با وجود آنکه احتمال دارد شرکت بوئینگ در معامله خود با ایران از دلار استفاده ننماید، یک مقام ارشد دولت آمریکا از لزوم بررسی چنین توافق نامه‌ای در کاخ سفید خبر داد.

به گزارش مشرق، شرکت آمریکایی «بوئینگ»، از شرکت‌های بزرگ سازنده هواپیمای مسافربری واقع در شیکاگو، در حال مذاکره برای فروش صد هواپیما به ایران است و در صورت توافق اولین شرکت آمریکایی مهمی خواهد بود که به دنبال توافق سال گذشته هسته‌ای وارد ایران می‌شود.

به نوشته روزنامه انگلیسی «گاردین» شرکت بوئینگ تاکنون از ذکر جزییات گفت‌وگو با ایران در زمینه فروش صد هواپیمای مسافربری خودداری کرده است.

«فاخر داغستانی» سخنگوی شرکت بوئینگ در دبی، پایتخت امارات متحده عربی از هرگونه اظهار نظر درباره سخنان «علی عابدزاده» رییس سازمان هواپیمایی کشوری ایران که گفته بود دو طرف برای خرید هواپیماهای بوئینگ به توافق کتبی رسیده‌اند، خودداری کرد.

عابدزاده اظهار کرده بود: «ایران شتابی در توافق با آمریکا ندارد هرچند که این کشور سعی دارد از فرسوده بودن ناوگان هوایی ایران به عنوان اهرم فشار بهره برداری کند. ایران در مذاکرات در این زمینه جانب احتیاط را رعایت می‌کند.»

یک مقام ارشد دولت آمریکا امروز (یکشنبه) تایید کرد که کاخ سفید باید چنین توافق نامه‌ای را ابتدا بررسی نماید.

 بر اساس توافق هسته‌ای با ایران، وزارت خزانه داری آمریکا به صورت مورد به مورد درخواست‌های صدور مجوز برای افراد یا نهادهایی که خواهان صادرات یا صادرات مجدد، فروش، اجاره و انتقال هواپیماهای مسافربری، قطعات و خدمات مرتبط با آن‌ به ایران هستند را بررسی خواهد کرد.

این مقام ارشد دولت آمریکا البته به خاطر حساسیت موضوع داد و ستد با ایران، از افشای هویتش خودداری کرد.

گاردین نوشت: تحریم‌های آمریکا که ارتباطی با برنامه‌های هسته‌ای ندارند در جای خود پا برجا هستند و قانونگذاران آمریکایی به شرکت بوئینگ هشدار داده‌اند که از تجارت با ایران صرف نظر کند، در حالی‌که توافق ایران یک موضوع داغ در انتخابات ریاست جمهوری کنونی آمریکا خواهد بود.

این روزنامه انگلیسی در خاتمه نوشت: احتمال دارد شرکت بوئینگ برای فروش محصولات خود به ایران از یک شرکت تابعه خارجی و ارزی غیر از دلار برای اجتناب از گرفتار شدن در چارچوب قوانین وضع شده در آمریکا استفاده نماید.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس