قریب یک سال از حوادث مُدهش منا میگذرد که در آن، چند هزار نفر در روز عید و در لباس احرام، مظلومانه جان باختند؛ اندکی پیش از آن در مسجدالحرام نیز جمعی به خاک و خون کشیده شدند. حکّام سعودی در هر دو حادثه مقصّرند.

به گزارش مشرق، در آستانه ایام حج، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام مهمی به مسلمانان سراسر جهان و حجاج بیت‌الله الحرام، حج ابراهیمی را مظهر عزت و عظمت امت اسلامی در مقابل زورگویان بین‌المللی خواندند و با اشاره به حوادث تلخ فاجعه منا، خطاب به دولتها و ملتهای اسلامی تأکید کردند: جهان اسلام، اعم از دولتها و ملّتهای مسلمان باید حاکمان سعودی را به درستی بشناسند و به‌خاطر جنایاتی که در گستره‌ی جهان اسلام به بار آورده‌اند، گریبان آنها را رها نکنند و فکری اساسی برای مدیریّت حرمین شریفین و مسئله‌ی حج بکنند.
 
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم اللّه الرّحمن الرّحیم

وَ الحَمدُ لِلّهِ رَبِّ العالَمین وَ صَلَّی اللّهُ عَلی سَیّدِنا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّیِّبینَ وَ صَحبِهِ المُنتَجَبین وَ مَن تَبِعَهُم بِاِحسانٍ اِلی یَومِ الدّین.

برادران و خواهران مسلمان در سراسر جهان!

موسم حج برای مسلمانان، موسم افتخار و شُکوه در چشم خلایق، و موسم نورانیّت دل و خشوع و ابتهال (۱) در برابر خالق است. حج، فریضه‌ای قدسی و دنیوی و خدایی و مردمی است. از سویی فرمان «فَاذکُرُوا اللّهَ کَذِکرِکُم ءابآءَکُم اَو اَشَدَّ ذِکرًا» (۲) و «وَ اذکُرُوا اللّهَ فی اَیّامٍ مَعدوداتٍ» (۳) و از سویی خطابِ «اَلَّذی جَعَلناهُ لِلنّاسِ سَوآءَنِ العاکِفُ فیهِ وَالباد» (۴) ابعاد بی‌انتها و متفاوت آن را روشن میسازد.

در این فریضه‌ی بی‌نظیر، امنیّت زمان و مکان همچون نشانه‌ای آشکار و ستاره‌ای درخشان، دل انسانها را آرامش میبخشد و حج‌گزار را از محاصره‌ی عوامل ناامنی که از سوی ستمگران سلطه‌گر، همواره آحاد بشر را تهدید کرده است بیرون میکشد و لذّت ایمنی را در دوره‌ای معیّن به او میچشاند.

حجّ ابراهیمی که اسلام به مسلمانان هدیه کرده است، مظهر عزّت و معنویّت و وحدت و شُکوه است؛ عظمت امّت اسلامی و اتّکاء آنان به قدرت لایزال الهی را به رخ بدخواهان و دشمنان میکِشد و فاصله‌ی آنان را با منجلاب فساد و حقارت و استضعافی که زورگویان و قلدران بین‌المللی بر جوامع بشری تحمیل میکنند، برجسته میسازد. حجّ اسلامی و توحیدی، مظهر «اَشِدّآءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَمآءُ بَینَهُم» (۵) است؛ جایگاه برائت از مشرکان و الفت و وحدت با مؤمنان است.

آنان که حج را به یک سفر زیارتی ـ سیاحتی فروکاسته و دشمنی و کینه‌ی خود با ملّت مؤمن و انقلابی ایران را در زیر عنوان «سیاسی کردن حج» پنهان ساخته‌اند، شیطانهایی خُرد و حقیرند که از به خطر افتادنِ مطامع شیطان بزرگ، آمریکا، به خود میلرزند. حکّام سعودی که امسال صدّ عن سبیل‌اللّه و المسجد الحرام کرده (۶) و راه حجّاج غیور و مؤمن ایرانی به خانه‌ِی محبوب را بسته‌اند، گمراهانی روسیاهند که بقای خود بر اریکه‌ی قدرت ظالمانه را در دفاع از مستکبران جهانی و هم‌پیمانی با صهیونیسم و آمریکا و تلاش برای برآوردن خواسته‌ی آنان میدانند و در این راه از هیچ خیانتی روی‌گردان نیستند.

اکنون قریب یک سال از حوادث مُدهش (۷) منا میگذرد که در آن، چند هزار نفر در روز عید و در لباس احرام، در زیر آفتاب و با لب تشنه، مظلومانه جان باختند؛ اندکی پیش از آن در مسجدالحرام نیز جمعی در حال عبادت و در طواف و نماز به خاک و خون کشیده شدند. حکّام سعودی در هر دو حادثه مقصّرند؛ این چیزی است که همه‌ی حاضران و ناظران و تحلیلگران فنّی بر آن اتّفاقِ‌نظر دارند؛ و گمانِ عمدی بودن حادثه نیز از سوی برخی صاحب‌نظران مطرح شد. تعلّل و کوتاهی در نجات مجروحان نیمه‌جانی که جان شیفته و دل مشتاق آنان در عید قربان با زبان ذاکر و ترنّم آیات الهی همراه بود، نیز قطعی و مسلّم است. مردان قسیّ‌القلب و جنایت‌کار سعودی آنان را با جان‌باختگان، در کانتینرهای دربسته محبوس ساختند و به جای درمان و کمک یا حتّی رساندن آب به لبان تشنه‌ی آنان، آنها را به شهادت رساندند. چند هزار خانواده از کشورهای گوناگون عزیزان خود را از دست دادند و ملّتهای آنان داغدار شدند. از جمهوری اسلامی نزدیک به پانصد نفر در میان شهدا بودند. دل خانواده‌ها همچنان مجروح و داغدار است و ملّت همچنان غمگین و خشمگین است.

حکّام سعودی به جای عذرخواهی و پشیمانی و تعقیب قضائیِ مقصّران مستقیمِ این حادثه‌ی هولناک، با نهایت بی‌شرمی و وقاحت، حتّی از تشکیل هیئت حقیقت‌یاب بین‌الملل اسلامی نیز سر باز زدند؛ به جای ایستادن در جایگاه متّهم، در جایگاه مدّعی ایستادند و دشمنیِ دیرین خود با جمهوری اسلامی و با هر پرچم برافراشته‌ی اسلام در مقابله با کفر و استکبار را با خباثت و سَبُک‌سریِ بیشتر آشکار ساختند.

بوقهای تبلیغاتی آنان اعم از سیاستمدارانی که رفتار آنان در برابر صهیونیست‌ها و آمریکا ننگ جهان اسلام است، تا مفتیان ناپرهیزکار و حرام‌خواری که آشکارا برخلافِ کتاب و سنّت فتوا میدهند، تا پادوهای مطبوعاتی که حتّی وجدان حرفه‌ای هم مانع دروغ‌سازی و دروغ‌گویی آنان نیست، تلاش بیهوده میکنند که جمهوری اسلامی را در محروم‌سازی حجّاج ایرانی از حجّ امسال، متّهم نشان دهند. حکّام فتنه‌انگیزی که با تشکیل و تجهیز گروه‌های تکفیری و شرور، دنیای اسلام را گرفتار جنگهای داخلی و قتل و جرح بی‌گناهان کرده‌اند و یمن و عراق و شام و لیبی و برخی دیگر از کشورها را به خون آغشته‌اند؛ سیاست‌بازانِ از خدا بی‌خبری که دست دوستی به رژیم اشغالگر صهیونیست داده و چشم بر رنج و مصیبت جانکاه فلسطینیان بسته‌اند و دامنه‌ی ظلم و خیانت خود را تا شهر و روستای بحرین گسترده‌اند؛ حاکمان بی‌دین و بی‌وجدانی که فاجعه‌ی بزرگ منا را پدید آورده و با نام خادمان حرمین، حریم حرم امن الهی را شکسته و میهمانان خدای رحمان را در روز عید در منا و پیش از آن در مسجدالحرام قربانی کرده‌اند، اکنون از سیاسی نشدن حج دَم میزنند و دیگران را به گناهان بزرگی که خود مرتکب شده یا تسبیب (۸) کرده‌اند، متّهم میکنند. آنان مصداق کامل بیان روشنگر قرآن کریمند که فرمود: وَ اِذا تَوَلّیٰ سَعیٰ فِی الاَرضِ لِیُفسِدَ فیها وَ یُهلِکَ الحَرثَ وَ النَّسلَ وَ اللّهُ لا یُحِبُّ الفَساد * وَ اِذا قیلَ لَهُ اتَّقِ اللّهَ اَخَذَتهُ العِزَّةُ بِالاِثمِ فَحَسبُه‌و جَهَنَّمُ وَ لَبِئسَ المِهاد». (۹)

 امسال نیز بنا بر گزارشها، علاوه بر صدّ (۱۰) حجّاج ایرانی و برخی ملّتهای دیگر، حجّاج دیگر کشورها را در محدوده‌ی کنترل‌های نامعهود (۱۱) با کمک دستگاه‌های جاسوسی آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار داده و خانه‌ی امن الهی را برای همه ناامن کرده‌اند. جهان اسلام، اعم از دولتها و ملّتهای مسلمان باید حاکمان سعودی را بشناسند و واقعیت هتّاک و بی‌ایمان و وابسته و مادّی آنان را بدرستی درک کنند؛ باید به‌خاطر جنایاتی که در گستره‌ی جهان اسلام به بار آورده‌اند، گریبان آنها را رها نکنند؛ باید به‌خاطر رفتار ظالمانه‌ی آنان با ضیوف (۱۲) الرّحمان، فکری اساسی برای مدیریّت حرمین شریفین و مسئله‌ی حج بکنند. کوتاهی در این وظیفه، آینده‌ی امّت اسلامی را با مشکلات بزرگ‌تری مواجه خواهد ساخت.

برادران و خواهران مسلمان! امسال جای حجّاج مشتاق و بااخلاص ایرانی در مراسم حج خالی است، ولی آنان با قلبهای خود حاضر و در کنار حاجیان از سراسر جهان و نگران حال آنان هستند، و دعا میکنند که شجره‌ی ملعونه‌ی طواغیت نتوانند گزندی به آنان برسانند. برادران و خواهران ایرانیِ خود را در دعاها و عبادتها و مناجاتهای خود یاد کنید و برای رفع گرفتاری‌ها از جوامع اسلامی و کوتاه شدن دست مستکبران و صهیونیست‌ها و سرسپردگان آنها از امّت اسلامی دعا کنید.

اینجانب یاد شهدای منا و مسجدالحرام در سال گذشته و شهدای مکّه در سال ۶۶ (۱۳) را گرامی میدارم و از خدای عزّوجلّ برای آنان طلب مغفرت و رحمت و علوّ درجات میکنم و با سلام به حضرت بقیّةالله اعظم (روحی له الفداء) دعای مستجاب آن بزرگوار را برای اعتلای امّت اسلامی و نجات مسلمانان از فتنه و شرّ دشمنان طلب مینمایم.

و باللّه التّوفیق و علیه التُّکلان
سیّدعلی خامنه‌ای
آخر ذی‌القعده ۱۴۳۷
۱۲/ شهریور ماه/۹۵

 

۱. تضرّع

۲. سوره‌ی بقره، بخشی از آیه‌ی ۲۰۰؛ «...همان‌گونه که پدران خود را به یاد می‌آورید، یا با یادکردنی  بیشتر، خدا را به یاد آورید...»

۳. سوره‌ی بقره، بخشی از آیه‌ی ۲۰۳؛ « و خدا را در روزهای معیّن یاد کنید...»

۴. سوره‌ی حج، بخشی از آیه‌ی ۲۵؛ «...که آن را برای مردم، اعم از مقیم در آنجا و بادیه‌نشین، یکسان قرار دادیم...»

۵. سوره‌ی فتح، بخشی از آیه‌ی ۲۹؛ «...برکافران سختگیر و با همدیگر مهربان...»

۶. بازداشتن از راه خدا و مسجد الحرام

۷. هراس انگیز

۸. باعث شدن، موجب شدن

۹. سوره‌ی بقره، آیه‌ی ۲۰۵ و۲۰۶؛ « و چون برگردد [یا ریاستی یابد] کوشش میکند که در زمین فساد نماید و کشت و نسل را نابود سازد و خداوند تباهکاری را دوست ندارد. چون به او گفته شود «از خدا پروا کن»، نخوت او را به گناه کشاند. پس جهنّم برای او بس است، و چه بد بستری است.»

۱۰. بازداشتن، مانع شدن

۱۱. غیر متداول، غیر معمول

۱۲. میهمانان

۱۳. فاجعه‌ی جمعه‌ی خونین مکّه، نمونه‌ای دیگر از خصومتهای آمریکا است که در روز ۹ مرداد ۱۳۶۶ (۶ ذی‌الحجّه ۱۴۰۷ ق) در موسم حج و پس از مراسم برائت از شرک و مشرکین، توسّط حکّام رژیم آل‌سعود روی داد و ضمن هتک حرمت آن حرم امن الهی، نزدیک به چهارصد ایرانی و غیرایرانی - که اکثراً زنان بودند – به شهادت رسیدند و چندین برابر این تعداد نیز مجروح شدند.

 
منبع: دفتر مقام معظم رهبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 52
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 31
 • ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  یه دل سیر گریه کردم از ذوق این همه عزت و اقتداری که در کلام رهبری معظم دیدم دولت یاد بگیره و پشت بند این نامه اقدامات قاطع جهانی علیه مزدوران سعودی انجام بده
 • ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  علی امت اگر تو نبودی چه کسی دردهای این امت هزار پاره گرفتار امده در هان شغالان و سگان جهانی را فریاد می زد؟؟؟؟؟
 • ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  خامنه ای زنده باد انقلاب اسلامی پاینده باد
 • ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  مرگ بر آل سعود
 • ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  بنازم به این رهبری موضع گیری مسلمان وار یعنی این نه اینکه حرامیان سعودی رو برادر خطاب کنن و در برابر ظلم های ال سعود زبون شن
 • ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  قابل توجه اونهایی که هی می گفتن اقا جانباختگان منا رو شهید نمی دونن ایشون در این پیام تکلیفو روشن کردن
 • علی ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  خطاب به آقای روحانی.شما که دم از حقوق میزنی حق خانواده ی های جانباختگان رو بگیرید
 • ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  ادم یعنی سید علی خامنه ای بقیه باید در به خودمون شک کنیم یادم نمیره وقتی خبر شهادت حجاج رسید برخی حرامیان داخلی و روشنفکران پلشت سیرت به هلهله پرداختن که حقتون بود! جای اینکه از سر انسانیت (مسلمونی پیشکش) همصدا با رهبر معظم فریاد بکشن سر آل سعود حرامزاده،‌ همنوا با اونها حجاجو تخطئه کردن که چرا دل در گرو زیارت خانه محبوب دارید
 • ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  اف بر جهان اسلام که از بین یک و خورده ای میلیارد نفر فقط سید علی باید سر آل سعود نعره شیرانه بزنه و خاک به صورت کریه این مزدوران صهیونیستی بپاشه
 • ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  درود بر رهبر معظم انقلاب جگرم حال اومد با این پیام علی وار یاد روایت شجاعت حضرت علی (ع) در بردن پیام پیامبر (ص) برای کفار مکه افتادم دم آقا گرم
 • ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  این پیام می تونه نوک پیکان حمله جانانه دولت به مزدوران آل سعود باشه تا برای احقاق حقوق ضایع شده ایران و جهان اسلام اقدامات جدی و فراگیر انجام بده
 • ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  واقعا لذت بردم
 • ناشناس ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  سخنان ولی امر مسلمین بسیارقاطع وشجاعانه هستند.لبیک یا خامنه ای
 • ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  لعن علی ال سعود
 • ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  احسنت
 • ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  اقای ظریف وقتشه بری روی اون کانالی که گفتی هیچ وقت یه ایرانی رو تهدید نکن الان وقت اقتداره نه لبخند بجنب برادر دلاور
 • ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  باید فشار به سازمان ملل زیاد بشه تا مجبور بشه کاری بکنه علیهاین بی شرفای سعودی
 • ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  وزارت خارجه اقتدار اقتدار
 • ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  هاشمی رفسنجانی: اگر لازم باشد، چه اشکالی دارد دست اول را ما به سمت حکام سعوی دراز کنیم؟ قبلاً این کار را کردیم. آقای ظریف مکرر گفته که ما آماده‌ایم هر جا که لازم باشد، مذاکره کنیم
 • ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  رهبر عزیزم دمت گرم و سرت خوش باد این پیام شما نسیمی بر آتش شعله ور کینه ما از حرامیان سعودیه خدا حفظت کنه رد و بلات بریزه به جون سلمان نامسلمان چنبره زده بر حرمین شریفین
 • ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  اشداء علی الکفار یعنی این
 • ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  خیلی دوست دارم حال خانواده شهدای منا رو بدونم با این پیام تو برنامه ماه عسل که اون خانوم ترکمنه میگفت بعد تشر اقا به ال سعود نسبت به تحویل پیکر شهدای منا از طرف سعودی اقدام شد
 • ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  مرگ بر ضد ولایت فقیه
 • ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  تو به ما جرات توفان دادی
 • ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  ننگ بر این بی غیرتی مه منفی داده تو اگر مسلمون هم نباشی به حکم انسانیت نباید منفی میزدی تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی
 • ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  الملک لا یبقی مع الظلم خون به ناحق ریخته شهدای منا گریبان حکام فاسد سعودی را خواهد گرفت
 • ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  اتفاقا الان ایشون باید سرهنگی کنه باید با زور حقمونو پس بگیره
 • علیرضا ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  درود بر خامنه ای! درود بر شرف این آزادمرد بزرگ! این عزیز از سلاله امیرالمومنین علی صلوات ا.. و زهرای اطهر علیها سلام ! جانم فدایت ای رهرو امام حسین! ای دلاور! به امید نابودی دشمنان حقیر و ناپاکت! جانم فدایت...
 • ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  درود خداوند بر شرف و مردانگی ولی امر مسلمین جهان حضرت امام خامنه ای که منادی و حافظ جان و مال و دین ملل اسلام است
 • ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  آخ جان انشالله ميريم كه ريشه داعش و داعش منشي رو از منطقه پاك كنيم و حريم خداوند را از وجود آل سعود پاكسازي كنيم.
 • ایزدی ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  پیام حیدری ات دوباره به امت اسلام جان بخشید وکاخ ظلم سعودی را به لرزه در آورد.منافق های داخل وخارج بدانند خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست
 • ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  فقط به عشق این سید زنده ام وگر نه از ننگنامه برجام دق میکردم
 • ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  هاشمی:خاضع کردن عربستان خیلی سخت نیست. مقام معظم رهبری:حکّام سعودی در هر دو حادثه مقصّرند.جهان اسلام بخاطر رفتار ظالمانه سعودی فکری اساسی برای مسئله حج کند. **تفاوت اندیشه زمین تا آسمان** **یکی به دنبال صلح و دیگری به دنبال استکبار ستیزی** هاشمی یار امام و رهبری!؟!؟!؟!!!! . . . فأین تذهبون . . . مقام معظم رهبری: یک وقتی یکی از این آقایان رؤسای جمهور این دوره‌های مختلف، با من راجع به این قضیّه بحثهای متعدّدی میکرد در جلسات مختلف؛ بعد رفته بود در شورای عالی امنیّت ملّی گفته بود فلانی استدلالهایی دارد که من جوابی برایش ندارم. راست هم میگفت. بنده برای ردّ ایجاد ارتباط با آمریکا استدلالهایی داشتم که ایشان برای پاسخ به این استدلالها حرفی نداشت، راست میگفت. استدلالها استدلال محکمی است، این‌جوری نیست که راحت بشود این استدلال را برطرف کرد، رد کرد.
 • امير ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  لطفا ترجمه عربي پيام حضرت آقا را منتشر كنيد تا در گروههاي تلگرامي انتشار يابد
 • حسین ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  عربستان جبار وجلاد باید بالا سرش زور باشه ، تا رام بشن این وحشیهای بیابانگرد بدوی اونم با موشکای انصارالله یمن امکانپذیره والسلام. این فرصت حمله سعودی ب یمن رو از دس ندید و بر شدت موشکباران ریاض وجده اضافه کنین.
 • سعید کریمی ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  عجب پیام با صلابتی و پر اقتداری
 • حمید ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  خدایی این مملکت اگر این رهبر را نداشت چی بدبختی داشتیم از دست این مسئولان بی بخار
 • ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  اشتباها منفی زدم، مرگ بر آل سعود
 • رضا ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  واقعا مسرور و مفتخر شدم از پیام رهبر عزیزم. لطفا هر کس میتونه این پیام رو به عربی و انگلیسی ترجمه کنه و تو تمام سایتها و وبلاگها منتشر کنه.
 • ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  هاشمی به دنبال صلح نیست
 • علی رضا ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  با خوندن این پیام،احساس خوبی پیدا کردم و واقعا افتخار میکنیم به داشتن چنین رهبر شجاع و با اقتداری. درود بر مقام معظم رهبری (مرگ بر آل سعود...)
 • ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  شجره ملعونه ... رهبر خیلی قشنگ ال سعود رو نام برد ریشه این ال یهود رو قشنگ زد ایشالا همیشه سلامت باشی تا ظهور امام زمان (عج)
 • حسنین ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  درود بر رهبر انقلاب. نامه ی کوبنده ای بود. حالا هی عده ای برن التماس کنند تا آل سقوط اجازه بده مردم برن حج.
 • ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  الان توی جده "ایزی لایف" به شدت نایاب شده. دوستان هر کسی تونست چند تا کانتینر ببره حتما به قیمت بفروشه پورسانت ما هم فراموش نشه!!!! این از باب تمثیل شجاعت اون بی شرفها بود. اما رهبر ما پسر کسی است که در روز عاشورا پس از قریب به 100 داغ جان سوز و کمر شکن جوری به حرامی ها حمله می کرد انگار شیر به گله گورخر
 • خاله جان ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  درود بر رهبر مقتدرمان امام خامنه ای حفظه الله تعالی و مرگ بر شجره ملعونه ی آل سعود و وطن فروشان داخلی که سعودی جنایتکار رو با وجود کشتار منا هنوز برادر میدونن و دنبال مذاکره هستن
 • ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۵
  0 0
  مرگ بر آل یهود
 • ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  0 0
  صراحت و صداقت و شجاعت در کلام امام امت موج میزند. خداوند حافظ این مرد نستوه باشد.
 • ناشناس ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  0 0
  ای رهبر ازاده اماده ایم اماده (مرگ بر ال سعود امریکایی)
 • ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  0 0
  نفرین بر هرکسی که جانیان آل یهود را برادر خطاب کند
 • ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  0 0
  البته اگه با پیمان ننگ آور FATF اسلحه و مهماتی برامون باقی بذارن!
 • مهدی ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  0 0
  جان ما فدای رهبر عزیزمان. واقعا احساس غرور کردیم.
 • سید اسماعیل ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۶
  0 0
  جانم به فدایت رهبرم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس