کد خبر 583714
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۳

پس از نشست اوپک قیمت نفت برنت دریای شمال روند افزایش را تجربه کرد و به بالای ۵۰ دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، نشست کشورهای عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت- اوپک در راستای توافق برای محدود کردن عرضه نفت در بازار جهانی با شکست روبه رو شد.

اما آنچه که از این اجلاس به بازار سیگنال مثبتی محسوب می‌شد اعلام تصمیم عربستان برای عدم عرضه بیش از حد نفت به بازار جهانی بود.

برخی کشورهای در این نشست تلاش کردند سقف تولید کل اعضای اوپک را محدود کنند اما این تصمیم با مخالفت ایران ناکام ماند زیرا پیشنهاد ایران این بود برای تولید هر یک از اعضای اوپک سقف جداگانه‌ای در نظر گرفته شود.

اعلام آمادگی عربستان برای اعمال محدودیت و عدم افزایش تولید خود باعث شد که قیمت نفت در آخرین مبادلات امروز روندی افزایشی را در پیش گرفته و هر بشکه نفت برنت دریای شمال با قیمتی بالاتر از 50 دلار در هر بشکه به فروش رسید.

کارشناسان همچنان به نتایج این اجلاس با توجه به موضع عربستان نگاه مثبتی دارند.

وزیر نفت عربستان در حاشیه این اجلاس در گفت‌وگو با خبرنگاران اطمینان داد که این کشور موضع کاملا ملایمی را در پیش گرفته و به هیچ عنوان قصد وارد کردن شوک به بازار را ندارد.

با توجه به این اظهارات مقامات سعودی قیمت نفت در بازار جهانی طی روز جاری افزایش یافته و حتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز به مرز 50 دلار در هر بشکه رسیده است.

علیرغم شکست اوپک در توافق تعیین سقف تولید کارشناسان نتایج این نشست را مثبت ارزیابی می کنند چرا که بنا به اعتقاد این کارشناسان هم ایران و هم عربستان به اهداف خود در این اجلاس رسیدند.

بنا به اعلام موسسه مالی BNP پاریباس فرانسه هر دو طرف در این اجلاس به اهداف خود رسیدند. ایران اعمال محدودیت برای تولید خود را نپذیرفت و سیاست عربستان برای اینکه خود بازار برای تعیین قیمت نفت به تعادل برسد نیز ادامه یافت.

از سوی دیگر تولید کشورهای غیر عضو اوپک کاهش یافته و اوپک نیز توانسته است سهم خود از بازار را افزایش دهد.

به طور کلی تاسیسات ایران اجازه افزایش شدید تولید این کشور را نداده و عربستان نیز بر تداوم تولید با توجه به کاهش تولید دیگر کشورها تاکید دارد. 

در حال حاضر نرخ تولید برخی کشورهای عمده تولید کننده نفت نظیر ونزوئلا، نیجریه، و لیبی آمریکا کاهش یافته است و به اعتقاد فعالین بازار نفت نشست اخیر اوپک در راستای حمایت از روند افزایشی تولید نفت بوده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس