کد خبر 576192
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۲

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه گفت: موشکهای ما کاملا جنبه دفاعی دارد و معتقدیم در هرگونه احتمال تهاجم علیه ایران، نقش بازدارندگی دارد.

عراقچی: موشک‌های ما کاملا جنبه دفاعی داردبه گزارش مشرق، سیدعباس عراقچی که به توکیو سفر کرده است، این سخنان را روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران ژاپنی در باشگاه ملی رسانه های این کشور (JNPC) عنوان کرد.

وی اظهار داشت: مذاکرات هسته ای شش قدرت بزرگ دنیا با ایران به دو دلیل موفق شد. اول اینکه طرف های مقابل ما به خصوص آمریکا، به جای زبان تهدید با زبان احترام با ملت ایران سخن گفتند و دوم اینکه هر دو طرف رویکرد خود را بر مبنای برد - برد قرار دادند.

عراقچی در بخشی از سخنانش با اشاره به حضور قبلی خود در این باشگاه در هشت سال قبل گفت: من همان زمان در جمع شما گفتم که بحران هسته ای دیر یا زود پایان خواهد یافت و اینک خوشحالم که می بینم چهار ماه پس از اجرایی شدن برجام، ایران و ژاپن در حال توسعه ظرفیتهای سیاسی و اقتصادی در روابط دوجانبه هستند و در این جهت، آقای «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن نیز قصد دارند به زودی به ایران سفر کنند.

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه با تشریح روند مذاکرات اتمی جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 برای خبرنگاران حاضر در نشست، اظهار داشت: از نگاه ما استفاده از رویکرد برد - برد یک الگوست که در سایر مسائل جهانی هم می تواند کاربرد داشته باشد.

او تصریح کرد که روابط ایران و ژاپن هم می تواند مبتنی بر این رویکرد توسعه یابد و زمینه های زیادی وجود دارد که می تواند موجب انتفاع هر دو کشور شود.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین این ظرفیت ها در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ایران است. ما نمی خواهیم ژاپن فقط خریدار نفت از ایران باشد، ما علاقمندیم شاهد سرمایه گذاری ژاپن در این صنایع باشیم تا موجب بهره مندی هر دو کشور باشد.

عراقچی، از صنایع خودروسازی، حوزه حمل و نقل و همکاری در ساخت نیروگاههای اتمی به عنوان دیگر زمینه های توسعه همکاری اقتصادی دو کشور نام برد.
معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه در این نشست خبری در پاسخ به سئوالی در خصوص ادعای آمریکایی ها برای ساخت سپر موشکی در اروپا به دلیل تهدیدات موشکی

ایران، گفت: فکر می کنم همه می دانند این پایگاهها به خاطر موشک های ایران نیست و آنها در این بین به دنبال اهداف دیگری هستند. موشکهای ما کاملا جنبه دفاعی دارد و معتقدیم در هرگونه احتمال تهاجم علیه ایران، نقش بازدارندگی دارد.

عراقچی در پاسخ به پرسشی درباره قطع روابط ایران از سوی عربستان، اظهار داشت: ما عربستان را یکی از کشورهای مهم جهان اسلام می دانیم. من فکر می کنم اقدام عربستان به قطع روابط با ایران ناشی از یک اشتباه محاسباتی بود. سیاست ما ثبات و صلح در منطقه است و در این راستا آمادگی داریم مسائل با کشورهای منطقه از جمله عربستان را از طریق گفت وگو حل کنیم. اما متاسفانه عربستان تاکنون به درخواست ایران برای گفت‌وگو پاسخی نداده است.

رئیس ستاد اجرایی برجام در وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالی در ارتباط با نحوه رفع موانع همکاری مالی پس از برجام نیز اظهار داشت: تحریم های اروپا، آمریکا و شورای امنیت طی توافقی که در برجام صورت گرفته بود برداشته شده است. هم اروپا و هم آمریکا راهنمای لغو تحریم ها را به صورت دستورالعمل در سایت اتحادیه اروپا یا وزارت خزانه داری قرار داده اند و همه شرکتها می توانند به آن رجوع کنند. اما درباره اینکه در صحنه عمل همکاریهای اقتصادی شروع شده یا نه باید گفت ما به چند دلیل به زمان نیاز داریم.

معاون وزیر امور خارجه در این رابطه ادامه داد: در وهله اول خیلی از شرکتها و بانک ها هنوز در تصور دوران پیش از برجام هستند و تصوری از رفع تحریم ها ندارند و لازم است به آنها اطلاع رسانی شود. در مرحله بعد نیز برخی شرکتها و بانکها ترجیح می دهند کمی صبر کنند تا نسبت به شرایط مطمئن شوند. بعضی از بانک ها هم برای از سرگیری روابط با بانک های ایرانی، نیاز دارند که سیستم های انضباطی مربوطه را برقرار کنند که این زمان بر است.

وی یادآور شد: من فکر می کنم به اندازه چهار ماهی که از اجرای برجام گذشته پیشرفت همکاری اقتصادی با ایران مناسب بوده ولی هنوز به زمان بیشتری نیاز داریم.
معاون وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سئوالی درباره موضع ایران در مورد اینکه اوباما اعلام کرده در بازدید از هیروشیما حاضر به عذرخواهی بابت قربانی شدن مردم در انفجار بمب اتمی نیست، خاطرنشان کرد: ایران و ژاپن هر دو قربانی سلاح های کشتار جمعی هستند. مردم ژاپن قربانی سلاح هسته ای آمریکا و مردم ایران قربانی سلاح های شیمیایی که توسط شرکتهای اروپایی در اختیار صدام قرار گرفت. ما معتقدیم که کسانی که این جنایتها را علیه مردم ایران و ژاپن انجام دادند نه فقط از مردم این دو کشور بلکه باید از کل بشریت عذرخواهی کنند.

عباس عراقچی که برای شرکت در نشست مرکز مطالعات بین المللی سیاست عمومی ژاپن به توکیو سفر کرده است، امروز - پنجشنبه - در اولین روز سفر خود به ژاپن با اعضاء گروه دوستی پارلمانی حزب لیبرال دموکرات ژاپن دیدار و گفت‌وگو کرد.

ریاست این گروه را «ماساهیکو کومورا» معاون حزبی نخست وزیر ژاپن و وزیر خارجه اسبق آن کشور بر عهده دارد.

به گزارش بخش مطبوعات سفارت ایران در توکیو، وی همچنین عصر امروز (به وقت محلی) با «سوگی یاما» معاون وزیر خارجه ژاپن دیدار و در خصوص مسائل مختلف با وی به گفت‌وگو پرداخته است.

وی در این ملاقات به روابط خوب دو کشور در دوران قبل از برجام و بعد از آن اشاره کرد و گفت: جای بسی خرسندی است که دو دولت حتی در زمان تحریم ها نیز توانستند کانال ها و ظرفیت های ارتباطی خود را حفظ کنند.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به حساب پرداخت ویژه (SPA) در دوران تحریم اشاره کرد و اظهار داشت: این حساب که با تلاش دولت ژاپن افتتاح شد و کمک کرد تا نیازهای دارویی و پزشکی ایران در دوران مذاکرات، تامین شود، قابل تقدیر است.

عراقچی در ادامه به نقش ایران در منطقه هم اشاره و تصریح کرد که ایران چه قبل از توافق هسته ای و چه پس از آن، همواره نقش مهمی را در منطقه ایفا کرده و همچنان نیز یکی از قدرت های مهم و تصمیم گیر در مسائل منطقه ای است.

معاون وزیر امور خارجه ضمن تشکر از گشایش خط اعتباری 10 میلیارد دلاری توسط دولت ژاپن گفت: ادامه این گام مهم و بهره برداری کامل از این خط اعتباری برای مشارکت شرکت های ژاپنی در پروژه های اقتصادی ایران، نیاز به اراده مشترک دو کشور دارد.

او در پایان از «سوگی یاما» دعوت کرد تا در پاسخ به سفر دوره ‌ای معاون منطقه ای وزارت امورخارجه به ایران سفر نماید.

«سوگی یاما» معاون وزیر امور خارجه ژاپن نیز در این دیدار در سخنانی حصول توافق هسته ای و اجرایی شدن برجام را تبریک گفت و افزود: به دست آمدن این توافق، باعث شد تا تصویر ایران در منطقه به نحو مثبت و موثری تغییر کند.

او تصریح کرد که ژاپن از حصول و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک استقبال می کند و آن را یک دستاورد تاریخی می داند.

معاون وزیر امور خارجه ژاپن همچنین ابراز امیدواری کرد که با توجه به شرایط مطلوبی که برای ایران نه تنها در منطقه، بلکه در جامعه بین الملل پدید آمده است، این کشور همچنان به ایفای نقش موثر و مهم خود در ثبات و امنیت منطقه ادامه دهد.

او خاطرنشان کرد که کشورش هم علاقه‌مند است تا در این راستا در مسائل مختلف منطقه با ایران همکاری داشته باشد.

«سوگی یاما» با ابراز خرسندی از روابط رو به رشد ایران و ژاپن گفت: علاقه مندیم تا ورای روابط تجاری و بازرگانی برای گسترش هر چه بیشتر روابط به ویژه روابط سیاسی و تبادل نظر در این زمینه تلاش کنیم چرا که معتقدیم ظرفیت های توسعه روابط بین ایران و ژاپن بسیار زیاد است و می توان همکاری های ارزشمندی را بین دو کشور دنبال کرد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس