کد خبر 572113
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۲:۵۷

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: مطالعات پراکنده نشان از رشد مصرف قلیان در زنان دارد و این رشد بیشتر از مردان ارزیابی می شود.

به گزارش مشرق، خسرو صادق نیت در دومین همایش مدیران گروه های بهداشت محیط دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: امسال موضوع قلیان محور اصلی توجه قرار گرفته و لذا این هفته به عنوان قلیان؛ سمی برای سلامت خانواده، نامگذاری شده است.

وی افزود: اقدامات و فعالیت های گسترده ای جهت ارتقاء آگاهی عمومی به ویژه در نسل نوجوان، جوان و زنان کشور در سطح ملی و همچنین در دستور کار بازرسان دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار خواهد گرفت.

صادق نیت خاطر نشان کرد: رشد مصرف قلیان در بین زنان بیشتر از مردان است و مضرات تنباکوهای معطر که به ترکیبات سرطان زای قطعی مانند؛ بنزن و فلزات سنگین آلوده هستند نگران کننده است و می بایست به منظور کاهش و حذف مصرف قلیان به ویژه تنباکو های معطر اطلاع رسانی دقیق صورت گیرد.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار افزود: مطابق پایش بازرسان بهداشت محیط، میزان عرضه مواد دخانی از جمله قلیان در حوزه تحت نظارت 25 دانشگاه علوم پزشکی کشور کاهش و تقریبا به صفر رسیده است که در این میان تعامل نیروی انتظامی، اصناف و دانشگاهای علوم پزشکی کشور نتیجه بخش بوده است.

وی گفت: امسال، مطابق قانون جامع کنترل دخانیات و آیین نامه اجرایی و دستور العمل ساماندهی مراکز عرضه دخانیات، ممنوعیت استعمال مواد دخانی به ویژه قلیان در اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی در دستور کار دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات قرار گرفته است و دانشگاه های علوم پزشکی بر کاهش و حذف مصرف مواد دخانی تمرکز و تلاش بیشتری خواهند داشت.
منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha