فیلم فروشنده در جشنواره لندن پذیرفته نشد. هر فیلمی در جشنواره لندن پذیرفته نشود شانس قرارگرفتن در میان 5 فیلم اسکار را از دست خواهد داد. با این اوصاف، فروشنده از همین حالا هیچ بختی برای کسب اسکار ندارد.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - بعضی خبرها ظاهرا فقط یک خبرند اما اگر خط و ربط اجزای آن را بدانید چندین خبر از آن استخراج خواهدشد. درست مثل خبر اعلام اسامی فیلم‌های پذیرفته شده در جشنواره لندن.

خلاصه ماجرا این است: فیلم فروشنده در جشنواره لندن پذیرفته نشد. به خاطر حضور تعداد زیادی از اعضای آکادمی در جشنواره لندن و مراودات نزدیک آنها یک قانون نانوشته وجود دارد که: هر فیلمی در جشنواره لندن پذیرفته نشود شانس قرارگرفتن در میان 5 فیلم اسکار را از دست خواهد داد.
1- با این اوصاف، به‌دنبال پذیرفته نشدن فیلم"فروشنده"در بخش رقابتی جشنواره لندن، فروشنده از همین حالا هیچ بختی برای کسب اسکار ندارد.

2- همیشه فیلم‌هایی که در جشنواره‌های دیگر برگزیده می‌شوند سهمی در بخش‌های جانبی جشنواره لندن دارند. سهمی که به عنوان آخرین امتياز به آنها داده می‌شود و در واقع امتیازی است که تلخی خبر پذیرفته نشدن در اسکار را کم میکند.
 
اسکار فروشنده را نمی‌خواهد 

3- سال گذشته هم وقتی فیلم"گذشته اصغر فرهادی" در جشنواره لندن پذیرفته نشد و صرفا امتیاز حضور آن در بخش "عشق"جشنواره را به آن دادند، همه کارشناسان میدانستند که فیلم "گذشته"شانسی برای حضور در اسکار ندارد. اما با آسمان و ریسمان به هم بافتن و به بهانه پخش کننده خارجی و ...آن را به اسکار فرستادند که کمترین توجهی به آن نشد.

4-امسال هم فیلم"فروشنده" را در جشنواره لندن نپذیرفته اند و به جای آن اجازه داده اند که فقط در بخش غیررقابتی "دبیت"نمایش داده شود. این یعنی خداحافظی فروشنده با اسکار. حالا اگر جناب اسفندیاری و شجاع نوری و بقیه حضرات موثر در ارسال فیلم به اسکار، همچنان اصرار دارند فروشنده را بفرستند و فرصت ایران در اسکار را هدر بدهند حرفی نیست...

فیلم «فروشنده» در شصتمین جشنواره فیلم لندن در بخش رقابتی پذیرفته نشده و در بخش غیررقابتی، در دو روز نمایش داده می‌شود.

جشنواره فیلم لندن، بزرگترین رویداد سینمایی بریتانیا به حساب می‌آید و هر ساله میزبان فیلم‌های سینمایی بلند و کوتاه از کشورهای مختلف است. «دیبیت» در جشنواره فیلم لندن، میزبان فیلم‌هایی‌ست که پیش از این در جشنواره‌های معتبر گذشته جایزه گرفته‌اند و به همین دلیل باتوجه به قانون این جشنواره، امکان حضور در بخش رقابتی جشنواره فیلم لندن را ندارند.
 
اسکار فروشنده را نمی‌خواهد 

5- یکی دوروز گذشته اسکرین دیلی و سایر رسانه ها فیلمهای پذیرفته شده درجشنواره فیلم لندن را منتشر کردند.

جشنواره فیلم لندن (به انگلیسی London Film Festival بزرگترین رویداد سینمایی ملی در بریتانیا است که هر بار بیش از ۳۰۰ فیلم بلند، مستند و کوتاه از حدود ۵۰ کشور را به نمایش می‌گذارد. جشنواره لندن (LFF) که هم‌اکنون در دهه ششم عمر خود به‌سر می‌برد هرساله در نیمه دوم اکتبر زیر نظارت و پشتیبانی بنیاد فیلم بریتانیا (BFI) برگزار می‌شود.

این جشنواره همچنان‌که سعی دارد به عنوان ویترینی برای عرضه بهترین و خلاقانه‌ترین آثار سینمای دنیا شناخته شود، در کنار اکران فیلم‌های روز و برگزاری فرش قرمزهای پرزرق و برق، به نمایش فیلم‌های آرشیوی مرمت‌شده، کشف و معرفی استعدادهای نوظهور، برگزاری نشست‌های پرسش و پاسخ، سخنرانی، کارگاه‌های آموزشی می‌پردازد.
 
اسکار فروشنده را نمی‌خواهد
 
در این دوره از جشنواره فیلم لندن که شصتمین دوره جشنواره است ۲۴۵ فیلم از سراسر جهان حضور دارند و ۱۹۳ فیلم داستانی و ۵۲ فیلم بلند مستند در آن به نمایش درمی‌آیند. ۱۸ فیلم برای نخستین بار اکران جهانی خود را در این جشنواره بین‌المللی تجربه می‌کنند.

فیلم‌های مهمی چون «ورود» ساخته دنیس ویلنوو، «لالالند» ساخته دمین شازل که فیلم افتتاحیه جشنواره فیلم ونیز بود، «هیولا صدا می‌زند» ساخته جی‌ای بایونا، «حیوانات شبانه» ساخته تام فورد، «اسنودن» ساخته اولیور استون، «خوب‌ترین آنها» ساخته لون شرفیک، «تولد یک ملت» ساخته نیت پارکر و «منچستر در کنار دریا» ساخته کنت لونرگان از جمله فیلم‌های حاضر در این جشنواره هستند.

این در حالی است که پیش از این اعلام شده بود «یک پادشاهی متحد» ساخته اما آسانته فیلم افتتاحیه جشنواره است و «آتش آزاد» ساخته بن ویتلی در شب اختتامیه به نمایش درمی‌آید. «شیر» ساخته گرت دیویس نیز فیلم بخش جشن آمریکایی است و «ملکه کاتوی» ساخته میرا نیر نیز در بخش ویرجین آتلانتیک نمایش داده می‌شود. .

امسال یک سینمای جدید با ۷۸۰ صندلی  به سینما گاردن اضافه می‌شود تا فیلم‌های جشنواره در آنجا به نمایش درآید. این سینمای جدید با نمایش فیلم موزیکال «میرزیا» از بالیوود افتتاح می‌شود.

6-این جشنواره بار دیگر بر مبنای موضوع‌های طبقه بندی شده که شامل موضوع عشق، مناظره، شهامت، خنده، دلهره، مکتب فکری، سفر، شنیداری و خانوادگی است، شماری از فیلم‌ها را نمایش می‌دهد. این تقسیم بندی برای راحت کردن کار انتخاب فیلم‌ها انجام می‌شود. فیلم "گذشته" در دوره قبل در بخش عشق به نمایش درآمده بود.
 
اسکار فروشنده را نمی‌خواهد

امسال در بخش عشق فیلم «میرزیا» به کارگردانی راکیش اومپراکاش، در بخش «دلهره» فیلم «برایش خون بده» ساخته بن یانگر، در بخش خنده فیلم «تونی اردمن» ساخته مارن آده، در بخش مناظره فیلم «نکتوروما»، در بخش مکتب فکری فیلم «اتوپسی جین دو» ساخته اندری اووردال، در بخش خانوادگی فیلم «ترول‌ها» ساخته مایک میچل و والت دورن، در بخش شهامت فیلم «خدمتکار» ساخته پارک چان-ووک، در بخش سفر فیلم «پاترسون» ساخته جیم جارموش و در بخش شنیداری فیلم «شی-راق» ساخته اسپایک لی به نمایش درمی‌آیند.

7-امسال بار دیگر ۱۲ فیلم در بخش رقابتی به نمایش درمی‌آیند و برندگان بخش اولین فیلم بلند و بخش رقابتی مستند جوایز ساترلند  گریسون را دریافت می‌کنند.

در بخش مستند نیز ۱۲ فیلم با یکدیگر رقابت دارند که فیلم مهرداد اسکویی با عنوان «رویاهای دم صبح» از جمله آنهاست.

در بخش جایزه فیلم کوتاه این جشنواره نیز «سکوت» ساخته علی اصغری و فرنوش صمدی یکی از ۱۲ فیلم شرکت کننده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 27
 • ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  مهم نیست همین فیلم به اسکار فرستاده شود
 • ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  دم آقای فرهادی گرم که به دنیا نشون داد مردم ایران همه یکجور نیستن ! همه یکجور فکر نمیکنند ! مردم منزوی نیستیم کما اینکه بعضی ها ....
 • ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  امان از این غرب زده ها....
 • من من ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  " «دیبیت» در جشنواره فیلم لندن، میزبان فیلم‌هایی‌ست که پیش از این در جشنواره‌های معتبر گذشته جایزه گرفته‌اند و به همین دلیل باتوجه به قانون این جشنواره، امکان حضور در بخش رقابتی جشنواره فیلم لندن را ندارند. " بر اساس نوشته خودتون فیلمهایی مثل فروشنده که قبلا جایزه بردن از جشنواره های معتبر دیگه اصلا حق ورود به بخش رقابتی رو ندارن... یعنی باید نمایش اصلیشون توی این جشنواره باشه... بعد ادعا می کنید این یعنی جزو نمازدهای نهایی اسکار نمی تونن باشن :/ اینطوری که پس هر فیلمی که تو کن و ونیز جایزه برده دیگه تو اسکار شانس نداره طبق حرف شما ؛|
 • AminS130i ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  بهتر.
 • سبز ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  الان خیلی خوشحالی؟خخخخ واقعا برات متاسفم دقیقا مثل این سینه چاک های امریکایی که ضد ایران حرف می زنند و مثلا می گن آمریکا سه سوت ایران رو نابود می کنه شما از این ور بوم افتادید اونها هم از اون سر بوم جفتتون وطن فروشید.
 • ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  وطن فروشی برا بعضیا نون داره
 • ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  خوب چرا قند تو دل شما اب میشه.
 • ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  بیشترین شانس لانتوری داره
 • مهدی ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  یعنی خودزنی میکنید واسه اینکه ایستاده در غبار فرستاده بشه این. دست و پا زدن ریش و پشمی های متحجر مثل شما واقعا لذت بخشه
 • مهماندار هواپیما ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  برای بی غیرتی 2 جایزه که نمی دن
 • ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  0 0
  شما بسیار دو رو هستید. تا دیروز که نظرتان این بود اسکار دست مایه غرب و صهیونیست است. الان جه شده که اینقدر برای اسکار بالا و پایین می پرید؟
 • ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  0 0
  والا شما که از پرچمت معلومه تو ایران نیستی ولی خدایی ملت ایران یکی از با غیرت ترین ملت های دنیاست فیلم ضد غیرت به نظر من بیانگر شرایط جامعه ایرانی نیست
 • ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  0 0
  سینمای اومانیسم= تعفن ابتذال و بی حیایی و بی غیرتی
 • ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  0 0
  اسکار قبولش نکرد برای شما دردآور است
 • ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  0 0
  ایستاده در غبار؟شوخی می کنی اونها حتی حاضر نخواهند شد این فیلم رو اسمش رو بیارن.
 • ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  0 0
  وطن فروشنده ... همه میدونن زن نماد سرزمینه حالا اگه یه خائن وطن فروشنده ای میاد میسازه که اگه به ناموست تجاوز شد خفه خون بگیر عین افلیجها صدات هم در نیاد نه تنها داره میگه به سارینا جان خودش هر کی تجاوز کنه نوش جونش بلکه داره میگه به همه سرزمین ایران خاکش تا نفت و هسته ای و حسابهای بانکی و... اش هر کی هر تجاوزی کنه ... فلج مغز عین مرده از جاش تکون نمیخوره. خاک...
 • ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  0 0
  فرهادی سرزبازی است که به دشمن پیوسته و از او مدال می گیرد و به ما شلیک می کند.
 • ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۷
  0 0
  آشغالى كه از شدت تنفر به دختر فرهادى توهين مى كنى، خاك بر سرت كثيف بى ناموست.
 • امید ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۷
  0 0
  ناشناس Iran, Islamic Republic of ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۷ می دانم برایت تلخ است که به ساحت قدسی فرهادی جانتان اسائه ادب شود، اما عبارت شما بمراتب زشت تر و‌قبیح تر و غیر قابل انتشارتر است. شما اگر خودت می فهمیدی که در فروشنده چی دیدی، چه بسا بدتر ازین را نثار ان دیگری می فرمودی! ادب مرد به ز دولت اوست!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس