کد خبر 584048
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۲

در حالی مسئولان دولت یازدهم در سه سال گذشته همواره تسهیلات ۴۵ هزار میلیارد تومانی به مسکن مهر را عامل همه بدبختی های اقتصاد و تورم معرفی می کردند که در این مدت ۹۴۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی پرداخت شد.

به گزارش مشرق، با گذشت حدود سه سال از آغاز به کار دولت یازدهم و در حالی که نفسهای دولت تدبیر و امید برای پایان فعالیت به شماره افتاده، هنوز طرح مسکن مهر از سوی مسئولان مورد تفقد قرار می‌گیرد. رئیس‌جمهوری، وزیر اقتصاد، وزیر راه و شهرسازی، رئیس کل بانک مرکزی و... همه و همه از سال 92 تاکنون با شدت هر چه تمام تر بر مسکن مهر تاخته‌اند و این طرح را عامل تشدید نقدینگی و تورم چهل و چند درصدی کشور معرفی کرده‌اند که نمونه‌هایی از آن در ادامه می‌آید؛
 
حسن روحانی رئیس جمهور: "دیدید که یک تصمیم گیری برای مسکن مهر چه بلایی بر سر کشور آورد، چه طور پول چاپ کردند، هر پولی که در تاریخ ایران چاپ شده بود چهل و چند درصد آن توسط بانک مرکزی چاپ شد، یعنی بانک مرکزی 45 هزار میلیارد چاپ کرد و در اختیار بانک مسکن قرار داده است."
 
علی طیب نیا وزیر اقتصاد: «ساخت مسکن ارزان قیمت برای عامه مردم مقدس است و همه ما وظیفه داریم در این مسیر حرکت کنیم اما متاسفانه برای تولید مسکن ارزان قیمت به رشد نقدینگی و منابع بانک مرکزی متوسل شدیم. اگر بگوییم چیزی حدود نیمی از کل پایه پولی و نقدینگی کشور به مسکن مهر مربوط می شود شاید تعجب آور باشد که برای تحقق یک هدف مقدس ما به یک ابزار نا مناسب متوسل شدیم."
 
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی: "مسکن مهر مزخرف است، مسکن مهر عامل تورم 45 درصدی اقتصاد است. مسکن مهر طرح پوپولیستی است. مسکن مهر خانمان‌برانداز است."
 
ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی: "متاسفانه مسکن مهر با شیوه تامین منابع مالی غلط بنا شده و این طرح در اقتصاد  کشور آثار نامطلوبی به دنبال داشته است."
 
 طی سه سال اخیر از عالی‌ترین مقام دولت یازدهم تا مدیران رده‌میانی و حتی پایین‌تر از آن همواره طرح مسکن مهر را با انحای مختلف مورد بی‌مهری قرار داده‌اند. پرداخت 45 هزار میلیارد تومان به پروژه‌های مسکن مهر "پیراهن عثمانی" شده که دولتی‌ها گاه و بیگاه آنرا عامل همه بدبختی‌های اقتصادی کشور معرفی می‌کنند. در این بین دولتی‌ها گویا خود را به‌خواب زده‌اند و هیچ حرفی از پرداخت چند برابری تسهیلات بانکی طی سه سال اخیر نمی‌زنند.

بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی در سال 92 بیش از 236 هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانکها در حوزه‌های مختلف اقتصادی پرداخت شد.سهم بخش مسکن از کل تسهیلات پرداخت شده در این سال 28 هزار و 700 میلیارد تومان بوده است.

در 12 ماه سال 93 نیز تسهیلات پرداختی از سوی بانکها با رشد حدود 44 درصدی نسبت به سال 92 به حدود 341 هزار میلیارد تومان  افزایش یافت. در این سال سهم بخش مسکن و ساختمان از کل تسهیلات حدود 40 هزار میلیارد تومان بوده است.

در 12 ماه سال 94 نیز کل تسهیلات پرداخت شده از سوی بانکها حدود 417 هزار میلیارد تومان بود که درمقایسه با تسهیلات پرداختی سال 93 حکایت از رشد حدود 22.2 درصدی دارد. سال گذشته سهم بخش مسکن از تسهیلات پرداختی حدود 43 هزار میلیارد تومان بود که در مقایسه با رقم سال 93 حاکی از رشد 7 درصدی است.
 
نمودار زیر مقایسه آمار تسهیلات مسکن مهر را با آمار کل تسهیلات بانکی پرداخت شده، آمار تسهیلات مسکن بانک ها و آمار تسهیلات بانک مسکن در سه سال اخیر را نشان می دهد.

نموداری که باعث رسوایی منتقدین مسکن مهر شد
نموداری که باعث رسوایی منتقدین مسکن مهر شد

نموداری که باعث رسوایی منتقدین مسکن مهر شد

بررسی آمار بانک مرکزی حکایت از آن دارد که بانک ها در دولت یازدهم حدود 20 برابر (افزایش1191 درصدی) تسهیلات مسکن مهر به بخش های مختلف اقتصادی تسهیلات پرداخت کرده اند و حدود 2.5 برابر مسکن مهر هم در این دولت تسهیلات مسکن پرداخت شده است.
 
در این شرایط مشخص نیست چرا مسئولان دولتی همچنان سیبل بهتری از مسکن مهر برای نقدهای سیاسی پیدا نکرده‌اند، به گواه بسیاری از کارشناسان و دست‌اندرکاران اقتصادی اگر دولت یک درصد کل تسهیلات پرداختی سه سال اخیر را به پروژه‌های نیمه تمام این طرح اختصاص می داد، پروند مسکن مهر خیلی زودار از این بسته می‌شد.
 
متاسفانه شماری از مسئولان مستقیم مسکن و ساختمان به جای چاره‌اندیشی برای رکود سرسام‌آور مسکن به فکر تغییر و تحولات دلخواه خود هستند و هیچ توجهی به وظیفه قانونی خود در خانه‌دار کردن قشر کم‌درآمد جامعه ندارند. آنها فقط مسکن مهر را مورد انتقاد شدید قرار می‌دهند، بی‌آنکه طرحی جایگزین برای آن داشته باشند.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
  0 0
  شهر سازی و شهرک سازی 10 تا 20 سال مطالعات زیربنایی و برنامه ریزی شهری می خواهد نه اینکه دیمی چند صد شهرک ساخته شود. شما بگو یک تومان . یک ریال خرج کردن تف سربالاست.
 • ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
  0 0
  زنده باد دکتر محمود احمدی نژاد
 • پسر ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
  0 0
  عجب وقتی کسی کاری بلد نیست همیشه از اون انتقاد میکنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس