دشمنان ملت ایران برای برهم زدن برتری امنیتی کشور اقدام به محدودیت‌سازی نسبت به ارگان‌های نظامی کشور می‌پردازند؛ هم‌راستا با این اقدامات، در داخل کشور نیز در یک «پروژه» سطح‌بندی شده با هدف یکسان، در حال تکمیل پازل دشمن است.

سرویس سیاست مشرق - درحالی‌که غرب آسیا در شعله‌های آتش جنگ و فعالیت‌های گروه‌های تروریستی می‌سوزد؛ دشمنان ملت ایران برای برهم زدن برتری امنیتی کشور اقدام به محدودیت‌سازی نسبت به ارگان‌های نظامی کشور می‌پردازند؛ هم‌راستا با این اقدامات، در داخل کشور نیز در یک «پروژه» سطح‌بندی شده با هدف یکسان در حال تکمیل پازل دشمن است.

اکبر هاشمی رفسنجانی دو گزاره «مهم» پیرامون قدرت نظامی کشورمان در طی شش ماه اخیر اظهار داشته است؛ که بسیاری از تحلیلگران آن را همسو با «پروژه» تضعیف قدرت نظامی از سوی بازیگران سیاسی اثرگذار داخلی توصیف کرده‌اند.

· فردا دنیای موشک‌ها نیست

«دنیای فردا، دنیای گفتمان‌هاست نه موشک‌ها...» توئیت صفحه هاشمی رفسنجانی پس از رزمایش نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شبکه‌های اجتماعی وی منتشر شد. این

هاشمی رفسنجانی چه نقشه‌ای در محدودسازی نیروی نظامی کشور دارد؟

سایت نزدیک به دفتر هاشمی رفسنجانی به نقل از فردی «بی‌نام» ولی «مطلع»! نوشت: «آنچه در اخبار به‌عنوان توییتر آیت الله هاشمی منتشر می‌شود، حساب کاربری یکی از دوستداران ایشان است و محتوای آن، هیچ ارتباطی به آیت الله هاشمی ندارد. حدود دو ماه قبل اطلاعیه رسمی از سوی دفتر آیت الله هاشمی صادر شد که در آن انتساب حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی غیر از سایت رسمی ایشان تکذیب شد؛ بنابراین مجدداً تأکید می‌شود صفحه فعال در توییتر، کانال تلگرامی و اینستاگرام ایشان ربطی به آیت الله هاشمی ندارد.»[1]

هاشمی رفسنجانی چه نقشه‌ای در محدودسازی نیروی نظامی کشور دارد؟
و سپس دفتر هاشمی رفسنجانی در توضیح درباره شبکه‌های اجتماعی در اطلاعیه اعلام داشت: «به اطلاع می‌رساند که تنها صفحات شبکه‌های اجتماعی که در سایت رسمی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، نشانی آن‌ها درج گردیده است، منسوب به ایشان بوده سایر صفحاتی که در شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام، اینستاگرام، توئیتر و سایر شبکه‌های مجازی به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ایجاد شده‌اند، ارتباطی به ایشان ندارد.» و در ادامه پیرامون پذیرش مسئولیت محتوای مطالب آمده است: «صرفاً محتوای مطالبی که از طریق دفتر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، سایت رسمی ایشان و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر می‌شود، مورد تأیید است.» بنابراین صفحات اجتماعی که محتوای آن «مورد تأیید» و «منسوب» به هاشمی رفسنجانی است در سایت ایشان به آدرس «http://www.hashemirafsanjani.ir/» درج شده است؛ که صفحه منتشر کننده توئیت ضد اقتدار نظامی «دنیای فردا، دنیای گفتمان‌هاست نه موشک‌ها...» در سایت ایشان معرفی شده است.

هاشمی رفسنجانی چه نقشه‌ای در محدودسازی نیروی نظامی کشور دارد؟
 
· «تکرار» تضعیف قدرت نظامی

هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز 30 مرداد در اجلاس مدیران و روسای آموزش‌وپرورش درباره لزوم تعدیل نیروی نظامی سخنانی را مطرح و گفته بود: «اگر می‌بینید آلمان و ژاپن این روزها محکم‌ترین اقتصاد دنیا را دارند، این‌ها بعد از جنگ جهانی دوم از اینکه نیروی نظامی داشته باشند، محروم شدند. نیروهای نظامی بیشترین خرج کشورهای در حال جنگ را می‌بردند و ازاین‌رو با این اقدام پول‌هایشان آزاد شد و به دنبال کارهای علمی و تولیدی رفته و اقتصاد دانش‌بنیان برای خود درست کردند لذا دیگر آسیب‌پذیر هم نیستند، این راه در ایران باز شده است و مدیران و دلسوزان و معلمان باید وارد این فضا شوند؛ مطمئنم دوره دوم دولت روحانی می‌تواند ما را به آنجا برساند.»[2]

بار دیگر پس از چند روز افزایش انتقاد افکار عمومی هاشمی رفسنجانی در عقب‌نشینی عبارت «"اقتدار دفاعی" مایه وحشت بدخواهان است» بکار برد.

 هاشمی رفسنجانی چه نقشه‌ای در محدودسازی نیروی نظامی کشور دارد؟
· اهداف پروژه تضعیف اقتدار نظامی

1. تضعیف اعتبار الگوی امنیت‌ساز بازدارندگی

در 14 آوریل 2010 ژنرال رونالد بورگس ریاست سازمان اطلاعات دفاعی ارتش ایالات متحده سخنرانی در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا چنین می‌گوید: «حکومت ایران راهبردی امنیتی را دنبال می‌کند که هدف آن «بازدارندگی» در برابر هرگونه تهاجم نظامی به قلمرو سرزمینی و ارتقای توان نظامی ایران در سطح منطقه است. ایران سال‌هاست که به نشر و ترویج و نهادینه‌سازی دکترین «ارتش 20 میلیونی» و نبرد نامتقارن به مثابه بازدارنده‌های هر دشمن متجاوز احتمالی پرداخته است. راهبرد نظامی ایران برای «دفاع» در برابر تهدیدهای خارجی به ویژه از ناحیه ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی طراحی و تدوین شده است. مبانی راهبرد نظامی ایران شامل بازدارندگی، اقدامات تلافی جویانه نامتقارن و جنگ فرسایشی است. ایران قادر به اجرای عملیات تهاجمی محدود با توسل به برنامه راهبردی موشک‌های بالستیک و نیروهای دریایی است.» این ادبیات در اوج ایران هراسی در منطقه غرب آسیا بیان شده است و همچنان در قبال الگوی امنیت‌ساز جمهوری اسلامی از سوی افراد بلندپایه نظامی دشمن از سال 2010 تا اکنون ادامه دارد.

در الگوی امنیت سازی بازدارندگی برای مقابله با تهدیدات خارجی مؤلفه‌های «توانایی یا قابلیت و ظرفیت‌های مقابله‌به‌مثل»، «اعتبار تهدید یا ضد تهدید» و «ابزار انتقال تهدید یا ضد تهدید» از اهمیت فراوان برخوردار است. بازیگران داخلی در پروژه تضعیف اقتدار نظامی قصد دارند با بیان جملاتی تضعیف‌کننده دو قطبی‌سازی با تصمیمات نظام و مردم برای دستیابی و پیشرفت در صنایع دفاعی را ایجاد کنند تا «اعتبار» سطح تهدید در بازدارندگی را در منطق تهاجمی دشمن خنثی سازد و از سوی دیگر روحیه نیروهای نظامی که پیشران پیشرفت قدرت درون‌زا صنایع نظامی هستند؛ کاهش پیدا کند.

2. تغییر ماهیت مذاکرات با کشورهای غربی

پیش از گفت‌وگوها با کشورهای 1+5 هدف اصلی مذاکرات هسته‌ای، رفع تحریم‌های اقتصادی بیان می‌شد؛ پس‌ازآنکه کشورهای غربی طبق پیش‌بینی‌های قبلی خلاف تعهدات خود اقدام کردند؛ بازیگران اصلی این پروژه به تغییر فاز اعمالی برجام از دستاورد «اقتصادی» به «امنیتی» پرداختند؛ در گام جدید آنان برجام را عوامل عبور «سایه جنگ» از کشور دانستند و از منظر آنان «میز مذاکره» برای کشور امنیت‌ساز است؛ بنابراین برای استمرار آن باید امنیت را در دنیای «گفتمان» و نه «موشک» جست‌وجو کرد و بودجه نظامی کشور را به «کارهای علمی و تولیدی» اختصاص داد. این هدف در حالی از سوی افراد هدایت‌کننده و حمایت‌کننده گفت‌وگوهای هسته‌ای بیان می‌شود که آنان در برابر دستاورد «تقریباً هیچ» برجام باید به افکار عمومی پاسخگو باشند.

3. چشم‌انداز اعلامی

بازیگر اصلی پروژه تضعیف قدرت امنیت‌ساز نظامی کشور در سطح داخلی؛ استمرار فضای مانور سیاسی خود را چهار سال آینده می‌بیند؛ او که خود را پدر معنوی دولتی می‌داند که با حمایت وی از «سه درصد» به کلیدداری پاستور رسیده است. در چشم‌انداز این سلسله اقدامات می‌توان حمایت از روند گام‌به‌گام محدودیت‌سازی با برجام، FATF و الگوی جدید قراردادهای نفتی با گره زدن آن به «معیشت» یاد کرد؛ آنان قصد دارند که نوک پیکان مطالبات اقتصادی مردم در آینده به سمت کوتاه آمدن نهادهای نظامی در برابر فشارهای بیرونی برای «گشایش اقتصادی» پیش برود و خود را از مقام «پاسخگویی» به سمت «بی‌طرفی» تنزل بدهند و ماحصل آن کاهش دامنه قدرت امنیت ساز نیروهای مدافع حریم انقلاب اسلامی است.[1] http://www.entekhab.ir/fa/news/260496

[2] http://fna.ir/IYRZ0L

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 55
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 68
 • سردار ۰۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  وقتی میبینن برجام حاصلی نداشته میخوان با این بحث ها افکار عمومی رو ببرن تو حاشیه در کل خدا سایه ی حضرت آقا رو حفظ کنه رو سرمون
 • ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  فعلا که ملت دنبالش راه افتادن پس تا هرجا بگه رفته
 • ۰۵:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  باور کنید هاشمی در مراحل اولیه نسیان قرار دارد وگرنه حتی او نیز این خفت را نمیپذیرد
 • ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  اگر هاشمی بدون محافظ در شهر حاضر شد ؛ نیروهای نظامی هم از موشک دست بردارند ... واقعا خجالت نمی کشه!
 • مریم ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  ان شاالله با حضور مردم در صحنه و پشت سر رهبری این آرزو را به گور خواهند برد
 • AmirParsa ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  آقای هاشمی در دفاع مقدس نقش مهمی داشتند و بسیاری از پیروزی هارا مدیون ایشان هستیم.خوب است هفته ی دفاع مقدس به حجوم بی پایه و اساس به او پایان داده و از ایشان تقدیر کنیم.
 • ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  مشرق دلال تحریم باز شروع کردی از محبوبیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خیلی نگرانی؟؟
 • نیما ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  دوران هاشمی و هاشمی ها گذشته است ...
 • ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  بفرموده رهبری بالا بردن توان دفاعی و تسلیحاتی از اوجب واجبات است و هیچ کسی توان هیچگونه خللی در این مهم را ندارد و خیره سران هم با مشت آهنین ملت روبرو خواهند شد
 • علی ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  این چرندیات تو فقط آب در آسیاب دشمن ریختنه. انقلاب زنده است تا هاشمی زنده است.
 • ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  هیچ برنامه ای ندارد شماهم اینقدر چرت پرت نگویید
 • اميرخان ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  عملكرد آقاي هاشمي رفسنجاني سالهاست كه مترود است و به لطف رهبري در جامعه حفظ شده اند. خوب است انسان قدر شناس باشد. از نظر مقام گنده‌تر از هاشمي هم زمين خورده اند. خدا ايشانرا عاقبت به خير كند.
 • ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  چرا VPN زدی شیطون؟؟؟؟
 • ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  توان دفاعی خوب باید تقویت بشه چون خودش بازدارنده است
 • ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  جدی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • رامین قانع ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  محبوبیت؟؟؟؟!!!!! باز که توهم زدین!
 • داریوش ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  سلام و درود خدا و ملت شریفمان بر حضرت آیت الله العظمی هاشمی رفسنجانی دامت برکاته الحق والنصاف که ایشان بزرگ مرد تاریخ و انقلاب هستند و بی دلیل نبود که حضرت امام ره می گفت تا هاشمی هست انقلاب هم هست وایشان ستون انقلاب هستند وبه فرموده امام عزیزمان امام خامنه ای که فرمودند هیچکس برای من هاشمی نمی شود الحق که هاشمی نابغه و تکرار نشدنیست پس نباید به ستون انقلاب و نظام تیشه بزنیم تضعیف هاشمی تضعیف نظام است باید اتحاد و همدلی بیشتر شود و از توهین و تخریب و افراطی گری پرهیز کنیم
 • ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  درود بر هاشمی
 • هموطن ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  کدوم محبوبیت یه چی میگی ها
 • روح الله ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  مرگ بر مشرق نفاق افکن
  • IR ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۸
   0 0
   ساکت
 • محمد حسین ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  اگه اقتدار نظامی نباشه داعش میاد باهم یه نون و پنیری هست میزنیم.آقای هاشمی یه چیزی حالا گفته.
 • ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  آقای هاشمی نباید انتظار داشته باشند که ملت در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ به دولت روحانی دوباره رای بدهند ... دولت روحانی نمیتواند کشور را به ابرقدرت دنیا تبدیل کند.
 • محمد ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  برو قصه حفظ جزایر مجنون رو به دست عاشوراییان بخون تا بفهمی مردم و امامشون خمینی (ره) ایران رو حفظ کردند. اونایی که تا چهره خمینی (ره) رو می دیدند نمی تونستن جلوی سیل اشک رو بگیرند.
 • saiedeses ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  درود بر هاشمی
 • ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  اغراض سیاسی رابا اینگونه تحلیهای بچه گانه تان بخورد ساده لوحان ندهید العاقبه للمتقین
 • ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  اگر برنامه ی نیست پس چرا از زمانی که برجام امضا شد میگوید نظامی به چه درد میخورد اصلا خلع سلاح شویم چه میشود مگر.. کمترین هدف حرفهایش سیگنال به دشمن دادن است و تفرقه افکنی
 • ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  این حرفا اتهامات واهی که به هاشمی داده میشه وگرنه هیچکس به اندازه هاشمی از بنیه دفاعی ایران حمایت نکرده
 • هادی ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  علی جون جمله دقیقا برعکس بوده: هاشمی زنده است تا انقلاب زنده است ضمن این که همون امام فرموده اند:میزان حال فعلی افراد است
 • ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  بسپارین به رفیقتون احمدی نژاد تا نظام را از هر حیث ساقط کنه علی رغم انتقادی که به هاشمی دارم اما این وصله ها به هاشمی نمی چسبه یه خورده عقل داشته باشین آمریکا با تغییر سیاستهاش دیگه مستقیم وارد جنگ نمیشه و جنگهای نیابتی در دستور کارشونه ..با توجه به توان بالای نظامیشون باید حرف هاشمی را تائید کرد.
 • نسل اول انقلاب ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی اگر کمی سیاست میدانست هرگز از مذاکره بدون موشک و تضعیف بنیه دفاعی و نظامی کشور سخن نمی گفت ! در ضمن به فرموده امام خمینی (ره) ملاک حال فعلی افراد است که ایشان در فتنه 88 امتحان خوبی پس ندادند.
 • ناشناس ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  تفرقه افکنی کاری بود که طرفداران هاشمی در سال 88 انجام دادند .
 • ناشناس ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  اتهامات واهی !!!!! سخنان صریح ایشان شد اتهامات واهی !!!
 • یاسین ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  باعرض سلام ادب اگر رهبری عالیقدر ما نبود دوستان کل ایران رو به دشمنان جنایتکار هدیه میدادند
 • مسعود ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  تحلیلهای بچه گانه تحلیل هایی بود که رسانه های افساد طلب به خورد ملت میدادند که با برجام کشور گلستان می شود و همه مشکلات حتی آب خوردن مردم حل می شود !!
 • ناشناس ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  تضعیف بنیه دفاعی و نظامی کشور به معنای باز شدن پای داعش به کشور و تبدیل شدن ایران به سوریه و یمن است .
 • نسل اول انقلاب ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  هاشمی حجت الاسلام است عزیزم .
 • ناشناس ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  کسی که برجام را فتح الفتوح و بالاتر از فتح خرمشهر میدانست!!! و حالا مشخص شد که دستاوردش تقریبا"هیچ بوده تحلیل بچه گانه می کرد !
 • ناشناس ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  در شرایطی که دور تا دور کشور را پایگاههای نظامی دشمن فرا گرفته هرکس از تضعیف قدرت دفاعی و نظامی سخن بگوید یا خائن است و یا جاهل است .
 • مهران ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  کسی که در سال 88 نامه بی سلام و السلام به مقام معظم رهبری نوشت و باعث جرقه فتنه اکبر شد آب در آسیاب دشمن می ریخت .
 • ناشناس ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  علت پیشرفت چین و ژاپن در این است که مفسدین اقتصادی را اعدام می کنند و ذخیره نظام معرفی نمی کنند !!
 • مهدی از قم ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  دقیقا ایشون کدوم عملیات را طراحی کرده اند؟؟؟؟؟؟عده ای غیر از سنگ اندازی و طرح مداوم ما نمیتوانیم کاری نکردند
 • مهدی از قم ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  اولا دلال تحریم اربابان تو بودند که صرافی راه انداختند و پول کلان به جیب زدند.اون های که مشاوره تحریم میدادند در مورد محبوبیت هم بنده خدا از خونت برو بیرون تا متوجه محبوبیت بشوی
 • ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  ژاپن بیشترین بوجه را برای پایگاههای نظامی امریکا در ژاپن خرج میکند وهر چند بار سربازان امریکایی به زنان ژاپن تجاوز میکنند تا محک بزنند ژاپنی ها را
 • ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  بحث کردن و نظر دادن در مورد آیت الله هاشمی رفسنجانی که از ابتدای انقلاب و حتی قبل آن یار و یاور امام و رهبر بودن لیاقت میخواد و این لیاقت رو متاسفانه خیلی ها ندارن
 • سورنا ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  داشتن توان دفاعی قوی بسیار خوب است ولی تامین نان شب مردم واجبتر است
 • ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  هموطن عزیز بد نیست یادی کنیم از زبیر. تاریخ را بخوانید. ببینید کی بود چی شد عاقبتش به کجا رسید.... جزء معدود اشخاصی که در تشییع بی بی دو عالم شرکت داشت و عاقبت در برابر امیرالمومنین ایستاد....
 • ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  خداوند مکر دشمنان را به خودشان برگرداند
 • ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  عزیزم، از بعد جنگ اینجا هستم و نیازی به VPN ندارم. مگر هر کسی که در خارج کشور زنگی میکنه باید وطن فروش باشد که باورت نمیشه یک ایرانی بیرون از مرزهای کشور اقتدار و استقلال سیاسی و نضامی و اقتصادی کشور آرزویش باشد؟!
 • کامران ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  امنیت از شکم واجب تر است .
 • ناشناس ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  ملاک حال فعلی افراد است (امام خمینی ره)
 • ناشناس ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  فتنه 88 فتنه اکبر بود که داشت نظام را ساقط می کرد که با درایت رهبری و هشیاری مردم در 9 دی 88 خنثی شد.
 • ناشناس ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۳
  0 0
  تقویت صنعت موشکی و نظامی کشور از اوجب واجبات است .
 • ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  حال فعلی افراد رو هم که امام گفتن باید صادقانه و منصفانه قضاوت کرد نه با غرض ورزی و برداشتن یک جمله از سخنرانی یک ساعته کسی و علم کردن اون در جهت عوام فریبی و دقیقا کاری که آمریکا و انگلیس و اسرائیل میخوان رو انجام دادن ، یعنی ایجاد تفرقه داخلی و همه رو بجون هم انداختن
 • ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۵
  0 0
  در کشور علوی، خوراک برای جهت دهی افکار عمومی به جای مسائل اساسی تر کشور قباحت دارد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس