پایگاه نظامی در خاک کشور دیگر، نوعی سفارتخانه کشور میهمان محسوب شده که دارای شرایط کاملا متفاوت با خاک دولت میزبان بوده و قوانین آن، منطبق با مقررات نظامی و سیاسی کشوری است که اکنون از آن پایگاه نظامی استفاده می‌کند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، از هفته گذشته و با اعلام خبر حضور بمب افکن های روسی در پایگاه هوایی همدان به منظور حمله هوایی به اهداف مربوط به گروه های تروریستی و تکفیری در سوریه، بحث های زیادی در بین نخبگان و مردم عادی کشور درباره قانونی بودن حضور واحد های نظامی روسیه در ایران مطرح شده است.
 
مهمترین موضوع در این زمینه، تعریف پایگاه نظامی و تطبیق آن با پرواز هواپیماهای روسی از داخل کشورمان است و دوم آنکه پایگاه های نظامی کشورهای دیگر در سایر نقاط دنیا به چه صورت است؟
 
اصل 146 قانون اساسی چه می گوید؟
 
اصل 146 قاون اساسی را می توان مهمترین عنصر در نظرات مخالفان و موافقان این اتفاق دانست. بر اساس اصل 146 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، «استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور هر چند به عنوان استفاده‌های صلح‌آمیز باشد ممنوع است‌.»
 
این اصل به صورت کاملا مشخص و بر اساس یکی از شعار های اصلی نظام جمهوری اسلامی یعنی نه شرقی نه غربی، وجود پایگاه های نظامی کشورهای خارجی در کشورمان را ممنوع می کند.هرچند که از سوی دیگر، بند سوم اصل 176 قانون اساسی، تصمیم گیری برای «بهره‏ گیری‏ از امکانات‏ مادی‏ و معنوی‏ کشور برای مقابله‏ با تهدیدهای‏ داخلی‏ و خارجی» را به عهده شورای عالی امنیت ملی گذاشته است.
 
هرچند همکاری اخیر ایران و روسیه، قطعا معطوف به این اصل و مصوبه شورای عالی امنیت ملی است اما باید این سوال مهم را نیز پاسخ داد که
آیا روسیه در ایران صاحب پایگاه نظامی شده است؟
 
نگاهی به وضعیت پایگاه های نظامی خارجی در دنیا
 
در جهان امروز، کشورهای معدودی از جمله آمریکا، روسیه، انگلستان و فرانسه دارای پایگاه های نظامی در کشورهای دیگر هستند که نگاهی به ساختار و شرایط ایجاد این پایگاه های نظامی، در یافتن پاسخ بهتر این سوال، کمک شایانی خواهد کرد.
 
همدان 
ورودی پایگاه سپاه تفنگداران دریایی آمریکا در اوکیناوا ژاپن_ به آرم سر درب اصلی دقت کنید
 
همدان 
پایگاه Ramstein نیروی هوایی آمریکا در آلمان
 
این پایگاه ها در حقیقت بر اساس یک سری از توافق های امضاء شده بین این کشورها و دولتهای میزبان تاسیس شده و حتی در برای نمونه در بخش ورودی این پایگاه ها اسم، آرم و حتی پرچم کشور میهمان نصب شده است. پایگاه های هوایی آمریکا در ژاپن، آلمان و ایتالیا و یا در جیبوتی از جمله مثال های بسیار روشن در این زمینه هستند. خود کشور روسیه در حال حاضر در کشورهایی ارمنستان، بلاروس، سوریه و یا تاجیکستان دارای پایگاه نظامی است.
 
حتی به صورت ساده و در تعریفی مختصر، پایگاه نظامی یک کشور در خاک دیگری، نوعی سفارتخانه کشور میهمان محسوب شده که دارای شرایط کامل متفاوت با کشور میزبان بوده و قوانین و فضای عمومی آن، منطبق با مقررات نظامی و سیاسی - اجتماعی کشوری است که اکنون از آن پایگاه نظامی استفاده می کند.

همدان 
ورودی پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان
 
همدان 
ورودی پایگاه نظامی روسیه در ارمنستان
 
در این پایگاه های نظامی اصولا از کشور میزبان کسی حضور نداشته و نظامیان کشور میهمان صرفا در این پایگاه ها حضور دارند و در برخی موارد مثل پایگاه نظامی آمریکا در منطقه اوکیناوای ژاپن حتی از مصونیت قضایی نیز برخوردار هستند که تا به امروز موجبات بروز حوادث جنایی زیادی از جمله قتل و تجاوز جنسی شده است و اعتراضات بسیار شدیدی را از طرف مردم بومی در بر داشته است.
 
حتی با توجه به اینکه حضور کشور میهمان در پایگاه نظامی دولت میزبان، عمدتا طولانی و با شرایط ماموریت تمام وقت است، در بسیاری از این پایگاه ها خانه سازی انجام شده و پرسنل مربوطه با خانواده خود برای سالهای زیادی زندگی می کنند.
 
نگاهی به حضور روسها در همدان
 
اما ماجرا در همدان بسیار متفاوت است. چیزی در حدود 10 فروند پرنده روسی در بخشی از پایگاه هوایی همدان حضور پیدا کرده و بعد از سوختگیری و بارگیری مهمات به سمت اهداف مورد نظر در سوریه حمله می کنند. حتی مخالفان این همکاری نیز قبول دارند که پایگاه سوم شکاری شهید نوژه کاملا در اختیار و تحت فرماندهی نیروی هوایی ارتش کشورمان بوده و اصولا بخش بسیار کوچکی از این پایگاه بزرگ هوایی به این ناوگان روسی اختصاص یافته است.
 
تصاویر منتشر شده از خود پایگاه و همچنین تصاویر ماهواره ای انتشار یافته از این پایگاه به خوبی نشان دهنده این مسئله است.
 
پیش از این بمب افکن های بک فایر روسی باید مسیر بسیار طولانی تری را از پایگاه های خود در جنوب روسیه برای حمله به اهداف مورد نظر در خاک روسیه طی می کردند اما با انتقال این بمب افکن ها به پایگاه همدان، فاصله و زمان رسیدن به اهداف بسیار کاهش یافته و بر اساس برخی براوردهای غیررسمی، موجب کاهش 60 درصدی زمان عملیات در صورت پرواز از پایگاه همدان شده است. بر این اساس، پیش از این هواپیماهای روسی باید فاصله ای معادل 2.150 کیلومتر را برای رسیدن به اهداف خود در پالمیرا طی می کردند، اما اکنون از طریق پایگاه هوایی همدان، این فاصله به حدود 900 کیلومتر کاهش می یابد.
 
این کاهش ضمن آنکه باعث می شود تا در مدت زمانی کمتر، بتوان تعداد حمله بیشتری با حجم مهمات بالاتری را به انجام رساند، امکان لود بیشتر مهمات را نیز برای این هواپیماهای غول پیکر روسی فراهم میکند که خود، تاثیر مستقیمی در نابودی داعش و زیرساخت های آنها دارد.
 
 
همدان 
ورودی پایگاه شهید نوژه در همدان
 
وزیر دفاع نیز در جریان کنفرانس خبری خود توضیحاتی را در این خصوص ارائه و تاکید کرد: " ما هیچ پایگاهی را در اختیار روسیه قرار نداده‌ایم. اگر کسی از روی ناآگاهی چنین برداشتی کرده که ما پایگاه نظامی ایران را در اختیار روسیه قرار داد‌ایم و این اقدام‌مان خلاف قانون اساسی بوده، اشتباه برداشت کرده است چرا که ما هیچ پایگاهی در اختیار روسیه قرار نداده‌ایم و همین اقدامی هم که صورت گرفت، تصمیم نظام و شورای عالی امنیت ملی بوده است."
 
همدان 
بمب افکن های روسی در همدان
 
در کنار صحبت های وزیر دفاع باید به نکاتی دیگر هم اشاره کرد که اولا برای داشتن یک پایگاه هوایی آن هم در کشور ایران و آن هم در یک منطقه استراتژیک برای کشوری مثل روسیه، نیازمند حجم بسیار گسترده تری از هواپیماها و زیرساخت های پشتیبانی است که این موضوع را می توان با مقایسه نحوه حضور روسها در پایگاههای نظامی خود در کشورهای همسایه ایران یا سوریه مشاهده و لمس کرد.
 
دوما اینکه باید حجم بالایی از ساخت و ساز برای اسکان پرسنل و ایضا آشیانه سازی برای هواپیمای روسی انجام شود. یک مثال ساده برای فهم این مسئله وجود دارد: پایگاه هوایی همدان یکی از نقاط اصلی برای حضور جنگنده بمب افکن های F-4 فانتوم قبل از پیروزی انقلاب بوده و آشیانه های این پایگاه به منظور پذیرش این هواپیما ساخته شده است. حال با حضور هواپیمای غول پیکری مثل تی یو 22 و حضور آن در فضای باز و عدم آشیانه سازی برای آن به خوبی می توان متوجه شد که همدان یک پایگاه دائمی برای روسها نیست چراکه امکان نگهداری چنین هواپیماهایی در این مرکز وجود ندارد.
 
از سوی دیگر برای نگهداری از هواپیماهای راهبری مثل بک فایر یا جنگنده مدرن سوخو 34 برای مدت طولانی، به تاسیسات پشتیبانی فراوان، انبارهای مهمات و قطعات یدکی و همچنین آشیانه های مناسب نیاز است و مطمئننا در صورت ایجاد زیرساخت و ساخت و ساز جدید برای این هواپیماهای بزرگ که مسلما نشانه ماندن آنها برای مدت طولانی بود، این مسئله قابلیت پنهان کردن از چشم ماهواره های تصویربرداری را نداشت.
 
از طرف دیگر همان طوری که در بالا اشاره شد، در صورت وجود یک پایگاه نظامی در کشور دیگر، بایستی حداقل امور ساده ای چون نصب پرچم و آرم و علائم نیروی نظامی کشور مورد نظر اقدام شود که این چنین مواردی در همدان وجود نداشته است.
 
از سوی دیگر، طبیعتا اینکه کسی سوخت گیری یا بار زدن مهمات در پایگاه همدان را مصداق ایجاد و استقرار پایگاه نظامی روسیه در کشورمان بداند، مصداق این مسئله خواهد بود که سوخت گیری و تعمیرات خودروهای بنز در کشورمان را مصداق ایجاد نمایندگی رسمی و مرکز شرکت مرسدس بنز در کشورمان توصیف کنیم.
 
صحبت های غیر کارشناسی و سوء استفاده در فضای مجازی
 
اما نکته به نوعی تاسف برانگیز در این میان، موج هدف دار برخی افراد و کانال ها در شبکه های اجتماعی بود که در مرحله بعدی و در کمال تاسف، توسط برخی از نمایندگان مجلس نیز تکرار شد تا خوراک جدیدی علیه استقلال سیاسی جمهوری اسلامی که مورد تایید شرق و غرب است، فراهم کند.
 
 همدان
ذکر شدن نام همدان در ویکی پیدیا به عنوان پایگاه خارجی ارتش روسیه
 
حتی جالب است بدانیم که در سایت ویکی پیدیا به عنوان یک دایره المعارف رایگان که هر روزه حجم زیادی از مراجعه به آن می شود و در مواقع لازم و به موقع، نکات انحرافی و غلط نیز به صورت هدفمند به آن اضافه می شود، از پایگاه هوایی همدان به عنوان یک پایگاه خارجی ارتش روسیه یاد شده است تا مورد رفرنس و توجه کاربران قرار بگیرد و کم کم این دروغ متواتر تبدیل به حقیقی مستند شود.
 
نبرد سرنوشت ساز حلب و لزوم تمرکز بر اتحاد استراتژیک
 
در حال حاضر نبرد بسیار سنگینی بین محور مقاومت و گروه های ترویستی برای تسلط کامل بر شهر حلب جریان داشته و بسیاری از کارشناسان از جمله طرف های غربی بر اهمیت این نبرد تاکید کرده و حتی گروهی تا به اینجا پیش رفته اند که این نبرد را به عنوان نبرد تعیین سرنوشت در جنگ سوریه نامیده اند. در حال حاضر بخش زیادی از قدرت آتش هوایی روسیه که از همدان به سمت سوریه گسیل می شود در این بخش متمرکز شده و می تواند نقش بسیار تعیین کننده ای در مشخص کردن سرنوشت جنگ سوریه داشته باشید.
 
در حدود 5 سال زحمات طاقت فرسا، فداکاری ها، تحمل فشارها و هزینه کردن سرمایه های مالی و انسانی توسط متحدان محور مقاومت هم اکنون به مراحل مهمی در نبرد حلب رسیده و در این شرایط، مطرح کردن مباحثی در جهت تضعیف اتحاد ایجاد شده بین ایران و روسیه که به راحتی هم می توان به بی پایه و اساس بودن آن پی برد، یک اشتباه استراتژیک و بازی در زمین دشمن دانست.

اگرچه پیگیری موضوعات مهم کشور و منطقه توسط افکار عمومی و نمایندگان مردم، امری لازم و حیاتی است اما تجاهل در تعریف پایگاه نظامی و زمزمه مداوم آن توسط برخی افراد فاقد اطلاعات سیاسی و بین المللی مناسب، می تواند شأن تحلیل ها و نقدهای موجود در کشورمان را به سطحی تنزل دهد که حتی برای رسانه های ضدانقلاب نیز جذابیت نداشته باشد.
 
در عین حال، نگاهی به جایگاه و اعضای شورای عالی امنیت ملی شامل روسای قوا، فرماندهان سپاه، ارتش و رییس ستادکل نیروهای مسلح، وزرای اطلاعات، خارجه و کشور و دبیر شورای عالی امنیت ملی به خوبی نشان می دهد از حقوقدانان تا ژنرال ها در این شورا گردهم آمده اند و تصمیمات آنها منطبق بر تمامی مقررات عالیه، اهداف و تدابیر عالیه نظام است و ایرادتراشی آنهایی که به تکرار کردن موضوعات سطحی دچارند، تاثیری در نقشه راه جمهوری اسلامی ایران ندارد. 
 
اما این نقد نیز به دستگاههای مسئول نظامی و سیاسی در کشورمان نیز وارد است که در اتخاذ مواضع رسمی و اطلاع رسانی سریع و به موقع از سوی آنها ضعف های مشهودی قابل لمس است که می توانست جلوی شکل‌گیری بخشی از شایعات و اظهارنظرهای غیرکارشناسی را بگیرد و آنگونه نباشد که خبر ورود این هواپیماها به کشورمان را روسیه اعلام کند و خروج آنها را آمریکا.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 26
 • ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  1 0
  بی بی سی ، فاکس، دبکا ، دویچه وله و...به کنار ، نماینده های مجلس دیگه چرا؟؟؟؟؟؟(البته چرا شو میدونم ، این یه جور استفهام انکاریه...خخخ)
 • ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  1 0
  مطمئناً اقدامی که جمهوری اسلامی ایران در مورد پایگاه همدان انجام داده است مطابق منافع ملی و در راستای اهداف نظام است، لذا دهان یاوه گویان بسته باید که اگر چنین نبود همین همدان اکنون محل نبرد با عناصر تکفیری بود و با توجه به این همه مبارزه هر از چند گاهی نیز خبرهایی مبنی بر حضور تروریست ها در خاک کشور را میشنویم.
 • ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 1
  "و آنگونه نباشد که خبر ورود این هواپیماها به کشورمان را روسیه اعلام کند و خروج آنها را آمریکا" مگه هواپیماهای روس خارج شدن از همدان؟ همین چند روز عملیات؟
 • ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  تصمیم راهبردی بود.
 • سبحان شاهمرادی اصولگرا ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  این مسئله که روشن است . مافقط اجازه فرود جنگنده های ارتش روسیه را در فرودگاه شهید نوژه داده ایم
 • علی رضا1 ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  خدا وکیلی گزارش خواندنی و مفیدی بود خدا خیرتون بده
 • ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  چه توجیهات قشنگي. 1-آیا هواپیماهای روسی در آنجا نگهداری و مهمات گذاری و تعمیر و نگه داری و سوخت گیری نمی شوند 2- آیا مهمات از روسیه وارد پایگاه نمی شود 3 - آیا پرسنل روسی در پایگاه وجود ندارند و.... عوض توجیهات به سوالات پاسخ بدهید هر کشوری در کشور دیگر برای مقاصد نظامی خود یک منطقه را به خود اختصاص دهد به آن پایگاه نظامی می گویند آیا در همدان یک منطقه هر چند کوچک حتی یک در یک متر به روسها اختصاص داده نشده است؟ کاش عوض معافیت به سربازی می رفتید
 • ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  اسمش روشه : شورای عالی امنیت ملی مسئله سوریه دقیقا موضوع حیاتی و بسیار مهم امنیت ملی ایران و ایضا روسیس اگر سوریه از دست مقاومت بره یک فاجعس از طرفی امروز عربستان رسما و واضح به خاک ایران حمله کرده حمایت واضح از منافقین ، کمک های مالی تسلیحاتی به جندالشیطان و تحت الحمایه آی اس آی پاکستان ، حمایت از خلق عرب که جدیدا گویا فعال تر شده و حمایت از حرامزاده ها در غرب کشور تحت فرماندهی کنسولگری عربستان در کردستان عراق که بشدت فعال شده و حتی گستاخی تا سر حد حمله به پایتخت و طرح 50 انفجار در مراکز شلوغ پایتخت که البته خنثی شد و ... سوریه از دست بره و نتونیم حرامزاده ها را همان جا دفن کنیم قطعا حرامزاده های زیر نظر ائتلاف غربی عربی ترکی عبری به مرزهای های ما حمله خواهند کرد چنانکه چند سال پیش به نزدیک مرز ما هم رسیده بودند که توپخانه ایران روی مرز مستقر شد و 40 کیلومتر منطقه قرمز داخل خاک عراق اعلام کردیم ، در این شرایط چرا یک عده داخل کشور دنبال زیر بغل مار می گردند ؟؟!!
 • حسین ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  خودشون کل دنیا رو با پایگاههای قد ونیم قدشون پر کردن . تمام کشورمون قبل انقلاب پایکاه شیطان بزرگ بود حال واسه یه سوخگیری ساده چه سوزشی گرفتن .اصلا کوتاه نیان مسئولین و بشدت نوچه های صهیونیستی داعشو به درک واصل کنن
 • ۰۲:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  یادش بخیر ی فرمانده داشتیم همیشه میگفت : هیچ وقت کاری نکن یا جایی نباش که در مظان اتهام باشی... پشت سر قانون برو تا جلوی میز قاضی نشینی الانم شده داستان ما درسته که پایگاه نظامی نیستش اما شبهه ایجاد کرده و باعث هزارتا شایعه و تفرقه شده
 • حسین ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  اینکه گفتند روسیه پایگاه نظامی در ایران زده دروغی هست که یک نوجوان هم اون را تشخیص میده. و این رسانه هایی که به این موضوع حمله کردند چه کسانی بودند؟ bbc , voa العربیه و.. که رسما از تروریستها حمایت میکنن و به خطرناکترین اونها که سر کودک فلسطینی را بریدند میگن میانه رو و پول و اسلحه میدن به تروریستها. اگر به قضیه منصفانه نگاه کنیم ای روسیه هست که مایه گذاشته چون سلاح و هوا پیماهای استراتژیک خودش را در پایگاهی مستقر کرده که کوچکترین کنترلی بر اون نداره نه ما که چند متر باند فرود و حداکثرش دیگه یک مقدار سوخت به اینها دادیم.
 • ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  اسرائیل و عربستان باید نگران بشن که شدن
 • ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  واسه اولین بار در تاریخ سایت مشرق متن میانه رو و منطقی درج کرد وگرنه همیشه از این سایت عادت داشتیم توهین وتندروی ببینیم!
 • ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  اگه فکر میکنید اینکار درسته دیگه چرا اینقدر تفسیر میکنید و با کلمات بازی میکیند ودنبال توجیه کردن هستید.
 • مرات ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  ماله کشی خیلی خوبی بود
 • ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  چون بعضیا اصرار دارن خودشونو بزن به نفهمی گفت هر کی خوابه میشه بیدارش کرد ولی اونی که خوابه رو نمیشه
 • ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  منافع ملی رو رها کنن چون یه عده مغرض بی غیرت می خوان لیچار بار نظام کنن؟! این که نشد کار اونجا که مظان اتهام هست در کار شره نه خیر روسیه بدون اتراق در ایران به عنوان مهمان اومده با خرج خودش دشمن نزدیک مرزهای مارو زه ناکار کرده بعد ما برای بستن دهان یاوه گویان از این منفعت صرفهنظر کنیم؟ بذار انقدر مخالفان نظام لغز بخونن تا جونشون دراد
 • ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  طاغاری بشکند ماستی بریزد جهان گرد به کام کاسه لیسان عزیزم به دل نگیر اینا از این فرصت برای سبک کردن سر دلشون دارن بهره میبرن حتی به قیمت احمق جلوه دادن خودشون
 • ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  فکر کنم شما فرق بین توجیه و منطقو نمی دونی طرف مهماتو ادوات با خودش اورده تا دشمنی رو که به ما نزدیک تره بزنه فوقش ما چهار لیتر بنزین خرج کرده باشیم و دو وجب جا کرایه داده باشیم این در قابل منفعتی که برای ما داره هیچه هر پرواز اون غولهای هوایی کلی پول می خواد که از جیب یکی دیگه رفته بعد تو برای روشنفکر بازی داری به حواشی گیر میدی؟ خدا بنیش بهتون بده سوالات یکی از یکی بچگانه تره
 • ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  بی بی سی بنگاه خبری وابسته به سلطنت انگلستان است. شبکه اطلاعاتی انگلستان هم زیر نظر نظام سلطننتی این کشور است و تو حدیث مفصل بخوان از این مجمل
 • ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  تکلیف امثال تو معلومه
 • عباس ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  چرا این شعار هدف وسیله رو توجیه میکند واسه دیگران خوبه و واسه ما بد اونم هدفی که اسمش داعش و تکفیری ها است در ثاننی ما مواجه هستیم با بد عهدی امریکایی ها در اجرای برجام فلذا از این اهرم میتوانیمم برای امتیاز گرفتن از امریکا و غرب استفاده کنیم و یا انها رو وادار کنیم حرکتی کنند که به ضررشون تموم بشه چون مهره وزیر ما در صفحه شطرنج روسیه هست که مهره ایی است قوی از لحاظ نظامی که قدرت وتو داره در سازمان ملل
 • ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  میدونی اون پرچم الان تو رو در مظان اتهام قرار داده فکرتان را بلند کنید
 • ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  ماله دست کاسبان برجامه
 • محمدرضا ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  عزیز دل شما هم خدارو میخواید هم خرما!!!! هر قرارداد و پیمانی باید دو طرفه باشه. یه سری تعهداد و امکانات رو طرف مقابل باید ایجاد کنه و یه سری هم ما. ما اگه مکانی رو برای فرود و لود جنگنده های روسی در اختیارشو قرار دادیم برای جنگی که سرنوشتش بیشتر از اینکه منافع روسها رو تامین کنه بر روی منافع ما تاثیرگذاره.
 • محمدرضا ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  شما مطمئن باشید اگه ایران در شرایطی بود که متواست مستقیما با جنگنده و خلبانان خودش وارد جنگ با این سربازان سپاه کفر بشه یک لحظه درنگ نمیکرد. از این بهتر نمیشه روسیه به خرج خودش تجهیزات و مهمات رو میاره با نیروی انسانی خودش از ایران تکفیری ها رو بمباران میکنه.
 • وحید ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  ماله کشی کار توئه عزیز که هنوز نمی فهمی بازیچه دشمنی !!!!
 • سیدحامد ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  اقدامی خلاف قانون اساسی رخ نداده است و مصوبه شورای عالی امنیت ملی نیز مؤید امر است. افزون به این موارد مملکت ولایت فقیه دارد که فصل الخطاب است. لازم باشد و تصمیم گیری شود امکانات دیگری نیز باید در عمق استراتژیک ایران هزینه و صرف شود. پایگاه که دیگه از جان جوانان این سرزمین ارزشمندتر نیست. ما جوانانمان را راهی سوریه کردیم برای دفاع از حرم. اینجا هم نیت و قصد جمهوری اسلامی مهمه. لذا یاوه گویان و مهمل بافان به خلجانات ذهنی خویش ادامه بدهند و از دست ما عصبانی باشند تا بمیرند. ما کاری که صلاح بدونیم درست است انجام میدهیم ولو کره الکافرون، ولو کره المشرکون و لو کره المعاندین ولو کره الحمقا و... بسه یا بزام بگم؟!
 • kambiz ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  اگر بتوانیم چین رو هم به اردو گاه خودمون بیارم بازی قشنگتر و هیجان انگیز تر میشه و هزینه اردوگاه غرب رو بالاتر میبره تو این کارزار . اگه بخوایم نرمش نشون بدیم طرف مقابلمون جری تر میشه. در هر حال انها هد فشون تجزیه خاورمیانه و ایران است
 • ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  چون بعضي ها نمي فهمند!
 • ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  خاک بر سرت سایت مشرق - داری با نشان دادن ورودی در مردم را فریب می دهی ؟
 • ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  روس پرست ها نمیخوان قانع بشن.
 • هادی ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  اون بی خرد نادانی که این عمل رو به ضرر کشور میدونه و فکر میکنه الان ایران مستعمره روسیه شده باید بدونه که وقتی چند کشور در جنگی با هم متحد می شوند فرماندهی جنگ به دست کسی هست که فرماندهی نیروهای زمینی رو برعهده داره که در این جنگ ایران فرماندهی نیروهای افغانی و عراقی و لبنانی و حتی نیروهای سوریه را هم برعهده دارد که برای اثبات این گفته من همین بس که نیروی های سوریه در حال پیشروی به سوی رقه بودند که ناگهان عقب نشینی کردند و همه به حلب آمدند و همه کشور های طرف جنگ میدونن که برای ایران حلب مهمه. در رابطه با استفاده روسیه از پایگاه هواییی ایران باید بگم که فرماندهان نظامی ما از شما بهتر به مسائل نظامی آشنا هستن و همه ی اون ها باید به فرمانده کل قوا پاسخگو باشن که دستور ایشون از قانون اساسی کشور هم بالاتره.
 • ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  از آمریکا (شیطان) چیزی بهت نمیماسه عمو
 • ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
  0 0
  با سلام در این ماجرا کدخدا پرستان به وضوح مشخص می شوند چه در مجلس چه در مطبوعات و چه در جامعه
 • ناشناس ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۱
  0 0
  روسیه کارخوبی کرده ایران هم کارخوبترکرده مخالفان داخلی وخارجی هم اب رابریزندانجاکه میسوزه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس