هرچند دولت توانسته پس از برجام، صادرات نفت خام را افزایش دو برابری دهد، اما به علت تداوم محدودیت‌های بانکی، همچنان دسترسی کشورمان به ارز حاصل از درآمدهای نفتی ممکن نیست.

سرویس اقتصاد مشرق - حسن روحانی روز گذشته در مراسم بازگشایی مدارس، ‏گفت: اگر دولت توانسته در سال جاری، کاری برای معلمان در راستای رفاهشان انجام دهد در سایه عملیاتی کردن ‏و اجرای برجام بوده چرا که امروز بخشی از منابع مالی ما در سایه اجرای برجام توانسته شرایط مناسب کسب و ‏کار و کسب منابع مالی را برای دولت فراهم آورد.‏

روحانی افزود: آنها که می‌گویند آثار برجام را نمی‌بینیم باید بدانند بخش بزرگی از بودجه و منابع دولت ‏در سال جاری در سایه اجرای برجام به دست آمده است.

اظهارات روحانی درباره تاثیر برجام بر بودجه امسال دولت، با آمارهایی که بانک مرکزی از عملکرد بودجه‌ای دولت منتشر کرده، مطابقت ندارد.

بدیهی است مهمترین تاثیری که برجام بر درآمدهای دولت می‌توانست داشته باشد، افزایش منابع حاصل از صادرات نفت خام بود.

هرچند دولت توانسته پس از برجام، صادرات نفت خام را افزایش دو برابری دهد، اما به علت تداوم محدودیت‌های بانکی، همچنان دسترسی کشورمان به ارز حاصل از درآمدهای نفتی ممکن نیست. درواقع، ماحصل افزایش صادرات نفت خام در دوران پسابرجام، افزایش پول‌های بلوکه‌شده ایران در کشورهای واردکننده نفت ایران بوده است.

بنابراین، تغییری در ورود منابع ارزی حاصل از صادرات نفت در دوران پسابرجام نسبت به دوران قبل از آن ایجاد نشده و تنها پول نقدی که نصیب دولت شده همان 1.7 میلیارد دلاری بود که آمریکایی‌ها در ازای آزادی جاسوس‌هایشان به ایران پرداخت کردند که ربطی به برجام هم نداشت و نتیجه قدرت نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ایران در به دام انداختن جاسوس‌های آمریکایی بود.

ضمنا تداوم تحریم‌های بانکی چیزی نیست که فقط منتقدان دولت بگویند، بلکه در همین چند روز اخیر، حسن روحانی و محمدجواد ظریف هم به صراحت از این مسئله، انتقاد کردند و خواستار رفع این مانع از جانب آمریکایی‌ها شدند.

علاوه بر این، آخرین آمار بانک مرکزی از عملکرد بودجه‌ای دولت در فصل بهار امسال هم نشان می‌دهد در منابع ارزی حاصل از درآمد نفتی (به عنوان جایی که آثار مستقیم برجام باید خود را نشان می‌داد) هیچ بهبودی در بودجه دولت ایجاد نشده و حتی نسبت به سال‌های قبل و دوران تحریم‌ها، اوضاع بدتر شده است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، در سه‌ماهه اول امسال منابع حاصل از صادرات نفت و فرآورده‌هاي نفتي نسبت به مدت مشابه سال قبل 57 درصد کاهش یافته است.

منابع حاصل از ارزش نفت خام صادراتی نیز در این مدت 63 درصد و منابع حاصل از صادرات فرآورده‌هاي نفتي و ميعانات گازي هم 53 درصد افت کرده است.
 
 تاثیر برجام بر بودجه امسال دولت چقدر است؟

کاهش دسترسی دولت به منابع ارزی حاصل از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی سبب شده در فصل بهار امسال دولت نتواند حتی یک ریال از محل دو درصد فروش نفت خام براي مناطق نفت‌خيز و محروم، اختصاص دهد.

در فصل بهار امسال، درآمدهای غیرنفتی دولت که برخلاف درآمدهای نفتی، وابستگی ناچیزی به روابط خارجی کشور دارد، رشد 10 درصدی کرده است. رشد درآمدهای مالیاتی نیز 30 درصد بوده که اتفاق بی‌سابقه‌ای نیست و در دولت دهم و در اوج تشدید تحریم‌ها رشد درآمدهای غیرنفتی از جمله درآمدهای مالیاتی در همین حدود بود. بنابراین نمی‌توان رشد درآمدهای غیرنفتی دولت در سال جاری را به برجام ربط داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  ترا به خدا دولت دست از این برجامش برداره وبه تولید وکارخانجات برسه که هم مالیات وبودجه رو تامین میکنه هم بیکاری رو رفع میکنه وبه خدا قسم ابی از این امریکایی ها برا ما گرم نمیشه
 • ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  دولت راستگویان!
 • خبرنگار ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  خود جناب روحانی چند روز پیش گفت درآمدهای نفتی ما نسبت به پارسال 6 میلیارد دلار بیشتر هست پارسال 30 و امسال 36 میلیارد دلار اونهم دلیلش سقوط قیمت نفت از بالای صد دلار به حدود چهل دلار بوده تازه ایشون گفت با قسطهای هسته ای که در این یک سال مانده به برجام دادن که خودش چهار پنج میلیارد دلار بوده جالبه بعد این همه انتظار سیاسی و انتخاباتی بین مردم ایجاد کردن
 • ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  تاثیرش برجام همین بود که من مستاجر با بدبختی خونه پیدا کردم چون کرایه ها توسط تدابیر امیوارانه دولت راستگویان سر به فلک گذاشت
 • ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  کدوم تاثیر؟ مگه میت تاثیر هم داره؟ وقتی روح برجام اسیر بدعهدی های آمریکاست و هی نقض میشه چه تاثیری میخوای بذاره؟
 • ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  خودمونو که نمی تونیم گول بزنیم خودشونم می دونن برجام تاثیر نداشته فقط نمی دونم اونایی که تو سر منتقدین می زدن که اگر با برجام راه نیاید روزی خدا تومن ضرر می کنیم حالا میرن این ضررو از امریکا جونشون بگیرن تا برجام بی حاصل نمونده باشه؟
 • ناشناس ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  برجام باعث کاهش قیمت نفت شد و در عرض 2 سال کشور 50 میلیارد دلار از این بابت متضرر شد.
 • ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  برجام مث بمب اتم فقط خرابی داشت و دیگر هیچ
 • ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  تاثیر برجامو برو از بازار بپرس نه امار
 • ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  برجام و ما ادراک ما برجام؟
 • ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  فکر کنم باید از دولت بخوایم قبل رفتن برجامو پاره کنه بره تا حساب کار دست امریکا بیاد
 • ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  از برجام متنفرم همه چیز منوط به اون شده بود حالا هم که اومده گره رو گره زده که گره وا نکرده لااقل اندازه اول دورم قل دورمش گره گشا نبوده
 • ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  ولمون کنید بابا اگر تاثیر میخواست داشته باشه که از طرف دشمنان غاره بندمون به ما اهدا نمیشد
 • ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  کور بشید که نمی تونید ببینید این همه خیر و برکت اومد نفتتونو خریدن هوایما بهتون دادن تو دنیا حسابتون کردن باهاتون دیدار داشتن حقتون همون دولتهای دوزاری زمان دولت پاکدستان بود که اخرشم با دو زار پول بیشتر ولتون کردن
 • ناشناس ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  نفت مون می خرند اما پولش رو نمی توانیم برداشت کنیم ! خخخ.
 • ناشناس ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  دستاورد برجام تقریبا"هیچ است .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس