کد خبر 561599
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۷

روزنامه صهیونیستی "هاآرتص" جزئیات عملیات نجات یک کشتی جنگی صهیونیستی که در سال 1981 در سواحل عربستان به گل نشسته بود را فاش کرد.

به گزارش مشرق، روزنامه صهیونیستی نوشت، دشوار است بفهمیم چگونه چنین حادثه ای تا این زمان سری مانده است، یک کشتی حامل موشک اسراییلی 62 ساعت در اراضی کشوری که آن را "دشمن" می نامیدیم به گل نشسته بود و عملیاتی بسیار پیچیده و دشوار برای نجاتش انجام شد.

داستان نوشته شده توسط هاآرتص اینگونه است، اواخر سپتامبر1981 میلادی بیش از 10 روز عملیات "هلندی معوفیف" با موفقیت پنهان ماند.

"گدعون سامت" خبرنگار هاآرتص در واشنگتن گفت، سخنگوی وزارت جنگ روز پنجم اکتبر آن سال درباره به گل نشستن یک کشتی اسراییلی حامل موشک دو هفته قبل از آن تاریخ در یکی از سواحل عربستان سعودی در مسیر خود از "حیفا" به "ایلات" به خاطر نقص فنی سخن گفته بود.
 
کشتی مزبور به نام "گاعش" از نوع "ساعر 3" یکی از کشتی های "پروژه شربورگ" بود که برای نیروی دریایی فرانسه ساخته و در سال 1969 علی رغم تحریم تسلیحاتی به اسراییل قاچاق شد.

این کشتی روز 22 سپتامبر از بندر حیفا خارج شد و به طرف پایگاه دریایی در ایلات جهت کنترل سامانه حرکت کرد، در مسیر از "اشدود"، "پورت سعید" و "کانال سوئز" گذشت و در مسیر خود به ایلات به طرف جزیره "تیران" رفت.   

روز 24 سپتامبر به خاطر نقص فنی سامانه راداری و هدایت آن از کار افتاد، بی تجربه بودن سرنشینان باعث شد کشتی به صورت ناخواسته وارد مناطق تحت حاکمیت عربستان سعودی شود. 

خبرنگار نظامی روزنامه هاآرتص در واشنگتن گفت که "اریل شارون" که در آن زمان وزیر جنگ بود به ارتش دستور داد کمیته تحقیق تشکیل شود.

آمریکا از طریق توافق عدم ورود نیروهای جنگی به منطقه میان اسراییل و عربستان سعودی برای صدور مجوز نجات کشتی میانجیگری کرد اما پس از پایان دیپلماسی صامت، بیانیه جنگی صادر شد.
"رافائل ایتان" رییس ستاد وقت به خبرنگاران جنگی گفت، "سعودی ها با اعتدال رفتار کردند، آنان فهمیدند اگر ما را ناراحت کنند این کشتی را به زور نجات می دهیم".

سرگرد "ع" خلبان بالگرد شرکت کننده درعملیات نجات بود که برای نجات سرنشینان کشتی از جمله افسران به این مکان اعزام شد.

وی گفت، وقتی به من گفتند باید برای نجات چند نفر به طرف یک کشتی بروی، فکر کردم سختی هایی در کار خواهد بود و مجبور خواهیم شد بر فراز کشتی پرواز کرده و سربازان را با استفاده از طناب بالا بکشیم. در چنین حالت هایی همواره باید مراقب رادارها و همچنین تروریست های عصبی باشیم اما وقتی به محل رسیدم دیدم دماغه کشتی به طور کامل در شن فرو رفته و سرنشینان کشتی بدون آنکه حتی کفششان خیس شود از کشتی بالا و پایین می روند!

طی سالهای گذشته مدارک و مستندات بسیاری از تلاش مقام های عربستان برای نزدیک شدن به رژیم اسرائیل و برقراری روابط با صهیونیست ها از جمله همکاری صهیونیست ها با عربستان در حمله به یمن فاش شده است.
منبع: العالم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس