کد خبر 611280
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۸

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران متاسفانه از درز اطلاعات از سوی آژانس انرژی اتمی دچار صدمه و لطمه شده است به گونه ای که وقتی اطلاعات مربوط به دانشمندان هسته ای ما به بیرون درز کرد جمعی از دانشمندان مهم ما به شهادت رسیدند.

به گزارش مشرق، حسین نقوی  حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی درباره درز اطلاعات هسته ای ایران اظهار کرد: درز اطلاعات مربوط به فعالیت های هسته ای کشورهای مختلف از آژانس انرژی اتمی تازگی ندارد و قبلا هم این اتفاق به ویژه برای جمهوری اسلامی ایران رخ داده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران متاسفانه از درز اطلاعات از سوی آژانس انرژی اتمی دچار صدمه و لطمه شده است به گونه ای که در خاطر همه مردم ایران هست که وقتی اطلاعات مربوط به دانشمندان هسته ای ما به بیرون درز کرد جمعی از دانشمندان مهم ما به شهادت رسیدند.

سخنگوی کمیسیون امنین ملی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اطلاعات درز شده از سوی آژانس انرژی اتمی در آن مقطع سر  از سازمان جاسوسی موساد وابسته به رژیم صهیونیستی و سازمان سیا وابسته به آمریکا سردر آورد و صدمات بزرگی را به ایران وارد کرد.

نقوی حسینی با اشاره به اینکه آژانس انرژی اتمی انکار می کند که اطلاعات مربوط به ایران از سوی آژانس منتشر شده است، گفت : این موضوع قابل قبول نیست زیرا مسیرهای دیگری برای درز اطلاعات مربوط به کشورهای عضو آژانس نیز وجود ندارد.

وی افزود: در مقطع فعلی در ارتباط با توافقات میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس تمامی موضوعات در قالب محرمانه صورت می گیرد و قالبا موضوعات مهمی برای آینده هسته ای کشورمان محسوب می شود از این رو ما انتظار داریم که آژانس نسبت به اطلاعات مربوط به ایران با دقت و نظارت بیشتری وارد عمل شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آژانس انرژی اتمی باید بداند که توافقی بین ایران و این سازمان صورت می گیرد محرمانه و بین دو طرف است از این رو ایران قطعا هیچ گاه به عنوان یکی از طرفین اطلاعات هسته ای خود را منتشر نمی کند لذا بدون شک درز اطلاعات هسته ای ایران از سوی آژانس انرژی اتمی صورت گرفته است.

نقوی حسینی با اشاره به اینکه هیچ مسیر سومی برای درز اطلاعات هسته ای کشورها وجود ندارد، افزود: آژانس انرژی اتمی باید صراحتا بگوید که اطلاعات ایران چگونه درز کرده است تا جمهوری اسلامی ایران پیگیر این موضوع باشد و مشخص شود چه کسانی این اطلاعات را منتشر کرده اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران در صورت نقض برجام می تواند در زمان مشخصی به فعالیت های مجدد هسته ای خوددست پیدا کند، خاطر نشان کرد: ما برنامه هسته ای مان را بر اساس توافق برجام و برجام مصوبه مجلس و ابلاغیه مقام معظم رهبری دنبال می کنیم و بر این اساس به کار خود ادامه خواهیم داد.

سخنگوی امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: ما در توافق برجام از حقوق مشخصه خود کوتاه نخواهیم آمد و آنچه را که مجلس مصوب کرده و مقام معظم رهبری ابلاغ کرده اند عملیاتی خواهیم کرد.

نقوی حسینی تصریح کرد: بدون شک اگر طرف مقابل نسبت به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند نباشد با توجه به انجام تمامی تعهدات ایران به برجام زمان کوتاهی نیاز است تا ما به روال سابق بازگردیم  از این رو دستیابی به حقوق هسته ای ما جزو مؤلفه هایی است که هیچ گاه اجازه نخواهیم داد تا به آن تخطی شود.

وی درباره اینکه با توجه به درز اطلاعات هسته ای ایران آیا امکان انتشار مشخصات دانشمندان هسته ای ما وجود دارد، تأکید کرد: وقتی بازرسی های اژانس انرژی اتمی صورت می گیرد و ما فعالیت هایمان را به آژانس  گزارش می دهیم بدون شک چون عضو آژانس و ان پی تی هستیم این سازمان در جریان همه فعالیت های ما قرار خواهد گرفت.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فعالیت های هسته ای ایران درحال حاضر طبق پروتکل الحاقی بررسی می شود، گفت: پس از اینکه ایران توافق برجام را پذیرفت مطابق این توافق مصوب شد تا بازرسی های سازمان انرژی اتمی بر اساس پروتکل الحاقی صورت گیرد از این رو بر اساس این پروتکل سازمان می تواند در قالب بازرسی های سرزده از فعالیت های هسته ای ایران بازدید کند.

نقوی  حسینی خاطر نشان کرد: درحال حاضر با توجه به اینکه فعالیت های هسته ای ایران زیر نظر پروتکل الحاقی صورت می گیرد امکان تعیین تیم بازرسی از مراکز هسته ای کشورمان از سوی جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد و ما نمی توانیم در این باره نظری بدهیم.

وی تصریح کرد: بازرسان سازمان انرژی اتمی در شرایط فعلی و طبق پروتکل الحاقی از تمامی جزئیات و اسامی کارمندان و دانشمندان ما مطلع هستند لذا از این به بعد جزئیات بیشتری از برنامه های هسته ای ما در اختیار آژانس قرار خواهد گرفت از این رو اگر این اطلاعات امنیت نداشته باشد تهدیدات جدی گریبانگیر ایران خواهد شد.
منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس