سال 2014 از هر شش جوان آمریکایی، یکی بی‌کار یا زندانی بوده است؛ این آمار علاوه بر تحصیلات و نژاد جوانان، تحت تأثیر سیاست‌های غلط دولت مانند سیاست دروغین «جنگ با مواد مخدر» و قوانین سخت‌گیرانه پایه حقوق است.

گروه بین‌الملل مشرق- خلاصه گزارش: بسیاری از جوانان آمریکایی حتی اگر با توهم رؤیای آمریکایی هم بزرگ شده باشند، خیلی زود با ورود به بازار کار، این توهم را فراموش خواهند کرد. آمار دفتر بودجه کنگره نشان می‌دهد سال 2014 از هر شش جوان آمریکایی، یکی بی‌کار یا زندانی بوده است. این یعنی 15.7 درصد از نیروی محرکه اقتصاد آمریکا عملاً بلااستفاده مانده است. تحصیلات و نژاد دو عامل مهم در افزایش آمار بی‌کاری و زندان در میان جوانان آمریکایی بوده و طبق معمول، رنگ پوست بر شانس پیدا کردن شغل در آمریکا تأثیر چشم‌گیری داشته و دارد. جوانان سیاه‌پوست در سال 2014 هشت برابر بیش‌تر از هم‌تایان سفیدپوست خود در معرض بی‌کاری بوده‌اند و بیش از نیمی از جوانان سیاه‌پوست فاقد دیپلم در این سال نتوانسته‌اند شغلی پیدا کنند. اصلی‌ترین عوامل خارجی تأثیرگذار بر آمار بی‌کاری و زندان در میان جوانان آمریکایی نیز تغییرات اقتصادی (مانند بحران و رکود اخیر)، سیاستی (مانند قانون پایه حقوق و «جنگ با مواد مخدر») و مهارتی (مانند تخصص استفاده از فناوری‌های جدید) ارزیابی شده است. بر این اساس، به نظر می‌رسد راه‌حل بحران کنونی در آمریکا، لغو قوانین پایه حقوق و قانونی کردن استعمال مواد مخدر باشد.

از هر 6 جوان آمریکایی 1 نفر بی‌کار یا زندانی است +عکس و فیلم
«به دنبال کار»؛ 15.7 درصد از جوانان آمریکا بی‌کار یا زندانی هستند
دفتر بودجه کنگره آمریکا 9 می سال جاری میلادی گزارشی تحت عنوان «روند بی‌کاری و حبس مردان جوان[1]» منتشر کرد و از وخیم بودن جوانان در این کشور خبر داد[2]. طبق این گزارش، سال 2014 حدود 38 میلیون مرد جوان در آمریکا بین 18 تا 34 سال سن داشتند که از این تعداد، پنج میلیون نفر بی‌کار و یک میلیون نفر زندانی بودند[3]. این یعنی 15.7 درصد از جوانان مرد آمریکایی در سال 2014، یا بی‌کار بوده‌اند و یا در حبس: تقریباً یک نفر از هر شش نفر[4]. (در ادامه این گزارش، منظور از «جوانان»، «مردان جوان» است، مگر در مواردی که به طور خاص به زن بودن آن‌ها اشاره شده باشد.)

{$sepehr_media_1561245_400_300}
از هر شش جوان آمریکایی یکی بی‌کار یا زندانی است - دانلود

این آمار طی سال‌های اخیر (به طور خاص طی حدود 35 سال گذشته)، اگرچه نوسان داشته، اما به طور کلی رو به افزایش بوده است. به عنوان مثال، سال 1980، آمار جوانانی که بی‌کار یا زندانی بودند، 11 درصد بود: 10 درصد بی‌کار و یک درصد زندانی. البته کلی بودن این آمار، برخی واقعیت‌ها را پنهان می‌کند: تحصیلات و نژاد (بخوانید: رنگ پوست) از جمله عوامل مؤثر بر بی‌کاری و حبس در میان جوانان آمریکایی بوده‌اند.

ردپای نژادپرستی در آمار بی‌کاری و زندان

بین سال‌های 1980 تا 2014، آمار اشتغال جوانان دارای مدرک دیپلم به شدت کاهش پیدا کرده و بسیار نزدیک به آمار بی‌کاری در جوانانی شده است که هیچ مدرک تحصیلی‌ای ندارند. هم‌چنین آمار نشان می‌دهد که طی همین مدت، جوانان سیاه‌پوست احتمال بیش‌تری داشته که بی‌کار یا زندانی شوند. سال 2014، جوانان سیاه‌پوست دو برابر بیش‌تر از جوانان سفیدپوست و هیسپانیک (اصالتاً اهل آمریکای لاتین) در معرض بی‌کاری یا حبس بوده‌اند. حدود 8 درصد از جوانان سیاه‌پوست در مقابل 1 درصد از جوانان سفیدپوست و 3 درصد از جوانان هیسپانیک در این سال بی‌کار یا زندانی بوده‌اند.

طبق یک نتیجه‌گیری منطقی از آمارهای بالا، وخیم‌ترین وضعیت را در میان جوانان آمریکایی، جوانان سیاه‌پوست فاقد تحصیلات دارند. آمار مستقل هر سال بین سال‌های 1993 تا 2014 نشان می‌دهد تقریباً بدون استثنا در همه این سال‌ها، بیش از نیمی از جوانان سیاه‌پوستی که دیپلم نداشته‌اند بی‌کار یا زندانی بوده‌اند. این در حالی است که آمار مشابه برای جوانان سفیدپوست فاقد دیپلم، سال 2009 (پس از رکود اقتصادی اخیر) به اوج خود رسید که حدود یک‌سوم بود. عامل مهم تأثیرگذار در این اختلاف آمار، زندانی شدن جوانان بود: سال 2014 جوانان سیاه‌پوست فاقد دیپلم، چهار برابر هم‌تایان سفیدپوست یا هیسپانیک خود در معرض زندانی شدن قرار داشتند.

از هر 6 جوان آمریکایی 1 نفر بی‌کار یا زندانی است +عکس و فیلم
«بی‌کار» (راست) و «بی‌خانمان»

دلایل افزایش آمار بی‌کاری و حبس جوانان

گزارش دفتر بودجه کنگره آمریکا دست‌کم سه دلیل را برای افزایش آمار بی‌کاری و حبس جوانان در آمریکا بیان می‌کند که از قرار زیر هستند:

1- تغییرات اقتصادی: منظور از تغییرات اقتصادی، می‌تواند روندهای بلندمدت یا کوتاه‌مدت باشد. به عنوان مثال، پیش‌رفت‌ها در حوزه فناوری، موجب شده تا تقاضا برای نیروی کار غیرماهر و تحصیل‌نکرده (اصطلاحاً «کار یدی») کاهش پیدا کند. هم‌چنین افزایش سهم زنان از بازار کار و همین‌طور برون‌سپاری برخی مشاغل به کشورهایی مانند چین، فشار بیش‌تری را روی مردان جوان آمریکایی وارد کرده است.

از سوی دیگر، در کوتاه‌مدت، بحران اقتصادی و احیای آهسته اقتصاد آمریکا موجب شده تا بی‌کاری در میان جوانان افزایش یابد. اعداد و ارقام نشان می‌دهد آمار بی‌کاری جوانان که سال 2006 معادل 3.1 درصد بود، در سال 2009 به 7.9 رسید و این افزایش برای جوانان فاقد دیپلم، شدیدتر هم بوده است.

2- تغییرات سیاستی: برخی تغییرات سیاستی در سطوح فدرال، ایالتی و محلی موجب شده تا آمار بی‌کاری و زندانی شدن جوانان آمریکایی افزایش یابد. به عنوان مثال، قوانین ارتش آمریکا (به عنوان یکی از منابع مهم شغلی برای جوانانی که تخصص یا تحصیلات بالایی ندارند) طی دهه‌های اخیر تغییراتی داشته است، از جمله این‌که آمار کلی استخدام نیرو در ارتش طی دهه 1990 کاهش چشم‌گیری داشت.

هم‌چنین در حال حاضر نسبت به دهه 1980، استخدام زنان جوان در ارتش آمریکا (گزارش مشرق را این‌جا و مصاحبه مشرق را از این‌جا بخوانید) به دلایل مختلف، نسبت به استخدام مردان، اولویت پیدا کرده است. به علاوه، افرادی که مدرک دیپلم نداشته باشند، اکنون از استخدام در ارتش، منع می‌شوند.

{$sepehr_media_1561330_400_300}

95 میلیون آمریکایی (تقریباً یک سوم جمعیت)

از پیدا کردن شغل، ناامیدند - دانلود

موضوع دیگری که تأثیری عجیب اما قابل‌پیش‌بینی روی وضعیت بی‌کاری در میان جوانان آمریکایی دارد، قوانین مربوط به پایه حقوق است. افزایش پایه حقوقی که کارفرمایان باید به کارمندان خود بدهند، از سویی به سود جوانان است، اما از سوی دیگر، بسیاری از کارفرمایان آمریکایی را وادار کرده تا از استخدام نیرو خودداری کنند و یا حتی دست به تعدیل نیرو بزنند. حتی دولت فدرال آمریکا هم قبلاً اعتراف کرده که قوانین پایه حقوق، نه تنها کمکی به بسیاری از کارمندان نمی‌کند، بلکه موجب افزایش آمار بی‌کاری در این کشور شده است[5].

اما درباره افزایش آمار حبس جوانان؛ جالب است بدانید که افزایش این آمار در آمریکا، به هیچ عنوان نتیجه افزایش جرم و جنایت در میان این قشر نیست، بلکه نتیجه مستقیم تغییر در سیاست‌های ایالتی یا محلی است. آمار جرائم در میان جوانان آمریکایی اکنون نسبت به دهه 1990 کاهش پیدا کرده، اما تشدید قوانین، مجازات‌ها و احکام دادگاهی موجب شده تا آمار حبس جوانان در این کشور اکنون حدود چهار برابر سال 1980 باشد.

اگرچه افزایش آمار زندانی شدن جوانان در آمریکا، منحصر به یک سطح تحصیلات، نژاد یا اقلیت خاص نیست، اما در این میان بیش‌ترین آمار به جوانان تحصیل‌نکرده و سیاه‌پوست اختصاص دارد. طبیعی است که بیش‌تر شدن آمار جوانان زندانی، بر افزایش آمار بی‌کاری هم تأثیر مستقیم می‌گذارد، چون جوانانی که سابقه بازداشت و زندان را دارند، احتمال کم‌تری دارد در آینده استخدام شوند.

آن‌چه به نظر می‌رسد جایش در گزارش دفتر بودجه کنگره تعمداً خالی مانده، سیاست دروغین «جنگ با مواد مخدر» دولت آمریکاست[6] (گزارش مشرق را از این‌جا بخوانید) که نه تنها شاید اصلی‌ترین عامل در افزایش آمار زندانیان در این کشور محسوب شود (گزارش مشرق را از این‌جا بخوانید)، بلکه ارتباط مستقیمی با عامل «تشدید احکام» دارد که در خود گزارش به آن اشاره شده است.

از هر 6 جوان آمریکایی 1 نفر بی‌کار یا زندانی است +عکس و فیلم
«من می‌خواهم کار کنم»؛ سیاست‌های غلط دولت آمریکا موجب
افزایش بی‌کاری در این کشور شده است

3- تغییرات مهارتی: منظور از این عامل، تغییر در مهارت جوانانی است که باید نیروی کار آینده را در آمریکا تشکیل دهند. امروزه در این کشور، جوانان بسیاری بدون آن‌که مهارت‌های فکری و غیرفکری لازم از نظر کارفرمایان را کسب کنند، وارد دوران بزرگ‌سالی می‌شوند. به طور کلی مهارت‌های فکری ارتباط نزدیکی با مهارت‌های تحصیلی و دانشگاهی دارد، در حالی که مهارت‌های غیرفکری می‌تواند شامل «مهارت‌های نرم» مانند کوشش، دقت و کار گروهی باشد.

پیامدهای بی‌کاری و حبس جوانان

آمار بالای بی‌کاری و زندان در میان جوانان آمریکایی معضلات قابل‌توجه اجتماعی و اقتصادی را در کوتاه‌مدت و بلندمدت برای این کشور به دنبال خواهد داشت. اولین پیامد، متوجه بودجه فدرال آمریکاست. جوانان بی‌کار آمریکایی نه تنها درآمدی ندارند تا بخشی از آن را به عنوان مالیات پرداخت کنند، بلکه خود و خانواده‌هایشان وابسته به خدمات درمانی و مزایای بی‌کاری هستند که از دولت دریافت می‌کنند. هم‌چنین افزایش آمار زندانیان در زندان‌های فدرال نیز به‌رغم فوایدی که برای دولت آمریکا و سرمایه‌گذاران این کشور دارد (گزارش مشرق)، اما هزینه هنگفتی را هم بر دولت فدرال تحمیل می‌کند.

در آینده دورتر نیز، جوانان تحصیل‌نکرده یا زندانی وقتی بزرگ‌تر می‌شوند احتمال اشتغالشان کم‌تر است. برخی آمارها حاکی از آن است که هر یک سال تحصیل کم‌تر سالیانه به طور متوسط، حدود 10 درصد، درآمد فرد را کم می‌کند و هر یک سال تأخیر در اشتغال، این درآمد را 3 درصد کاهش می‌دهد. این درآمدهای کم‌تر به معنای کوچک‌تر شدن اقتصاد کشور و کاهش درآمدهای مالیاتی دولت خواهد بود.

افزایش آمار بی‌کاری و زندان در میان جوانان، عوارض اجتماعی‌ای هم دارد که چه بسا وخیم‌تر از عوارض اقتصادی باشند. آمار نشان می‌دهد عدم تحصیل جوانان، آن‌ها را به سوی بزه‌کاری سوق می‌دهد و به زندان انداختن آن‌ها، باعث می‌شود تا آمار جرم و جنایت در میان آن‌ها شدیداً افزایش یابد. به عنوان مثال، اکثریت مطلق افرادی که در آمریکا مرتکب قتل می‌شوند، سابقه زندان رفتن را در پرونده خود دارند[7].

از هر 6 جوان آمریکایی 1 نفر بی‌کار یا زندانی است +عکس و فیلم
«بی‌کارها را نجات بدهید» (اشاره به نجات بانک‌ها توسط دولت)؛
«ما شغل نیاز داریم»

معضل اجتماعی دیگری که از بی‌کاری و حبس جوانان نشأت می‌گیرد، آسیب به ساختار خانواده‌ها در آمریکاست. جوانانی که بی‌کار هستند یا به زندان می‌افتند، احتمال کم‌تری دارد که ازدواج کنند، ازدواج‌شان ماندگار باشد، بچه‌دار شوند و بچه‌هایشان را در خانواده‌های سالم بزرگ کنند. این یعنی نسل بعدی هم با مشکلاتی مواجه خواهد بود که جوانان امروزی برایش به ارث می‌گذارند.

وضعیت زنان جوان بهتر از مردان جوان

آمار بی‌کاری و زندان در میان مردان جوان آمریکایی به شدت بدتر از آمار مشابه درباره زنان جوان است. در حالی که آمار بی‌کاری یا زندان در مردان جوان بین سال‌های 1980 تا 2014 از 11 درصد به 16 درصد افزایش یافته، آمار زنانی که بی‌کار هستند یا به زندان می‌روند، نه تنها افزایش نداشته، بلکه از 31 درصد به 22 درصد کاهش یافته است (البته اشتغال زنان هم معضلات خاص خود را دارد که می‌توانید در این‌باره گزارش مشرق را از این‌جا بخوانید).

این کاهش تا اندازه‌ای به افزایش حضور زنان جوان در مدرسه برمی‌گردد. از سال 1988 به این سو، آمار حضور زنان جوان در مدرسه از مردان جوان پیشی گرفته است. به علاوه، افزایش آمار کلی حبس در آمریکا از سال 1980، تأثیر بسیار کم‌تری روی زنان داشته است. طبیعتاً افزایش استخدام زنان در ارتش آمریکا نیز که پیش‌تر به آن اشاره شد، در این آمار بی‌تأثیر نبوده است.

راه‌حل بحران بی‌کاری و زندان جوانان در آمریکا

با توجه به گزارش دفتر بودجه کنگره، به نظر می‌رسد ساده‌ترین راه‌ها برای مقابله با بحران بی‌کار و زندان جوانان در آمریکا، تقلیل یا حتی لغو قوانین مربوط به پایه حقوق، پایان دادن به سیاست «جنگ با مواد مخدر» است. مشکل قوانین پایه حقوق در آمریکا این است که مبلغش آن‌قدر زیاد است که کارفرماها حاضر نیستند آن را به جوانانی بدهند که عمدتاً در هنگام استخدام، مهارت‌هایی برابر با یک کارمند حرفه‌ای و باتجربه را ندارند. این یعنی پله اول اشتغال برای آن‌ها آن‌قدر بلند است که عمدتاً نمی‌توانند روی آن بایستند.

از هر 6 جوان آمریکایی 1 نفر بی‌کار یا زندانی است +عکس و فیلم
«ما مردم، شغل نیاز داریم» (اشاره به آغاز بیانیه استقلال آمریکا: ما
مردم...)؛ «آمریکا به شغل‌های خوب نیاز دارند»

در حالی که حذف کامل قوانین پایه حقوق (مانند شرایطی که در سوئد، دانمارک، ایسلند، نروژ و سوئیس وجود دارد[8]) بهترین گزینه برای آمریکاست، اولین گام می‌تواند استثنا قائل شدن از قوانین پایه حقوق برای کارمندان جوان زیر 25 سال، یا طی شش ماه اول استخدام، یا قانونی مانند این‌ها باشد. تا زمانی که چنین اصلاحاتی در قوانین پایه حقوق صورت نگیرد، بسیاری از جوانان آمریکایی نخواهند توانست حتی گام اول در اشتغال را بردارند.

مانع مهم دیگری که باید از سر راه جوانان آمریکایی برداشته شود، سیاست «جنگ علیه مواد مخدر» است که موجب شده تا بهره‌وری جوانان کم و آمار بی‌کاری در میان آن‌ها زیاد شود. بسیاری از جوانان، از جمله شوهرها و پدرهای جوان آمریکایی، زندگی خود را به خاطر جرایم کوچک مرتبط با مواد مخدر و احکام سخت‌گیرانه‌ای که درباره آن‌ها صادر می‌شود، از دست می‌دهند. این‌گونه محکومیت‌ها فرد را عملاً «غیرقابل‌استخدام» می‌کند.

در این‌باره هم اگرچه قانونی کردن استعمال مواد مخدر ( البته در مورد آمریکا) بهترین راه است (گزارش مشرق را از این‌جا بخوانید)، اما اولین گام می‌تواند سیاستی باشد که پرتغال بیش از 15 سال است در پیش گرفته است[9]: تخفیف و لغو مجازات زندان برای استعمال مواد مخدر. نظام حقوقی آمریکا در حال حاضر از مجازات زندان برای تخلفات بسیاری استفاده می‌کند که در سایر کشورهای ثروتمند، مجازاتشان پرداخت جریمه نقدی است.

در هر حال، وضعیت بی‌کاری و زندان جوانان در آمریکا آن‌قدری وخیم شده که نیازمند اقدام فوری باشد. همان‌طور که گفته شد، برای حل این بحران، قوانین مرتبط با پایه حقوق باید اصلاح و به اصطلاح «جنگ با مواد مخدر» متوقف شود. به نظر می‌رسد، از میان این دو راه‌حل، راه‌حل دوم باید زودتر اجرایی شود، چراکه اگرچه افزایش پایه حقوق، موجب بی‌انگیزه شدن کارفرماها به جذب جوانان می‌شود، اما در گام اول باید عاملی را از بین برد که عملاً جوانان آمریکایی را از هرگونه فرصت شغلی محروم می‌کند. گزارش مشرق درباره یکی از پیامدهای این بی‌کاری را می‌توانید از این‌جا بخوانید.[1] Trends in the Joblessness and Incarceration of Young Men Link

[2] Trends in the Joblessness and Incarceration of Young Men Link

[3] CBO: Nearly 1 in 6 Young Men in U.S. Jobless or Incarcerated Link

[4] Shocking Report: 1 in 6 young men in U.S. unemployed or in jail Link

[5] Even the Feds Admit Minimum Wages Cause Unemployment Link

[6] Thanks, Minimum Wage and the Drug War: Nearly 1 in 6 Young Men Are Jobless or Jailed Link

[7] Are Harsh Sentencing Laws Driving Up Homicide Rates? Link

[8] 5 Developed Countries without Minimum Wages Link

[9] Portugal’s Experiment in Drug Decriminalization Has Been a Success Link


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 23
 • ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  آمریکا با این همه ادعا که اقتصاد اول دنیاست و ... هنوز از پس اشتغال جوانان خودش بر نمیاد!؟!؟
 • ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  یه مقاله هم درباره بیمه بیکاری اونور بزار اگه راس میگی
 • ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  دمت گرم مشرق
 • ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  الان یه عده ساده لوح میگن همش دروغه! باید قبول کرد که تو آمریکا هم مشکلات زیادی وجود داره، همه ی کشورها با مشکلاتی روبرو هستند که باید برای رفع اون مشکلات اقدام بکنند و مسئولین ما هم باید دست از تنبلی بردارند و وضعیت زندگی مردم رو بهتر بکنند.
 • ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  کشور فرصتها رو خوب گفتی مشرق
 • ۰۳:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  خخخخخخخخخ اقتصاد اول دنیا؟!؟!؟!؟
 • ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  سلام مشرقی ها چند تا از خودمان بیکار و زندانی هستند؟! این را هم لطفا ارواح خاک پدر بزرگات و مادربزرگات رسیدگی کن و شفاف مانند یک انسان شایسته و درستکار بدون دروغ و سفسطه به همه مردم ایران اعلام کن اینهمه سرک در کار همه ممالک می کشیم بد نیست بیشتر به فکر کشور خودمان باشیم تنها یک معدن طلایش !!!!چهار میلیون تن خاک طلا استخراج میکنه ! بعد معادل 20میلیارد درآمد داره! بعد این همه بیکار و فقیر وزندانی و مشکل دار داریم میشه مقداری اسلامی و انسانی و دینی مورد بررسی قرار بدی یعنی میشه سیاسی نگاه نکنی و بیای از منظر چشم یک انسان منتظر امام زمان عج که باید راست گفتار و درستکردار باشه بررسی کنی امام زمان عج این همه در مشقت هستند فقط در کشور ما شعار و دروغ تحویل میشه با این همه ثروت بی حد و حصری که وجود خارجی و داخلی داره به نظر شما کشور ما را با کجا عالم میشود از دارندگی همه چیز منابع و غیره معادل گیری کرد ؟!!! تمام کشورهای اروپایی برای جوانان که بیکار هستند خانه مجزا می دهند حقوق مکفی می دهند تا طرف براش کار پیدا کنند .تازه باز هم اون حقوق سر جای خودش هست تازه اسمش هم هست اونها کافر و ملحد هستند اما در کشور ما که همه مسلمان هستند چرا این حالت وجود داره مشرق جان پدر و مادرت اگر راست میگی و درستکدار و درست افکار هستی قسم به امامی که هم تو منتظرشی و هم ما ! بیا درست بگو یک بار هم شده بشو زبان ملت و مظلومین مشرق توی مدت اخیر دقت کردی روند رو به رشد طلاق !!!جاش را به خودکشی های مشکوک داده !؟شده یک بار بیای بررسی کنی ؟! مشرق توی این مدت تا حالا اومدی دقیق بررسی کنی چرا داره سقط جنین و خانه سفید و ازدواجهای سفید و رابطه های خطرناک در کشورمان صورت میگیره ؟! مشرق تو را به خدا بیا و یک جور دیگر فریاد کن بیا از شکل و کار دولتی بودن و نون را شبیه دیگران خوردن بیرون خدا خیرت بده خدا بهت کمک کنه تا راست گو باشی
 • mohsen ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  مشرق دستت درد نکنه یک مقاله هم درباره مازاد کار تو ایران بنویس همینجوری کاره که مونده شاید بشه از همین کشورای عقب مونده مثل امریکا 4 تا کارگر وارد کرد
 • ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  نمی خواد جا دوری بری تو کشور خودمون وضع کار رو نگاه کن...سیاه نمایی بقیه کشورها پیش کش
 • ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  دمت گرم مشرق
 • ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  من نمی دونم چرا تا یه ایراد از آمریکا می گیریم اینقدر پیاده نظام بی جیره و مواجبش آتیش میگیرند اینجا
 • مجید ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  از هر 6 جوان ایرانی دو نفر بی‌کار یا معتاد است +عکس و فیلم
 • مرتضی ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  درک این موضوع انقدر برات سخته که یک سایت خبری اصولا از هر چیزی که ارزش خبری داره مینویسه و مطلب میزنه و این ربطی به ایران و امریکا و اقتصادشون نداره ؟؟؟ خیلی سخته برات بفهمی؟؟ شما دلواپسان کدخدا مشغول بزک امریکا باشین بیچاره ها
 • ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  الحمدالله رب العالمین جامعه ی امریکا رو به افول است ، خدا را شکر نیروی انسانی در این کشور منفی گزارش می شود وقتی در یک جامعه ی پیشرفته ای مثل امریکا جوانش دچار سردرگمی وانزوا قرار گیرد ، آن هم بواسطه ی نداشتن کار وکسب وامرار معاش یقیناً چنین جامعه ای رو به انزوا وافول می باشد وشکست امریکا در این دهکده ی جهانی حتمی است . فقر ، بیکاری ، بی خانمان بودن ، گرسنگی سر منشأ افول می باشد و به دنبال آن مرگ را در پی دارد. جامعه ای که چنین شد جزء بدبخت ترین وبیچاره ترین جوامع دنیاست و امریکا بحمدالله چنین خواهد شد .
 • حسین ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  از هر 6 نخبه ایرانی 6 نفر از تلف کردن جوانیش پشیمان یا پشیمان است.
 • ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  پس اگر از هر 6 جوان آمریکایی یک نفر بیکار و زندانی است از هر شش ایرانی شش نفر در عین حال که بیکار است زندانی هم هست! آخه یکی نیست به مشرق بگه تو یه سر تا زیر پل سید خندان برو اگر تونستی روسپی ها رو بشماری از زیاد بودن بعد بیا آمار آمریکا رو بده چه چرندیات و دروغهایی به خورد مردم میدن.
 • ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  شما ایراد نمی گیرد پول می گیرید خودتون رو به نهفمی بزنید و مردم رو شستشوی مغزی بدید
 • ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  خب به فرض که بیمه بیکاری خوبی دارن. این یعنی مشکل اشتغال و زندان ندارن؟ عقلت کار می کنه اصلا؟
 • ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  نمی دونم چرا یه عده فک می کنن اگه میگیم آمریکا مشکل داره، تنها معناش اینه که ایران هیچ مشکلی نداره. چرا یه چیز رو به یه چیز دیگه ربط میدین و تازه فک می کنین خیلی عقلتون رسیده الان؟
 • ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  سیاه نمایی رو خوب گفتی. فقط یه سوال. مگه آمریکایی ها درباره خوبی های ایران می نویسن که ما درباره بدیاشون ننویسیم تا سیاه نمایی نشه؟
 • ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  حداقل یه عده پول می گیرن و خودشون رو به نفهمی می زنن. شما که پول نمی گیرین و از آمریکا دفاع می کنین منطقتون چیه؟ ضمنا کی خودش رو به نفهمی زده؟ مشرق؟ پس این همه منابع چیه؟ اونا هم خودشون رو به نفهمی زده ن؟ اونا هم پول گرفتن؟ آره تو خوبی!
 • ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۹
  0 0
  من دیگه درس نمی خونم، اشتباه کردم رفتم دنبال ارشد، پشیمونم . یه نگاه به پایان نامه های مسئولین میندازم، با رشته تحصیلیشون، بعد به خودم میگم، چرا اینکارو کردم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس