کد خبر 575711
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۱

تعداد قابل توجهی از جوانان ایرانی اوقات فراغت خود را به بطالت می گذرانند و تنها 2 درصد از این قشر در ایام بی کاری، مطالعه می کنند.

به گزارش مشرق، تفریح و سرگرمی های جوانان در دوره های مختلف تاریخی همواره دست خوش تغییر شده و با توجه به شرایط جامعه، نوع تفریحات افراد نیز تغییر یافته است.
 
جوانان کشور در هر دوره و زمان تفریحاتی را متناسب با شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه بر می گزینند.
 
دید و بازدید جای خود را به قهوه خانه ها داد
 
تفریحات افراد در گذشته بیشتر به دید و بازدید خلاصه می شد و جوانان بیشتر وقت آزاد خود را صرف دیدار با قوام و خویشان خود می کردند. در این دیدارها نیز بازی هایی همچون تخته نرد، شطرنج و یا بقچه‌ گردانی مورد توجه جوانان قرار می گرفت.
 
در کنار آن، تماشای نمایش‌ های رو حوضی، سیاه ‌بازی و بازی‌ های قهوه ‌خانه ‌ای هم مورد توجه افراد بود.
 
حضور در چایخانه ها و قهوه خانه ها نیز در دوره صفویان و بنا بر دست نوشته های سیاحان و سفرنامه ‌نویسان در زمان سلطنت شاه تهماسب (930-984ق)، در شهر قزوين پديد آمد و بعد از گذشت مدت زمانی در زمان شاه عباس اول (996-1038 ق) در شهر اصفهان توسعه يافت.
 
پس از مدتی نیز قهوه خانه ها در سراسر کشور رونق گرفتند اما در آن زمان بیشتر افراد مسن اوقات خود را در این مکان می گذراندند.
 
پس از گذشت سالیان دراز از آن زمان، طی سال های اخیر نیز شاهد رواج تفریحاتی همانند وقت گذراندن در قهوه خانه ها البته این بار از سوی جوانان هستیم.
 
31 درصد جوانان ایرانی اوقات فراغت خود را به بطالت می گذرانند
 
در حال حاضر تفریحات جوانان ایرانی در چند مورد خاص خلاصه می شود.

گشت و گذار در شبکه های مجازی، حضور در سفره خانه ها و کشیدن قلیان، خارج شدن از منزل به بهانه خوردن فست فود و البته دور دور کردن در خیابان ها خلاصه می شود.
 
بر اساس نظر سنجی وزارت ورزش و جوانان که پیش تر انجام شده است، 31 درصد جوانان اوقات فراغت خود را به بطالت می گذرانند. 27 درصد نیز در اوقات فراغت خود به گشت و گذار در فضای مجازی پرداخته و 2 درصد جوانان نیز اعلام کرده اند که در زمان بی کاری و اوقات فراغت مطالعه می کنند. 12 درصد هم تماشای برنامه های تلویزیونی را در زمان اوقات فراغت خود به سایر کارها ترجیح می دهند.

9 دقیقه، سرانه اوقات فراغت ایرانی ها
 
در این میان اما، سرانه اوقات فراغت جوانان ایرانی در مقایسه با بسیاری از کشورها اندک است.
 
بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، جوانان ایرانی به طور میانگین و در طول شبانه روز 9 دقیقه به تفریح می پردازند.
 
براساس این آمار، مردان ۱۱ دقیقه و زنان 7 دقیقه در روز برای تفریح وقت می‌ گذارند.
منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس