عضو سابق شورای عالی کار با بیان اینکه مسؤولان به ازای یک ساعت کار در هفته را آمار اشتغال اعلام می‎کنند، گفت: اینگونه آمارها مصرف داخلی نداشته و نتیجه این آمارها نادیده گرفتن واقعیات و فریب افکار عمومی است.

به گزارش مشرق، سید حمزه درواری امروز اظهار کرد: تأکیدات رهبر انقلاب به مسؤولان مرکز آمار ایران در ارائه آمار دقیق نکته بسیار مهمی است که باید از مدت‌ها قبل به آن توجه می‎شد.

وی با اعلام اینکه مسؤولان به ازای یک ساعت کار در هفته را آمار اشتغال اعلام می‎کنند، تصریح کرد: این فرمول که یکی از یون‌های تعریف‌شده در سازمان بین‌المللی کار است و به ظاهر صحیح به نظر می‎رسد و تنها برای مجامع بین‌المللی از جمله سازمان بین‌المللی کار، سازمان تجارت جهانی و صندوق بین‌المللی پول استفاده می‎شود.

رئیس کانون کارفرمایان مازندران اضافه کرد: اینگونه آمارها مصرف داخلی نداشته و نتیجه این آمارها نادیده گرفتن واقعیات و فریب افکار عمومی است.

عضو سابق شورای عالی کار کشور با اعلام اینکه براساس تعریف مرکز آمار ایران خط فقر در کشور دریافتی کمتر از یک میلیون و 500 هزار تومان اعلام شده است، افزود: ملاک اشتغال در ایران و تعریفی که ما داریم این است که یک جوان هر روز هفت ساعت و چهل دقیقه کار کند و براساس حداقل حقوق ماهانه طبق مصوبه شورایعالی کار با مزایای تعریف‌شده از جمله حق مسکن و همسر مبلغ یک میلیون تومان دریافت کند که در صورتی که این شرایط برای همه افراد جویای کار نیز فراهم شود، زیر خطر فقر قرار دارند.

درواری خطاب به متولیان آمار در کشور گفت: چرا مسؤولان برای فرار از پاسخگویی در مورد تحقق نیافتن وعده‎های خود به فرمول یک‌ساعت در هفته اتکا کرده و با احساسات مردم بازی می‎کنند.

وی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب در جمع مسؤولان آماری کشور یادآور شد: اگر برنامه‌ای برای رفع بیکاری داریم باید ملاک تعیین نرخ بیکاری در کشور 44 ساعت در هفته باشد.

رئیس کانون کارفرمایان مازندران اضافه کرد: ملاک یک ساعت در هفته برای اعلام نرخ بیکاری مناسب نیست، به‌واسطه این آمار میزان بیکاری و مشکلاتی که در جامعه وجود دارد به خوبی مشخص نمی‎شود.

این مسؤول ادامه داد: مسؤولان و دست‌اندرکاران برای یک بار هم که شده حقایق آماری را مطرح کنند تا برای رفع مشکلات اساسی در حوزه‌های مختلف برنامه‌ریزی منسجمی طراحی شود.

درواری با اعلام اینکه نرخ بیکاری واقعی که مردم احساس می‎کنند بیش از 40 درصد است، گفت: این حقایق موجود است؛ متولیان و دست‌اندرکاران برای رفع این موارد باید برنامه‌ریزی کنند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • حمید ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۵
  1 0
  وقتی حدود 90درصد صنایع و معادن و مراکز دانشگاهی و مدارس و ادارات دولتی هستند و استخدام در حد صفر می باشد نرخ بیکاری اگر بیش از این نباشد کمتر نیست .
 • ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۵
  0 0
  از اینم خیلی بیشتره! از هر 10 نفری که میشناسیم به زور 1 نفر شاغله. بقیه همه رفتن سرکار!
 • محمد ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۵
  0 0
  لطفا در شمارش جدید تعداد بیکاران از کسانی که در برخی سازمانها مثل صداوسیما برنامه ای پروژه ای و بطور کل غیر رسمی هستند و هیچ تعهد استخدامی ندارن هم در نظر داشته باشید. درسته حقوق می گیرن و کلی تخصص دارن اما در اصل شغل روز مزد دارن و نرن سرکار مثل یک بیکار هستند. حتی مرخصی هم ندارن
 • ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۵
  0 0
  فکر میکنن مردم ان امارهای 10درصد قبول میکنند نه بابا درمحله ما 70خانوارهست داخل این محله فقط 3نفر سوپر شهرداری هستند بقیه هیچی
 • بیکار ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۵
  0 0
  مهندس عمران با ده سال سابقه کار هستم و از ابتدای سال 92 تا کنون بیکار بوده و به هر کار آزاد مثل خشکبار فروشی و بقالی دست زدم جز ضرر و زیان و خفت و سرافکندگی حاصل نداشته. درود بر شما که من و امثال منو جزو بی کارها نمیدونین. شما خیلی خوبید
 • ایرانی ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۶
  0 0
  خدا شاهده تو کوچه ی ما بیشتر مردان بیکار هستند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس