«دنیل مک آدامز» می‌گوید: مردم آمریکا اگر توسط دولت و رسانه نسبت به تهدید داعش ترسیده باشند، دیگر اختیارات رئیس‌جمهور برای حمله را زیر سؤال نخواهند برد.

به گزارش مشرق، رئیس جمهور آمریکا، «باراک اوباما» چندی پیش به برخی از اشتباهات راهبردی در حوزه سیاست خارجی دولت خود اعتراف کرد.
 
وی یکی از بزرگترین خطاهای راهبردی خود را اتخاذ سیاست‌های نادرست در لیبی دانست.حمایت آمریکا از براندازی دولت «معمر قذافی» بستری مناسب را برای پیدایش و رشد گروه‌های تروریستی و تکفیری فراهم آورد، تا آن جا که هم اکنون قسمتی از کشور از جمله شهر «سرت»، تحت اشغال داعش در آمده است و آمریکایی‌ها و متحدانش را بیش از پیش نگران کرده است.
 
اکنون اما آمریکایی‌ها به بهانه مبارزه با داعش، مجددا در امور لیبی مداخله می‌کنند و حملات هوایی به این کشور را آغاز کرده‌اند.
 
در رابطه با حضور داعش در  لیبی، حملات هوایی آمریکا به این کشور و بهره‌برداری‌هایی که آمریکا از یک داعش ترسناک می‌کند گفت‌وگویی را با روزنامه‌نگار برجسته غربی و مشاور امور خارجی «رونالد ارنست پائول» نامزد ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوری‌خواه در سال 2011، «دنیل مک آدامز» ترتیب داده‌ایم که در ادامه از نگاهتان می‌گذرد:  
 
«آدامز» در پاسخ به این سؤال که، «آمریکا اخیرا حملات هوایی خود به لیبی را به بهانه مقابله با داعش از سر گرفته است به نظر شما هدف اصلی آمریکا از این حملات چیست؟»، گفت: «هدف اصلی حملات هوایی آمریکا در لیبی مقابله با داعش است. داعش الان در لیبی است، چیزی که رسانه‌های آمریکا گزارش نمی‌کنند حقیقتی است که قبل از حمله آمریکا به لیبی، داعش در این کشور وجود نداشت. (در حقیقت پیش از مداخله آمریکا در خاورمیانه داعش به هیچ وجه وجود نداشت) سیاست اصلی رسانه‌های آمریکا بزرگ جلوه دادن ترس از داعش است تا بدین وسیله از هرگونه بحث و تهاجم و انتقاد از سیاست خارجی آمریکا جلوگیری شود.»
 
وی در ادامه افزود: «مردم آمریکا اگر توسط دولت و رسانه نسبت به تهدید داعش ترسیده باشند، دیگر اختیارات رئیس‌جمهور برای حمله را زیر سؤال نخواهند برد. ولی حملات آشکارا مغایر قانون اساسی و بنابراین غیرقانونی است. اجازه استفاده از نیروی نظامی در سال 2001 علیه آنهایی که به آمریکا حمله کردند را نمی‌توان به اوباما برای استفاده و حمله به لیبی داد. کنگره آمریکا کاملا در خواب فرو رفته. آنها تعهد خودشان در قبال پاسداری از قانون اساسی را نادیده گرفته‌اند.»
 
وی که در دوره‌ای مشاور امور خارجی «رونالد ارنست پائول» کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا بود در پاسخ به این سؤال که، «حملات اخیر آمریکا به لیبی با وجود اینکه پارلمان مخالف این اقدام است، آیا نقض حریم هوایی لیبی محسوب می‌شود یا خیر؟»، گفت: «ادعا می‌شود که حملات به لیبی با توافق دولت لیبی انجام شده و به این ترتیب نقض حق مالکیت لیبی نیست. اما سؤال اصلی این است که آیا «دولت وفاق ملی» که توسط سازمان ملل ایجاد شده را باید به عنوان دولت مشروع لیبی درنظر گرفت؟ علی‌رغم وعده‌های ایجاد دموکراسی بعد از آزادی، مردم لیبی از رژیم دیکتاتوری زجر می‌کشند که خواسته‌هایشان همانند دولت قذافی و حتی کمتر از آن  بی‌پاسخ مانده است.» وی همچنین در رابطه با دیدگاه مردم لیبی نسبت به این حملات گفت: «آنها قطعا از حملات هوایی آمریکا به کشورشان وحشت‌زده شده‌اند. هزاران هزار بی‌گناه به عنوان «تلفات جانبی» در جنگ‌های قرن 21 آمریکا در اکثر مناطق دنیا و همچنین خاور میانه کشته شده‌اند. حملات هوایی در واقع نوعی تروریسم علیه مردم است.»
 
«آدامز» در ادامه مصاحبه و در پاسخ به این سؤال که، «حملات  سال 2011 آمریکا به لیبی باعث شد تروریست‌ها بخش‌هایی از خاک این کشور را اشغال کند و مردم این کشور با امنیت خداحافظی کنند. نظر شما در این مورد چیست؟»، این طور پاسخ داد که: «حمله به لیبی به رهبری آمریکا بر پایه این دروغ استوار بود که معمر قذافی می‌خواهد مردم خود را سلاخی کند. این دروغ توسط رئیس اتحادیه حقوق بشر لیبی ساخته شد و به کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد و شورای امنیت سازمان ملل منتقل شد جایی که اجازه صادر شد. تمام مداخله بر پایه یک دروغ بود قذافی درست می‌گفت وقتی که به غرب گفت که اگر به لیبی حمله کنید برنده القاعده خواهد بود. ولی هیچ‌کس به او توجه نمی‌کرد چون او در رسانه‌های غربی به یک شیطان بدل شده بود. آمریکا برای راه‌اندازی ماشین جنگی خود در هر زمان و مکان از ابزار رسانه‌ها استفاده می‌کند.»
 
آدامز که در کارنامه کاری خود روزنامه‌نگاری در نشریه «بوداپست سان» مجارستان را دارد در رابطه با اینکه «چه مقدار این حمله هوایی می‌تواند تبلیغاتی باشد و به انتخابات ریاست جمهوری مربوط شود،» این طور پاسخ داد که: «سؤال خیلی خوبی است. به نظر من حمله به داعش در لیبی به منظور دور کردن تمرکز و حساسیت از شکست سال 2011 آمریکا در سرنگون کردن قذافی بود. نیروهای دریایی و زمینی آمریکا در سال 2011 لیبی را به محاصره خود درآوردند ولی نتوانستند قذافی را از حکومت ساقط کنند و این به منزله یک شکست برای آمریکا تلقی شد و پیروزی بر قذافی یک سال بعد توسط مخالفین قذافی در 20 اکتبر 2012 و در حالی که از سوی چندین کشور غربی حمایت می‌شدند محقق شد.»
 
وی این را هم گفت که «پرداختن مداوم به داعش از سوی رسانه‌های آمریکا باعث وحشت‌زده شدن مردم آمریکا شده است. آنها هر لحظه این مردم را از اقدامات داعش در لیبی متعجب و هراسان می‌کنند. مردم می‌پرسند چه شد که افراطیون توانسته‌اند کنترل کشور را به دست بگیرند؟ حمله آمریکا به داعش همچنین به عنوان کمکی به کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون هم در نظر گرفته شده چون وی همواره یکی از طرفداران اصلی حمله آمریکا به لیبی بوده است.»
 
وی در پاسخ به آخرین سؤال سرویس خارجی مبنی بر آینده لیبی در سایه حملات مجدد آمریکا به این کشور این طور جواب داد که «بزرگ‌ترین چالش آمریکا این است که با آزادی احتمالی سیف‌الاسلام قذافی وی شروع به ساختن جنبشی با باقیمانده‌های ائتلاف پدرش کند. تاثیر او بر لیبی و مردمش بسیار زیاد خواهد بود. مردمی که گمان می‌کردند سرنگونی پدرش زندگی بهتری برایشان به همراه خواهد داشت اما اکنون به این دروغ بزرگ غرب پی برده‌اند. بازگشت سیف‌الاسلام به قدرت همچنین جهان را هم متوجه اشتباهی که در لیبی رخ داد خواهد کرد. به همین منظور معتقدم که این امر محقق نخواهد شد. شخصا معتقدم که او قبل از گرفتن قدرت از میان برداشته شود.»
منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۸
  0 0
  داعش بیشتر با ایجاد ترس در دنیا فوذ کرد تا با قدرت نظامی
 • ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۸
  0 0
  مرگ بر داعش و حامیانش
 • ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۸
  0 0
  امریکا داعش و زایید و با هالیوودیسم بهش شیر داد بزرگش کرد!
 • ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۸
  0 0
  گفت بچه رو چه بزنی چه بترسونی مردم دنیا هنوز از نظر فکری و بینش بچه هستن
 • ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۸
  0 0
  امریکا با حمله به داعش شو راه انداخته فکر می کنه مردم همه جای دنیا مث مردم خودش سر در زیر برف دارن
 • ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۸
  0 0
  سلام بر مدافعان حرم که نقشه های امریکا رو بهم زدن
 • ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۸
  0 0
  امریکا فکر می کرد با تولید داعش می تونه محور مقاومت رو بشکنه اما خدا مکرشونو به خودشون برگردوند و الان دارن ترکش هاشو در اروپا نوش جان می کنن
 • ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۸
  0 0
  تو قضیه داعش از نوکری اروپا برای امریکا غفلت نکنید
 • ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۸
  0 0
  حمایت از فلسطین و دشمنی با اسراییل کار دست سوریه داد
 • محمد ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۰
  0 0
  داعش فقط یک گروه تروریستی معمولی هست منتها کمک های ترکیه و قطر و کشورهای عربی باعث شد در منطقه بسیار قدرتمند بشه و بخش بزرگی از عراق را تصرف کنه-متاسفانه این رسانه های مزخرف غربی اونقدر این گروه تروریستی را بزرگ کردن که خود مسلمانان هم دچار همین عقیده شدن-داعش یک عده تروریست های جهادگرای سلفی هستن که هدفشون وهابی گری به اسم اسلام هست و غیر از این هدفی ندارند-متاسفانه امریکا با کمک این وهابی های تکفیری خاورمیانه را ویران کرد-حتی در صورت شکست داعش که البته داعش راهی جز پذیرفتن ان ندارد-باز هم امکان توطئه امریکا هست-در واقع ریشه این بدبختی ها امریکا هست که مسلمانان تلاشی برای نابودیش نمی کنن-داعش و این گروه ها هم که به امریکا و غرب حمله می کنن به خاطر جنایت جنگی بر علیه مسلمانان هیچ شانسی برای بقا ندارند-اصولا تجربه نشون داده مسلمانها حتی عرضه دفاع از خاک خودشونو ندارند-کاری به داعش و این تروریست ها ندارم پیروزی مسلمانها بر داعش به دلیل مخالفت های جهانی هست-ولی اسرائیل که نزدیک هفتاد ساله بخشی از خاک مسلمانان دستشه و امریکا هم داره ازش حمایت می کنه نه تنها مسلمانها موفق به نابودیش نشدن بلکه تازه دارن باهاش متحد هم بشن-کاری به این جنگ های لبنان و غیره را ندارم کلی عرض می کنم-مسلمانانی که عرضه نابودی اسرائیل را ندارند و از هر گوشه سرزمین های اسلامی هم یه ال سعود و یک ال خلیفه بیرون می اید پس چجوری از پس امریکا بر می ایند-واقعیت اینه که با وجود نوکرهایی مثل اعراب منطقه و ال سعود امریکا نیازی نداره خاک مسلمین را به اسرائیل بده چون خودشون دارن خودشونو بدبخت می کنن-ضمنا حتی در صورت نابودی داعش که البته تا الانم به هدفش رسیده و احتمالا افراد داعشی یه مدت دیگه میرن تو کشورهای خودشون عشق و حال بعد از کلی وحشیگری-امریکا و اسرائیل به یک فکر دیگه می افتن تا قدرت ایران را تضعیف کنن.شک نکنید.اونها احتمالا عراق را تجزیه خواهند کرد و کاری خواهند کرد که ایران در مقابلشان تنهای تنها بماند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس