نشریه آمریکایی «Counselor» در گزارشی از درمان اعتیاد در ایران، متد درمانی کنگره ۶۰ را به عنوان نمونه‌ای شاخص که می‌تواند محققان را شگفت زده کند، معرفی کرد.

به گزارش مشرق، مجله آمریکایی مشاور (Counselor) که مجله‌ای نام آشنا و در حوزه اعتیاد و سلامت است، در آخرین شماره خود مقاله‌ای با عنوان «کنگره 60؛ جمعیت ریکاوری از اعتیاد در ایران» منتشر کرده؛ مقاله‌ای که با اشاره به موفقیت‌های ایران در مبارزه با اعتیاد، کنگره 60 را به عنوان نمونه شاخصی در این مسیر معرفی کرده که نتایج اقدامات آن می‌تواند بسیاری از محققان را شگفت زده کند.

این مقاله که به قلم دکتر ویلیام وایت به رشته تحریر درآمده، نتایج همکاری 8 ساله وی با روش‌ها و متدهای کنگره 60 تشریح شده است و با اشاره به افزایش اعتیاد به مواد مخدر در دهه‌های اخیر در کشورمان، معرفی اجمالی از برنامه‌های ترک اعتیاد در ایران را به خواننده ارائه می‌دهد.

وی در این مطلب، با اشاره به گسترش روزافزون فعالیت ان‌جی‌او»های متعدد درمان اعتیاد در ایران، می‌نویسد: درمان اعتیاد در ایران توسط دولت، دانشگاه‌ها، سازمان‌های رفاه اجتماعی، مراکز خصوصی و سازمان‌های غیردولتی (ان‌جی‌او ها - NGO) ارائه می‌شوند که در این میان، شاهد افزایش رشد قابل‌توجهی در سازمان‌های غیردولتی بوده‌ایم؛ مانند گسترش وسیع انجمن معتادان گمنام (NA)، به‌طوری‌که در حال حاضر 28 درصد کل جلسات NA در ایران برگزار می‌شود. از دیگر مجموعه‌های ریکاوری می‌توان جمعیت احیای انسانی کنگره 60، انجمن تولد دوباره، تولدی دیگر و رویش دیگر را نیز نام برد که در این میان توسعه قابل‌توجهی داشته‌اند.

این محقق آمریکایی با انتشار عکس‌هایی از فعالیت اعضای کنگره 60، تاریخچه‌ای از این جمعیت را ارائه و درمان اعتیاد با شربت تریاک یا تنتور تریاک را از جمله دستاوردهای حسین دژاکام موسس این مجموعه عنوان می‌کند و با اشاره به تامین منابع مالی کنگره 60 که به صورت کمک‌های داوطلبانه اعضا انجام می‌شود، از فعالیت دواطلبانه اساتید برخی دانشگاه‌های کشور در این کنگره خبر می‌دهد و با تشریح تئوری سیستم X که درمان در کنگره 60 بر پایه آن بنا شده، بر نقش پررنگ ورزش به عنوان درمانی مکمل تاکید می‌کند و دستاوردهای اعضای این کنگره در حوزه ورزش را نام می‌برد.

وی با مثبت ارزیابی کردن نتایج متد درمانی اعتیاد توسط کنگره 60 و همکاری‌های مطالعاتی این کنگره با محققان برای بررسی نتایج این متد در بلند مدت می‌نویسد: با توجه به افزایش درخواست نسبت به یکپارچه‌سازی کاهش آسیب و درمان‌های بدون دارو و نیز نیاز به رویکردهای مبتنی بر ریکاوری به‌جای نگهدارنده با متادون؛ می‌توان دید که کنگره 60 یک نمونه عالی از این مسئله است که چطور درمان دارویی می‌تواند در حمایت روانی-اجتماعی برای افراد خواهان درمان و خانواده‌های آنان برای رسیدن به ریکاوری بلندمدت ادغام شود.

در مطلب منتشر شده با تاکید بر لزوم مطالعه دقیق‌تر متد درمانی کنگره 60، خاطرنشان می‌شود: کنگره 60 هر دوی این دیدگاه‌ها (درمان دارویی و دیدگاه درمان بدون دارو) را هم به‌صورت تئوری و هم به‌صورت اجرایی درهم ادغام کرده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس