کد خبر 616491
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۰

هرچند اصحاب قائم (عج) از نژاد خاص، قبیله ای باسابقه یا کشوری معروف گزینش نمی گردند، اما طبق روایات بیشترین یاران مهدی آل محمّد(عج) را ایرانیان تشکیل می‌دهند.

به گزارش مشرق، هرچند اصحاب قائم (عج) از نژاد خاص، قبیله ای باسابقه یا کشوری معروف گزینش نمی گردند، زیرا این نهضت یک قیام عدالت گسترانه است و در راستای تحقق اسلام ناب، نژادپرستی در آن جایی ندارد و یاران امام زمان علیه السلام از سراسر جهان و دورترین شهرها و به تعبیر روایات از «اقالیم الارض» و «اقصی البلاد» گرد هم می آیند.» (۱)

اما طبق روایات بیشترین یاران مهدی آل محمّد(عج) را ایرانیان تشکیل می‌دهند. «ایرانیان را در زمان معصومین‌(ع) با عناوین فرس، اعاجم، موالی، بنو الحمراء، قوم سلمان و چند عنوان دیگر می‌شناختند. در روایات، گاه از ایرانیان با عناوین اهل خراسان، اهل قم، اهل طالقان و دیگر شهرهای مشهور ایران در آن دوره یاد می‌کردند .»(۲)

«حافظ ابو نعیم از قول ابن عباس گوید:که در پیش رسول خدا(ص) سخنی از فارس به میان آمد آن حضرت فرمود:فارس گروه ما و قدرت ما اهل بیت هستند.»

امیر المؤمنین(ع) فرمود: «وزیران مهدی علیه السّلام از عجم‌هاست،در میان آن‌ها عربی نباشد،اما با عربی صحبت می‌کنند، درحالی‌که آن‌ها خالص‌ترین وزرا و بافضیلت‌ترین وزیرانند.»(۳)

بسیاری از یاران حضرت مهدی‌(عج) از اهالی مرو رود، مرو، طوس، مغان، جابروان، قومس، اصطخر، فاریاب، طالقان، سجستان، نیشابور، طبرستان، قم، گرگان، اهواز، سیراف، ری و کرمان هستند».(۴)

امیر مؤمنان‌(ع) فرمود: «خوشا به حال طالقان! زیرا برای خداوند - عزّوجلّ - در آنجا گنج‌هایی ذخیره شده است که هرگز از جنس طلا و نقره نمی‌باشند. در آنجا مردانی هستند که خدا را به حق شناختند، و اینان یاران مهدی‌(عج) در آخر الزمان می‌باشند».(۵)

همچنین در روایات، درباره مردم طالقان آمده است: «این گنج‌ها دلاور مردانی هستند اهل جنگ و جهاد که شهادت در راه خدا را دوست می‌دارند و پیوسته ادّعا می‌کنند که خدا شهادت را روزی آنان قرار دهد، شعار خود را «یا لثارات الحسین» می‌دانند، خداوند به وسیله آنها امام حق را پیروز می‌گرداند».(۶)

فضیل بن یسار گوید: امام صادق علیه السّلام فرمود: برای او گنجی است در طالقان،کم از طلا و نقره نیست و پرچمی است که از روزی که پیچیده شده گشوده نشده است و مردانی که گویی دل‌های آن‌ها قطعات آهن است، در ذات خدا شکی به آن راه پیدا نمی‌کند،سخت‌تر از سنگ می‌باشند. اگر به کوه‌ها حمله برند، از جا می‌کنند. با پرچم‌هایشان به شهری نمی‌تازند مگر این‌که آن را ویران سازند، مانند این است به اسبان عقاب‌های مرگ سوارند، زین اسب امام را دست می‌مالند و با این کار طلب برکت می‌نمایند.

اطراف او را می‌گیرند و با جان خود او را در جنگ‌ها از گزند نگه می‌دارند و هرچه بخواهد کفایت می‌کنند. شب‌ها نمی‌خوابند، در نمازشان برای آن‌ها زمزمه‌ای است مانند زمزمۀ زنبور عسل، شب‌زنده‌دارانند و بامدادان سوار بر اسبان خود(آمادۀ کارزار) راهبان شب و شیران روز هستند. آنان در اطاعت مولایشان فرمانبردارتر از کنیزان نسبت به مولای خود هستند، مانند چراغ‌های روشنایی‌بخش و دل‌هایشان مانند قندیل‌های پرتوافکن می‌باشد.آن‌ها از ترس خدا هراسانند و خواستار شهادت هستند. آرزویشان کشته‌شدن در راه خداست.شعارشان «یالثارات الحسین» است. هرگاه راه روند، رعب و ترس یک ماه جلوتر از آن‌ها حرکت می‌کند. به‌سوی مولا با متانت می‌روند. خداوند به‌وسیلۀ آن‌ها امام حق را یاری می‌نماید.»(۷)

عفّان بصری گوید: امام صادق(ع) فرمود: «آیا می‌دانی چرا این شهر را قم نامیده شد؟!» گفتم: خدا و رسولش و شما می‌دانید.

فرمود: قم نامیده شد؛چون اهلش با قائم آل محمّد(عج) جمع می‌شوند و با او قیام می‌کنند و با (جنگیدن) با او از خود استقامت به خرج می‌دهند و به او کمک می‌کنند.»(۸)

از امام صادق‌(ع) سؤال شد: منظور از آیه «بَعَثْنا عَلَیْکُمْ عِباداً لَنا أُولِی بَأْسٍ شدیدٍ»(سوره اسراء/آیه ۵) چه کسانی هستند؟ آن حضرت فرمود: «هم واللَّه أهل قم، هم واللَّه أهل قم. هم واللَّه أهل قم».(۹)

«علم... از کوفه رخت برمی بندد و از شهری بنام قم آشکار می شود و آن سامان معدن فضل و دانش می گردد به نحویکه در زمین کسی در استضعاف فکری بسر نمی برد... و این قضایا نزدیک ظهور قائم ما به وقوع می پیوندد. خداوند سبحان ، قم و اهلش را برای رساندن پیام اسلام ، قائم مقام حضرت حجت می گرداند. اگر چنین نشود، زمین اهل خودش را فرو می برد و در زمین حجتی باقی نمی ماند، دانش از این شهر به شرق و غرب جهان منتشر می گردد، بدین سان بر مردم اتمام حجت می شود و یکی باقی نمی ماند که دین و دانش به وی نرسیده باشد . آنگاه قائم(عج) ظهور می کند.»(۱۰)

روایات از هم نام برده اند .در مصادر شیعه و سنّی از آن فراوان یاد شده و آنچه در روایات ذکر شده، شعیب بن صالح و هاشمی خراسانی در ارتش امام علیه السّلام اثرات مثبت و مهمی خواهند داشت.

امیرالمؤمنین(ع) فرمود: «زمانی‌که سپاه سفیانی به طرف کوفه حرکت می‌کند، دنبال اهل خراسان برای جنگ می‌فرستد و اهل خراسان برای یاری«مهدی»علیه السّلام با پرچم‌های سیاه قیام کرده و به فرماندهی«شعیب بن صالح»با سپاه سفیانی در محل استخر(مسجد سلیمان) روبه‌رو شده و جنگ بزرگی رخ می‌دهد که خراسانی‌ها فاتحانه سپاه سفیانی را شکست می‌دهند،در آن هنگام است که مردم آرزوی ظهور حضرت مهدی(عج) را کنند و او را می‌طلبند.»(۱۱)

هم‌چنین فرمود: پرچم‌های سیاه برای جنگ با سفیانی قیام می‌کنند و در میان آن‌ها جوانی از بنی هاشم است که در کتف چپ او خالی دیده می‌شود.پیشرو آن پرچم‌ها مردی از بنی تمیم بوده که «شعیب بن صالح» نامیده می‌شود و سپاه سفیانی را فراری می‌دهد.(۱۲)

منابع:

۱- عصر الظهور:ص ۲۲۷

۲- بامداد بشریت، محمد جواد طبسی،بخش ۸ ،پ۴۲ص۵۲

۳- سیمای جهان در عصر امام زمان (عج) ص ۳۸۱ به نقل از ینابیع الموده۳/۱۳۳، یوم الخلاص ص۳۰۵

۴- همان ص۵۳ به نقل از دلائل الإمامة، ص ۳۱۴

۵-سیمای جهان در عصر امام زمان (عج) ص ۳۸۳به نقل از بحار الأنوار:٨٧/۵١ ب ١ ح ٣٨ به نقل کشف الغمّة:از کفایة الطّالب باب ۵؛ینابیع المودة:١۶٧/٣ ب ٩۴ از غایة المرام؛المغربی:ص۵٨٠

۶- بحار الانوار، ج ۵۲، ص ۲۰۷

۷- سیمای جهان در عصرامام زمان (عج) به نقل از بحار الأنوار:٣٠٧/۵٢ ب ٢۶ ح ٨٢؛بشارة الإسلام:ص ٢٢۵؛الزام النّاصب:ص ٢٢٧؛یوم الخلاص:ص ٢٢٣

۸- همان ص۳۸۳ به نقل از بحار الأنوار:٢۴٣/۶۰ص ۲۱۶ ح۳۸

۹- بامداد بشریت ص۵۴ به نقل از بحار ج۶۰ ص۲۱۶

۱۰- عصر ظهور صص ۲۲۸-۲۲۷ به نقل از بحار ج۶۰ ص ۲۱۳

۱۱- سیمای جهان در عصر امام زمان (عج) ص۳۸۸به نقل از عقدالدرر ص۱۲۷

۱۲- همان به نقل از جمع الجوامع:١٠٣/٢

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 21
 • سعید ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  2 1
  خووشا به حالشون
 • علی ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  3 1
  با سلام امیر مؤمنان‌(ع) فرمود: «خوشا به حال طالقان! زیرا برای خداوند - عزّوجلّ - در آنجا گنج‌هایی ذخیره شده است که هرگز از جنس طلا و نقره نمی‌باشند. در آنجا مردانی هستند که خدا را به حق شناختند، و اینان یاران مهدی‌(عج) در آخر الزمان می‌باشند» این طالقان که در روایت هست طالقان ایران نیست منطقه ایست در کشور افغانستان
 • ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  3 0
  خدایا فرجش را هرچه زودتر برسان.
 • ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  1 0
  اون تالقانه نه طالقان
 • مهدی ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  1 0
  استخر نزدیک مادرسلیمانه(پاسارگاد) نه مسجدسلیمان!!!!
 • ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  1 0
  ظاهرا شما باطالقانیها دشمنی دارین منظورهمین طالقان ایرانه مگه صحبتهای ایت اله بهجت ره رو نشنیدید درموردمردم طالقان واقعا مردم معتقد وسالمی داره خدا خیرشون بده
 • ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  1 0
  اشتباه مثبت دادم افغانستان هم زمانی جزء ایران بوده حالا مگه چه فرقی میکنه ؟ یار امام زمان اهل هر کشوری باشه عزیزه برامون
 • ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  1 0
  باتقوایان
 • ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  0 0
  نفرین بر جریان کثیف انحرافی
 • ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  3 0
  ز امام علی(ع) سؤال می‌شود: «این الطّالقان؛ طالقان کجاست؟» حضرت فرمود: «نحو الدیلم»؛ یعنی طالقانی که نزدیک دیلم و یا دیلمان است و حال اینکه نزدیک طالقان افغانستان منطقة دیلم وجود ندارد و فقط در ایران کنار طالقان ایران منطقه‌ای به نام دیلم موجود است
 • تاریخ ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  2 1
  باسلام بیشترین یاران امام زمان (عج) ازقوم باصداقت وشجاع وغیورلرهستند.
 • ایرج ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  3 1
  مدافعان حرم افغانی ثابت کردند که شیعه های راستین و غیوری هستند . شهر تالقان ( در شمال افغانستان ) شهری شیعه نشین است ‌.
 • طلبه ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  0 0
  و بعضی روایات تصریح می کنند که شعیب از سمرقند خروج می کند که این احتمال هم میباشد که ازبکستان یا تاجیکستان باشد.
 • ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  1 0
  افغانستان هم جز ایران قدیم بوده
 • ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  1 0
  اللّهم عجّل لولیک الفرج و العافیة و النصر
 • محمد ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  0 0
  اره مخصوصا شمال تهران خخخخخ
 • ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  0 0
  سایت مشرق ! شما جزء دشمنان حضرت هستید
 • ناشناس ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  0 0
  مشرق بس کن دیگه اینکه نوشتی فارس هستن اینو کجای دلم بزارم
 • ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  3 1
  اصلا به نظرت جور در میاد؟طالقان افغانستان؟؟/ خخخخخخخخخخخخخ به نظرت میشه اصلا کشوری که جای تروریست ها و القاعده و طالبان و داعش هست بخاد بشه .........؟؟؟!!! فقط همین خخخخخخخخخخخخ
 • ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  0 0
  دعا کنین آقا هرچه زودتر تشریف بیاورن وما رو از ظلم ظالمان زمانه نجات بدهند
 • علی فرزند شیعه ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۲
  0 0
  انحراف همان واهبیت و دوستان انها است و خدا لعنتشان فرماید
 • سید هادی علوی ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
 • ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۴
  5 2
  افغانستان و خراسان ایران یک کشور هستن
 • مهلقا ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۴
  4 0
  زمانی که حضرت پیامبر(ص) گفت فرزندی از پاره های تن من در خراسان دفن میشه اصلا به توس و مشهد خراسان نمی گفتن و به اکثر ایران و آسیای میانه که الآن 7-8 کشور هست خراسان گفته میشد ولی الان فقط به بخش ایرانی اون در استان خراسان خراسان گفته میشه که دقیقا امام رضا علیه السلام در اون دفع هست این نشون میده چقدر پیامبر ص امامان مصعوم علیه السلام ما دقیق پیش گویی کرده منظور از اهل خراسان و قیام پرچم های سیاه یا خراسانی یا ...هم مشخصه بر خلاف میل عده ای مشخص!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس