روز هفتم تیر 1360 بر اثر انفجار یک بمب نیرومند در مقر حزب جمهوري اسلامي در تهران، آيت‌الله بهشتي و 72 تن از ياران امام خميني به شهادت رسيدند. یک هفته بعد از انفجار،‌ هویت عامل آن شناسایی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اعلام مشخصات وی، از مردم برای دستگیری او درخواست کمک شد.

به گزارش گروه تاریخ مشرق؛ ساعت‌های پایانی 25 اردیبهشت 1395، خبری در رسانه‌ها منتشر شد که برای مردم یادآور حادثه تلخ تروریستی است که در 35 سال پیش در مرکز تهران رخ داد.

متن خبر این گونه بود: به دنبال همکاری‌های پلیس اینترپل و پیگیری‌های پلیس ایران، یکی از عناصر گروهک تروریستی منافقین که در انفجار حزب جمهوری دست داشت در کشور آلبانی شناسایی و دستگیر شد.

روز 7 تیر 1360 بر اثر انفجار یک بمب نیرومند در مقر حزب جمهوري اسلامي در تهران، آيت‌الله بهشتي و 72 تن از ياران امام خميني به شهادت رسيدند؛ آیت‌الله سیدمحمد حسینی بهشتی، رییس وقت دیوان عالی کشور و بیش از ۷۰ نفر از مقامات و چهره‌های برجسته سیاسی از جمله چهار وزیر، چند معاون وزیر، ۲۷ نماینده مجلس و جمعی از اعضای حزب جمهوری اسلامی در جریان انفجار مقر اصلی این حزب به شهادت رسیدند.

کلاهی


این حادثه شش روز پس از عزل بنی‌صدر از ریاست‌جمهوری صورت گرفت. روز سه‌شنبه 30 /3 /1360 طرح عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر در مجلس شورای اسلامی بررسی و با 177 رای موافق، 12 رای ممتنع و یک رای مخالف تصویب شد و روز اول تیرماه، حضرت امام خمینی(ره) حکم عزل بنی‌صدر را از مقام ریاست جمهوری صادر کردند.
 
سازمان مجاهدین خلق پس از این وقایع، در 30 خرداد 1360، اعلام كرد كه فعالیت‌های این سازمان وارد فاز نظامی شده است، موج این فعالیت‌ها به قدری گسترده بود كه از مردم عادی در كوچه و خیابان تا مسوولین شاخص نظام را در بر گرفت. سه روز قبل از وقوع این حادثه، محمد جواد قدیری، عضو کادر مرکزی سازمان مجاهدین خلق و طراح اصلی انفجار مسجد ابوذر که در آن آیت‌الله خامنه‌ای، امام جمعه وقت تهران مورد سوءقصد قرار گرفت، به دوستان خود با اطمینان خبر داده بود که «روز هفتم تیر» کار یکسره خواهد شد.

کلاهی 

روزنامه کیهان فردای آن روز در گزارشی نوشت: «حدود ساعت ۲۱ دیشب دو بمب بسیار قوی در محل دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی منفجر شد که بر اثر شدت انفجار قسمت‌هایی از ساختمان فروریخت و موجب شهادت ده‌ها تن از مقامات مملکتی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و چند تن از وزرا گردید.»

اکثر مجروحین و شهدا که به آمبولانس‌ها حمل می‌شدند غرق در خون بودند و به هیچ وجه شناخته نمی‌شدند. یکی از شاهدان عینی انفجار که شدیداً می‌گریست گفت: آقایان دکتر باهنر، نبوی، محمد هاشمی، میرسلیم و طاهری نماینده کازرون در مجلس شورای اسلامی چند لحظه قبل از انفجار بمب سالن را ترک کردند. در این لحظه بسیاری از مردم در جستجوی آیت‌الله بهشتی بودند و یکی از پاسداران گفت که آخرین بار ایشان و حجت‌الاسلام محمد منتظری را در مقابل سالن دیده است، لیکن نیم ساعت بعد گفته شد که شیخ محمد منتظری به شهادت رسیده‌اند.»

کلاهی


 روزنامه اطلاعات هم نوشت: «گزارش خبرنگاران از محل انفجار به نقل از شاهدان عینی حاکی است که احتمالا دو بمب بسیار قوی منفجر شده که صدای انفجار آن تا شعاع حداقل یک کیلومتر به وضوح شنیده شده است. این انفجار به هنگامی روی داده است که جلسه هفتگی حزب با حضور اعضای حزب، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و احتمالا چند تن از وزیران در این محل تشکیل شده بود. گزارش خبرنگاران در ساعت ۲۳ دیشب از مقابل دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی ایران حاکی بوده است که در زمان مخابره خبر ۲۰ مجروح به وسیله آمبولانس به بیمارستان‌های مختلف تهران از جمله بیمارستان طرفه و سینا انتقال یافتند و از بیمارستان طرفه خبر رسید که تا آن ساعت ۸ شهید که پیکر آن‌ها به کلی متلاشی شده را به این بیمارستان آورده‌اند. یکی از این شهدا آقای طباطبایی نماینده مجلس بود اما هویت هفت نفر دیگر هنوز مشخص نشده است. خبرنگاران در گزارش خود اضافه کرده‌اند که در فاصله ساعت‌های ۲۳ تا ۲۴ دیشب ۲۴ جسد را از زیر آوار خارج کرده‌اند.»

بعد از این واقعه، ابتدا از سرنوشت دکتر بهشتی اطلاعی در دست نبود و برخی امیدوار بودند نام وی در میان شهدا نباشد اما حوالی صبح ۸ تیر خبر رسید که وی نیز در میان شهداست. در پی واقعه انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی، از اولین ساعات صبح فردای آن روز عده زیادی از مردم در مقابل ساختمان انتقال خون در خیابان ویلای تهران اجتماع کردند تا با اهدای خون به مجروحین این حادثه یاری برسانند.

حدود ساعت دو و نیم بامداد هشتم تیر بود که مشخص شد بمب‌ها در سطل زباله نزدیک سن سالن اصلی حزب کار گذاشته شده بود.

کلاهی

*عامل واقعه هفتم تیر چه کسی بود؟

یک هفته بعد از انفجار،‌ هویت عامل آن شناسایی شد و طی اطلاعیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اعلام مشخصات وی از مردم برای دستگیری او درخواست کمک شد:

 " ... در تحقیقات مشخص شد که این عمل وحشیانه توسط سازمان آمریکایی مجاهدین خلق تدارک دیده شده و یکی از افراد مؤثر در این جنایت فردی است به اسم «محمدرضا کلاهی صمدی» که مشخصات نامبرده بدین شرح اعلام می گردد: محمدرضا کلاهی فرزند حسن متولد 1338 دارنده شماره شناسنامه 1251، دانشجوی سال اول رشته برق دانشگاه علم و صنعت ایران و دارای دیپلم ریاضی از دبیرستان بامداد واقع در خیابان جمهوری اسلامی، خیابان گلشن، که نامبرده در حین وقوع حادثه متواری شده است."

کلاهی

محمدرضا کلاهی صمدی


سخنگوی سپاه نیز در مصاحبه ای با ارائه توضیحات بیشتر در مورد نتایج تحقیقات گفت: " ... بمب گذاری از ناحیه سازمان مجاهدین خلق، این گروه وابسته و مزدور آمریکایی صورت گرفته است. شکل و نحوه کار هم به این طریق بوده که به وسیله یک عامل نفوذی به نام محمدرضا کلاهی که در میان کارکنان حزب جمهوری اسلامی نفوذ کرده بود ... این بمب گذاری صورت می گیرد ... این بمب گذاری خیلی ساده و به نوعی بوده که هر کسی می توانسته این کار را انجام بدهد. به جهت این که فرصت کافی داشته و یکی از بمب ها را در زیر تریبون قرار داده، بمب دیگر در کنار ستونی از سالن کار گذاشته .... "

 حجت الاسلام محمدی ری شهری، اولین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در خاطرات خود آخرین و کاملترین اطلاعات منتشره درباره کلاهی را ارائه داده است: " محمد رضا کلاهی صمدی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 به سازمان منافقین پیوست. ابتدا در انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و پس از مدتی با خط دهی سازمان از انجمن اظهار بریدگی نموده، ضمن این که در همان مقطع با سازمان ارتباط تنگاتنگی داشته است به عنوان پاسدار کمیته انقلاب اسلامی ولیعصر تهران واقع در خیابان پاستور شروع به فعالیت و به تدریج با هدایت منافقین وارد حزب جمهوری اسلامی می شود.

کلاهی

کلاهی در تشکیلات دفتر مرکزی حزب در جایگاهی قرار می گیرد که از کلیه جریانات مهم حزبی و مملکتی (دولت، مجلس،‌ نهادها و ...) مطلع بوده و همچنین مسئول دعوت‌ها برای کنفرانس‌ها، میزگردها و یا جلسات بوده، ضمن این که حفاظت سالن نیز به عهده او بوده است. او مستقیماً زیر نظر یکی از افراد کادر مرکزی منافقین به نام هادی روشن روانی با نام مستعار مقدم قرار داشته است.

کلاهی از تاریخ 1/9/1359 در منزل شخصی فردی به نام سید عباس مؤدب صفت به عنوان مستأجر و به صورت انفرادی زندگی می‌کرده و بعضاً‌ افرادی را نیز با خود به منزل می آورده است. وی ساعت 7 صبح از خانه خارج و حدود 8 شب به خانه برمی گشت و در رفت و آمد بسیار محتاط و مرتباً‌ خودش را چک می‌کرد و حتی برای رفتن به دستشویی در اتاق خودش را قفل می نموده است. وی چند روز قبل از انفجار حزب، کیف سامسونت خود را عوض کرده و یک کیف بزرگ را با خودش حمل می نموده و چون رفت و آمد وی در طول روز به حزب زیاد بوده، کمتر مورد بازرسی قرار می گرفت. پس از انفجار حزب جمهوری اسلامی، او متواری و در خانه‌های تیمی منافقین مخفی و نهایتاً از طریق مرز غرب کشور توسط عوامل منافقین به عراق منتقل شد. در مقطعی که وی در ایران مخفی بود گزارش های متعددی مبنی بر محل اختفای وی در مناطقی از جمله:‌ جاده چالوس، روستای سیاه پیشه، قلعه میر فتاح در اطراف همدان، واصل که با مراجعه تیم های عملیاتی نتیجه ای حاصل نشد.

"مهدي اصفهانيان" مشهور به نام سازماني "سعيد شاهسوندي" در مصاحبه ای در خصوص تحولات بعد از خرداد 1360 به بیان ناگفته‌هایی درباره انفجار دفتر حزب جمهوری و شهادت دبیر کل و جمعی از اعضای اصلی آن پرداخته است. او می‌گوید: 

کلاهی

مهدي اصفهانيان" مشهور به سعيد شاهسوندي

 کلاهی اطلاعات درون حزب جمهوری از جمله زمان برگزاری جلسات نوبتی شورای مرکزی و دیگر برنامه های دبیرخانه حزب را به سازمان اطلاع می‌داد. یکی از این جلسات در شامگاه روز یکشنبه 7 تیر بود؛ موضوع اولیه بحث چگونگی مبارزه و مهار تورم و گرانی بود اما بعد از برکناری بنی صدر، موضوع نشست عوض شده و قرار می شود که به شرایط بعد از برکناری بنی صدر بپردازند. آقای بهشتی هم طبعا به عنوان نفر اول و اصلی حزب جمهوری اسلامی، سخنران اصلی بوده است.

رهبری سازمان به سرعت دست به کار طراحی عملیات انفجاری می گردد. کلاهی توسط مسئول خود در بخش اطلاعات سازمان توجیه عملیاتی شده و چندین نشست توجیهی هم برای او گذاشته می شود. با توجه به راحتی تردد برای او در جلسات مهم، قرار می شود دو بمب بسیار قوی یکی در سبد کنار تریبون و دیگری در کنار ستون اصلی جا داده شود.

کلاهی دعوت کننده افراد به جلسه بود و تلاش می کرد تا تعداد هر چه بیشتری را به آن جلسه دعوت کند. او تا آخرین لحظات در صحنه حضور داشت و هدف از حضورش این بود که افراد هر چه بیشتری را به داخل سالن راهنمایی کند و همچنین ناظر انجام مراحل نهایی طرح [انفجار حزب] باشد؛ طبعا تعدادی از افراد سازمان از دور و نزدیک، به طور ناشناخته ناظر عملیات بودند و این طور نبود که او به تنهایی قادر به انجام این کار باشد.

بعدها گفته شد که موسی خیابانی شخصا برای اطمینان از درست عمل کردن چاشنی ها، تعداد زیادی از آنها را در وان حمام کنترل کرده بود؛ بنا به گفته رجوی، نام رمز عملیات "الله اکبر" و زمان آن رأس ساعت 9 شب بوده است.

یک روز قبل، یعنی در 6 تیر انفجاری در در مسجد ابوذر رخ داد؛ بمب که در ضبط صوت کار گذاشته شده بود، هنگام سخنرانی آقای خامنه‌ای منفجر و باعث جراحت شدید ایشان به ویژه از ناحیه دست راست می شود. چند روز قبل هم مرحوم چمران در جبهه‌ها شهید شده بود و این ایام همزمان با شب هفت او بود. اینها پارامترهایی بود که در سازمان به عنوان عوامل بازدارنده مطرح شد.

انفجار مسجد ابوذر، کار گروه فرقان بود که با سازمان هماهنگی نداشت؛ سازمان نگران بود تا مبادا به خاطر ماجرای 6 تیر، نشست حزب جمهوری اسلامی که بیشتر سران قرار بود آنجا جمع شوند، برگزار نشود ولی این جلسه که تدارکات آن از قبل دیده شده بود، برگزار می شود.

کلاهی

پیکر شهدای انفجار دفتر حزب جمهوری

البته در روابط درون سازمانی ادعاهایی مطرح شد که با واقعیت نمی خواند؛ از جمله گفته شد که مسعود رجوی اعلام آمادگی کرده که اگر طرح با مشکل رو به رو شد، خود او طی عملیاتی انتحاری بمب را به خود بسته و در آن جلسه منفجر کند؛ بعد هم گفته شد که علی زرکش و موسی خیابانی مانع این کار او شدند! من همین جا اعلام می کنم اینگونه ادعاها به گروه خونی رجوی نمی خورد؛ گر چه اینگونه صحبت ها از قول او نقل می شد و در خارج از کشور هم مطرح شده بود.

به خاطر دارم شب عملیات، من، علی زرکش [نفر شماره دو گروهک نفاق که در جریان تجاوز منافقین به کشورمان و اشغال اسلام آباد غرب در سال 67 توسط نیروهای رجوی مشمول تصفیه سازمانی شد]، علیرضا معدنچی، احمد شادبختی و همسرش، محمدعلی جابرزاده انصاری، همسر من [منصوره بیات] و چند نفر دیگر در خانه ای مخفی در اول اتوبان عباس آباد در طبقه چهارم یا پنجم حضور داشتیم. زرکش خبر طراحی چنین عملیاتی را به تعدادی از ما داد و ما از طریق دستگاه شنود بی سیم پاسداران و کمیته ها به گوش بودیم. شاخص پیروزی عملیات، کشته شدن [شهادت] آیت الله بهشتی بود که اگر صرفا ایشان کشته می شد، عملیات پیروز بود.

ساعت 9 شب انفجار صورت می گیرد و لحظاتی قبل از آن، آقایان رفسنجانی، بهزاد نبوی و عسگراولادی به دلیل کارهایی که داشتند، از جلسه خارج می شوند. کلاهی تا دقایق آخر آنجا بوده است و بعد آنجا را ترک می کند. بدین ترتیب انفجار هفت تیر با مواد منفجره ای که از پادگان ها مصادره شده بود، صورت می گیرد. شنود کمیته ها و سپاه، نشان دهنده این بود که آنها نیز به دنبال این بودند که ببینند آقای بهشتی جزء کشته شدگان [شهدا] است یا نه، که بعد معلوم شد... هدف اصلی انفجار [حزب جمهوری] آقای بهشتی بود و بمب نیز در زیر تریبون سخنرانی ایشان کار گذاشته شده بود. شدت انفجار و کهنه بودن ساختمان باعث فرو ریختن سقف و ریزش آوار می شود؛ بیشترین تلفات نیز ناشی از ریزش آوار بود.

کلاهی

علی زرکش

درست در فردای هفتم تیر، طبق برنامه از قبل آماده شده و در پی موافقت با عبدالرحمن قاسملو - دبیر کل وقت حزب [منحله] دموکرات کردستان - من و سه نفر دیگر به عنوان گروه موسس رادیو مجاهد، همراه پیک اعزامی حزب، عازم مهاباد و کردستان شدیم. یکی دو ماه بعد، سازمان فردی را برای حفاظت به کردستان آورد که البته هویت او برای همه روشن نیست اما آن شخص کسی نیست جز محمدرضا کلاهی.

او مدت ها در کردستان در بخش رادیو بود؛ کارآیی ویژه ای نداشت اما برای حفاظت به منطقه منتقل شد و تهیه بولتن خبری رادیوهای مختلف از جمله کارهای او بود.

در ایامی که کلاهی مخفی شده بود برای ردیابی وی، دوستان، نزدیکان و خانواده وی از جمله برادرش محسن که همافر نهاجا بوده چندین مرحله مورد بازجویی قرار گرفتند، اما نتیجه مثبتی نداشت. نامبرده در عراق در بخش عارفی (روابط با عراق) با نام مستعار کریم فعالیت می کرده و با یکی از منافقین به نام خورشید فرجی زنوز اهل تهران ازدواج می نماید. همسرش قبلاً‌ مسئول نهاد بوده که تنزل رده داشته، مدتی فرمانده گردان ارکان (پشتیبانی) و مدتی مسئول تأسیسات بوده است. وی آموزش خلبانی را گذارنده، آخرین مسئولیتش به عنوان فرمانده یگان پدافند و به اصطلاح ارتش آزادیبخش سازماندهی شده است.

گفته می شود کلاهی در ۱۳۷۰ در فهرست اعضای «مسئله‌دار» سازمان قرار گرفت، در ۱۳۷۲ از سازمان جدا شد و در ۱۳۷۳ از عراق رهسپار آلمان گردید.

*اعتراف رجوی به جنایت

بعد از سقوط رژیم بعثی صدام در عراق، نوارهای فیلمبرداری شده از ملاقات‌ها و مذاکرات فوق سری رجوی با مقامات اطلاعاتی و امنیتی این رژیم کشف شد و تعدادی از آنها در اروپا منتشر گردید. از جمله متن مکتوب پنج ملاقات رجوی طی سال های 1991 تا 2001 میلادی به همراه سی دی تصویری و صوتی آن در سال 1383 در قالب یک کتاب به ضمیمه سی دی،‌ در لندن انتشار یافت.


کلاهی

مسعود رجوی در یکی از این ملاقات‌ها صریحاً در مورد مسئولیت سازمان در انفجار هفتم تیر سخن می گوید. وی در دیداری با سپهبد طاهر جلیل حبوش رئیس سازمان کل اطلاعات عراق در سال 1999 میلادی (1378 شمسی) هنگام اشاره به سوابق روابط قبلی با آمریکا و فرانسه چنین می گوید:

 " همانگونه که اطلاع دارید من در سال های 1981 تا 1986 در پاریس بودم، در آن سال ها ... به ما تروریست نمی گفتند، هر چند که کاخ سفید و کاخ الیزه می دانستند، با کاخ الیزه هم ارتباط داشتیم،
می دانستند که چه کسی حزب جمهوری را در ایران منفجر کرد ... آنها می دانستند و خوب هم می دانستند،‌ ولی صفت تروریست هم به ما نزدند ."

کلاهی

جلسه مسعود رجوی، مهدی ابریشمچی با طاهر جلیل حبوش

لازم به ذکر است که ضبط تلویزیونی این جلسه و سایر مذاکرات رجوی و مقامات امنیتی رژیم بعث عراق به طور مخفیانه و توسط سرویس اطلاعاتی عراق صورت پذیرفته است که پس از تصرف آرشیوهای فوق سری مراکز اطلاعاتی به دست گروهی از مردم و نیروهای مبارز عراقی کشف گردید. آن بخش از نوارهای منتشره در لندن بنابر آنچه که در مقدمه کتاب حاوی متن آنها آمده است، توسط یک نماینده برجسته پارلمان اروپا به نام بارونس اِما نیکلسون Emma Nicholson از عراق خارج شده و در اختیار ناشران آن قرار گرفته است.

*منابع:

روزنامه‌های کیهان، اطلاعات و جمهوری اسلامی، تیرماه ۱۳۶۰
کتاب سازمان مجاهدین خلق، پیدایی تا فرجام، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 14
 • اهوازی ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  9 3
  حالا ببینیم این احمق شهیر ( احمد شهید ) نادان و نالایق حاضر است دست از حمایت تروریسم بردارد؟؟؟
 • اهوازی ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  7 3
  حالا کدوم یکی از این آشغالهای منافق دستگیر شده؟؟؟کی میارنش توی تلویزیون تا حقایق رو به مردم بگه؟؟؟
 • حسین ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  4 3
  زهره عطریانفر(خواهر محمد عطریان فر از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ) از اعضای ارشدسازمان مجاهدین خلق است که گفته می شود هم اکنون به صورت غیر رسمی همسر چهارم مسعودرجوی است و تشکیلات نظامی این سازمان را رهبری می کند. جواد قدیری شوهر اول زهره عطریانفر بوده است.
 • ناشناس ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  5 4
  انشالله عامل انفجار نخست وزیری هم هر چه زودتر دستگیر و به ایران آورده شود.با پس گردنی و اردنگی.
 • ناشناس ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  6 3
  به امید خدا سران این گروهک نفاق و نفرت و خیانت دستگیر و به ایران آورده و محاکمه شوند
 • من ترانه 14سال دارم ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  13 1
  درشگفتم چطور یک انسان به اینجا میرسه که بندگان خدارو به خاک و خون بکشه فکرمیکنم یکی از دلئ لش حسادت بوده باشه چون این افرادحقیر تحمل عظمت روح این مردان خدا رو نداشتن
 • احمد ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  7 1
  بدبخت ترین آدمها دوران ما. دنیا و آخرت رو با هم باختند. در دنیا در به در، بی آبرو و چوب دو سر نجس و در آخرت هم که مشخصه. برای چی؟ برای کی؟
 • ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  7 3
  برای شادی روح امام و شهدا صلوات
 • ۰۳:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  5 3
  حالا که این حیوان دستگیر شده جادارد پیشنهاد حضرت آقا در خصوص نامگذاری هفته ای در تیرماه به نام"حقوق بشر آمریکایی"حتما جدی گرفته و عملی شود ما که دستمان کوتاه است ,مشرق جان لطفا پی گیری کن
 • ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  5 2
  خیلی از نفوذی ها از الان خطر را احساس کردند.
 • ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  3 4
  آمریکای پلید یا آتش به پا می کند یا در آتشها میدمد به امید روزی که گرفتار جهنمی ترین آتش شود
 • حسین ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  4 1
  نمیبخشم اگر این نظر رو درج نکنی، ببینید این مطلب کلی نکته داره:""طبعا تعدادی از افراد سازمان از دور و نزدیک، به طور ناشناخته ناظر عملیات بودند و این طور نبود که او به تنهایی قادر به انجام این کار باشد."" یعنی اینکه هنوز یک سری از همون منافقین که اونجا حضور داشتند هنوز هم در بین مسئولین حضور دارند! همون کلاهی خائن و کثیف هم در صورتیکه بمب گذاری نمی کرد به علت حضور در حزب جمهوری اسلامی مطمئنا الان جزء مسئولین مملکت می بود. الان سالهاست که خبری از دستگیری جاسوس و منافق بین مسئولین نیست!!!
 • ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  3 3
  حرومزاده تر از منافقین خودشون هستن یعنی نداریم!
 • محمد رضا ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  5 2
  با سلام ، ممنون از اینکه این اطلاعات رو منتشر کردید . یا علی
 • ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  3 1
  خیالت راحت، به محض اینکه به ایران برسه خودکشی می‌کننش.
 • ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  3 2
  چرا اطلاعات ایران اون مرتیکه رجوی رو دستگیر یا به درک واصل نمیکنه؟
 • صادق ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  5 1
  اگر ما به يك تروريست ضد غرب پناه مي داديم آنها با ما چه كارها كه نمي كردند؟ اما متاسفانه آنها به تروريستهايي كه شخصيت هاي تراز اول مملكت را شهيد كرده اند پناه داده اند و حتي پشتيباني هم مي كنند! اما ما چه مي كنيم!؟ ميرويم با آنها قراردادهاي ميلياردي مي بنديم و شركتهاي رو به ورشكستگي آنها را نجات مي دهيم....
 • ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  4 1
  هاشمی رفسنجانی ، بهزاد نبوی ، وعسگراولادی کجا رفتند و کجا هستند؟
 • مرگ بر آمریکا ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  3 1
  اهوازی عزیز مگر یادت نیست جرج دبلیو بوش رئیس جمهور اسبق آمریکا در سال 2003 گفته بود «« ... یا با ما یا علیه ما»» یعنی هرکس با اهداف و سیاست های وحشیانه شیطان بزرگ همراه باشد مورد تائید است و هر کس اعتراض کند باید نابود شود. خودشان سمبل جنایت و خیانت و وحشیگری هستند بعد ملت های آزادیخواه را به تروریست بودن متهم میکنند!!! بمباران هیروشیما و ناکازاکی، کشتار در ویتنام و پاناما و السالوادور و عراق و یمن و افغانستان و سوریه و نیجریه و لبنان و فلسطین و پاکستان و.... را حفاظت از منافع !!!! خود میدانند. و نابودی وقتل عام ملت ها را راه دفاع از خود و منافع خود میدانند! غربی ها ثروت این منطقه را از خود میدانندو هرکس با چپاول آن مخالفت کند تروریست شناخته شده و محکوم به نابودی است! از دید این یانکی ها حزب الله لبنان نماد آن است! سازمانهایی بین اللمللی ابزاری برای تحت فشار دادن ملت ها هستند.
 • ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  3 3
  همين الان هم منافقين با اصلاح طلبان در ارتباطند.
 • ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  3 2
  لحظاتی قبل از آن، آقایان رفسنجانی، بهزاد نبوی و عسگراولادی به دلیل کارهایی که داشتند، از جلسه خارج می شوند لحظاتی قبل از آن، آقایان رفسنجانی، بهزاد نبوی و عسگراولادی به دلیل کارهایی که داشتند، از جلسه خارج می شوند لحظاتی قبل از آن، آقایان رفسنجانی، بهزاد نبوی و عسگراولادی به دلیل کارهایی که داشتند، از جلسه خارج می شوند لحظاتی قبل از آن، آقایان رفسنجانی، بهزاد نبوی و عسگراولادی به دلیل کارهایی که داشتند، از جلسه خارج می شوند
 • ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  3 1
  مرگ و نفرین بر منافقان پست قاتل دزد ترسو جیره خوار اجانب وطن فروش خائن فاسد کوردل رذل جلاد سفاک شکنجه گر .....
 • ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  4 1
  دولت ايران بايد در تعقيب مسعود رجوي باشد واو را يا كشته ويا مرده بياورد ايران وتحويل ملت ايران دهد .
 • ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  6 1
  همين منافقين بي شرف تمام اطلاعات كشور اعم از شخصيتها و مراكز نظامي وغيره را در دست بيگانگان قرار دادند . در واقع هم خودشان را فروختند وهم كشور ايران را فروختند . لذا اين افراد بايد كه كشته شوند وبه درك بروند. مسعود رجوي وهمسرش بايد كشته شوند . خون نجس اين افراد بايد كه ريخته گردد آن هم بدست جوانمردي انقلابي از كشور اسلامي ايران . اعدام انقلابي مسعود رجوي بايد در ليست برنامه ها باشد .
 • ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  12 1
  منافقان امروز را معرفی کنید که آنها نیز خطر ناکند
 • حقیقت ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  3 2
  با سلام: قبل از انفجار افرادی از سالن بیرون رفتند (اکبر هاشمی بهرمانی ) از این موضوع نمیشود راحت عبورکرد .و راز ی در این نهفته است .در گذر زمان مسائلی افشا میشوند .این موضوع هم ان شاالله روزی افشا خواهدشد.
 • از سياست بيزارم ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  1 3
  تو كه اسمت رو مرگ بر آمريكا گذاشتي، عجب مفسر خوبي هستي!!! خيلي خوب باد معده رو به شقيقه ربط دادي...دمت گرم بابا!!!
 • ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  3 3
  لطفاً در تیتر خبر عنوان "18+" در ج گردد ، یا گزارش حاوی صحنه های دلخراش می باشد.
 • ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  2 1
  فکر نمیکنم بگذارند زنده پایش به ایران برسد و محاکمه شود، چون اگر چنین شود خیلی از نفوذی هایی که از اول انقلاب در نظام اسلامی جا خوش کرده اند لو میروند، یادمان باشد خود این آقا هم نفوذی بوده است و تا چه درجات بالایی هم نفوذ کرده بوده است.
 • ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  4 0
  درباره انفجار دفتر نخست وزیری و نقشی که همین بهزاد نبوی و سعید حجاریان در جنازه سازی و تهیه فرصت برای. فرار کشمیری عامل انفجار داشتند و البته نقشی که بعضی ها در فشار به امام برای بسته شدن پرونده انفجار دفتر نخست وزیری و نقش بهزاد نبوی در این پرونده هم مطلب بنویس، پازل تکمیل میشه
 • رضا ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  3 1
  همه میدونن چه کسانی چه کارهایی کردن نیاز به چهار بار تکرار نبود ولی بازم خوب بود حرکتت هر چند یه توییت از اینور میزنن یارو زنده نمیرسه اینجا
 • رضا ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
  3 1
  امان از بعضی ها که همیشه فشار میارن روی انقلاب و هزینه ساز هستن خودشو خانواده اش خیلی دوست دارم بدونم چیکار کردن کخ اینقدر طلبکارن این خانواده دارن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس