دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال سیگار با اشاره به اینکه ۳ درصد دختران و کمتر از ۱۲ درصد پسران دانشجوی سال اول رشته پزشکی سیگار و قلیان می‌کشند، گفت: هم اکنون به راحتی می‌توان در کمتر از چند دقیقه و با یک تماس تلفنی و یا زدن اس ام به راحتی قلیان کشید.

دسترسی به قلیان فقط با یک پیامکبه گزارش مشرق، محمد رضا مسجدی - دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال سیگار در همایش «زنان و دخانیات» به ترویج مصرف قلیان و دخانیات در بین دانشجویان پزشکی اشاره کرد و اظهار داشت: سه درصد دختران و کمتر از 12 درصد پسران دانشجوی سال اول رشته پزشکی سیگار و قلیان می‌کشند که این آمار برای دانشجویان سال هفتم پزشکی در دختران 8 درصد و در پسران به بیش از 20 درصد می‌رسد.

محمد رضا مسجدی در همایش «زنان و دخانیات» که در هفته بدون دخانیات برگزار شد، در ادامه افزود: اگر در رابطه با وضعیت استعمال مواد دخانی در بین زنان جامعه زودتر به راه حلی نرسیم، متاسفانه در آینده باید منتظر عواقبی غیر قابل جبران باشیم.

وی با اشاره به لزوم اجرای طرح دانشگاه بدون دخانیات ادامه داد: متاسفانه استعمال سیگار در بین دانشجویان ما نگران کننده است. البته تا کنون اقداماتی نیز توسط وزارت بهداشت و وزارت علوم در این زمینه صورت گرفته است که امید است لزوم اجرای آن به صورت سراسری در تمام مراکز آموزشی ما انجام شود.

مسجدی استعمال دخانیات در کشور را خطر جدی تلقی کرد و با اشاره به ترویج مصرف قلیان در کشور، افزود: متاسفانه نسل جوان به خصوص دختران از قلیان به عنوان تفریح استفاده می‌کنند که این موضوع نگرانی‌های جدی را به بار آورده است. در حال حاضر به راحتی می‌توان در کمتر از چند دقیقه و با یک تماس تلفنی و یا زدن اس ام به راحتی قلیان کشید.

وی درباره مصرف دخانیات در کشور آمریکا گفت: در سال 1968 میلادی در آمریکا 52 در صد مردان و 18 درصد زنان سیگار مصرف می‌کردند که با مبارزه 60 ساله در زمینه مبارزه با مواد دخانی، موفق شدند این درصد را به نصف برسانند.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در خاتمه وضعیت مصرف دخانیات در کشور را نگران کننده دانست و متذکر شد: همه افراد جامعه اعم از خانواده‌ها، رسانه و مسؤلان امر باید با همکاری و همدلی در جهت رفع این معضل بر آیند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس