کد خبر 591798
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۷

پس از آنکه تریبون سخنگویی وزارت خارجه ایران شاهد حضور سرمدی،‌ محمدی، آصفی، حسینی، قشقاوی، مهمان‌پرست، عراقچی، افخم و جابری‌انصاری بود، از این پس بهرام قاسمی در این سمت به تبیین مواضع دستگاه سیاست خارجی خواهد پرداخت.

به گزارش مشرق، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (یکشنبه) طی حکمی «بهرام قاسمی» را به‌عنوان دهمین سخنگوی وزارت خارجه و رئیس جدید مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای این وزارتخانه و جایگزین حسین جابر‌ی‌انصاری منصوب کرد.

جابری‌انصاری نیز قرار است از این پس در منصب معاونت عربی و آفریقای وزارت خارجه و جایگزین حسین امیرعبداللهیان فعالیت کند و امیرعبداللهیان نیز از سوی وزیر خارجه به عنوان مشاور وزیر منصوب شد.

قاسمی در حالی از این پس به عنوان دهمین سخنگو در پشت تریبون سخنگویی وزارت خارجه به بیان مواضع دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از او شاهد حضور سخنگویانی چون مرتضی سرمدی،‌ محمود محمدی، حمیدرضا آصفی، سید محمدعلی حسینی، حسن قشقاوی، رامین مهمان‌پرست، سید عباس عراقچی، مرضیه افخم و جابری‌انصاری بوده است.

سرمدی اولین سخنگوی دستگاه دیپلماسی

مرتضی سرمدی اولین سخنگوی دستگاه دیپلماسی بود و پس از آن محمود محمدی در دوران علی اکبر ولایتی و مدتی نیز در ابتدای دوران وزارت خارجه سید کمال خرازی در این سمت ایفای وظیفه کرد. سرمدی در حال حاضر قائم مقام وزارت خارجه است.

۱۰ سخنگوی وزارت خارجه ایران به روایت تصویر

مرتضی سرمدی نخستین سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بود که تا سال 1370 این سمت را برعهده داشت. وی پس از آن معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه و همچنین سفیر ایران در لندن شد.

* محمود محمدی دومین سخنگو

دومین سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران محمود محمدی بود.

۱۰ سخنگوی وزارت خارجه ایران به روایت تصویر

او در سال‌های 1370 -1377 مشاور وزیر و سخنگوی وزارت امور خارجه بود.

محمدی که دارنده مدرک دکترا در رشته سیاست بین‌الملل از دانشگاه شرق شناسی ناپل ایتالیاست، طی سال‌های 1388-1387 مشاور وزیر امور خارجه بوده و در دوره هفتم نمایندگی آباده در مجلس شورای اسلامی را عهده‌دار بود و پس از آن هم به عنوان سفیر ایران در الجزایر راهی الجزیره شد که ماموریتش در حدود یک سال پیش پایان یافت. وی در طی سال‌های 1382-1378 نیز عهده‌دار سفارت ایران در تونس بوده است.

حمیدرضا آصفی سومین سخنگو

حمیدرضا آصفی به مدت هشت سال در دوران وزارت سید کمال خرازی و اوایل دوران وزارت منوچهر متکی عهده‌دار این سمت بود.

متولد 1331 تهران و دارنده مدرک دکترای شیمی و از 1377 تا 19 شهریور 1385 سخنگوی دستگاه دیپلماسی دولت‌های خاتمی و احمدی‌نژاد بود و به گفته خودش با سخنگویی زندگی کرده است.

۱۰ سخنگوی وزارت خارجه ایران به روایت تصویر

آصفی در ابتدا استاد دانشگاه بود و مدتی در خبرگزاری جمهوری اسلامی و سپس به عنوان معاون صدا و سیما فعالیت کرد و به پیشنهاد علی‌اکبر ولایتی وزیر خارجه آن زمان و در اوایل 1363 وارد وزارت خارجه شد و هشت سال به عنوان اولین و آخرین سفیر ایران عهده‌دار سفارت جمهوری اسلامی در آلمان شرقی بود، بعد از اتمام دوره سفارت به مدت 4 سال مدیرکل آمریکا و سپس مدیرکل غرب اروپا بود و سپس به مدت پنج سال (72 -1377) به عنوان سفیر ایران در فرانسه فعالیت کرد.

آصفی بعد از هشت سال سخنگویی وزارت خارجه، مدتی معاون کنسولی و پارلمانی وزارت خارجه بود و پس از آن عهده‌دار سفارت ایران در ابوظبی شد و اکنون در دفتر کارش به نوشتن خاطرات این سال‌ها مشغول است.

و اما چهارمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی سید محمدعلی حسینی   

پس از آصفی سید محمدعلی حسینی حدود دو سال ( 19 شهریور‌ 1385 تا تیرماه 1387) در پشت تریبون سخنگویی به سؤالات خبرنگاران پاسخ می‌داد و مواضع دستگاه سیاست خارجی را تشریح می‌کرد.

۱۰ سخنگوی وزارت خارجه ایران به روایت تصویر

حسینی که دارای مدرک کارشناسی علوم پایه از دانشگاه بنگلور هندوستان و همچنین کارشناسی فقه و مبانی حقوق اسلامی و دانشجوی کارشناسی ارشد همین رشته است، سوابقی چون پژوهشگر مرکز تحقیقات صنایع دفاع، کارشناس سیاسی نهاد ریاست جمهوری، معاون اداره امور نمایندگی‌های خارجی، کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در اردن و همچنین در سوریه، معاون اداره اول خاورمیانه عربی و شمال آفریقا، معاون کمیته اقتصادی لبنان، دبیر شورای مشاورین وزیر، کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان، مدیرکل ارزیابی و نظارت، سرپرست معاونت آسیا و اقیانوسیه و معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه و سفیر ایران در رم را در کارنامه 25 سال فعالیتش دارد. او که پس از بازگشتش از رم مدتی در مرکز دیپلماسی عمومی به عنوان معاون این مرکز فعالیت کرد و در حال حاضر نیز مدیر کل امور بین‌الملل دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام شده است.

حسن قشقاوی پنجمین سخنگو

پس از حسینی نوبت به حسن قشقاوی رسید و پنجمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز به مدت یک سال و هفت ماه عهده‌دار این سمت بود.

۱۰ سخنگوی وزارت خارجه ایران به روایت تصویر

قشقاوی که فارغ التحصیل حقوق از دانشگاه شهید بهشتی است دوره سطح حوزه علمیه قم را نیز گذرانده و پیش از تصدی سخنگویی وزارت خارجه به مدت چهار سال 1387-1383 سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوئد و سفیر آکرودیته در لتونی بوده است. وی در سال‌های 1379-1375 نیز به عنوان سفیر ایران در قزاقستان فعالیت کرده است.

حسن قشقاوی همچنین به مدت هشت سال (دوره چهارم و ششم) نماینده مردم شهریار و رباط کریم بود. وی همچنین مشاور وزیر امور خارجه و کارشناس سیاسی اداره کل غرب اروپا نیز بوده است.

قشقاوی 31 تیرماه 87 به عنوان سخنگو و دستیار ویژه وزیر امور خارجه معرفی و 20 مهر 1388 این سمت را به رامین مهمان‌پرست واگذار کرد و خود عهده‌دار معاونت کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه شد و تاکنون نیز عهده‌دار این سمت است.

رامین مهمان‌پرست ششمین سخنگو

مهمان‌پرست فارغ‌التحصیل مهندسی نرم افزار از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد مدیریت دولتی است، پیش از اینکه به عنوان ششمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی عهده‌دار این سمت شود، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان، معاون مدیرکل اداره اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه، نماینده وزارت امور خارجه در امور مدارس خارج از کشور، سفیر ایران در تایلند، رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه بوده است.

۱۰ سخنگوی وزارت خارجه ایران به روایت تصویر

پس از آنکه مهمان‌پرست در پی ثبت‌نام در یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری از سخنگویی استعفا داد، سید عباس عراقچی معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه 21 اردیبهشت ماه 1392 با حفظ سمت معاونت، عهده‌دار سخنگویی نیز شد. مهمان‌پرست در حال حاضر سفیر ایران در لهستان (ورشو) است.

 هفتمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی                                                     

سید عباس عراقچی که آذر 1390 پس از بازگشت از ماموریت توکیو به معاونت آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه منصوب شده بود، به عنوان معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه، رئیس دانشکده روابط بین‌الملل، رئیس اداره اول اروپای غربی، سفیر ایران در هلسینکی و سفیر آکردیته در استونی، مدیرکل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، معاون پژوهشی دفتر مطالعات، رئیس مرکز مطالعات خلیج فارس دفتر مطالعات، سرپرست نمایندگی ایران در سازمان کنفرانس اسلامی و معاون اداره مجامع اسلامی، منطقه‌ای و غیرمتعهدها در طی سال‌های گذشته فعالیت کرده است.

۱۰ سخنگوی وزارت خارجه ایران به روایت تصویر

او همچنین در دوران دبیری شورای عالی امنیت ملی علی لاریجانی و سعید جلیلی در تیم مذاکره کننده حضور داشته است و در حال حاضر عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای و معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام است.

مرضیه افخم هشتمین و اولین زن سخنگوی وزارت امور خارجه         

افخم در دوران وزرات علی‌اکبر ولایتی معاون اداره اطلاعات و انتشارات و در دوران وزارت سید کمال خرازی مدیرکل اطلاعات و مطبوعات و در دوره وزارت علی‌اکبر صالحی مدیرکل دیپلماسی عمومی این وزارتخانه بود و در حال حاضر نیز به عنوان سفیر ایران در مالزی و اولین سفیر زن جمهوری اسلامی عهده‌دار سفارتخانه ایران در کوالالامپور است.

۱۰ سخنگوی وزارت خارجه ایران به روایت تصویر

جابرانصاری نهمین سخنگو

نهمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه نیز حسین جابر انصاری مدیرکل خاورمیانه عربی و شمال آفریقای وزارت خارجه است. وی پیش از این سفیر ایران در لیبی و همچنین مدیر گروه مطالعات خاورمیانه و خلیج فارس دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و مشاور معاونت عربی و آفریقا نیز بوده است.

۱۰ سخنگوی وزارت خارجه ایران به روایت تصویر

جابرانصاری که مدرک کارشناسی خود را از دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه تهران اخذ کرده است.

وی همچنین به عنوان کارشناس در سفارت ایران در دمشق فعالیت کرده است. جابرانصاری همچنین دستیار معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه بوده است. وی در حدود هفت ماه و نیم عهده‌دار سمت سخنگویی و ریاست مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه بود و قرار است در منصب جدیدش یعنی معاونت عربی و آفریقای وزارت خارجه فعالیت کند.

*و در نهایت دهمین سخنگوی وزارت خارجه

۱۰ سخنگوی وزارت خارجه ایران به روایت تصویر

بهرام قاسمی دهمین سخنگوی دستگاه دیپلماسی پیش از این مسئولیت‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایرلند، ایتالیا و اسپانیا، رئیس اداره دوم سیاسی، رئیس اداره اول مشترک المنافع، مدیرکل غرب اروپا وزارت امور خارجه و معاونت پژوهش‌های بین‌المللی مرکز تحقیقات استراتژیک را بر عهده داشته است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 2
  • ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۳۱
    1 0
    عاصفی و محمدی از همه مسلط تر بودند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس