سجادیه و اخیراً نهج‌البلاغه هستند.

ویژگی مهم ایشان استفاده از توان علمی و قریحه شاعری در راه ترویج مکتب اهل بیت و پاسداشت ارزش‌های اخلاقی و نظام اسلامی است. ترکیب‌بند عاشورایی و شعر بلند این شاعر خوش‌قریحه درباره زینب کبری (ع) از اشعاری است که تا ابد بر تارک شعر فارسی می‌درخشد؛ نیز قصیده قرای ایشان در وصف معلم امت شیخ مفید در بیش از 20 سال پیش از قصیده‌های فراموش‌نشدنی است.

آن‌چه در بزرگداشت موسوی گرمارودی گذشت

روایت رفاقت نیم‌قرنی حداد عادل و موسوی‌گرمارودی

غلامعلی حداد عادل نیز در سخنانی، آشنایی خود با موسوی‌ گرمارودی را مربوط به بیش از نیم قرن دانست و گفت: ما از دوران مدرسه علوی پای شعرهای موسوی نشستیم و رفاقت ما مربوط به حدود 50 سال پیش است. در فاصله میان سال 42 نا 57 هم در مناسبت‌های مختلف مصاحبت داشتیم، نظیر شب‌های شعر که شعر ایشان درباره بعثت پیامبر (ص) جایزه برد. بنده هم در آن مراسم بودم تا شب‌های شعر باغ سفارت آلمان. حتی حدود سال 47 زمانی که من به تازگی از شیراز به تهران رانده شده بودم، موسوی هم به زندان افتاده بود. تا پیش از آن کار ویراستاری جزوه‌های «در راه حق» با موسوی بود و زندانی شدن او کار را متوقف کرده بود تا اینکه این کار به بنده سپرده شد و من کار موسوی‌ گرمارودی را با یاد او ادامه دادم.

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: یک ویژگی مهم موسوی‌گرمارودی این است که در قم، تهران و مشهد زندگی کرده و در سال‌های عمر خود در شهر قم کسب علم کرده و در تهران نیز مناسبت‌های مختلف اجتماعی و سیاسی را از سر گذرانده.

حداد عادل موسوی‌گرمارودی را «یک درخت برومند ریشه‌دار» دانست که «ریشه در ادب و عرفان و دین داشته و شاخ و برگ آن به آسمان سر می‌ساید.»

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نقش اصلی موسوی‌ گرمارودی مربوط به سال‌های پیش از انقلاب است چرا که او به نوعی شاعر آیینی پیش از انقلاب بود و در فضایی که ادبیات همسویی با این تفکر نداشت و مضمون و قالب هیچ تناسبی با تفکرات دینی و آیین نداشت و حتی شاعران متدین در فضای ادبی به منصه ظهور نرسیده بودند، موسوی‌ گرمارودی به عنوان یک شاعر آیینی شناخته می‌شد. این دقیقا همان زمانی بود که تفکر عامه فضای ادبیاتی کشور بر این عقیده بود که اگر متدینین می‌خواهند شعر هم بگویند باید در همان کلیشه‌های مرسوم دوره قاجاری بمانند و همان فضا را تکرار کنند و شعر آن روز ارتباطی به اعتقادات دینی نداشت. این که موسوی‌ گرمارودی در آن روزگار به عنوان شاعر آیینی شناخته می‌شد و ما هر بار می‌خواستیم دنبال اشعار مذهبی بگردیم سراغ شعرهای او می‌رفتیم، این موضوع یکی از نکات اصلی شخصیت ادبی اوست.

حداد عادل تصریح کرد: به عقیده من موسوی‌گرمارودی امروز مانند یک درخت بلندقامت در میان درخت‌های بوستانی است که به برکت انقلاب اسلامی فراهم آمده، ولی این نکته مهم‌تر است که او پیش از انقلاب به مثابه تک‌درختی بود در میان کویر بی‌آب و علف. و برکت او در آن زمان بسیار مهم و جدی است.

حداد عادل در پایان با اشاره به زبردستی موسوی‌ گرمارودی در قالب‌های مختلف نظیر شعر نیمایی، سپید، آزاد و... تصریح کرد: هنر موسوی‌ گرمارودی این است که این قالب‌ها را در خدمت مضامین و مفاهیم اسلامی و انقلابی درآورده و از خود میراث گرانقدری نظیر مقالات مهم ادبی، نظریه‌پردازی‌های ادبی، انتخاب گزیده اشعار و به‌گزین اشعار بزرگان و داستان‌سرایی برای جوانان بر جای گذاشته است که هیچ‌گاه از خاطر ادبیات کشور نخواهد رفت و ما امیدواریم این درافشانی همچنان ادامه پیدا کند.

محمود اسعدی آخرین سخنرانی بود که برای ایراد سخن پشت تریبون حاضر شد و یکی از مشکلات جدی مدیریت فرهنگی کشور را نبود اطلاع‌رسانی صحیح و سالم دانست.

او توضیح داد: خاطرم هست در ایامی که مهرداد اوستا از دنیا رفته قطعه‌ای را برای پخش از شبکه چهار سیما اماده کرده بودم ولی پخش نشد. وقتی با مدیر وقت شبکه درباره علت پخش نشدن این قطعه صحبت کردم، وی گفت: خدا به ما رحم کرد، چرا که از اسم این شاعر مشخص است که او زرتشتی است. چون نامش مهرداد است و نام خانوادگی‌اش اوستا!

اسعدی در پایان خاطرنشان کرد: به خاطر همین مدیریت ضعیف و نبود اطلاع‌رسانی است که امروز می‌بینیم موسوی‌ گرمارودی و امثال او در میان جوانان چنان که باید شناخته‌شده نیستند و اشعار ایشان روی لب جوانان زمزمه نمی‌شود.

سیدعلی موسوی‌گرمارودی در پایان این مراسم ضمن تشکر از سازمان اوج برای برگزاری این مراسم گفت: من اصرار کردم که ما گوشه‌ای بودیم و چنین مراسمی لازم نیست. بعد از اتمام ترجمه نهج‌البلاغه به حضرت امیر عرض کردم این بضاعت مزجا بود و کورسوی امیدی است که آن‌سو گوشه‌چشمی به ما کنید.

وی افزود: به همین کارهای اسلامی و ایرانی دل‌خوش هستم و معتقدم که در گوشه‌گوشه‌ این کشور افرادی هستند که بیشتر از من صاحب صلاحیت هستند تا از آن‌ها قدردانی شود.

آن‌چه در بزرگداشت موسوی گرمارودی گذشت

در ادامه این مراسم سعید حدادیان یکی از شعرهای موسوی‌ گرمارودی را که در وصف حضرت زینب کبری (س) بود خواند و در پایان نیز لوح تقدیر و هدایایی از سوی سازمان هنری رسانه‌ای اوج، دفتر دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، حوزه هنری، دفتر ادبیات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران، بنیاد شعر و ادبیات داستانی، نشریه خردنامه، نشریه فرهنگ امروز و چندی از شاعران و نویسندگان به سیدعلی موسوی‌ گرمارودی تقدیم شد.

غلامعلی حدادعادل، مهدی چمران، بهاءالدین خرمشاهی، سیدمحمود دعایی، نمایندگان بیوت آیت‌الله العظمی سیستانی و آیت الله سبحانی، نماینده دکتر لاریجانی، آیت الله دکتر مهدوی‌راد، حجت‌الاسلام والمسلمین فلاح‌زاده، مجتبی رحماندوست، محسن مومنی شریف، مرتضی امیری اسفندقه، علیرضا قزوه، مصطفی محدثی خراسانی، فاضل نظری، سعید حدادیان، محمدحسین انصاری‌نژاد، کامران شرفشاهی، محمدرضا زائری، عباس براتی پور، محمدجواد محبت، جواد محقق، مهدی قزلی، محمدمهدی سیار و... از جمله حاضران در شب شاعر بیست و هشتم بودند.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس