رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ایران سالانه توان تولید ۲۰ تن آب سنگین را دارد، گفت: کشورهای اروپایی متقاضی ۲۰ تن آب سنگین از ایران هستند.

 به گزارش مشرق، علی‌اکبر صالحی روز سه‌شنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساختمان‌های پشتیبانی پروژه ایزوتوپ‌های پایدار در مجتمع شهید علی محمدی به تشریح فعالیت‌های صنعت هسته‌ای کشور پرداخت و اظهار داشت: قرار است 32 تن آب سنگین به آمریکا بفروشیم که بعد از مسئله توقیف دو میلیارد دلار ایران مقداری شرایط را سخت کردیم و اول باید پول را واریز کنند، علاوه بر این در حال مذاکره با روس‌ها برای فروش 40 تن آب سنگین هستیم.

وی ادامه داد: همچنین کشورهای اروپایی برای خرید 20 تن آب سنگین اعلام نیاز کرده‌اند ضمن اینکه ما سالانه توان تولید 20 تن آب سنگین را داریم و برای این کالای استراتژیک مشتری هم داریم و نباید فراموش کرد که تعداد کشورهای تولیدکننده آب سنگین بسیار اندک است.

رئیس سازمان انرژی اتمی یادآور شد: 73 درصد از کشور اکتشاف هوایی شده‌ است.

فعالیت‌های جدید در فردو پیش‌بینی شده است

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پروژه‌هایی که امروز در این مرکز کلنگ‌زنی می‌شوند یا به بهره‌برداری می‌رسند، نشان از نشاط فعالیت‌های فردو دارد، به‌خلاف اظهارات برخی که می‌گفتند کارها کُند یا متوقف می‌شود.

وی افزود: فعالیت‌های جدیدی در فردو پیش‌بینی کرده‌ایم از جمله تولید ایزوتوپ‌های پایدار که مقدمات آن فراهم شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: خیلی از کارهای علمی این پروژه با همکاری روس‌ها انجام شده و قرار است در قالب این پروژه تغییراتی در ماشین‌های سانتریفیوژهای IR1 ایجاد شود تا بتوانند ایزوتوپ‌های پایدار تولید کنند.

به گزارش ایرنا، صالحی اظهار امیدواری کرد در آینده نه‌چندان دور بخش علمی این پروژه به پایان برسد.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم این تجهیزات را در فردو نصب کنیم باید محل اقامت مهندسین را فراهم کنیم و از هم‌اکنون احتیاج به احداث ساختمان‌های پشتیبانی این مرکز داریم و این ساختمان‌ها تا زمان مقرر که ممکن است حداکثر یک سال آینده باشد به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس سازمان انرژی اتمی این ساختمان‌ها را پیش‌نیاز شروع فعالیت تولید ایزوتوپ‌های پایدار عنوان کرد و اظهار داشت: امروز یکی از این ساختمان‌ها کلنگ‌زنی شد و ساختمان‌های دیگر هم احداث خواهند شد.

صالحی به فراهم بودن زیرساخت‌های فردو اشاره و تأکید کرد: خوشبختانه زیرساخت‌های فردو از قبیل گاز، تصفیه‌خانه و جمع‌آوری آب‌های روان و فاضلاب انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: امروز همچنین از محل نصب سانتریفیوژها و محلی که قرار است سانتریفیوژهای ایزوتوپ‌های پایدار مستقر شوند، بازدید خواهیم کرد و اقدامات لازم در این زمینه انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: علاوه بر این شاهد فعالیت‌های جدید دیگری در فردو خواهیم بود و همان‌طور که در برجام آمده درصدد هستیم بخشی از فردو را تبدیل به آزمایشگاه فنی و علمی بسیار پیشرفته کنیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس